View Poll Results: Cu cine veti tine la aceasta editie CM?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • Anglia

    2 40.00%
  • Africa de Sud

    0 0%
  • Noua Zeelanda

    2 40.00%
  • Australia

    0 0%
  • Romania

    0 0%
  • Franta

    1 20.00%
  • Canada

    0 0%
  • Fidji

    0 0%
  • Samoa

    0 0%
  • Tonga

    0 0%
  • Georgia

    0 0%
  • Namibia

    0 0%
  • Japonia

    0 0%
  • SUA

    0 0%
  • Argentina

    0 0%
  • Scotia

    0 0%
  • Irlanda

    0 0%
  • Uruguay

    0 0%
  • Italia

    0 0%
  • Tara Galilor

    0 0%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: Campionatul Mondial de Rugby - Anglia 2015

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial de Rugby - Anglia 2015

    http://www.rugbyworldcup.com/

    A opta editie a Campionatului Mondial de Rugby va avea loc in Anglia intre 18 septembrie si 31 octombrie.
    Noua Zeelanda, una din favoritele competitiei, isi va pune in joc titlul in fata celorlalte natii cu pretentii printre care gazda, Anglia. Tara Galilor va fi implicata deoarece cateva meciuri se vor disputa si la Cardiff.

    Stadioane:

    Anglia - Twickenham, Wembley, Olympic Stadium, City of Manchester Stadium, St James' Park, Elland Road, King Power Stadium, Villa Park, Kingsholm Stadium, Stadium mk, Falmer Stadium si Sandy Park

    Tara Galilor - Millennium Stadium


    Grupa A : Anglia, Fidji, Tara Galilor, Uruguay, Australia

    Grupa B : Africa de Sud, Japonia, Samoa, SUA, Scotia

    Grupa C : Tonga, Georgia, Noua Zeelanda, Argentina, Namibia

    Grupa D : Irlanda, Canada, Franta, Italia, Romania

    Primele doua echipe clasate in fiecare grupa se vor califica in sferturi.
    Last edited by delaparis; 19th May 2015 at 23:12.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Castigam cu Canada?
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Dificil dar avem sanse. Chiar si cu Italia cu putin noroc. Cu Franta pierdem sigur dar nu la scor iar cu Irlanda o luam serios. Probabil de la 70 de pct in sus ....
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    ne da si franta de ne juleste ...da' tot in sferturi se opreste ...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Franta se opreste in semi sau finala de obicei c-asa-i cu ala oval

    sa ne indreptam incet incet spre evenimentul nr 1 rugby mondial.
    Incep meciuri test in luna august plus "finala" Four Nations 2015 care se va juca maine/azi la ora 13. Australia - Noua Zeelanda
    La ora 16.30 se va juca Tara Galilor - Irlanda.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Ca sa raspund la intrebarea din poll, eu tin cu Anglia care va si castiga!

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Acum avem meci test Anglia - Franta pt cine e interesat.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Victorie Anglia cu 19-14.
    Ca de obicei ne bat englezii la ei acasa de 8 ani deja.
    Nu a reusit Napoleon deci nicio sansa cu PSA sau Lievremont. Cu boul de PSA asta seara chiar a fost circ. Adica improvizeaza aripi cu un fundas si inlocuieste cu un centru. Rezultat, incasam trei eseuri pe aripi
    E la mintea cocosului dar PSA nu e cocos. E bou
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Romania pierde al doilea meci test inaintea Cupei Mondiale

    http://www.onlinesport.ro/alte-sport...le-nid-115398/

    31-16 nu e rezultat rau daca tin cont de ce am vazut la scotieni in meciul trecut cu Irlanda
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    Chabal s-a retras ???

    cred ca va castiga una din astea 4 : Noua Zeelanda , Australia , Africa de Sud , Franta .

    Surpriza probabil Japonia
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  11. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Franta tocmai a batut Anglia in meci test retur la Paris cu 25-20 dupa un meci tensionat dar fara prea mult spectacol. Nu cred ca e candidata la titlu oricum deoarece carentele in joc se vad de 4 ani si nimic rezolvare la orizont.
    In schimb eu credeam ca Anglia face parte dintre cele trei favorite langa Noua Zeelanda si Africa de Sud dar azi nu prea mai pariez pe ei. Au jucat slab la Paris cu echipa tip.
    Australia in schimb este in forma mare mai ales cu proaspatul titlu Four Nations in fata Noua Zeelanda.
    Deci tot cele trei grele din emisfera sud sunt favorite.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Selecționerul României, Lynn Howells, a anunțat lotul de 31 de jucători pentru Cupa Mondială de rugby din Anglia, competiție la care "stejarii" vor evolua în grupa D, cu Franța, Irlanda, Canada și Italia.

    Astfel, pentru pachetul de înaintare au fost aleși Paulică Ion, Mihaiță Lazăr, Andrei Ursache, Alexandru Țăruș, Horațiu Pungea, Andrei Rădoi, Otar Turașvili, Eugen Căpățână, Valentin Popîrlan, Johannes Van Heerden, Marius Antonescu, Valentin Ursache, Mihai Macovei, Viorel Lucaci, Stelian Burcea, Ovidiu Tonița și Daniel Carpo.

    În linia de trei sferturi au fost nominalizați Florin Surugiu, Valentin Calafeteanu, Tudorel Bratu, Dănuț Dumbravă, Michael Wiringi, Paula Kinikilau, Florin Vlaicu, Csaba Gal, Adrian Apostol, Ionuț Botezatu, Florin Ioniță, Mădălin Lemnaru, Cătălin Fercu și Sabin Strătilă.

    (gsp)

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Si PSA a comunicat lista de 31 pt CM.
    Nu detaliez dar absenta lui Trinh Duc a socat toata Franta rugbistica. A fost un cutremur pana in temelii. E ca si cum in fotbal Zidane nu ar fi fost selectionat in 1998 sau Platini in 1984.
    Francois Trinh-Duc este cel mai bun deschizator francez, unul dintre cele mai importante posturi in echipa, un Wilkinson francez. La varsta de 28 de ani si cu experienta de CM in 2011 era cel care probabil permitea Frantei sa spere titlul suprem. Anglia a castigat CM 2003 datorita lui Wilkinson. Franta avea ocazia istorica sa aiba un astfel de talent in echipa dar gluma de selectioner numit Philippe Saint-André a decis altfel. De trei ani de cand e la carma nationalei PSA se face de ras cu refuzul selectionarii lui Trinh Duc. Rezultatele s-au vazut dar tipul se pare ca e adept al zicalai "prostul daca nu-i fudul ..."
    Bine ca pleaca dupa CM si nici macar nu s-a pus problema prelungirii contractului de selectioner ... Domenech al rugbiului francez
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Daca nu se stie cine e Trinh Duc va propun aici un rezumat gasit pe youtube.
    Un atacant treisferturi cum rar am vazut. Un deschizator genial polivalent, poate juca si centru, aripa si fundas la nivel de top pe fiecare post. Unic in rugby. Realizator sau lansator decisiv cred ca este cel mai bun treisferturi din istoria rugby francez si probabil unul dintre cei mai buni din lume cel putin in perioada actuala. Este la apogeu la 28 de ani. Mai bine decat Wilkinson cand a fost campion mondial in 2003.
    Sa-l elimini din echipa Frantei la CM trebuie sa te numesti PSA. Cel mai slab selectioner din istoria rugby francez. Nu eu o spun ci rezultatele sale la carma nationalei

    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Stejarii au pierdut testul cu Tonga

    Nu e rau. Eu sunt optimist deoarece Tonga face parte din tarile tari din rugby mondial. Impreuna cu Fidji si Samoa sunt imediat dupa cele trei grele din emisfera sud care sunt clar cele mai bune din lume. De altfel Australia este favorita nr 1 la CM dupa NZ. RSA nu merge iar Anglia cam scartaie desi acum doi ani parea pe drumul cel bun.
    Ah si sa vorbesc putin si de caraghiosii voinici lui PSA adica nationala Frantei. Ieri au castigat penibil cu Scotia pe SdF dar in joc nimic, nimic si nimic... ca de 3 ani deja cu amatorul asta de Saint-Andre. Scotia putea face egal dar a renuntat la o lovitura libera usoara de transformat in ultimele secunde pt a incerca un eseu pt victorie ... eseu pe care l-a ratat de putin.

    In rezumat pt Romania se anunta binisor grupa. Franta si Irlanda nu prea sunt in forma iar Italia ramane Italia. Cred ca vom avea doua victorii.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Sansa mai buna sa prindem 2 victorii nu am avut de multi multi multi ani. Nu am iesit din casa vreo luna dupa ce am luat 100 de la anglia.

  17. #17
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Ceremonia de deschidere a Cupei Mondiale de Rugby va fi transmisa pe Digi Sport 2 vineri de la 21.30.

  18. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    O gluma de prost gust a provocat un incident diplomatic intre Noua Zeelanda si Anglia

    Hakarena

    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Cupa Mondiala de rugby 2015: Cifre, statistici si alte curiozitat

    - See more at: http://www.onlinesport.ro/alte-sport....ES6wNiZy.dpuf


    A devenit a treia competitie mondiala ca importanta dupa CM fotbal si JO de vara.
    4 miliarde de telespectatori vor urmari competitia la televizor iar UK asteapta peste 1,5 milioane de turisti pe teritoriul sau.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    UK asteapta peste 1,5 milioane de turisti pe teritoriul sau.
    hai baetii, veniti si-mi bagati banii in buzunar. 10000 de lire am inchiriat o casa.

    sa ma mut la prietenul meu la hotel si sa-mi-o inchiriez si pe asta?

  21. #21
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    In faza grupelor au fost batute recorduri de bilete vandute la meci.
    Aici clasament pe tara. Romania pe locul 9 peste RSA, Scotia etc...
    CREAT9uWgAQxTHY.jpg
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •