View Poll Results: Cine va castiga ?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • Alberto "El Pistolero" Contador

    2 40.00%
  • Christopher "Turbo" Froome

    1 20.00%
  • Nairo "Senzatia Muntilor " Quintana

    0 0%
  • Joaquim "Purrito" Rodriguez

    0 0%
  • Vincenzo "Rechinul" Nibali

    2 40.00%
  • Alejandro "Valul" Valverde

    0 0%
  • Thibaut "Localnicul" Pinnot

    0 0%
  • Rui "The World Champ" Costa

    0 0%
  • Pierre Rolland

    0 0%
  • alt rutier (nominalizati-l pe thread ! )

    0 0%
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 124 of 124

Thread: Tour de France 2015 !

  1. #106
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Slab chintana... Pacat pentru nibali ca a schimbat bicla si-a pierdut grupul.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #107
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    La cum a aratat azi, Poels ii dadea lejer 2 minute lui Quintana pe AdH.

  3. #108
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bravo, Pinot! Nibali a avut pana exact in momentul cand a inceput catararea finala. Froome a tremurat ceva. Quintana n-a fost slab de loc, el n-are ce Sky...are. Si in cazul lui Armstrong nimeni nu avea vreo dovada concreta dar exista acel...feeling ca si atunci cand cinci-sase ciclisti din aceeasi echipa, echipa cu bani foarte, foarte multi presteaza ca si liderul si aici avem voie sa punem semne de intebare. Cat despre stil si taranoi sa nu uitam ca imaginea lui Froome in sa numai eleganta nu emana dar asta nu inseamna ca nu are alte calitati pentru care este acolo unde este, cu sau fara suspiciunea de dopaj. Vive Le Tour!
    Last edited by miril; 25th July 2015 at 18:55.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #109
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Legends
    Attached Images Attached Images

  5. #110
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Si in cazul lui Armstrong nimeni nu avea vreo dovada concreta dar exista acel...feeling ca si atunci cand cinci-sase ciclisti din aceeasi echipa, echipa cu bani foarte, foarte multi presteaza ca si liderul si aici avem voie sa punem semne de intebare. Cat despre stil si taranoi sa nu uitam ca imaginea lui Froome in sa numai eleganta nu emana dar asta nu inseamna ca nu are alte calitati pentru care este acolo unde este, cu sau fara suspiciunea de dopaj. Vive Le Tour!
    hater pina la sfirsit, amen la toti haterii. ce mor ei de ciuda e ca nu au nici cea mai mica dovada, deci sapati baeti.

    clasic stil de habarnist. se ia de ceva ce n-ai zis si se apuca sa combata ce n-ai zis. poate citezi tu unde am zis ca froome e elegant.

    skyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiins.

  6. #111
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ia citeste tu mai bine ce am scris, a propos de Nibali si Froome, in plus, adu-ti aminte ce a scris si Utilitizator pe Politica in ceea ce te priveste. Cat despre habarnist, toti aici suntem chibiti, atat, deci nici tu nu esti in alta categorie. Am fost habarnist si atunci cand Armstrong era favoritul multora. Sa mai punem o dat link-ul din 2008 si sper sa gasesc si comentarii de arhiva inca din 2005:

    http://www.onlinesport.ro/forum/newr...eply&p=2136483

    Fiecare are favoritii lui, lucru valabil si pentru mine si nu numai. Asta nu inseamna ca sunt hater, de fapt imi place mai mult de Froome decat de Wiggins, asta, repet, nu inseamna ca nu trebuie sa-mi pun intrebari. Vive Le Tour!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #112
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Ia citeste tu mai bine ce am scris, a propos de Nibali si Froome,
    ba pardon, uite-te ce am scris EU pentru ca eu am deschis discutia despre taranoi. ai sa vezi ca pomeniti erau bardet si nibali, nici urma de froome.

    ah, ca ai vrut tu sa tragi o intepatura pt froome si l-ai inclus de aiurea e classic habarnist. c'est tout.

  8. #113
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Tres sympa ! A spune ca stilul lui Nibali e de taranoi, chiar si prin comparatie, este o exagerare si daca tot vrei sa ai o imagine apropiata de "taranoi" (nu este expresia mea), ca stil (sic), atunci te poti uita la Froome in sa, de aici aducerea lui in prim plan. Pricepi, acum? Diferenta este ca eu spun ca el are alte calitati suficiente ca sa castige Le Tour si eu nu fac nici exagerari cu habarnist classic. Ah, sa nu uit, si tavalelile pe post de argumente.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #114
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Tres sympa ! A spune ca stilul lui Nibali e de taranoi, chiar si prin comparatie, este o exagerare .
    exact, este un stil literar pe care-l folosesc des. parca hiperbola se cheama.

    cit despre ce bolboroseai ca nu esti hater; a spune lucruri detrimentale despre cineva fara sa ai dovezi = hater

    QED.

  10. #115
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Fara sens. A pune la indoiala nu inseamna a ura. Pai si cu Armstrong eram un hater dupa definitia ta simplista, acum mai sunt? In plus nu-i neg calitatile lui Froome. Pai ce noi aici scriem texte literare sau ne dam cu parerea pe teme de sport? In plus, a alege un termen pejorativ, nemotivat nu se justifica dar motivul tau pare a fi altul si care poate fi si el clasificat, dupa propria-ti definitie, de hater. Pai dupa comparatia ta in ceea ce priveste stilul de a pedala, la coborare sau nu, hiperbola i s-ar potrivi mai degraba unuia ca Froome sau Thomas Voeckler, dintre ciclisti, sau Paulei Radcliff daca ne referim la stilul de alergare, in atletism, atunci de ce unia ca Nibali? Oricum, nu estetica pedalarii aduce victorii, lucru care fac inutile asemenea etichetari.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #116
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Daca citeai cu atenČ›ie ce am scris intelegeai ca nu e hater ce am zis de Nibali ci vine din comentariile tâmpite de anul trecut care il dadeau cistigator Č™i dacă ar fi fost în cursa favoriČ›ii.
    Cit despre stilul de coborâre ma refeream mai mult la cum intra în curbe la risc mare comparat cu bardet. Asta nu ca il urăsc eu ci pt ca am avut comparatia in fata. Froome nici nu a figurat cum vad ca tu nu te poČ›i opri sa îl compari.

  12. #117
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Asa se poate discuta. In privinta stilului de coborare al lui Nibali avem puncte de vedere diferite. Niciun bai. Pe Champs Elysees ploua si sunt 18 grade. Pacat, mi-as fi dorit un final cu mult soare. Vive Le Tour!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #118
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Quintana n-a fost slab de loc, el n-are ce Sky...are. Si in cazul lui Armstrong nimeni nu avea vreo dovada concreta dar exista acel...feeling ca si atunci cand cinci-sase ciclisti din aceeasi echipa, echipa cu bani foarte, foarte multi presteaza ca si liderul si aici avem voie sa punem semne de intebare.
    A fost slab, a asteptat pana in ultima catarare din ultima etapa ca sa dea un atac consistent, avand de recuperat 2 minute jumate. Daca il tineau balamalele, ataca mult mai devreme. Nu spune nimeni ca se batea singur cu tot sky-ul si ca ii dovedea pe baieti, dar incerca. Asa sa stai langa frumica si sa-l ataci in ultima etapa, cand toata lumea stie ca e aproape imposibil sa-i iei doua minute si ceva, e doar o chestie de imagine.

    Cat de slab si dopat e, contador e in momentul de fata singurul superstar din ciclism si nu vad pe cineva sa ajunga la nivelul lui in urmatorii ani.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  14. #119
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Marius, ciclismul este un sport foarte greu, nu spun vreun secret. Fara o echipa cu patru-cinci locotenenti la nivelul castigatorului care sa duca trena pe munti nu ai vreo sansa decat daca si celelalte echipe sunt in aceeasi situatie, adica nu ca Sky sau US Postal si aici nu ma refer la dopaj. Daca Quintana ataca mai devreme exista riscul sa i se termine benzina si atunci ce ai mai fi zis despre el? Asa a atacat cand a simtit ca il va tine benzina pana la finish si...
    1'12'' diferenta intre el si invingator, cea mai mica de... Sa vina statisticenii sa spuna. Contador nu a reusit sa faca dubla, Il Giro i-a consumat ceva din energie. Nibali a reusit, probabil favorizat de iesirea tempurie a principalilor rivali. Sa vedem ce se va intampla in Vuelta unde Froome va participa, incercand sa fie primul sa castigele ambele, consecutiv, Le Tour si Vuelta.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #120
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut contador, chiar daca mi-e si mila de el cand ma gandesc cum s-a chinuit. Dar macar a incercat, s-a zbatut, a vrut sa faca ceva. Nici macar n-a fost vreo surpriza neplacuta, de el se stie de vreo doi ani ca nu mai poate sa duca atacuri sustinute. chintana, in schimb, a anuntat ca vrea tricoul galben, dar n-a aratat asta decat in ultima zi, cand era mult prea tarziu. Si asa ca idee personala, de mult n-am mai vazut un stil mai urat ca al lui, zici ca inoata sau ca se lupta cu bicicleta atunci cand pedaleaza
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  16. #121
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Si asa ca idee personala, de mult n-am mai vazut un stil mai urat ca al lui, zici ca inoata sau ca se lupta cu bicicleta atunci cand pedaleaza
    Mi-e rau...Nu pot sa cred ca tocmai ai scris asa ceva.Quintana are un stil, pe catarare, foarte frumos pe bicicleta.Daca el se lupta cu bicicleta ce sa mai zicem atunci de Froome,Mollema,Voeckler,Aru sau Gesink?Nici Nibali nu are un stil foarte placut.Ca sa nu mai zic ca si omu' care are cel mai frumos stil de pedalare pe catare, adica Contador, atunci cand nu e in forma, e absolut dizgratios.Uita-te la Giro din 2008 si o sa vezi asta.Quintana, pe langa faptul ca pedaleaza foarte fluent, rar are vreo grimasa de efort.Nu cred ca-l poate citi cineva la poker.

  17. #122
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Acum gusturile nu se discuta, da' chiar nu vad nimic frumos in stilul piticului. Parca inoata, mai ales cand se ridica din sa
    Attached Images Attached Images
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  18. #123
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    dar Froome care pedaleaza de zici ca se dezmembreaza din toate incheieturile?parerea fiecaruia e personala, poate altuia ii place cum pedaleaza Froome sau Voeckler, de care poti zice ca acusi acusi moare in sa

  19. #124
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    dopatului ( ) imi imaginez ca ii e cam greu sa aiba alt stil fiind inalt si schilod.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •