Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 57

Thread: Cazul bricheta in varianta germana

  1. #22
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    1.
    Arbitrul sloven Darko Ceferin a fost lovit in cap de o moneda aruncata din tribune in timpul meciului dintre NEC Nijmegen si Hamburg SV, din 16-imile Cupei UEFA.

    Plin de sange, "centralul" a oprit doar doua minute partida, care a fost reluata dupa ce el a primit ingrijiri medicale.
    http://www.ziare.com/uefa/stiri-uefa...l-video-681340
    Daca aveai putin bun-simt dadeai copy-paste si la urmatorul alineat din articol.
    "De asemenea, in urma cu doi ani, suedezul Anders Frisk a fost si el lovit cu o moneda in cap, in timp ce se indrepta spre vestiare. Acesta a decis sa intrerupa meciul dintre AS Roma si Dinamo Kiev, oaspetii castigand cu 3-0 la masa verde."

    Nu mai dezinforma!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  2. #23
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Ok, o sa dezinformez si sa ofer si alt exemplu unde sportul a castigat: Germania: Amenda de 40.000 de euro pentru Duisburg, dupa ce un arbitru a fost lovit cu o brichetaComisia de Disciplina a Federatiei Germane de Fotbal (DFB) a amendat, ieri, clubul MSV Duisburg, ocupantul ultimului loc, cu suma de 40.000 de euro din cauza comportamentului suporterilor la meciul de sambata trecuta, informeaza AFP.

    „Clubul din Duisburg a fost gasit vinovat de doua incalcari ale regulamentului si pentru ca nu a oferit suficienta protectie arbitrului si jucatorilor adversi”, se arata intr-un comunicat al DFB.

    Arbitrul intalnirii dintre Duisburg si Hanovra, scor 1-1, din etapa a 25-a din Bundesliga, a fost lovit in fata cu o bricheta aruncata din tribuna ocupata de suporterii lui Duisburg. Centralul a decis insa ca partida sa continue si a fost dusa la bun sfarsit.
    Desigur, arbitrul partidei nu era simpatizant al Hanovrei...
    http://www.infolegal.ro/germania-ame...ta/2008/03/28/
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  3. #24
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Federația germană a dat verdictul în "cazul bricheta". Decizie drastică pentru gazde


    Federația germană de fotbal (DFB) a acordat vineri victoria la masa verde, formației RB Leipzig în meciul cu VfL Osnabruck, din cadrul Cupei Germaniei, întrerupt după ce arbitrul a fost lovit de o brichetă aruncată din tribune.
    Tribunalul sportiv al DFB a explicat că toate echipele sunt obligate să-și țină fanii sub control, iar formația de liga a treia VfL Osnabruck, gazda partidei, nu a reușit să facă acest lucru, astfel că a decis să acorde victoria adversarei acesteia, precizează Reuters.
    Formația de liga a doua RB Leipzig era condusă cu 1-0, în partida disputată luni, când arbitrul Martin Petersen a fost lovit în cap de o brichetă, aruncată de fanii lui Osnabruck, în minutul 71. Centralul a întrerupt inițial jocul, înainte de a decide să-i pună capăt definitiv.

    Comisia de control a DFB ia acum în calcul aplicarea altor sancțiuni împotriva clubului VfL Osnabruck, a precizat Federația germană într-un comunicat.
    Surprinzător a fost faptul că înainte de luarea unei decizii, oficialii oaspeților au propus rejucarea meciului, chiar dacă ar fi riscat astfel să piardă calificarea.
    Cazul a adus aminte de partida dintre Rapid și Steaua, din martie 2008, când Alexandru Deaconu a fost și el lovit cu un obiect aruncat din tribune și a decis să întrerupă derby-ul din Giulești, la 1-0 pentru gazde, declanșând un scandal uriaș, "roș-albaștrii" primind până la urmă cele 3 puncte.

    http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL...a+Decizie+dras


    Concluzie: Tiganie ca-n Julesti mai gasesti si-n Germania!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  4. #25
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Se spune ca acest Petersen a ajuns la spital, in vreme ce muiaconu direct la petrecerea ghencista de scoatere a iepurelui din cur, dupa ce 70 de minute nu ajunsesera la poarta Rapidului.
    Aha. Dupa aceeasi logica, atat timp cat jucatorul nu rupe picioarele adversarului si nu-l baga in spital, nu se da rosu.

    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    in vreme ce lovinii mizeri sarbatoreau de pe teren japca ordinara
    Hehe, cum se uita ca dupa cativa ani, la un nou meci pe Giulesti, unii dintre fanii rapidului iar au inceput sa se comporte ca niste maimute si sa arunce cu obiecte in teren si meciul a continuat doar pt ca Bourceanu a insistat

  5. #26
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    ooof, si daca incerci sa desenezi iti spun ca n-ai cu cine .

    uneori le dau dreptate, cum te-ai simti in blana lor tavaliti de aproape un cincinal, doar 3 egaluri si restul...numai caine sa nu fii .


    edit.
    sa nu uitam, un ultim egal scos dupa ratari cat roata carului marca chipciu & co. , tavaleli timp de aproape 30 de minute + picioare si codite muiate, tot tacamul .
    si atunci, cum pana mea sa nu consideri un 0-0 o mare victorie in fata eternului dusman numit STEAUA BUCURESTI .
    Last edited by Dario; 14th August 2015 at 22:26.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #27
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Cordel uita ca inca nu s-a luat o decizie.

    Nu ca la noi, unde fostul junior al Stelei, Deaconu, devenit apoi arbitrul de casa al clubului stalinist, a luat o decizie in contra spiritului sportiv. Pana si Lovin a recunoscut ca treaba aia a fost o miselie si si-a cerut scuze retroactiv!
    Uite ma subpodare ca tot o decizie "contra spiritului sportiv" au luat si nemtii. Ce spui de treaba asta?????
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  7. #28
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E vorba despre lege. Citesti o lege, o citesti ca prostu'. Nu tu, zic in general, omul de rand. Nu ca e prost in sensul propriu, dar nu are competenta acolo. Legea trebuie aplicata, dar nu ca si cum ai taia urda cu sfoara. Se iau cazurile in parte. Legea e de la...pana la. Hategan putea opri meciul in derby, dupa ce a cazut petarda langa el? Putea, dar in spiritul si incarcatura jocului a decis sa continue. Ce dracu', matale stai in fotoliu si-ti clantane dintii in gura, dar baietii aia sunt oleaca mai focosi

    Giulestiul e ostil peste medie, sunt de acord; asta se simte doar acolo in tribuna. Dar cum o fi oare la Bastia? La Ajaccio? Dupa cum s-a desfasurat meciul, e clar ca ghencistii asteptau un motiv ca s-o stearga in glorie, dupa ce fusesera umiliti pe teren

    Ceea ce a deranjat atunci a fost comportamentul jucatorilor de la tintirim, care puteau sa dea niste declaratii formale, ca punctele tot ale lor ramaneau. Insa nesimtirea, boala asta dupa trofee, dupa castig, dupa avere -cum zicea Moromete, v-a intunecat mintea.

    Nu da exemple de cazuri similare. Da exemple de astfel de cazuri in care jucatorii beneficiari ai victoriei au sarbatorit cu indecenta, chiar langa colegii lor, care muncisera cot la cot cu ei pe teren Pai, ce vina avea Pancu, de ex, ca aruncase un tembel o bricheta? De ce sa-i dai peste nas tu, lovine, ca omul a marcat corect un gol muncit, iar tu ai bagat in traista pe o chichita de regulament...
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  8. #29
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    LE. Am vazut pe imagini, mai avea putin si plangea arbitrul asta neamt. Facuse in pantaloni la propriu. Nemti-nemti, dar nu tot ce e junge tine si la competitie. Cu siguranta nu vom mai auzi de el. Ce sa mai vorbim despre vreo functie la comisia arbitrilor gospodari nemti Deaconu era harsit, facuse practica la a 3-a, unde te iau cu furcoiul de la gara. Dar, na, impunsatura de bricheta e perfida...
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  9. #30
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    E vorba despre lege. Citesti o lege, o citesti ca prostu'. Nu tu, zic in general, omul de rand. Nu ca e prost in sensul propriu, dar nu are competenta acolo. Legea trebuie aplicata, dar nu ca si cum ai taia urda cu sfoara. Se iau cazurile in parte. Legea e de la...pana la. Hategan putea opri meciul in derby, dupa ce a cazut petarda langa el? Putea, dar in spiritul si incarcatura jocului a decis sa continue. Ce dracu', matale stai in fotoliu si-ti clantane dintii in gura, dar baietii aia sunt oleaca mai focosi
    Hategan, cu siguranta, oprea meciul daca petarda il exploda in cap. Sau daca mai explodau vreo cateva langa el. Probabil ca animalele din peluza spurcata s-au speriat cand l-au vazut putin ametit de Hategan si s-au potolit. Probabil, ca si apelul de la statie i-a facut sa se opreasca.
    In tiganie a fost cu totul si cu totul altceva. In afara de petarde au zburat zeci, daca nu sute de brichete si obiecte contondente pe toata dura meciului, mai bine spus pana in acel minut 71-71, parca, cand Diaconu a hotarat sa opreasca meciul.

    Da ma, legea s-a aplicat asa cum trebuia, dovada ca si in alte tari in astfel de cazuri s-a judecat la fel.


    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Ceea ce a deranjat atunci a fost comportamentul jucatorilor de la tintirim, care puteau sa dea niste declaratii formale, ca punctele tot ale lor ramaneau. Insa nesimtirea, boala asta dupa trofee, dupa castig, dupa avere -cum zicea Moromete, v-a intunecat mintea.
    Ceea ce te-a deranjat a fost faptul ca s-a dat meci castigat Stelei. Nu mai mintii!
    In acel an CFR-ul a castigat campionatul, deci nici vorba de trofee, Steaua terminand pe 2 la 14 puncte de locul 3, rapid. Asa ca ... du-te si te pisa ca bati campii la greu.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  10. #31
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    In acel an CFR-ul a castigat campionatul, deci nici vorba de trofee, Steaua terminand pe 2 la 14 puncte de locul 3, rapid.
    Da, asa e, ungurii au luat campionatul pentru ca steaua a pierdut in penultima etapa...nu mai stiu exact cu cine bine ca stadionul pe care au pierdut are pista de atletism si nu era nici un campion aruncator prin tribune

  11. #32
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Eu stiam ca fotbalul se joaca in teren, nicidecum in tribune. Stiam ca, virgula, campionatul il castiga fotbalistii, nicidecum cretinii care arunca cu te miri ce din tribune. Intelegi, ma, sau ai si tu nevoie de vreun desen?
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  12. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Duba, mi se pare mie, dar esti pe post de a vorbi singur? Astia cu care te "lupti" au dificultati grave de intelegere. E o chestie genetica. Ei n-au nicio vina. In special ala care-si zice "capitanu". Asta e dus de mult.
    Cu Tyler e mai greu. Pe el niciun argument valid - daca e in favoarea stelei - nu-l convinge. De aceea sfatul meu cu el : incearca cu un ciocan.

  13. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Consider întotdeauna coincidențele drept consecințe inevitabile ale legilor probabilității, conform cărora lipsa unor coincidențe neobișnuite este mult mai neobișnuită decât orice fel de coincidență.

  14. #35
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Duba, mi se pare mie, dar esti pe post de a vorbi singur? Astia cu care te "lupti" au dificultati grave de intelegere. E o chestie genetica. Ei n-au nicio vina. In special ala care-si zice "capitanu". Asta e dus de mult.
    Cu Tyler e mai greu. Pe el niciun argument valid - daca e in favoarea stelei - nu-l convinge. De aceea sfatul meu cu el : incearca cu un ciocan.
    Da, pt. unii, intr-adevar, aduc degeaba argumente. Mai sunt si altii, insa, din pacate chiar stelisti, carora li s-a spalat creierul de presa perversa, ma refer in special la nenorociti gen Decebal Radulescu, Stucan sau alti derbedei, pt. acestia, cred si sper, ca exemplificarile pe care le-am facut le vor schimba gandirea.
    Last edited by Duba; 17th August 2015 at 08:59.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  15. #36
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Visinescule, dar pe asta cum o comentezi?
    http://www.infolegal.ro/germania-ame...ta/2008/03/28/
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #37
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Mai alifie, eu ti-am aratat, explicat, demonstrat, am venit cu argumente, cum vrei sa spui, ca in alte campionate/competitii s-au luat aceleasi masuri. Ceea ce a facut Deaconu a fost 100% regulamentar! Dovada? Si in alte campionate/competitii s-a procedat la fel. Mai mult, la vremea respectiva n-ati facut niciun fel de contestatie dupa acea decizie. Asa ca ... valea ca spui numai postii.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  17. #38
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Mosulica lanseaza un alt subiect de succes. Oare a lucrat la Scanteia?

  18. #39
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    De la atatea argumente, milogul tinut in brate de administratie e la un pas de banare definitiva. Acest comportament tipic ghencisto-hrusciovist de dat cu pantoful in masa il numeste el argument In primul rand ca nu erau 14 puncte diferenta la meciul Rapid - steaua, ba ar fi ramas un maximum de 3-4 daca se omologa rezultatul de pe teren. Din 4 se fac 7, in conditiile cand spurcatii a ajuns de doua ori la poarta, normal ca iesi din lupta cu scarba si lehamite. Hrusciovistul minte cu nerusinare ghencista. Fara stopul pus in Groapa, spurkies ar fi castigat campionatul, deci locul 2 e doar o conjunctura.

    Cu privire la speta noastra, sa nu uitam ca presidente chiorete, stelist la origine -dar unul onest, care a decontat si o spoiala la Rapid din bugetul transporturilor , a premiat comportamentul de pisda al lui muiaconu, chiar inainte de decizia oficiala a ligii. Din pacate, cazul Rapidului a fost aparat acolo de zotta, deci nu e de mirare ca nimeni nu a dorit sa auda ce are de spus cineva cu muianul ala de ciumete flausat. Raportul de arbitraj a fost o caricatura, din faptele povestite acolo rezulta ca ar fi fost necesara doar oprirea meciului pt 3 minute. Pe fondul milogelii ghenciste generale, inceputa inca de pe teren , totul a degenerat in aceasta decizie de tot *****ul. In concluzie, nu exista niciun precedent international, cutuma nu se poate aplica aici De ce? Pt ca toata tarasenia pute a facatura fecaliota, cu ingredientele ei obisnuite: miloaga, trafic de influenta, bani negri (sa nu uitam ca era in joc chiar si un loc 2 de CL, pt care porcul ortodox a facut mari sacrificii de-a lungul timpului ).
    Last edited by Capitanu.Burcea; 19th August 2015 at 09:57.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  19. #40
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    *au, mortii lor
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  20. #41
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Mai alifie, eu ti-am aratat, explicat, demonstrat, am venit cu argumente, cum vrei sa spui, ca in alte campionate/competitii s-au luat aceleasi masuri. Ceea ce a facut Deaconu a fost 100% regulamentar! Dovada? Si in alte campionate/competitii s-a procedat la fel. Mai mult, la vremea respectiva n-ati facut niciun fel de contestatie dupa acea decizie. Asa ca ... valea ca spui numai postii.
    Visinescule, esti autist? Pai daca deschideai link-urile alea, vedeai ca decizia impotriva spiritului sportiv a fost mai degraba atipica. Dar na, la voi e normal, sunteti obisnuiti cu brichete, valize etc.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  21. #42
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Alifie, atributul autist, cu sigurnta, ti se potriveste. Ti-am exemplificat ca aceeasi situatia a fost si in Germania, si in Italia, iar federatiile abilitate au luat aceeasi decizie ca si a noastra.

    Spiritul sportiv nu este, cred ca toata lumea e de acord, sa arunci cu te mir ce in teren pe parcursul intregului meci, asa cum s-a intamplat in tigania Julestiului, si sa terorizezi arbitrii si jucatorii echipei adverse. Pricepi,ma, sau iti mai trebuie alt desen?
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •