Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 142

Thread: CSU Metal Galati

  1. #43
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Bravo ai reusit sa-i pui in miscare pe incompetentii aia din frv!

  2. #44
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Stiinta a cedat sefia



    Dupa ce a pierdut la Iasi, in etapa a XIII-a, din cauza ca nu le-a avut in formatie pe Polishciuk si Tolisteanu (ambele accidentate), Stiinta Bacau a fost ajunsa la puncte de marile sale rivale, Metal Galati si Dinamo. Formatia de pe Dunare chiar a depasit Stiinta la setaveraj. Spre deosebire de fotbal si handbal, in volei setaverajul este calculat prin raportul dintre numarul de seturi cāstigate si numarul de seturi pierdute, lucru sugerat si de utilizarea in volei pentru scor si setaveraj a semnului “:”, in loc de “-”. Daca s-ar fi calculat prin diferenta, Stiinta le-ar fi fost superioare Galatiului si lui Dinamo. Oricum, Stiinta este ca si calificata in turneul de clasament 1-4, in cel mai rau caz cu acelasi numar de victorii cu Galatiul si Dinamo, pe care le-a invins in tur cu 3:0. Partida retur cu Metal se va disputa pe 21 decembrie.

    Clasament
    1.Metal Galati 13 11 2 33: 7 24 (4,71)
    2. Stiinta Bacau 13 11 2 36: 8 24 (4,5)
    3. Dinamo 13 11 2 30: 7 24 (4,12)
    4. Unic Piatra Neamt 13 8 5 26:19 21
    5. CSU Gaz. Tg. Mures 13 8 5 26:19 21
    6. Penicilina Iasi 13 6 7 22:23 19
    7. Rapid CFR Marfa 13 4 9 16:31 17
    8. “U” Jolidon Cluj 13 3 10 12:35 16
    9. CSM Lugoj 13 2 11 12:36 15
    10. Volei 2004 Constanta 13 1 12 7:37

    Desteptarea de Bacau

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    La ei tot eu am scris

    Ca sa nu mai spun ca si la ziarul Desteptarea am scris si le-am explicat ca nu se calculeaza ca la fotbal ci se imparte numarul de seturi castigate la cele pierdute si astfel coeficientul rezultat da pozitia echipei in clasament.Oricum suntem pe drumul bun.

  4. #46
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Cata ignoranta in voleiul asta romanesc se pare ca partea superioara adica capul nu se prea foloseste....de baza e posteriorul. In conditiile astea cum am putea crede ca un antrenor de talia lui Terzic ar putea ramane mai mult de un an....astea sunt iluzii, oricum trebuie sa invatam ceva de la un adevarat tehnician si daca incununam prezenta lui aici cu un titlu nu putem fi decat super-multumiti.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    M-am zbatut dar sunt multumit

    Se pare ca neamul romanesc trebuie tot timpul atentionat trebuie pus la treaba.Nu pleaca nimic din proprie initiativa,ca sa nu mai spun ca inovatia lipseste cu desavarsire.Oricum dupa telefoane si imail-uri transmise acum am satisfactia ca am facut si eu ceva pentru voleiul galatean.Sunt multumit.

  6. #48
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    forza csu metal gl. acum e momentul, nu v om ceda sefia

  7. #49
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Au dat iar peste Unic

    Ieri, la sediul Federatiei Romane de Volei, a avut loc tragerea la sorti a semifinalelor Cupei Romaniei. Asa cum se anticipa, CSU Metal va intilni intr-o dubla mansa pe Unic Piatra-Neamt. Cele doua jocuri sint programate anul viitor pe 28 martie (la Galati) si pe 11 aprilie (la Piatra Neamt), echipa galateana avind prima sansa la calificarea in finala competitiei. CSU Metal si Unic s-au mai intilnit de doua ori in acest sezon, de fiecare data victoria revenind jucatoarelor pregatite de Zoran Terzic. Dupa ce anul trecut au pierdut calificarea la turneul 1-4 in ultimul joc de la Piatra-Neamt in conditii speciale, galatencele au posibilitatea sa se razbune si sa le scoata fumurile din cap celor de la Unic.

    Tot in aceste zile trupa patronata de Corneliu Mangalea transpira din greu si pregateste ultima confruntare a anului si totodata cea mai importanta, cu Stiinta Bacau. Antrenorul principal Zoran Terzic a lipsit doua zile de la pregatiri, fiind invitat la un simpozion la Belgrad cu ocazia aniversarii clubului Steaua Rosie. Meciul cu Stiinta, programat initial pe 16 decembrie, a fost reprogramat pe 21 decembrie (de la ora 18.00) deoarece la sfirsitul acestei saptamini bacauancele participa la turneul preliminar pentru calificarea in optimile de finala ale Top Teams Cup alaturi de Jelovica Tuzla (Bosnia), Galiceanka Ternopol (Ucraina) si Spartak Subotica (Serbia).

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Avem echipa mai buna

    Din ce am vazut astazi pot sa afirm cu mana pe inima Metalul este mai tare ca Stiinta.Bineinteles nici nu au avut cu cine juca dar au gresit mult la constructie la preluari.Punctul lor forte a fost blocul si atat.Jocul lor se bazeaza pe ridicarile scurte la mijlocul fileului pt Anghel care nu iarta dar este o jucatoare masiva si imobila care nu face faza de aparare.Mai sunt atacurile prin invaluire a lui Elisei si Herlea,dar obosesc repede.Pe ansamblu avem echipa mai buna.

  9. #51
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Celebre in Serbia, anonime la Galati

    Isi impart viata intre hotel si sala

    Cele patru jucatoare din Serbia au o viata destul de saraca in evenimente in afara competitiilor sportive, timpul impartindu-si-l intre sala de sport si hotelul in care sint cazate. Pentru ca voleiul este in mare voga in acest moment in orasul nostru, am facut o serie de sapaturi si va oferim amanunte picante din viata stranierelor de la CSU Metal.

    Cea mai veche sirboaica din lot este Aleksandra Avramovic, care a venit in urbea noastra acum trei ani. Ea a evoluat in tara sa de bastina la Jedinstvo Uzice. In cei opt ani petrecuti la Uzice, Sasa, cum ii spun colegele, si-a trecut in palmares patru titluri de campioana si tot atitea cupe. In anul 2001 a participat cu echipa sa de club in Azerbaidjan la Final Four, unde a ocupat locul doi. La Galati locuieste la hotel alaturi de celelalte conationale ale ei. Timpul liber si-l petrece citind si mergind la plimbare. "Cel mai mult imi place sa merg vara pe faleza. In schimb iarna nu-mi prea place sa merg pe strada pentru ca bate vintul tare", ne-a spus Sasa, care-si face cumparaturile de la magazinele mari din Romania.

    Uneori, ne povesteste Sasa, merge la Bucuresti pentru a se intilni cu alti sirbi care-si desfasoara activitatea in tara noastra. "Bineinteles ca sint mai cunoscuta in Serbia decit in Romania. Uzice, unde am evoluat eu, este un oras mic, cu o sala de 5.000 de locuri, in care voleiul este sportul numarul unu, iar oamenii sint calzi, te opresc pe strada sa stea de vorba cu tine. Aici m-au oprit cameristele de la hotel, care mi-au zis ca m-au vazut la televizor. Momentan nu am prieten (aviz amatorilor). De gatit nu prea am timp din cauza programului incarcat, dar ma pot lauda cu o reteta de spaghete cu care le-am dat gata pe colege”, ni s-a destainuit Avramovic.

    Ivana nu gateste. Prefera shopping-ul

    Ivana Ostoic a facut cunostinta cu noile sale coechipiere in luna august, direct in cantonamentul de la Busteni, dupa ce in ultimele doua sezoane a evoluat in Germania la Suhl. "Bona", cum ii zic cei apropiati, a evoluat in Serbia la formatia din Uzice, unde a obtinut doua titluri de campioana, trei cupe si un loc 2 la Final Four in 2001. Ca hobby prefera sa navigheze pe internet, iar in timpul liber ii place sa mearga prin cluburi, sa vada filme si sa se plimbe prin oras. Deocamdata, de cind a venit la Galati, a fost recunoscuta doar de soferii de taxi, care o transporta de la sala la hotel. "Bineinteles ca in Serbia altfel stau lucrurile, dar sper ca in curind oamenii din Galati sa ma recunoasca pe strada. Am un prieten, Ninola, care joaca volei in Polonia. Nu-mi place sa gatesc si, sa fiu sincera, nici nu ma prea pricep. Imi place mult sa dorm si sa merg la shopping in Bucuresti”, ne-a mai spus "Bona", care si-a cistigat un loc in sextetul de baza al trupei patronate de Corneliu Mangalea.

    Maja si Brizitka sint prietene la catarama

    Fara indoiala cele mai valoroase straniere din lotul pe care-l au la dispozitie antrenorii Zoran Terzic, Nenad Djurovic si Paul Bogdan sint Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar, care recent s-au intors de la Campionatul Mondial din Japonia cu medalia de bronz la git. Molnar a activat in ultimii sase ani la formatia din Klek. Este buna prietena cu Maja, cu care-i place sa se plimbe si sa mearga la cumparaturi, mai ales in mall-uri. Are un prieten, Andjelno, voleibalist la Buducnost, si in 2007 si-a propus sa intemeieze o familie.

    "Mi s-a intimplat recent sa ma recunoasca oamenii pe strada aici, la voi, la Galati, si sa ma felicite, ceea ce m-a bucurat. Dupa Mondiale am avut parte de o primire frumoasa atit la Klek, cit si la Belgrad. Daca as putea, as asculta muzica sirbeasca la casti toata ziua. In bucatarie nu stiu sa ma descurc, zic ca la restaurant e mai bine", ne-a spus cea poreclita "Bichi".

    Maja Ognjenovic este cea mai grea piesa din puzzle-ul lui Terzic. Ea a avut o contributie esentiala la cucerirea medaliei de bronz in Japonia, fiind desemnata a saptea coordonatoare de la Mondiale. Inainte de a veni in Romania a evoluat timp de 4 ani la Steaua Rosie Belgrad, unde a cistigat o cupa si doua campionate.

    Maja este si foarte frumoasa, ochii ei mari facind deja multe victime printre fanii galateni. Din pacate pentru acestia, are un prieten, Milan, fotbalist, care anul trecut a jucat in Ucraina. Capitanul echipei CSU Metal ne-a spus ca-i place sa citeasca reviste si sa asculte muzica de toate genurile, chiar si romaneasca, pe care a indragit-o dupa ce a urmarit canalele de specialitate.

    "Nu s-a intimplat sa fiu recunoscuta pe strada. Poate doar de cei care vin la sala. Sper ca, dupa ce vom reusi sa cistigam titlul, sa-mi fac cit mai multi prieteni. Performanta pe care am obtinut-o luna trecuta in Japonia a facut sa primesc pe forum o multime de mesaje de felicitare de la oameni din Serbia pe care nu i-am vazut niciodata", ne-a spus plina de verva Maja, care, desi nu cunoaste decit putine cuvinte in limba romana, a fost foarte volubila, acaparind aproape in intregime cele citeva zeci de minute ale discutiei noastre.

    Echipa de volei feminin CSU Metal Galati se chinuie de vreo sapte ani sa aduca in premiera titlul de campiona nationala in orasul de la Dunare. In vara patronul si presedintele clubului, Corneliu Mangalea, a decis sa puna piciorul in parg si a trecut la o remaniere serioasa a lotului. Cum fondul de jucatoare din tara nu-i oferea prea multe alternative, oficialii de la Metal s-au orientat spre straniere, mai exact spre piata sirba, de unde au fost racolate Maja Ognejenovic, Brizitka Molnar si Ivana Ostoic, care s-au alaturat unei alte conationale, Aleksandra Avramovic.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  10. #52
    incepator StiintaBacau's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Va salut! interesant forum... Fratilor in galati sportului cu mingea la fileu nu i se face nici o propaganda doar in Viata Libera cateva randuri reprezentand rezultatul si celelalte rezultate din etapa respectiva...jalnic... Fratilor de 4 luni de cand sunt la stiinta bacau(masculin) nu am mai vazut asa ceva...ma refer...la...propaganda deosebita care se face acestui sport atat de spectaculos....vin reporteri la sala in timpul antrenamentului...iau interviuri antrenorilor, daca e nevoie interogeaza si jucatori/jucatoare...si multe altele...oricum ne mai auzim...!!! Hai Metal
    Tanar si nelinistit...

  11. #53
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Ne-ai bulversat, fan CSU Metal nick-name Stiinta Bacau jucator tot pe acolo....ai dreptate interesul e minim aici pt. volei insa important ramane ca in acest sezon Galatiul sa castige titlul. Cate un interviu mititel se mai ia si pe aici insa daca il punem in balanta cu un interogatoriu de la Bacau cred ca e de preferat interviul.
    Last edited by starsteel; 21st December 2006 at 21:42.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  12. #54
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Dupa categorica victorie in fata bacauancelor care ne consolideaza prima pozitie a venit o binemeritata vacanta mai ales pt. jucatoarele sarbe Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar impreuna cu antrenorul Zoran Terzic care au avut un final de an incarcat de succese. Revenirea pt. o noua victorie in luna februarie la Galati dupa ce in prealabil vom intalni la sfarsitul lui ianuarie o echipa candidata la final-four CSU Tg. Mures. Bravo CSU Metal! ne-ai oferit un frumos cadou de sarbatori, prin clasarea in fotoliul de lider in campionatul Romaniei.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  13. #55
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Felicitari fetelor de la Metal!!!
    3-0 cu Bacaul era tot ce imi doream!!!

  14. #56
    incepator StiintaBacau's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Felicitari Metal...aparare buna...greseli nefortate putine...serviciu in forta(Maja, Molnar si Tatyana) atac foarte bun, blocaj bun...tot ce trebuie unei echipe care candideaza la titlul national....
    Tanar si nelinistit...

  15. #57
    incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Maja mai degraba plasat decat in forta....Oricum...anul nou sa ne aduca...titlul la care tot visam de ani buni. Forta Metal!!!

  16. #58
    incepator StiintaBacau's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Au umplut ziarele astia din galati cu articole de felicitare ptr victoria zic eu foarte importanta de ieri!!!!
    Tanar si nelinistit...

  17. #59
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    forza csu metal

  18. #60
    incepator StiintaBacau's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Si tu ma bulversezi STARSTEEL aici vorbim de volei...nu de performantele fotbalului romanesc...si la volei au fost performante...si galatiul a avut performante in anii `80....
    Tanar si nelinistit...

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Noaptea cea mai lunga

    Asa a fost dat sa fie derbiul Moldovei sa se dispute exact pe 21 dec 2006 data care a insemnat victoria categorica a echipei noastre de suflet Metal.Daca pt noi a fost bine pentru oaspete a insemnat NOAPTEA CEA MAI LUNGA.A fost un vis urat care sa cerut a se termina cat mai repede.Stiinta a venit dupa un turneu de sala la care a luptat din greu pt calificare pe care a si obtinut-o.Sunt sigur ca altfel vor sta lucrurile in play-off.Repet echinoctiu de iarna a fost numai la Bacau iar la Galati a fost un soare placut pe care cu toti galatenii il vrem la vara sa arda cat mai tare.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Anul integrarii=Campioana Romaniei

    Sper din toata inima anul 2007 sa aduca titlul de campioana a Romaniei la volei feminin la Galati.Orasul si oamenii au nevoie de acest titlu pentru a demonstra forta voleiului feminin de pe aceste locuri.Sa fim uniti in noul an si sa sprijinim echipa la toate meciurile pe care le mai are de disputat.La multi ani fetelor si a celor care se ocupa de destinele acestei echipe.Bafta Metal Galati.

  21. #63
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by StiintaBacau View Post
    Si tu ma bulversezi STARSTEEL aici vorbim de volei...nu de performantele fotbalului romanesc...si la volei au fost performante...si galatiul a avut performante in anii `80....
    Doar stii ca ceea ce ai citit e semnatura cum sa vorbesc de fotbal aici in sub-forumul de volei pe care eu l-am creat.....din fericire tu esti in masura sa ne oferi detalii tehnice in mod sigur toti avem nevoie sa ne largim cultura volebalistica mai ales acum cand suntem mari favoriti la lupta pt. primul titlu.
    Sa stii ca am avut sansa sa vad si eu meciuri de volei din anii '80 cand la CSU Galati jucau Ileana Berdila, Crina Rauta, Maria Musca conduse de profesorul Traian Valsan si echipa era constant vicecampioana nationala. Despre baieti imi aduc aminte ca jucau si ei in prima liga singurul jucator de care imi aduc aminte e "Pelicanul".
    Last edited by starsteel; 23rd December 2006 at 22:01.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •