Page 1 of 120 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 2513

Thread: Noua procedura pe Administrativ legata de reclamatii threaduri/mesaje/moderatori

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Arrow Noua procedura pe Administrativ legata de reclamatii threaduri/mesaje/moderatori

    In cazul in care vreun membru de pe Forum are de reclamat o problema despre un moderator, thread sau posst din Forum se va deschide un thread separat care sa contina punctual plangerea si un link spre mesajul sau thread-ul respectiv.

    Moderatorul in cauza, supermoderatori sau administratori vor raspunde punctual problemei, explicand pe scurt despre ce a fost vorba si ce este de facut, daca e cazul.

    De ambele parti sunt interzise caderi ale discutiei pe alte subiecte, trecerea la jigniri si altele. Se discuta doar punctual.

    Astfel membrii sunt asigurati de cel mai echidistant tratament.

  2. #2
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Deja raul a fost facut. Baietii si fetele (Leo) si-au facut de cap. Au avertizat dupa simpatii. Pe unii, chiar, i-au determinat sa nu mai intre, in ciuda faptului ca nu erau banati definitiv.
    Eu, de exemplu, sunt la o singura infractiune de un ban definitiv. Delaparis ma tot ameninta cu banul definitic. Cica as avea 49, si la 50 esti gata. Foarte multe dintre ele sunt, spun eu, inofensive. Te poti uita in arhiva, cred ca e posibil, si imi vei da sau nu dreptate. La fel de multe, daca nu toate sunt dupa ce am fost provocat. Din pacate aici se judeca doar efectul, nu si cauza.

    Toata moderarea este facuta pe prietenii/simpati. Daca un moderator, spre exemplu, se intelege bine cu un user, fii sigur ca acel user nu va fi sanctionat NICIODATA de acel moderator. Pur si simplu se face ca n-a vazut. Cel mai bun exemplu este TD, alias cheneru', care, dupa ce injura ca la usa cortului in 4, 5, 6 sau mai multe postari, fie ii erau trecute cu vederea, fie acele postari, fie, si asta in cel mai fericit caz, i se acorda o singura sanctiune. De altfel, acest TD a fost banat definitiv. Si-a facut, insa, alt nickname (sincer nu ma deranjeaza), insa jigneste aproape la fel ca prima oara. Jignirea insemnand injuraturi de mama, morti, familie, adica ceva ordinar. Adica ca la el in tigania Ghiulestiului.

    Le-am transmis si altor moderatori, cred ca ar trebui umblat la regulament. Micile jigniri, de exemplu cap patrat, ai creierul cat un dop, esti o mizerie si altele sa nu mai fie neaparat sanctionate, in schimb toate injuraturile la adresa familiei, mortilor, parintilor sa fie sanctionat imediat cu ban direct. Prima data cu o zi, apoi 3, 7, o luna. Parerea mea.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Toate trebuie sanctionate ca se ajunge la lucruri urate, nu aduc nimic bun.

    Daca o primesti pe a 50-a si crezi ca a fost data gresit, te rog sa urmezi procedura.

    Spui ca unii sunt lasati in pace pe simpatii, cum ar fi TD, dar dupa aia tot tu scrii ca a fost banat definitiv.

  4. #4
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Daca toate trebuie sanctionate sa se si intample acest lucru. Tu n-ai de unde sa stii pt. ca intri din cand in cand, cel putin in ultimii ani.

    Pai dupa ce mi s-au acordat, hai sa nu exagerez, cel putin 10-15 extrem de usor, ca sa nu spun degeaba, in timp ce altii pt. aceleasi 'jigniri' n-au fost sanctionati, e posibil ca ultima sa fie, sa spunem, justificata. Insa ... raul a fost deja facut.

    Da, TD la un moment dat a fost banat definitiv, insa a fost lasat sa se cloneze si acum posteaza bine-mersi sub nick-ul Chelneru_chiung. Asa ca ... vax albina.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    In cazul in care vreun membru de pe Forum are de reclamat o problema despre un moderator, thread sau posst din Forum se va deschide un thread separat care sa contina punctual plangerea si un link spre mesajul sau thread-ul respectiv.

    Moderatorul in cauza, supermoderatori sau administratori vor raspunde punctual problemei, explicand pe scurt despre ce a fost vorba si ce este de facut, daca e cazul.

    De ambele parti sunt interzise caderi ale discutiei pe alte subiecte, trecerea la jigniri si altele. Se discuta doar punctual.

    Astfel membrii sunt asigurati de cel mai echidistant tratament.
    Este un pas spre normalitate. Desi se putea sa nu se ajunga aici. Un moderator ar trebui sa respecte userii. Care, unii, poate valoreaza mai mult decat ei. Exemplele ( cei 2 care isi permit multe mizerii pe ols) ti le-am transmis.
    Salut!

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Duba View Post

    Da, TD la un moment dat a fost banat definitiv, insa a fost lasat sa se cloneze si acum posteaza bine-mersi sub nick-ul Chelneru_chiung. Asa ca ... vax albina.
    Nu e nimeni lasat sa se cloneze. Daca intra cu alt ip, alt nume de user, nu se poate detecta si dovedi nimic.

  7. #7
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Parca esti Simona Marinescu!!!!! O mai tii minte, este? Fatuca aia care a scapat fosta echipa a securitatii comuniste, dinamu, (uite chiar si pt. acel 'u' am primit de multe ori sanctiune, in timp ce altii scriau bine-mersi 'stoaia' sau eram facuti oi noi ce care simpatizam cu supercamioana STEAUA, si, bineinteles, ca leo, delaparis si altii se faceau ca nu observa), am inchis paranteza, deci, cum spuneam, fatuca aia care in loc sa sanctioneze cu meci pierdut pt. blatul ordinar dintre Ceahlaul si fosta echipa a securitatii comuniste, a cerut probe, asa cum faci acum si tu. Hai sa nu mai fim ipocriti, Vadime, stiu ca si tu il simpatizezi pe cheleru', alias TD. Totusi, hai sa fim echidistanti.

    O zi buna!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Habar nu am cine e, dar nu imi suna bine mai ales din cauza vremurilor.

    In rest, din ce inteleg, tu vrei sanctioni imediate si directe, fara argumente si dovezi. Interesant. Ca sa fac si eu o paranteza, ca pe vremea comunistilor din anii 50, cand cu un simplu telefon dat de un vecin invidios erai ridicat de acasa si aruncat in inchisoare luni de zile sau mai mult. Interesant. Erau totusi alte vremuri. Nu ca ele nu s-ar fi intors acum in Romania acestor ani, dar sa nu le intoarcem noi aici pe forum, ca nu e bine.

    Faptul ca tu ai fost sanctionat pentru pociri de nume si altii nu, nu e bine. Dar ai oricand dreptul sa folosesti procedura de mai sus ca sa semnalezi.

    ps: nu stiu cine e chelneru' sau TD.

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Hai sa luam un caz recent.

    Tu la mesajul asta raspunzi:
    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Nu ma, daca era Radu Petrescu din meciul vostru cu Viitorul, cu siguranta ne calificam dupa meciul tur. Mars la cotet potaie ca ne dai purici!
    In timp ce faci aici teoria chibritului.

    Ti-am editat partea cu Mars la cotet potaie ca ne dai purici! in Merg la cotet ca o potaie ce sunt ca sa nu dau purici! ca sa fie in regula, asa da autocritica. Dar la mai multe de astea mergi spre 50.

  10. #10
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Eu cred ca dinamizez forumul cu astfel de mici rautati, sa le spun asa. Il/ii provoc pe cel/cei care sustin o alta echipa sa intre mai des si sa dea o replica. Lucru ce duce la un trafic mai mare, nu?
    Daca e la fel de inofensiva replica respectivului, e ok. Daca insa recurge la mizerii gen familie, morti, din punctul meu de vedere e o mare problema.

    Exagerezi cand compari sanctiunile de aici cu cele pe care le faceau comunistii in anii '50. Ca sa nu spun ca aici exista probe clare - injuraturile de mama, familie etc. Comunistii bagau oameni in puscarii doar daca cineva spunea de un altul ca ar fi 'dusman al poporului'. Era suficient, nu era nevoie de probe, nu era nevoie de nimic. Nu e acelasi lucru.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu le compar eu, tu le-ai adus in discutie si tot tu ai criticat ca eu cer dovezi pentru sanctiuni.

    Cand exista probe clare, asa cum spui, si nu se iau masuri avem aici instrumentele sa corectam.

  12. #12
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Pai nu prea sunt acele instrumente. Nu e ca in justitie, sa faci apel la o instanta superioara. Ca sa nu spun ca aici daca nu esti pe faza se pot falsifica probele. Iar cel mai bun exemplu este faptul ca moderatorii pot modifica postarile userilor pe care-i protejeaza. Ceva de genul a ceea ce ai facut tu mai devreme. Intra pe postare si modifica in totalitate sau partial poatarea respectiva. Deci nema proba. Si acest lucru s-a intamplat de multe ori.

    P.S.
    Te-ai convins ca Steaua a fost dezavantajata clar de Balaj in meciul cu CFR? Ca portughezul Camora trebuia eliminat, iar la Gradinaru trebuia acordat penalty???
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nici un moderator nu modifica posturile userilor pe care ii protejeaza. Daca ar face-o, s-ar vedea oricum. Daca imi arati unul modificat de un moderator iti pot spune daca e asa sau nu in mod cert ca sa te convingi ca nu e cazul. Sau nu e cazul in sensul in care spui tu, ca posturi se mai modifica in baza regulamentului.

    Nu stiu ce sa iti spun la PS, am vazut meciul dar nu mi s-a parut ca ar fi fost greseli de arbitraj.

  14. #14
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Il propun pe domnul Duba moderator pe Intern si pe Tim pe politica.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asta e alta discutie.

  16. #16
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Asta e alta discutie.
    Corect, cum vezi propunerile mele?
    Sunt convins ca domnul Duba poate fi echidistant, impartial, un forumist de nadejde care nu va face rabat ca sa imparta adevarul.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Tim a mai avut propunere si a refuzat, dar a fost si contestat. Cred ca si Duba la fel.

  18. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

    aha!
    de aceea tii troika aia nociva pentru sanatatea userilor!
    pentru ca nu este contestata?

  19. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,917
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Tim a mai avut propunere si a refuzat, dar a fost si contestat. Cred ca si Duba la fel.
    Daca pun ce mi-a trimis pe pm ieri nu numai ca nu se mai pune problema de moderator dar risca si bann direct

    Nu-l prea inteleg, sincer. Eu incerc sa-i evit bann automat pt cumul sanctiuni si el ma tot injura
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #20
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Daca pun ce mi-a trimis pe pm ieri nu numai ca nu se mai pune problema de moderator dar risca si bann direct

    Nu-l prea inteleg, sincer. Eu incerc sa-i evit bann automat pt cumul sanctiuni si el ma tot injura
    Omul se schimba subit daca-i dai functie.
    Daca stie ca e sef pe tarla devine responsabil.
    Ce va costa un experiment in plus?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  21. #21
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Experientele de dinanainte au aratat ca oamenii care jigneau si au primit moderare nu au rezistat si au trecut la vechile metehne.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •