Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 219

Thread: Campionatul Mondial de Handbal Feminin - Danemarca 2015 !

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Am reușit sa găsesc și eu un meci prost să-l vad. Munt câștigă grupa.

  2. #44
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    deci ai vazut meciul pistolarule, ia baga din top cit de slaba a fost nechita.
    O partida mai buna azi, dar tot nu mi se pare in mare forma. Mi-a placut mai mult Chiper, cred ca merita mai multe minute.

    Sa o vedem pe Ada cu Brazilia cate goluri da.


    Avem ceva meciuri interesante in optimi:
    Spania - Franta
    Danemarca - Suedia
    Rusia - Coreea
    Romania - Brazilia

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Nechita nu e o extrema proasta, doar modesta si supraevaluata. Printre problemele ei:
    - ia mingea din propriul semicerc
    - se lanseaza in plonjon din 0 unghi, nu reactioneaza inteligent
    - sare in portar pe fastbreak, nu stie plonjon lateral
    - se apara cand isi aduce aminte
    E probabil cea mai slaba extrema titulara a nationalei din ultimii 20 de ani. Iar impactul pe care il are asupra jocului este mic per ansamblu. Vezi spre exemplu cat inseamna Radicevic, Do Nascimento sau Dembele pentru echipele lor, ce greseli fac si ce procentaje de reusita au. Rar o vei vedea pe Nechita trecand de 70%.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Anicia Juliana View Post
    Nechita nu e o extrema proasta, doar modesta si supraevaluata. Printre problemele ei:
    - ia mingea din propriul semicerc
    - se lanseaza in plonjon din 0 unghi, nu reactioneaza inteligent
    - sare in portar pe fastbreak, nu stie plonjon lateral
    - se apara cand isi aduce aminte
    E probabil cea mai slaba extrema titulara a nationalei din ultimii 20 de ani. Iar impactul pe care il are asupra jocului este mic per ansamblu. Vezi spre exemplu cat inseamna Radicevic, Do Nascimento sau Dembele pentru echipele lor, ce greseli fac si ce procentaje de reusita au. Rar o vei vedea pe Nechita trecand de 70%.
    Doar 4/4 azi cu ruuuuuuuuuusia într-adevăr foaaaaaaarte proasta. Ura se pare că intuneca mintea

  5. #47
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Anicia Juliana View Post
    As mai adauga ca Spania e in top 5 natiuni europene in acest moment: Norvegia, Spania, Muntenegru, Danemarca, Suedia.

    Franta e in colaps din 2011. Rusia trebuie sa-si recapete locul fruntas la acest turneu, pentru ca nu au mai realizat nimic din 2009. Cat despre Serbia si Germania, degringolada incepand cu 2013.



    Situatia lui Neagu la echipa nationala e cu adevarat ingrata. Toate coechipierele sunt din esalonul 2, iar fostele handbaliste de top Elisei, Ungureanu, Bradeanu nu mai pot decide meciuri.

    Acelasi lucru se intampla si cu Andrea Penezic si Croatia. Degeaba e ea in top 3 jucatoare mondiale, handbalul e sport de echipa. Fara intelegere si suport nu faci nimic. De asta Cristina e mereu profi in Muntenegru, iar cand se intoarce la nationala e nervoasa, iritata, isi cearta colegele.

    Si iti mai dau un exemplu: Larisa Iordache.
    Exact!!!

  6. #48
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Suntem sub Serbia după tine, care Serbia? Aia pe care am bătut-o în calificări pt mondialul asta? ce poti sa faci cind prostia vrea sa se etaleze? Razi de ea.
    Da, vroiam sa spun Muntenegru nu Serbia. Oricum un meci de calificari nu se compara cu un meci de la turneu final.
    La turneele finale dupa cum vezi unde presiunea e maxima clacam fara probleme!
    Azi vad o cota f buna pe Romania are cota de 3 cu Brazilia, si-o sa vezi exact ce ti-am zis, un meci de preliminarii unde stii aproape sigur ca te califici e un meci semiamical fata de un meci la turneul final. Anu asta le-am batut pe brazilience la 8 goluri diferenta dar era amical, diferenta o s-o vedem azi intre un meci amical sau semiamicale/de calificare si un meci cum nu se poate mai important: turneu final - faza eliminatorie.

    Totusi desi meciu e de 50-50 deoarece tehnic suntem peste brazilience asa cum s-a vazut in victoria noastra la 8 goluri de anu asta, mental suntem mult sub ele, cu material clar inferior celui romanesc sunt campioane mondiale! Dar chiar si asa cota de 3 pe Romania mi se pare pont la sanse 50-50, ar fi cazu sa facem si noi un meci bun, totul ar fi sa nu cadem mental ca sa avem sanse bune sa castigam!

    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    Cristina si Eliza au fost singurele care jucau demn de mondial aseara. Tu daca ai fi in locul lor si ai vedea atatea greseli la colege ai putea suplini tot individual.. si nu ai face abs nicio greseala?
    Nu stiu din pacate cum joaca ****rile inclusiv Neagu in CL ca femininu il dau pe dolcele vieti, dar la handbal masculin ma uit la aproape toate meciurile de CL. Acolo e o regula care se aplica la orice echipa: cand echipa are probleme, mai ales pe inferioritate numerica, se trece peste succesive c-alea e f greu sa le faci pe inferioritate si interu isi asuma aruncari la poarta cu conditia sa-l ajute si pivotul cat de cat cu tentative de paravan. Oricum eu vreau s-o vad ca-si asuma aruncari daca echipa are probleme si nu pase, nu o s-o acuz ca arunca prost si face greseli pe aruncare, o acuz insa ca n-are maduva sa-si asume responsabilitatea nu doar de inter, ci in acelasi timp de lider.

    Quote Originally Posted by Anicia Juliana View Post
    Situatia lui Neagu la echipa nationala e cu adevarat ingrata. Toate coechipierele sunt din esalonul 2, iar fostele handbaliste de top Elisei, Ungureanu, Bradeanu nu mai pot decide meciuri.

    Acelasi lucru se intampla si cu Andrea Penezic si Croatia. Degeaba e ea in top 3 jucatoare mondiale, handbalul e sport de echipa. Fara intelegere si suport nu faci nimic. De asta Cristina e mereu profi in Muntenegru, iar cand se intoarce la nationala e nervoasa, iritata, isi cearta colegele.

    Si iti mai dau un exemplu: Larisa Iordache.
    In situatia asta arunci la poarta si nu pasezi, asta doar confirma cele zise de mine.
    Un inter de valoare isi asuma responsabilitatea chiar fara paravan, si daca esti si cel mai bun inter din lume, ce vorbesc, cea mai buna jucatoare.... dar nu cred ca esti, Nora Mork e peste tine, dar are echipa mai slaba decat cea a lu Neagu, atata tot.
    Echipa de club, la nationale se schimba treaba radical.
    Last edited by Johnny D; 13th December 2015 at 11:35.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #49
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Deci jucam cu campioana mondiala in optimi. Daca pierdem adio JO.
    Mai bine cu astea decat cu Norvegia/Danemarca/Muntenegru(evident, nu Serbia).
    Din astea 3 se alege campioana mondiala, evident.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #50
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    E ciudat rau traseul pana in finala. Pe partea inferioara sunt Norvegia, Danemarca, Suedia, Muntenegru si Brazilia. Muntenegru si Norvegia se pot intalni chiar in sferturi.
    Dincolo Rusia e cu poarta goala practic spre finala. Are de trecut de echipe precum Ungaria, Franta, Spania sau Olanda.

  9. #51
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Meci suuper important pt Ro azi. As vrea sa i se dea sansa Elizei mai mult, chiar si Lucianei Marin si Laurei Chiper.

  10. #52
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Neagu și Eliza word class. Repriza fabuloasa în special în apărare. Totusi sa nu ne bucuram, se știe ca în repriza a 2-a jucam slab. Brazilia arată a echipă ce poate fi învinsă.

  11. #53
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Neagu și Eliza word class. Repriza fabuloasa în special în apărare. Totusi sa nu ne bucuram, se știe ca în repriza a 2-a jucam slab. Brazilia arată a echipă ce poate fi învinsă.
    Si mie mi.e frica sa ma bucur inca. Astept.. nu vreau diferente mari la goluri, vreau doar sa bata.

  12. #54
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    jucam senzatie.
    daca reusim sa castigam meciu asta e de vis, si asa pot spune ca nu am facut un mondial rau.
    retired.

  13. #55
    senior vladut13's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    189
    Reputatie
    1
    Romania castiga 25-22,cel mai bun meci facut de Romania pana acum

  14. #56
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Superb meciul, cu multa determinare. Toate fetele au jucat superb. Bradeanu cu un meci de zile mari!

    Urmeaza Danemarca care a dat de pamant cu Suedia. Ce meci va fi!

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Chistolarule si altii, cine ne a câștigat meciul?
    Nechitaaaaaaaa baaaaa.

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vladut13 View Post
    Romania castiga 25-22,cel mai bun meci facut de Romania pana acum
    Cel mai bun meci din 2009 incoace.

  17. #59
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Eu v-am zis ca e meci de 50-50, cota de 3 era de jucat!
    Asa cum ziceam, Brazilia dupa mine e echipa de mana a 2-a, sub noi ca valoare tehnica, o conjunctura doar a facut-o campioana mondiala.
    Si mai era o chestie, am facut 3 meciuri proaste la rand, si alor noastre le era greu sa faca chiar 4! Este de stiut ca-n sferturi ne e capat de drum daca jucam cu Danemarca/Norvegia/Muntenegru, dar cu acest meci macar am salvat fata acestui CM.
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Dincolo Rusia e cu poarta goala practic spre finala. Are de trecut de echipe precum Ungaria, Franta, Spania sau Olanda.
    Bulan! Ce sa-i faci dar pe undeva si-l mai si merita, daca bateam noi aproape tot in grupe in loc de ele, noi aveam traseul asta...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    ionica iar vorbeste fiind pe dinafara. e frig acolo la tine afara?

    meciul a fost cistigat prin diferenta pe care a facut-o mica. acum, oare o fi din cauza ca are o tresarire de forma pe care va putea sa o continue sau ca o stia pe pessoa sau o combinatie, vom vedea.

    cum ziceam nechita a consolidat ce a inceput mica cu 7m cind eram din nou in cadere libera.

    ce ma ingrijoreaza este neagu, nu ratarile care nu se pot evita ci trasoarele pe lingaaaaaaaaaaaaa poarta.

    iarasi, ce ma ingrijoreaza e cum am vazut asera tehnicieni care mai de care romanaci si care in loc sa faca o analiza pertinenta veneau cu timpenii de genul: o sa conteze de fete, poate facem, daca ...... samd. daca astia sunt tehnicienii nostri in fruntea sportului suntem morti.

    inlocuirea portarului la noi a fost dezastruos de fiecare data, oare ele chiar nu pot aplica o schema?

  19. #61
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Pe mine ma bucura ca ieri au aratat ca o echipa. Cu asta am si batut. Ce e drept, fara Cristina in repriza intai nu stiu daca maream avantajul la 5 goluri. Ea a dat acolo vreo 3 goluri la rand.
    Repriza a doua a jucat slab, dar echipa a fost acolo. That's handball team game!

  20. #62
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Cum s-a intors roata pentru Franta. Au castigat azi cu Spania dintr-un 7m in ultima secunda, asta dupa ce au fost conduse tot meciul.
    Arbitrajul a fost catastrofal!

    Si o surpriza, Polonia a eliminat Ungaria.

  21. #63
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Coreea are niste combinatii superbe. Din pacate, viteza in care se desfasoara jocul lor duce si la multe erori, plus ca se apara cam bizar, Rusia are +3 la pauza, daca se va juca la fel si la reluare probabil rusoaicele vor cistiga fara probleme.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •