Results 1 to 19 of 19

Thread: Wladimir Klitschko vs Tyson Fury, 24 octombrie 2015

  1. #1
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

    Wladimir Klitschko vs Tyson Fury, 24 octombrie 2015

    Lupta e in Germania la Dusseldorf.

    Meci interesant. E superfluu sa zici ca Wladimir va castiga. Fury insa are stiinta boxului in opinia mea. Stie sa se descurce in multe circumstante. Cred ca incerca lupta de aproape ceea ce va face meciul sa fie urat cel mai probabil.

    Abia astept conferintele de presa. Va fi show

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    si in plus Fury e tigan iar tiganii au smecheria in sange
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    E interesant caci Fury este mare fizic iar Wlad in meciurile cu adversarii mari fizic din ultimii ani nu a folosit celebrul sau clinch(Thompson II,Wach).

    Fury insa este chiar si acum oarecum un semn de intrebare.Mai rau este cam am vazut niste poze cu el recente si arata groaznic.

  4. #4
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Si-a luat-o Wladimir...

    Vreo 5 centuri are britanicul. Nu mai are loc nevasta in pat

    Noroc cu Jesus Cum naiba boxeaza Jesus cu gaurile alea de cui in maini, numai Tyson Fury poate intelege Mai e si plangacios...mare campion Acum a inceput sa cante in ring Prostalau mare Klitschko ca nu i-a bagat un pumn pe gat.
    Last edited by Eddy DoubleD; 29th November 2015 at 02:17.

  5. #5
    sport legend cataa.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    3,440
    Reputatie
    1
    Mult au dansat in ring

  6. #6
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Tyson Fury undisputed heavyweight champion of the world wow..just wow.

    Am fost mereu un fanul sau insa nu ma asteptam sa castige.

    Meciul a fost castigat meritat de Fury dar zic ca a fost totusi echilibrat (ceea ce majoritatea zic ca nu, vad). Miscarea in ring a lui Fury a fost decisiva. Miscari laterale si de trunchi ce nu i-au dat niciun punct de referinta lui Wladimir care n-a dat drumul la acea dreapta toate seara. Mai adaugi ca Fury era de aceeasi marime (chiar mai mare) ca el, uite cum s-a produs surpriza.
    Wladimir nu a intalnit niciodata unul ca Fury si nu era pregatit pentru asa ceva. Eu zic ca la o eventuala revansa, isi va face temele mai bine si poate ca va castiga dar in seara asta Fury did it ! Bravo lui Mereu am zis ca este subapreciat. Ma rog, e clar ca tehnica sa nu are rafinatete dar pentru un heavyweight ca el face anumite lucruri bine. E un luptator destul de complet. E ceva rar de vazut la categoria grea.
    Last edited by Lucian86; 29th November 2015 at 05:03.

  7. #7
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Da,intradevar as e.Cred ca unul dintre principalele motive pt care aceasta victolrie nu va fi chiar cea mai mare surpriza din istoria boxului britanic(este acolo daca e sa analizam obiectiv) tocmai datorita faptului ca meciul a fost oribil.
    Lloyd Honeyghan invingadu-l pe atunci boxer de top 5 pfp Don Curry este in continuare victoria nr 1 pt britanici si datorita faptului ca Honeyghan a pus punctul pe i.
    Klitschko nu a marit ritmul,nu a dat drumul la pumni si daca e sa ne uitam i ntrecutul recent scrisul era pe perete cu me zicala.Si cu Jennings a avuit ceva probleme de geometrie in ring.Indiferent cat de bine te pastrezi la 39 de ani trebuie sa incetinesti putin.
    Aporpo ca tot s-a discutat de caracterele celor doi-Wlad pe finalul meciului a avut o tentativa de headbutt interntionat a la Victor Ortiz de jegos de pe strada.Mare om nu?
    Da,Wlad va continua,are un contract nou cu RTL pe 5 meciuri cu banii in avans se pare si deja a declarat ca a crezut ca a castigat meciul(era clar ca va zice asta) si ca vrea revansa din contract.La cum a mers meciul si tinand cont de niste aspecte chiar cred ca ar putea pierde si a doua oara.
    Intr-un fel e bine ca a pierdut Wlad,ca ne-am scapat de plictisitorul asta,si da Wlad a facut o gramada de rau boxului.Cati oameni au zis ca e oribil boxul di ncauza lui?Exact.
    Fury o sa aduca publicul in fata televizoarelor cu vorbaria si depinzand de partener nu este oribil de urmarit cu ma fost Wlad mult timp.
    PS1:Fury nu va tine mult de titlu.Este prea inconstant.
    PS2:Vitali tot timpul a fost mai bun ca Wlad.

  8. #8
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Pentru mine era clar si inainte ca Vitali era mai bun decat Wladimir. Stiu ca sunt unii care dubitau de asta.

    Inca nu-mi sa cred ca Tyson Fury e campion mondial. De la meciul cu Cunningham am devenit fanul sau (un meci foarte "entertaining") insa n-am crezut ca poate fi atat de profesionist si de ce nu, atat de bun sa ajunga aici.

    Am revazut meciul. Live mi s-a parut echilibrat. M-am inselat. A castigat Fury clar. Fara discutii. Scorul de 115-111 e perfect justificat. E clar ca au fost putine lovituri trimise dar Wladimir chiar nu a facut o branza. In afara de repriza a 12-a cand din disperare a riscat si a reusit cateva lovituri bune (repriza pe care o pierdea pana la un moment dat), chiar n-a reusit nimic notabil. Fury sporadic l-a lovit. Il anticipa cu jab-ul deseori si cate o lovitura puternica ici pe colo. A facut destul cat sa castige cel putin 8 reprize.

    Chiar si dupa meci zic ca Fury este poate cel mai subapreciat boxer din lume. E un campion atipic astazi. E un clown, e mare, nearatos cu fizic necioplit, se misca dizgratios, fara stil si loveste fara o tehnica bine slefuita. Nu e un profesionist adevarat si nu arata intredevar a mare boxer. Dar este. In primul rand pentru ca lupta intr-un mod natural. Are un timing foarte bun in a-si alege loviturile. Are spirit de anticipatie, are echilibru si stie sa se adapteze. E foarte complet si stie sa lupte in multe moduri. In al doilea rand e baiat inteligent (nu va uitati doar la prostiile pe care spune unoeri; poate ca nu eeste educat academic dar are o inteligenta intrinseca, cunoaste boxul si stie pe ce lume traieste). In al treilea rand are ambitie si incredere in fortele sale. Mental e foarte puternic dovada ca desi a fost pus la podea si ranit in multe momente, de fiecare data a reusit sa intoarca situatia. De fiecare data.
    In special la categoria grea, calitatile pe care le are sunt foarte importante. E stiu un nume care a fost la fel: Muhammad Ali.
    Binenteles, Fury nu valoreaza nici 20% din ce-a fost cel mai mare heavyweight din istorie. Muhammad Ali avea calitati tehnice pe care Fury doar le viseaza.

    Ma rog, acum nici eu nu cred ca Fury va ramane mult timp campion. Nu pare sa-i stea in rol statutul asta. Nu cred ca va fi mereu in forma la meciuri si asa e posibil sa piarda. In orice caz, avem revansa se pare. Sper sa fie pe Wembley. Daca va fi, ma voi duce la meci

  9. #9
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Apropo, un viitor campion la categoria grea in opinia mea va fi Usyk (deocamdata e la cruiser dar cred ca va trece in curand la grei).

    Cat despre Muhammad Ali, unul dintre cele mai emotionante meciuri pe care le-am vazut, alaturi de Cotto vs Margarito I si Pacquiao vs Marquez II.
    https://www.youtube.com/watch?v=55AasOJZzDE

    Ce-a facut acolo Ali este una dintre prestatiile cele mai bune pe care un atlet le putea scoate intr-o astfel de situatie: din punct de vederer tehnic, tactic si psihologic o capodopera.
    Last edited by Lucian86; 4th December 2015 at 02:13.

  10. #10
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu ce zici tu dar....Meci de 2 lei,da,victorie clara dar 8 reprize foarte echibrate la 4 foarte echilibrate si deaia a parut meci echilibrat.
    Fury nu a castigat ci pur si simplu Wlad nu a venit la meci.Sau poate a imbatranit(semnele erau acolo de ceva timp).

    Ca si Rahman acesta va fi wonderul unic al lui Fury.Imi pare rau dar tot nu cred in el si nu,bineinteles ca nu va tine mult timp de titlu.Sa fim seriosi,e doar o chestie de conjunctura ca a castigat titlul.
    La revansa tot Wlad e favorit.
    Ca persoana parca era mai interesant si amuzant acum 2-3 ani.Acum pare doar prost.Nu stiu,nu-mi place tipul,nu-mi place boxul sau,nu-mi place tatal sau,nu-mi place modul in care a castigat titlul insa o sa-mi placa cand o sa-l piarda.
    Apreciez insa puterea sa mentala,aia da.

    Usyk mi se pare putin overrated.Hai sa-l vedem descurcandu-se bine la cruiser(o divizie puternica) si dupa aia mai vb de heavy.

    Prestatia lui Ali cu Foreman este intradevar material de legende.

  11. #11
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    You prove my point

    E un clown. Cum sa fie un clown campion mondial ?! Ceva nu e in regula.

    Ca e campion de conjunctura, o zici tu. Nu am inteles ce conjunctura. Ca Wlad n-a dat drumul la pumni ? Pai stim de ce n-a facut-o. Nu avea o tinta in fata si nu se simtea sa riste. Oricat de bun ar fi, tot ii este frica sa fie lovit si sa fie facut KO. Imbatranit sau nu, era campionul si nimeni nimeni a pus doi pe bani pe Fury.

    Let's give the man some credit.
    Il bate clar pe Chisora in primul meci. Chisora era intr-o forma fizica proasta.
    Il bate pe Cunningham revenind din dezavantaj. N-are barbie (ca nah, l-a pus la podea un cruiser). Tehnic e dezastru. L-a facut Cunningham fara probleme.
    Il umileste pe Chisora in al doilea meci. Ghici ce ? Nici Chisora nu prea a dat drumul la pumni. Ca si Wladimir, a luptat extrem de slab.

    Asta e conjunctura ? Atat de noroc sa treaca prin meciurile astea sa ajunga campion mondial. Posibil ? da. Probabil. Nu. Poate Fury chiar stie sa boxeze, ce zici ?

  12. #12
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Conjunctura favorabila.Boxer tanar si cu un fizic care il ofera in premiera campionului impotriva unui Wlad batran si vizibil in declin fara Manny Steward.Plus conjunctura primirii deciziei,Fury insusi a zis ca a fost putin surprins ca a primit decizia.Plus cionjunctura generala a unei divizii slabe,ce Fury merita sa fie mandatory pe bune?
    Cu Cunningham nu a fost conjunctura si dat find faptul ca au luptat de doua ori nu-mi palce sa iau di ncreditul unui boxer insa adevarul este ca in nici unul din cele 2 meciuri nu a luptat cu un Chisora aflat in maxim de forma.

    Stie sa boxeze clar,insa este un one hit wonder.Sa-l bata pe Wlad in revansa si am sa tac din gura.

  13. #13
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Stie sa boxeze clar,insa este un one hit wonder.Sa-l bata pe Wlad in revansa si am sa tac din gura.
    Pai Klitschko nu e in declin ? Ce mai conteaza daca-l bate iar ?

  14. #14
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Conteaza pt ca tot Wlad ar fi favorit si in revansa.

    Fury e inconstant,traznetul nu loveste de doua ori in acelasi loc,etc.

    Are tot creditul din lume daca castiga iar DAR bineinteles conteaza si modul in care castiga.Sa nu te astepti dupa inca un snoozefest sa fie laudat de presa,fani,etc.

  15. #15
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Fury prins dopat cu cocaina ! Urmeaza anuntul oficial !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  16. #16
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    dopat cu cocaina. dopat..
    retired.

  17. #17
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Pugilistul britanic Tyson Fury, în vârstă de 28 de ani, campion mondial la categoria grea, a fost depistat pozitiv cu cocaină, la un control de rutină efectuat la data de 22 septembrie 2016, anunță ESPN. Dacă informația apărută în presă va fi confirmată, Fury își va pierde toate cele trei centuri.

    "Chiar dacă testul realizat de Agenția Mondială Antidoping (WADA) nu este complet în acest moment, rezultatul pozitiv pentru cocaină va rezulta în pierderea centurilor mondiale deținute de Fury", scrie ESPN.

    Pe 23 septembrie, la o zi după ce a făcut testul antidoping, Tyson Fury a amânat pentru a doua oară meciul revanșă cu ucraineanul Vladimir Klitschko. Managerul sportivului britanic a precizat la acea vreme că acesta nu poate să participe la meciul revanșă, care fusese reprogramat la 29 octombrie, din cauza unor probleme medicale.

    "Tyson a fost declarat, în această săptămână, inapt din punct de vedere medical pentru luptă. Medicii i-au explicat că starea sa nu îi permite să participe la această revanșă și că are nevoie de tratament înainte de revenirea în ring. Vom face un anunț în curând. Până atunci însă, vrem ca Tyson și familia lui să aibă parte de liniște", spunea Mick Hennessy, managerul lui Tyson Fury.

    În noiembrie 2015, Tyson Fury l-a învins la puncte pe Vladimir Klitschko (40 de ani) și l-a deposedat de centurile WBA, WBO și IBF. De atunci, Fury a amânat de două ori partida revanșă, stabilită inițial pe 9 iulie, apoi pe 29 octombrie.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  18. #18
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Ciudate evenimentele petrecute în jurul acestei revanșe.
    Trebuie să spun că Fury de când a devenit campion, m-a dezamăgit. Atitudinea sa față de box a lasăt de dorit. A tot declarat că nu iubește boxul ceea ce e ok dar ce mă aștept eu de la un boxer e să fie cât de cât profesionit. Când are o luptă, să de-a totul pentru a o câștiga. Ei bine nu s-a comportat deloc așa. Dacă nu-ți place să fii campion mondial, să caștigi multi bani și să fii mereu pus sub presiune din toate colțurile, atunci retrage-te. N-am nevoie de oameni ca tine.
    Am suportat unul ca Haye până acum. Nu avem nevoie de altul acum.

  19. #19
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Pff Haye >Fury.

    Fury e nebun si are probleme psihice,chiar daca imi este antipatic sper sa treaca peste aceste probleme,sanatatea mentala nu e gluma.

    Sigur va reveni in ring mai devreme sau mai tarziu insa nu stiu daca va mai fi la acelasi nivel.Oricum campion longeviv nu ar fi fost niciodata.

    Mai bine,se lasa drumul deschis pt Joshua si Haye sa fie in top.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •