Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 52

Thread: Campionatul National 2015

  1. #22
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    14.95 larisa

  2. #23
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Inregistreaza cineva competitia? Azi nu pot vedea si ma interesau exercitiile fetelor si comentariile d-nei Bitang

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Nu am inteles ce a spus despre Andreea M. Ceva legat de mental, nimic legat de vreo accidentare.

    Cat despre Cata, sigur va merge la mondiale, dar nu se stie la ce nivel se va putea prezenta luand in considerare aceasta pauza fortata.

  4. #25
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Larisa dupa concurs: m-am prezentat onorabil, sper sa cresc, pot si mai bine. Elemente noi la mondiale: nu stiu sigur, sper sa merg pe siguranta si sa-mi fac integralele cit mai bine. Sunt inca in revenire, sunt 80%, sper sa fiu la Mondiale la 100%. La sol a scos astazi Tsuka dubla, lucru care a nemultumit-o putin pe doamna Bitang.

    Apropo de doamna Bitang, pe linga faptul ca apreciaza intens compania Petrom, insista ca nu e nevoie de antrenori straini si ca cei de la noi, platiti cu vreo 400 de lei, fac si-asa destul de mult. A amintit si de dotarile de la cluburi - considera ca e inacceptabil ca unele sali sa nu aiba dotari minime. Ceea ce e adevarat, dar mi-as dori sa aud si cine trebuie sa le doteze: nu cumva o fi treaba Federatiei? Just asking.
    Last edited by stere78; 27th September 2015 at 19:16.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Ari fi excelent ca acel paralel de 6.7 al Larisei sa fie dublat de o executie buna...ca daca primeste la E 7.5 tot degeaba
    Pastrez totusi dubii daca arbitrele din afara o vor credita cu acea dificultate
    La barna, sol si sarituri arata bine insa

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Prea mult a insistat pe antrenorii straini. sunt sau au fost discutii de aducere a unor straini la lotul olimpic?

    In rest, spera foarte multe doamna Bitang, ca vor fi sanatoase, ca se vor maturiza, ca vor munci. Are doar 2 certitudini: Ponor si Iordache

  7. #28
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Am observat si eu asta, Anicia, nu stiu ce sa zic. Speram sa fie OK Iordache si Ponor, altminteri... Eu n-am habar despre vreo discutie oficiala despre aducerea unor antrenori straini, dar gimnastica noastra n-a stralucit vreodata la capitolul "transparenta". Totul e invaluit in mister, ce s-o intampla cu Andreea Munteanu stiu doar cei direct implicati, daca Laura Jurca e sau nu favorizata e iarasi incert (sigur e ca nu impresioneaza momentan prin mare lucru si ca la nivel international ar fi in cel mai bun caz in jurul unor note de 14), Europeanul din Bucuresti pare pierdut (Stoica dadea a intelege ca spera - iarasi, speram! - sa se poata organiza la Cluj) si tot asa. Cred ca Mihai spunea relativ recent ca actualul sistem pare sa paraie de la incheieturi, pur si simplu lucrurile nu mai functioneaza, iar putinele lucruri bune vin din partea unor sportivi cu totul exceptionali (Larisa, Cata, Marian). Iar discursul asta public impanat de aluzii si de trimiteri "subtile" pe mine ma scoate din sarite, chiar cind - sau mai ales cand - e practicat de cineva cu reputatia si competenta doamnei Bitang. As vrea ca lucrurile sa fie limpezi si directe, dar nu am iluzii. Si nici cine stie ce sperante :-).

  8. #29
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Impresiile mele de la sala: Larisa: real progres fata de rom-franta. Barna f buna, sigura, aceeasi structura, sarituri bune, sol nou-coregrafie frumoasa si daca ii ies elementele si e peerfect pe muzica, e superba. Sunt sigura ca va baga tsuka la mondiale si o va si stapani. Are o legare de memmel cu o iluzie, frumos, arata bine paralel- upgrdat, dar inca nu e suficient de stapanit. Asa era si cu cel vechi, scapa cate o departare, doua de picioare.. deduceri colo colo. Dar, hei, are paralel din 6.7, are curaj si sunt sigura ca pana la londra va arata super bine. La mondiale-va fi bine, lari!

  9. #30
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Catalina- se misca cu grija in sala, se citea determinare in ochii ei, fata asta daca va fi sanatoasa, va arata f bine!! Pacat de accidentare, sa vedem daca se poate recupera.
    Diana- prima zi m-a uimit la sol, a scos un sol superb cu dlo inclus. Barna e buna, dar o face la siguranta, fara legari ici si colo, e loc clar de mai bine. Paralel upgradat, inca nerepetat suficient si de aici ratare azi. Daca e sanatoasa, om de 14+ la paralel la mondiale, tinuta frumoasa, fara mari greseli.
    Ana-om de echipa, sarituri bune, cele mai bune ale noastre, sol bunicel, dar nu scoate mai mult de 14 la mondiale. Barna..pare tematoare de barna, dar cred ca nu va rata, daca vz fi nevoie de ea. Paralel, ca la rom-franta ieri, greselute si azi ratare de emotii clar. Daca se aduna, se apropie de 14.
    Laura- cum o stiti. Nimic nou la ea, insa pare stapana pe ea la paralel, in caz de nevoie acolo. Sol mai greu ca D, dar mult prea joasa acrobatica, nu poate sa corecteze cred asta..
    Silvia-sol frumos, sper sa treaca de 14 cu el, barna si paralelul nu s aparatele ei clar. Sarituri acceptabile.
    Andreea I clar a fost accidentata, antrenorii au rabdare, fata pare sa munceasca, bata-le vina de emotii, ieri a facut paralelul ok, azi a gresit enorm.
    Revin si de celelalte fetite cu pareri

  10. #31
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    La junioare mi a placut denisa golgota, nu are o acrobatica f dificila dar mi a placut zvacul si determinarea ei. In afara de larisa care este pregatita pentru competitie si medalii, restul fetelor exceptand o poate pe ana ocolisan sunt destul de imprevizibile. Diana isi doreste f mult dar nu are inca suficiente repetari. Cum pot uploada de pe tel toate video? Am paralele si o parte din sol.
    Last edited by Cata_RB; 29th September 2015 at 10:55.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Mi-au placut lamuririle Doamnei Bitang cu privire la componentele lotului in sensul ca fost foarte directa in a raspunde multor intrebari care in timp au fost puse sau discutate chiar si aici pe acest forum.Sper sa revina Cata avem mare nevoie de ea.
    Multumesc celor care au pus inregistrarile pe youtube am revazut cu placere competitia.

  12. #33
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Anicia Juliana View Post
    Prea mult a insistat pe antrenorii straini. sunt sau au fost discutii de aducere a unor straini la lotul olimpic?

    In rest, spera foarte multe doamna Bitang, ca vor fi sanatoase, ca se vor maturiza, ca vor munci. Are doar 2 certitudini: Ponor si Iordache
    Probabil - mai ales cand te uiti ca felul in care se antreneaza la paralele inca e destul de prost. E ceva predat gresit la antrenorii nostri. Chiar si cu gimnaste talentate precum Cimpean, bazele sunt destul de rau invatate. De Iridon nu mai spun ca a luat-o rau in jos, iar la juniorat arata altfel tehnica ei. Sunt multe de zis la acest capitol, dar aproape orice tara din Europa a reusit sa ajunga la un nivel destul de avansat la paralele (vorbim aici de tari fara istorie in gimnastica, Suedia, Olanda). Noi de ce nu putem?? Cred ca de asta ar fi dorit sa aduca o minte din afara sa ne invete alte strategii. Mie chiar imi pare rau ca n-au adoptat ideea.

    Si eu am ascultat cu mare drag comentariile lui Bitang. Un lucru ce este inca trist este lipsa de interes fata de gimnastica (sala era goala, totusi). Interviul cu Adrian Stoica m-a dat peste cap, chiar nu inteleg ce a facut pentru gimnastica romana decand e la federatie (vorbea Bitang de orgolii, al lui cred ca e cel mai mare). Am urmarit concursul la TV, iar conditiile in care concureaza acesti gimnasti mi se par dezamagitoare. Fara panou pe care sa se afiseze rezultatele, un podium de acum 30 de ani, ecranul pe care se afisa nota la fiecare exercitiu trebuia invartit ca sa vada nota toata lumea, etc, etc.

    Ne mai miram de ce vor sa mute europeanul in Danemarca - pai chiar ne facem de ras!
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  13. #34
    junior
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    E frumoasa muzica si coregrafia Larisei la sol ,combinatia de 2 piruete ii iese binisor dar cred ca ar trebui sa lupte mai mult pentru pirueta cvadrupla.La paralele daca isi face toate legarile compozitia exercitiului ii aduce un D mai mare.
    In 2012 Larisa incerca sarituri artistice dupa liniile la sol si vad ca a renuntat sa mai incerce sa execute iar la americani putem vedea frecvent acest lucru de pe urma caruia se pot obtine bonificatii.
    Ana Maria Ocolisan a reusit un DTY foarte bun, si daca munceste in continuare poate spera si la un Amanar.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Referitor la paralele Dna Bitang a spus doua lucruri esentiale si anume, multe sali din tara nu sint dotate mai deloc sau daca sint au aparate foarte vechi, iar stimularea antrenorilor lipseste cu desavirsire.
    Dna Bitang nu pare sa fie ingrijorata de calitatea antrenorilor ci mai degraba de lipsa cronica a banilor, a aparaturii iar la paralele daca se pleaca prost de la sase sapte ani s-a terminat, e foarte greu sa se mai faca ceva mai tirziu chiar si la lotul de junioare. In mare asta am inteles, si sper sa nu gresesc ca acesti antrenori sint extrem de prost platiti adica ar pkeca de la 400 de roni ( poate totusi dolari) deci antreneaza din pasiune pina la urma. Acum sper sa fie macar 400 de dolari totusi. Aici federatia trebuia sa vina cu o solutie....

    dar avem citeva junioare care se straduiesc, fetele incearca, importanta este trecerea la seniorat.
    Totusi a vorbit foarte frumos de Dora Vulcan, de Asiana, a explicat ratarile Anei la paralele si traseul ei, ale Andreei Iridoni Laurei deci mai este timp sa se fixeze executii insa trebuie sa recunoastem ca avem trei fete in echipa care sint vulnerabile la emotile concursului din pacate.

  15. #36
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Dupa rezultatele si articololul la site-ul federatiei, Andrei Muntean are saritura 6.4, si facuta chiar bine! Este incredibil!
    Din pacate nu a fost din 6.4....am observat si eu in rezultate. Ori au acordat bonus local la seniori pentru prima data de cand urmaresc eu gimnastica, ori a fost o greseala la arbitri. Saritura a fost o tsukahara tripla, foarte frumoasa, cu un pas lateral marisor, dar mult mai bine decat anul trecut.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. #37
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Ok, merci pentru lamurilile Iar de unde provine info despre Larisa cu 6.7 la paralele?

  17. #38
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Nu stiu, in documentele cu rezultate vad ca apare 6.3. Poate din comentariu tv?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #39
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Era din 6.5, au dat 6.3. Atunci poate Anicia Juliana ne spune?

    In alta ordine de idei, Larisa n-a primit nota de plecare completa la birna amindoua zilele. Mai probabil din pricina coborirei, desi saltul ei intins depunctau cu multa pofta anul trecut, iar de suruburi neintorsi (oricui oriunde) nu prea aveau grija.

    Sunt filmulete bune la Concursgimnastica2015, mersi celor care le-au inregistrat.
    Last edited by Marty R.; 29th September 2015 at 00:34.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Era din 6.5, au dat 6.3. Atunci poate Anicia Juliana ne spune?
    Am reprodus si eu ce a spus Alexoi

  20. #41
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Madame de Bitang a spus ca daca Lari isi face toate legarile ajunge la 6,7 la paralel.

    Cat despre dotarea cluburilor, aici depinde de cine apartin. Sunt cluburi care apartin de primarii/consilii judetene sau cluburi care apartin de minister. Federatia are doar pretentii de spaga si gimnaste de tipul Biles.

  21. #42
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Iarasi au ajuns la o structura proasta la exercitiul Larisei la paralele. In primul rand nu va primi niciodata creditul de 0.2 la tranzitia dupa shaposhnikova pentru ca Larisa (si toate romancele din istoria sportului) nu ajunge niciodata la un handstand fara depunctare.De aici primeste numai 6.3 ca nota de plecare. Ma mir de ce nu a invatat o alta versiune de shaposhnikova cu 360 intoarcere.

    Ar ajunge la 6.7 daca ajunge la handstand dupa tranzitia shaposhnikova si daca leaga pak-ul de khorkina pentru inca 0.2

    Ce nota de plecare a avut Larisa la barna? 6.4 sau 6.6? Acel salt "intins" ar trebui scos repede...

    Alt lucru trist este ca Ocolisan nu are nici o legare in acel exercitiu la paralele chiar ar putea lua avantaj de bonusuri mari daca ar lega unele elemente.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •