Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 190 to 193 of 193

Thread: Nationala de tineret U21

Pro Memoria miril's Avatar
    Reputatie
    0
    Ce nu mi-a placut aseara este ca am descoperit ca ******** inseamna se.curist. Prea multe stele pe... umar si tot acoperiti, acoperiti Meciul de aseara a fost un fel de RFG Austria, plus un arbitru de *****. Incolo, totu-i bine si frumos. Sper ca baietii sa lase o impresie buna desi echipa nu se compara cu cea de acu doi ani. Iar cei de acum doi ani unde sunt? Oricum, bafta si Hai Romania!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

"If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Moderator iulian_1976's Avatar
    Reputatie
    0
    Ce a facut Radoi cu Man a fost o lovitura pentru Under 21, jucatorii promovati fie joaca cateva minute, fie sunt pusi pe posturi care nu se potrivesc profilurilor lor.

Comparativ cu Contra este un foarte mic progres.

Studiu de caz: Mitrita.
    - Mangia il punea atacant, fie extrema, fara nici un rol defensiv, un jucator care nu combina in lateral, ci doar in fata joc individual, era "cap de linie" intr-un jargon fotbalistic, cu el se termina faza fie ca rata, fie ca marca.

Contra si Radoi il pune retras, sa faca faza defensiva, sa coboare foarte mult, sa joace combinativ cu coechiperii.

Asa de simplu este un profil de jucator ca Mitrita fara sa atac persoana in cauza, in meseria asta trebuie sa fi facut un pic de scoala, Contra are o scuza ca a incercat,
    insa Radoi face aceasi greseala nici macar nu invata din greselile altuia.

Quote Originally Posted by miril View Post
    Ce nu mi-a placut aseara este ca am descoperit ca ******** inseamna se.curist. Prea multe stele pe... umar si tot acoperiti, acoperiti !
    cam tarziu, cam tarziu vezi ca multi au plecat exact dupa 1990, am mirosit cativa prin zona unde locuiesc
    Last edited by iulian_1976; 18th November 2020 at 15:11.
    [B]Gott wrfelt nicht! [/B] Einstein.

simplu Utilizator's Avatar
    Reputatie
    0
    In contextul dat este o performanta sa avem echipa U21 a doua oara consecutiv la un turneu final.

Altfel nu prea inseamna mult cata vreme competitia U21 nu include tinerii care sunt deja la nationalele mari ceea ce face nivelul mult mai abordabil pentru fotbalul romanesc de azi.
    Mbappe, Haaland, de Ligt, Donnarumma, Sancho, Ferran Torres (asta le dadu 2 nemtilor) si alti tineri de valoare ard etapele si sunt deja solutii serioase in nationalele de seniori desi ar fi inca eligibili la U21.

Iar tinerii romani nu confirma la acelasi nivel de performanta la nationala de seniori, o dovada in plus ca rezultatele de la U21 nu sunt mereu un indicator bun pentru viitorul fotbalistic.

Ma rog, sa ne bucuram de ce avem, e mai mult decat nimic.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Reputatie
    1
    Tinerii u21 care au subordonat Anglia, Croatia, Franta si chiar Germania - 20 de minute - sunt bine. Arata ball cand cosesc antricoatele adversarilor, iau covidul dintre labiile tigancilor si-l duc plocon la palatul regal, țepuiesc toti cumparatorii de buna credinta imbroboditi de impresare cu felinar rosu la poarta, iar cei mai destoinici califica nationala in urna 2 valorica, dupa un 3-0 eclatant cu Norvegia. Eu zic ca e o incununare a unei generatii superbe, comparabila cu cea moit de Puțc la europeanul bucurestean. Cheia succesului este antrenorul Mireille Ratzoi, pliantul care imbina conservatorismul scolii moldave de antrenori cu modernismul celei panameze pastorite de Stropiț Pippi. Rezultatul este inca o calificare unde vom putea expune cele mai destoinice vlastare ale academiilor romanesti, in asteptatea comisioanelor care tin in viata toata aceasta clica imputita de regi, santieristi navali - sectia vopsitorie-, care sug la maduva pricajitului fotbal romanesc.