Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 278

Thread: Dispare Romania ??

  1. #22
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    gadea 1 la 1

    din cate stiam ..Romania era stat laic(sau cel putin sustinea egalitatea intre religii). s-a schimbat ceva ?
    stai linistit, suntem probabil cel mai religios popor european in continuare
    Ce mai e prin Giurgiu? Mai latra cainii la luna? Sau latra numai la Braila...
    Parerea mea, americani au pus caini la justitie pe care i-au asmutit asupra coruptilor (spun ei), prin aceasta miscare au impuscat 2 iepuri dintr-o lovitura: 1. au blocat Romania (toata lumea e ocupata cu "coruptia"), 2. isi vad linistiti de afacerile care-i intereseaza direct in zona (economice, militare, geostrategice).

    E logic ce spun?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  2. #23
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    La aproape 100 de ani de la Marea Unire, Romania este supusa unui atac fara precedent la structurile statale de baza. De multi ani se duce un atac permanent la Parlament , organul reprezentativ al tarii. Guvernul este supus unor presiuni ale statelor ce ne vor vasali. Dar asa nu e nimic fata de atacurile din ultima vreme la fibra nationala. De o vreme asistam la un atac virulent asupra bisericii , deci implicit asupra originilor ortodoxe ale poporului. Nimeni nu spune ca in aceste zile biserica este ceea ce ne-am dori, ca popii sunt acei parinti spirituali care ar trebui sa fie dar de aici si pana la asaltul care se da asupra ortodoxiei romanesti e prea mult.


    Voi ce credeti?
    Da, este evident atacul la adresa BOR, indubitabil.
    Atac la Parlament, e o gluma.
    Nu, Romania nu dispare.

    @bobi, da, e perfect logic ce zici, in teorie.
    beleafer

  3. #24
    Forever Defiant Arkadiusz's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Hell
    Posts
    397
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    La aproape 100 de ani de la Marea Unire, Romania este supusa unui atac fara precedent la structurile statale de baza. De multi ani se duce un atac permanent la Parlament , organul reprezentativ al tarii. Guvernul este supus unor presiuni ale statelor ce ne vor vasali. Dar asa nu e nimic fata de atacurile din ultima vreme la fibra nationala. De o vreme asistam la un atac virulent asupra bisericii , deci implicit asupra originilor ortodoxe ale poporului. Nimeni nu spune ca in aceste zile biserica este ceea ce ne-am dori, ca popii sunt acei parinti spirituali care ar trebui sa fie dar de aici si pana la asaltul care se da asupra ortodoxiei romanesti e prea mult.


    Voi ce credeti?
    Eu cred ca o sa mai tot rad dupa postul asta. Ai fost criminal.
    BORatura e cea mai mare nenorocire a tarii asteia, e cea mai jegoasa mafie.
    Si nu ma intreba daca cred sau nu in D-zeu caci nu are nicio importanta.
    Let the world burn down cuz I wanna smoke my cigar!

  4. #25
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    La aproape 100 de ani de la Marea Unire, Romania este supusa unui atac fara precedent la structurile statale de baza. De multi ani se duce un atac permanent la Parlament , organul reprezentativ al tarii. Guvernul este supus unor presiuni ale statelor ce ne vor vasali. Dar asa nu e nimic fata de atacurile din ultima vreme la fibra nationala. De o vreme asistam la un atac virulent asupra bisericii , deci implicit asupra originilor ortodoxe ale poporului. Nimeni nu spune ca in aceste zile biserica este ceea ce ne-am dori, ca popii sunt acei parinti spirituali care ar trebui sa fie dar de aici si pana la asaltul care se da asupra ortodoxiei romanesti e prea mult.


    Voi ce credeti?
    eu cred ca esti ,asa cum ti-am mai spus de cateva ori (cred ca o mie douasute cincizeci si cinci ,dar mai bine il intrebi pe calandrinon ,e statisticianul tau preferat ) cel mai ipocrit om pe care l-a intalnit in viata reala si virtuala .
    ce plm te intereseaza pe tine soarta romaniei ? tu traiesti in republica banat si toti cei din exteriorul republicii tale sunt rai ,murdari ,puturosi .
    asa ca scuteste-ne de "grija" asta pe care brusc ne-o porti !
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  5. #26
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Prapastios mai e timache N-a disparut ea Romania cu 10 ani de iliescu, n-o sa dispara nici acum )
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  6. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    N-a disparut ea 10 ani cu chiorul betiv - cum ar putea sa dispara cu un sas care gandeste cum vorbeste?

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Eu vorbeam de chestii fundamentale, eu vorbeam de atacul la ortodoxie , la biserica ca institutie , nu ma refeream la actualul BOR , la preaveselul Daniel, la popii prinsi beti la volan sau in arternuturi la curve.

  8. #29
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    bai da` ce bisericos te facusi dintr-o data.... cand bagai apa in bere nu iti mai era frica de traznet?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  9. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Eu vorbeam de chestii fundamentale, eu vorbeam de atacul la ortodoxie , la biserica ca institutie , nu ma refeream la actualul BOR , la preaveselul Daniel, la popii prinsi beti la volan sau in arternuturi la curve.
    Corect Timi. Dar nu uita un "mic" amanunt: popii profita de amaratii de enoriasi punandu-i sa pupe moastele sfinte, omorandu-se intre ei. Aceiasi popi care au mercedesurile la poarta bisericii. Aceiasi popi care vor o catedrala cat casa poporului lui ceausescu.
    Nu ti se pare ca e prea mult?

  10. #31
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Eu vorbeam de chestii fundamentale, eu vorbeam de atacul la ortodoxie , la biserica ca institutie , nu ma refeream la actualul BOR , la preaveselul Daniel, la popii prinsi beti la volan sau in arternuturi la curve.
    se vede ca esti la fel de credincios ca si mine ,daca nu si mai putin...
    protestele din strada n-au fost in niciun caz indreptate impotriva ortodoxiei ci impotriva BOR si a reprezentantilor ei ,degraba sustinatori de v.v.ponta in campania electorala ...
    un om cu dragoste de Dumnezeu nu-si pierde niciodata credinta .in schimb credinta in institutia bisericii si in reprezentantii ei e deja compromisa.
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Tu mai tai porcul ala sau ti l-au ridicat la perchezitie cei de la ANAf? Chiar, de unde iti permiti tu un porc?



    Deci sa inteleg ca daca in viitor BOR si totii pohii il vor sustine pe Ciolos sau Soros , pompam iar bani in mausoleul ala al neamului?

  12. #33
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Tu mai tai porcul ala sau ti l-au ridicat la perchezitie cei de la ANAf? Chiar, de unde iti permiti tu un porc?
    pai ce ,eu te-am intrebat de unde iti permiti tu sa te dai cu yola la nisa ?
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Adevarul e ca m-ai cam intrebat.

  14. #35
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by paul atreides View Post
    corect timi. Dar nu uita un "mic" amanunt: Popii profita de amaratii de enoriasi punandu-i sa pupe moastele sfinte, omorandu-se intre ei. Aceiasi popi care au mercedesurile la poarta bisericii. Aceiasi popi care vor o catedrala cat casa poporului lui ceausescu.
    Nu ti se pare ca e prea mult?
    +1
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  15. #36
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Eu vorbeam de chestii fundamentale, eu vorbeam de atacul la ortodoxie , la biserica ca institutie , nu ma refeream la actualul BOR , la preaveselul Daniel, la popii prinsi beti la volan sau in arternuturi la curve.
    Nu e niciun atac, nu am vazut pe nimeni sa indemne la ateism sau la migrarea catre o alta religie. Dar lui danut preafericitul ii e mai usor sa iasa in public cu asa ceva decat sa atace direct mizeria din institutia pe care o pastoreste.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    +2

    repet, eu am perceput atacul la esenta ortodoxiei nu neaparat la popi. Miscarea vine din multe directii si pare perfect coordonata.Cum spuneam ,un alt atac e la Parlament. Nu se face diferenta intre parlamentari si Parlament care este esenta democratiei. Strada a cerut "fara politicieni". Asta e atac la democratie , la fundamentul statului. Exista o alta parte a societatii desemnata sa conduca cetatea in afara politicienilor?

    Vom alege tehnocrati? Voi chiar nu intelegeti atacul la care suntem supusi? Daca in satul meu , majoritatea il doreste pe Gigel ca sa ne reprezinte , daca Gigel este votat legal si este confirmat in functie , atunci nici strada , nici DNA-ul , nici nimeni altcineva nu are dreptul sa ma blameze pe mine pentru alegerea facuta. Alegerea mea trebuie respectata si acceptata la fel cum si eu am obligatia sa accept alegerile altora.
    Last edited by tim; 11th December 2015 at 14:02.

  17. #38
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Adevarul e ca m-ai cam intrebat.
    adevarul e ca nu .
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  18. #39
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    +2

    repet, eu am perceput atacul la esenta ortodoxiei nu neaparat la popi. Miscarea vine din multe directii si pare perfect coordonata.Cum spuneam ,un alt atac e la Parlament. Nu se face diferenta intre parlamentari si Parlament care este esenta democratiei. Strada a cerut "fara politicieni". Asta e atac la democratie , la fundamentul statului. Exista o alta parte a societatii desemnata sa conduca cetatea in afara politicienilor?

    Vom alege tehnocrati? Voi chiar nu intelegeti atacul la care suntem supusi? Daca in satul meu , majoritatea il doreste pe Gigel ca sa ne reprezinte , daca Gigel este votat legal si este confirmat in functie , atunci nici strada , nici DNA-ul , nici nimeni altcineva nu are dreptul sa ma blameze pe mine pentru alegerea facuta. Alegerea mea trebuie respectata si acceptata la fel cum si eu am obligatia sa accept alegerile altora.
    parlamentul e un grup infractional organizat dupa criterii mafiote.
    tu si cu nelu mexicanu ce ne atrageti atentia ca parlamentul este sub asediu ...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    parlamentul e un grup infractional organizat dupa criterii mafiote.
    tu si cu nelu mexicanu ce ne atrageti atentia ca parlamentul este sub asediu ...
    Vedeti, exact despre asta e vorba!!!!!!! Cimi, si ce alternativa ne propui? Dictatura?
    Eventual o dictatura a minoritatii?

  20. #41
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Daca in satul meu , majoritatea il doreste pe Gigel ca sa ne reprezinte , daca Gigel este votat legal si este confirmat in functie , atunci nici strada , nici DNA-ul , nici nimeni altcineva nu are dreptul sa ma blameze pe mine pentru alegerea facuta.
    Strada te poate blama pentru alegerea ta si pe tine poate sau nu sa te intereseze chestia asta. Blamarea e parte din dezbatere, care dezbatere e esenta democratiei. Institutiile publice nu te pot blama in niciun caz pentru optiunea ta politica, dar pot cerceta eventualele ilegalitati comise de gigelul ales de tine, fara ca asta sa insemne ca te ataca pe tine, votantul.

    In ce priveste desfiintarea parlamentului ca institutie nu cred ca a cerut nimeni serios lucrul asta. Se cere doar o reformare in profunzime a lui, incepand cu reducerea drastica a numarului de parlamentari si pe cea a numarului de privilegii.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  21. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Scuze ca va spun ca bateti campii. Politicienii sunt niste paiatze care au devenit politicieni pentru ce nu stiu sa faca nimic. nelu mexicanu este una dintre cele mai oribile figuri. Cine l-a propulsat pe nenorocitul asta de oltean ion? Eu nu. Voi? Da. Aceiasi si aceiasi care ii pupati in fund pe udrea, base, anastase, videanu, cocos, si restul gastii.
    Cand dracu o sa va opriti?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •