Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 102

Thread: Volkswagen's emissions 'cheat' software scandal

  1. #22
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    La voi in tot NA sunt cu toatele 500.000 de dizaluri astea ingrate. In EU sunt 10 mil
    482.000 ca sa fim mai exacti . Asta am si spus mai sus, toate masinile astea vandute in ultimii 6 ani, timp in care in fiecare an in USA se vand peste 8 mil de masini noi + plus inca atatea truck si SUVs

    Cauti cu lupa sa cumperi una diesel second hand
    beleafer

  2. #23
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Am cautat pe net, a, gasit norme pentru emisiile (g/km):

    Nox: Euro6 -- 0.08, CARB California - 0,05.
    CO: Euro6 -- 0.50, CARB - 1.70

    Deci, in cazul in care motorul de VW este compatibil EURO6 fara nici un sistem software, e greu de crezut ca fara dispozitiv de inselat, emisiile sale sunt de 40 de ori peste norma CARB, dupa cum s-a raportat.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Europe...sion_standards

    https://www.dieselnet.com/standards/us/ld_ca.php
    beleafer

  3. #24
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    1.In primul rand ca este vorba de 11 mil de masini in toata lumea
    2.Presdintele Vw si-a prezentat demisia
    3.ECU intra in safe-mode cand detecteaza parametrii atinsi la testul ITP,directia nu este atinsa,presiunea in evacuare se schimba etc
    4.In fapt normele de poluare in SUA sunt la comun diesel&benzina ,motorina are probleme la oxizii de azot care sunt cancerigeni este greu scazut procentajul la oxizii de azot prin tehnologie ieftina
    5.In Europa testul este mai ipocrit au impartit pe doua clase benzina si diesel,ramane de vazut daca afecteaza si ITP-ul european
    6.Oricum testele actuale pentru consum combustibil,noxe nu sunt reale,ar trebuite revizuite cerintele la respectivele teste

    Inca ceva indicele DAX de la Frankfurt este direct legat de indicele VW AG,vor cade alte firme,automat bursa,orice penalizare in Europa inseamna inca o scadere etc...
    Last edited by iulian_1976; 24th September 2015 at 01:05.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #25
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    1.In primul rand ca este vorba de 11 mil de masini in toata lumea
    Da, dar numai 482,000 in SUA incalca legea
    beleafer

  5. #26
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Au ceva cu nemtii astia . Cica actiunile pe bursa au scazut cu 9% pentru BMW dupa ce au aparut zvonori ca si X3 ar avea probleme cu valoarea reala a emisiilor.

  6. #27
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Ne miram acum 3-4 ani de frenezia cu care dezvolta si promoveaza motorasele pe benzina cu turbo (1 litru, 1,2l, etc) ... ei se pregateau pe sestache de inmormantarea dieselurilor.

  7. #28
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Mno, astept coliva...

  8. #29
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Opel al meu a inceput sa tuseasca. Nu stiu ce sa cred. E din cauza ca are 8 ani si 250000 km sau ca au descoperit astia ca a trisat la esapament?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #30
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    http://www.scientificamerican.com/ar...llution-tests/

    doua citate din articolul de mai sus:

    The International Council on Clean Transportation, a nonprofit research group, had commissioned West Virginia University researchers to test three European diesels—a Jetta, a Passat and a BMW X5—and study NOx emissions and other pollutants under real-world scenarios.

    Tested on a dynamometer—a large treadmill-type platform for cars, sometimes called a “rolling road,” that measures for torque, power and other vehicle metrics—the VWs passed. Yet under real-world conditions, testers drove the cars equipped with emissions-tracking sensors between Southern California and Seattle, and the VWs spewed far more from their tailpipes than legally allowed.

    The Jetta’s emissions were 15 to 35 times higher than acceptable. For the Passat, they were five to 20 times higher, while the BMW averaged levels either at or below the legal threshold.

    So, no, dupa testele americanilor se pare ca BMW este ok

    Inca ceva, se pare ca chip fixing, face acelasi lucru ce au facut VW "de fabrica"

    Petrolheads worldwide purchase and then erase or modify computer chips in their vehicles’ computers, called electronic control units, or ECUs, to get better performance, efficiency and fuel savings. Online, these chips are available for a few hundred dollars.

    “It’s like a tremendous number of people that do this,” said John Storey, an automotive and emissions expert at Oak Ridge National Laboratory, putting the figure of “chipped” models between 40 and 60 percent of all diesel pickup trucks in the United States. One byproduct of all this tampering: higher emissions of gases like NOx. “These are completely illegal, but no one ever gets caught,” he said.
    beleafer

  10. #31
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    http://www.wsj.com/articles/auto-sof...lap-1442945494

    Wall Street Journal zice asa:

    But the measures to reduce pollution come at a cost, automotive engineers say, including reducing power that can hamper acceleration. Limiting the use of the devices used to curtail emissions could improve fuel economy and cut noise in the car, said a European auto engineer. The engine software can control how much NOx is filtered from the exhaust.

    It is unclear what the VW software in question did specifically to reduce emissions during testing. But by collating such data as tire rotation, steering, and use of the accelerator, a program could determine whether a car was being driven on the road or merely on a test bed at an emissions-testing station.

    If such software sensed a lack of steering wheel inputs, for instance, it might have been able to predict it was being tested for emissions, and divert more pollutants to traps or treatment.
    De aici, eu inteleg ca nu este un soft pur si simplu pentru a insela testele, ci atunci cand masina merge incet, in oras, la relantiu, softul se activeaza si noxele sunt reduse, iar cand masina merge la viteza de croaziera (pe autostrada) softerul deaztiveaza, motorul primind performate mai bune pa socoteala neglijarii emisiilor.
    beleafer

  11. #32
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    In loc sa ne pui copy/paste in engleza neinteleasa de nimeni mai bine citai ca Martin Winterkorn a demisionat si a incasat o prima de 28 milioane euro ... pt performanta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #33
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Personal nu cred ca ar avea probleme, iar daca au si ei inseamna ca au chiar toti, iar in cazul asta fuck'em all... cumparati Dacia .
    Ice, vad ca acolo au testat un x5 iar din ce citisem era vorba de 20d, iar pe x5 nu cred ca e motorizarea asta.

  13. #34
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Opel al meu a inceput sa tuseasca. Nu stiu ce sa cred. E din cauza ca are 8 ani si 250000 km sau ca au descoperit astia ca a trisat la esapament?
    Asta n-a trisat... o mai tii inca 2-3 anisori si apoi o vinzi "ca noua, doar highway kms, condusa de o pensionara" in Romania.

    Daca nu stiai, 90% din masinile second hand din Ro au fost in prealabil in posessia bunicutelor nemtoaice

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    In loc sa ne pui copy/paste in engleza neinteleasa de nimeni mai bine citai ca Martin Winterkorn a demisionat si a incasat o prima de 28 milioane euro ... pt performanta
    Ei, pun si eu ceea ce cred ca este interesant in discutie. Ca a demisionat ala e banal.
    beleafer

  14. #35
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Opel al meu a inceput sa tuseasca. Nu stiu ce sa cred. E din cauza ca are 8 ani si 250000 km sau ca au descoperit astia ca a trisat la esapament?
    A, pai baga-i niste ulei de gatit in loc de ce motorina bagi tu, toarce ca o pisicuta apoi. Plus ca vei lasa o dara de miros de McDonalds

  15. #36
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Personal nu cred ca ar avea probleme, iar daca au si ei inseamna ca au chiar toti, iar in cazul asta fuck'em all... cumparati Dacia .
    Ice, vad ca acolo au testat un x5 iar din ce citisem era vorba de 20d, iar pe x5 nu cred ca e motorizarea asta.
    adevarat graiesti, uite si la VW Tuaregurile cu 3.0 TDI nu-s pe lista suspectilor in USA.
    beleafer

  16. #37
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Asta n-a trisat... o mai tii inca 2-3 anisori si apoi o vinzi "ca noua, doar highway kms, condusa de o pensionara" in Romania.

    Daca nu stiai, 90% din masinile second hand din Ro au fost in prealabil in posessia bunicutelor nemtoaice .
    Lasa bunicute.
    eu nu vand masinile mele deoarece le cumpar noi si traiesc cu ele. Fac parte din viata mea si nu concep ca altii sa le foloseasca. Le dau doar la cimitir cand nu mai merita reparate. Cumpar altele intre timp si de aia am cam trei patru la dispozitie. Am tendinta sa cheltuiesc o avere pt cele vechi sa le intretin ... chestie sentimentala


    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Ei, pun si eu ceea ce cred ca este interesant in discutie. Ca a demisionat ala e banal.
    Banal 28 milioane prima de demisie?
    Bun, atunci si eu pot sa fiu director la vw o zi. Fac numai prostii si apoi demisionez ca sa fiu multimilionar
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #38
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    aici doar X5 si serie 3 vand diesel, din cate stiu, sa verific pe net.
    beleafer

  18. #39
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Lasa bunicute.
    eu nu vand masinile mele deoarece le cumpar noi si traiesc cu ele. Fac parte din viata mea si nu concep ca altii sa le foloseasca. Le dau doar la cimitir cand nu mai merita reparate. Cumpar altele intre timp si de aia am cam trei patru la dispozitie. Am tendinta sa cheltuiesc o avere pt cele vechi sa le intretin ... chestie sentimentala
    Pai si ai loc pe balcon pentru 3-4 masini concomitent?

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Banal 28 milioane prima de demisie?
    Bun, atunci si eu pot sa fiu director la vw o zi. Fac numai prostii si apoi demisionez ca sa fiu multimilionar
    In conditiile astea, demisia este ceva normal, banal. La asta ma refeream.
    "fraierii" aia de pe Wall Street, AiG daca nu ma insel, nu au primit tot asa bani de la Obama? Cica bailout, sa nu dea falimenmt, sa nu crape asigurariule, si ei au luat meleonale de la guv si si-au dat prime
    beleafer

  19. #40
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    @Ice
    https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N47

    Asta e pe X3.


    @Delaparis
    Demisie fortata, in caz de concediere cine stie cat trebuiau sa scoata din buzunare, poate peste 100 de bulioane, dracu stie...

  20. #41
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Da, se pare ca de foarte curand vand diesel si pe X3 si pe serie 5. Vorbesc de oferta de aici, nu de ce au pe alte piete.

    Pariziene, fara gluma, si eu as face la fel, daca mi-as face singur reparatiile, altfel, de la un timp costul anual al reparatiilor socotind manopera, poate sa fie egala cu lease la una noua. Ora de manopera in medie este $130
    Schimbat franele de ex, te taxeaza 2-3 ore manopera scurt. Iar, in caz de reparatii nasoale, mai bine duci masina la viare vechi si gata.
    Last edited by TheIceMan; 25th September 2015 at 01:28.
    beleafer

  21. #42
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    BREAKING: Porsche CEO Matthias Muller Named CEO of Volkswagen
    The Wall Street Journal reports that Muller will take the place of recently departed CEO Martin Winterkorn.

    http://www.wsj.com/articles/volkswag...ceo-1443108912
    beleafer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •