View Poll Results: Cine castiga RG?

Voters
28. You may not vote on this poll
  • Novak Djokovic

    10 35.71%
  • Roger Federer

    2 7.14%
  • Andy Murray

    2 7.14%
  • Tomas Berdych

    0 0%
  • Kei Nishikori

    1 3.57%
  • Milos Raonic

    0 0%
  • Rafael Nadal

    12 42.86%
  • David Ferrer

    0 0%
  • Stan Wawrinka

    1 3.57%
  • Alt jucator

    0 0%
Page 56 of 56 FirstFirst ... 646545556
Results 1,156 to 1,171 of 1171

Thread: ATP GS: Roland Garros

  1. #1156
    sport legend
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GB
    Posts
    430
    Reputatie
    1
    A fost superb meciul. Reverul lui Wawa este mai agresiv si frumos decat reverul lui Federer. Bravo Wawa

  2. #1157
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asa e a prin niste revede in momente cheie.

  3. #1158
    sport legend quebec's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    EGGD + LROP
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Federer a reusit sa castige RG la unsprezecea incercare si toata lumea zicea ca azi e randul Djoker-ului dar au uitat ca si Stan e tot la a unsprezecea incercare. Bestiala poza cu chilotii lui Stan.

  4. #1159
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Frumos standing-ovation-ul adresat lui Novak:


    Trebuie sa fie ceva nou pentru el. Este numarul unu mondial de ceva vreme, jucator consacrat si printre cei mai buni din istorie insa n-a fost prea iubit de public. Nu stiu de ce. Federer e Federer ma rog...Pe Nadal il iubesc pentru determinarea si spiritul sau de lupta. Novak in schimb nu are ceva de care publicul sa se indragosteasca. Este un baiat simpatic, inteligent, amuzant in afara terenului de joc si totusi, sufera aceasta duopol Federer - Nadal din acest punct de vedere.
    Poate doar in Australia putin sa tina putin lumea cu el (caci a devenit recordman acolo). Nici acolo nu sunt sigur. In rest la RG, Wimbledon si mai ales la US Open publicul nu-l sustine pe cat de mare e valoarea sa. Pe Murray de pilda macar il sustin astia vehement la Wimbledon.
    Last edited by Lucian86; 7th June 2015 at 22:22.

  5. #1160
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Da, dar e total vina lui ca a aceptat sa stea in umbra lui Federer atatia ani in loc sa creasca "some fucking balls"...
    Stan Wawrinka poarta in el palma data celor cu "new tennis world order" a reverului cu 2 maini si celor care zic ca reverul cu o mana e depasit, si faca parte dintr-o era apusa, inferioara! You think so, think again: think stANIMAL!

    Quote Originally Posted by ThePhenom View Post
    Nu stiu de ce toti considera ca in 2013 trebuia sa fie titlul lui Nole la RG. E adevarat ca atunci a fost cel mai aproape sa-l bata pe Nadal, iar in finala cu siguranta nu avea probleme cu Ferrer, dar si Rafa era la un nivel inalt atunci, dovada ca pe hard-ul american a castigat toate Masters-urile la care a participat, plus US Open-ul si a avut doua victorii la Djokovic in acele turnee.
    Pentru ca a intors meciul, aproape il castigase odata cu acel punct care era al lui, dar... si-a dat cu dreptu-n stangu la propriu si l-a cazut peste fileu! Punctul si game-ul erau practic castigate si cu el ar fi avut 5-3, ar fi fost foarte probabil suficient.
    N-are absolut nici o legatura cu hateri Nadal sau alte tampenii de genul asta, e purul adevar pe care oricine n-a fost subiectiv, l-a vazut.

    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    cu dedicatie pentru Johnny, care spune ca tenisul la dublu nu merita sa fie dat la TV si ca nu e sport.
    https://www.facebook.com/TrollTennis...message_bubble
    Am vazut acel punct live si-a mai fost un punct doar din reflexe la fileu la 2-3 metrii unul de altul, ala a fost si mai bengos pe undeva!
    N-am zis ca nu e sport, am zis ca e atata tenis pe cat e o suta faze fotbal! O suta faze e spectaculos dar nu-ti trebuie mare valoare sa-l joci, asta e toata ideea! Uite-o pe Safarova ce face la feminin cand s-a decis ca vrea sa ia GS-uri doar pt ca la simplu pare imposibil!
    Last edited by Johnny D; 8th June 2015 at 07:49.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #1161
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Daca Nadal.nu merita acel RG, atunci nici Djokovic nu merita AO cu finala de 6 ore.

    Si da, reverul cu o mana a cam inceput sa dispara.

  7. #1162
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Ai inteles doar jumatatea falsa, Djokovic merita acel RG, asta nu-nseamna ca Nadal nu merita, merita si el doar ca nu chiar atat de mult!
    La AO a fost o lupta prea crancena ca sa-mi dau acuma din prima seama cine merita mai mult.
    Dar n-are sens sa ne poticnim in astfel de detalii, s-au luat GS-uri destule nemeritate in frunte cu Roddick USO2003 jafu ala cu arbitrii, Federer RG2009 poate desi el a avut 2 meciuri enorm de grele de 5 seturi, Nadal Wb2010 sigur! Si altele care nu-mi vin in cap acu.
    S-au luat destule GS-uri nemeritate ca sa ne poticnim de jucatori care clar au meritat ambii foarte mult sa ia, cand diferenta fu extrem de mica intre ei, ca intre Djokovic si Nadal in acele finale! Desi chiar si termenul asta "nemeritate" e subiectiv, hai sa zicem ca s-au luat prea usor, sau fara adversaritate cum trebuia ea sa fie in mod normal, cam asta ar fi toata treaba.


    PS: Si Nadal a avut la Wb2010 un meci de 5 seturi cu Petzchner, dar nu poti compara pe parlitu ala cu Haas si Del Potro, clientii lu Fed Rg2009! Nadal a avut de departe cel mai usor GS luat de cineva in ultimul deceniu d.p.d.v. al adversaritatii, ce trebuia sa fie pe teren conform valorii ei si ce-a fost defapt in acel an! Are el destule motive de-a se plange, insa nu Wimbly 2010, in nici un caz.
    Last edited by Johnny D; 8th June 2015 at 08:47.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #1163
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Daca Djokovic n-ar fi fost tremurici pe dreapta mai ales la acel bp de 5-5 cand era clar pe ofensiva si-ar fi intors setul 4 ducandu-ne adanc intr-un decisiv, ar fi meritat si RG 2015 chiar daca l-ar fi pierdut, dar nu l-a meritat, tocmai pt c-a fost prea tremurici... Asta e vina lui, va trebui sa-si faca o autoanaliza foarte buna si serioasa daca vrea sa ia turneul asta, deoarece tenisul se joaca in mental, nu mereu esti cu o clasa peste adversar cum a fost peste Nadal si Murray! Tremuriciul s-a vazut si-n meciul cu Murray pentru mai bine de un set si jumatate dar... n-am vrut io sa insist prea mult... m-am gandit c-o fi de la ploaie, de la una de la alta, ei bine a fost de la cap defapt!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #1164
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Nu exista GS nemeritat, sau meritat mai mult decat altcineva doar pentru ca ai pierdut la limita sau alte *****uri. Nadal la Wimbledon 2010 a pierdut un set cu Soderling, apoi a maturat cu Murray si Berdych (3 seturi). Federer la RG2009 a avut meciuri grele cu Haas si Delpo (amandoi in forma uriasa), apoi l-a spart pe Soderling in finala. Nu exista GS nemeritat la nivelul asta, numai tu ai aceasta penibilitate in cap.

    Ai devenit obositor rau cu smashul lui Nole din semifinala cu Nadal. Nu am vazut vreun fan Nadal sa se planga atat de reverul ala lejer gresit la 4-2 30-15 in decisiv la AO. Shut the fuck up and move on.

  10. #1165
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Frumos standing-ovation-ul adresat lui Novak:
    Trebuie sa fie ceva nou pentru el. Este numarul unu mondial de ceva vreme, jucator consacrat si printre cei mai buni din istorie insa n-a fost prea iubit de public. Nu stiu de ce. Federer e Federer ma rog...Pe Nadal il iubesc pentru determinarea si spiritul sau de lupta. Novak in schimb nu are ceva de care publicul sa se indragosteasca. Este un baiat simpatic, inteligent, amuzant in afara terenului de joc si totusi, sufera aceasta duopol Federer - Nadal din acest punct de vedere.
    Poate doar in Australia putin sa tina putin lumea cu el (caci a devenit recordman acolo). Nici acolo nu sunt sigur. In rest la RG, Wimbledon si mai ales la US Open publicul nu-l sustine pe cat de mare e valoarea sa. Pe Murray de pilda macar il sustin astia vehement la Wimbledon.
    De acord. Pana la urma publicul parizian o avea el pacatele lui, dar daca l-ai castigat de partea ta, la un moment dat poate face diferenta. Si Nadal a fost fluierat la meciul cu Soderling, dupa care a inteles ca la RG trebuie sa-ti faci publicul prieten poate mai mult decat la orice turneu. Am observat ca de anul trecut incearca sa zica 2 vorbe in franceza, mai ales ca Djoko incepuse cu vreo 2-3 ani inainte sa se adreseze in franceza publicului de la RG. Incet-incet o sa functioneze si la el: mai o gluma, mai o lacrima.
    Gata, la anul tin si io cu Nole daca nu joaca Nadal

  11. #1166
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Nu exista GS nemeritat, sau meritat mai mult decat altcineva doar pentru ca ai pierdut la limita sau alte *****uri. Nadal la Wimbledon 2010 a pierdut un set cu Soderling, apoi a maturat cu Murray si Berdych (3 seturi). Federer la RG2009 a avut meciuri grele cu Haas si Delpo (amandoi in forma uriasa), apoi l-a spart pe Soderling in finala. Nu exista GS nemeritat la nivelul asta, numai tu ai aceasta penibilitate in cap.

    Ai devenit obositor rau cu smashul lui Nole din semifinala cu Nadal. Nu am vazut vreun fan Nadal sa se planga atat de reverul ala lejer gresit la 4-2 30-15 in decisiv la AO. Shut the fuck up and move on.
    Asta e parerea ta, insa eu nu ma plang, eu zic despre cum vad eu treburile!
    Exista insa GS luate mult prea usor fata de cum ar trebui sa fie luate, si GS luate cu multa truda, alea-s meritate cu adevarat!
    Prin urmare alea luate mult prea usor se poate zice pe undeva, impropriu spus, subiectiv cum ziceam, ca-s cam nemeritate!

    PS: L-a spart Nadal pe Berdych!? Care Berdych, ala n-a fost Pasarelu! Jucatorul ala penibil ce-a "jucat" in locul lui, n-a jucat nici 30% cu Nadal din ce-a jucat adevaratul Berdych cu Federer sau cu Djokovic! S-a pierdut ca o ****re la prima sarutare! Finala de GS!?
    Murray era carpa lui Nadal la ora aia, era extrapenibil de fiecare data cand juca cu Nadal, n-are sens sa mai comentam.
    Eu v-am zis dupa JO ca treaba aia se va schimba radical si asa este in acest moment! E drept ca si Nadal e mai slab, asta e alta treaba.
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Gata, la anul tin si io cu Nole daca nu joaca Nadal
    Cum sa nu joace Nadal!?
    Pai el si de nu joaca nicaieri in rest, si acolo tot joaca, asta e viata lui, doar cand o sa se lase de tenis n-o sa mai joace la RG!
    Last edited by Johnny D; 8th June 2015 at 11:53.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #1167
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Murray era carpa lui Nadal la ora aia, era extrapenibil de fiecare data cand juca cu Nadal, n-are sens sa mai comentam.
    Eu v-am zis dupa JO ca treaba aia se va schimba radical si asa este in acest moment! E drept ca si Nadal e mai slab, asta e alta treaba.
    Era carpa lui Nadal? Give me a break. Pai Nadal in perioada aia era Dumnezeul FH-ului. Si daca ii dadeai mingea in cross scurt pe BH, iti lovea FH winner
    Muzzwrinka

  13. #1168
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    Era carpa lui Nadal? Give me a break. Pai Nadal in perioada aia era Dumnezeul FH-ului. Si daca ii dadeai mingea in cross scurt pe BH, iti lovea FH winner
    Nu se poate discuta cu Johnny. La el e mai rau, cand i se pune pe ceva, te contrazice mereu. Nu invata niciodata, se crede mai destept, mai cunoscator decat noi toti. Nu accpepta faptul ca e penibil si nu intotdeauna are dreptate.

  14. #1169
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Nu se poate discuta cu Johnny. La el e mai rau, cand i se pune pe ceva, te contrazice mereu. Nu invata niciodata, se crede mai destept, mai cunoscator decat noi toti. Nu accpepta faptul ca e penibil si nu intotdeauna are dreptate.
    Pai normal, Muray de acum nu se compara cu cel de atunci, Nadal oricum nu era atat de tare pe iarba altfel nu-l bateau toate panaramele ori avea meciuri de 5 seturi cu toti ciudatii! Murray de azi pe iarba e peste Nadalul cel mai bun de cand vreti voi cu o clasa! Penibilitatile sunt in creierele supraaerisite ale celora care nu sunt in stare sa vada macar atata lucru.

    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    Era carpa lui Nadal? Give me a break. Pai Nadal in perioada aia era Dumnezeul FH-ului. Si daca ii dadeai mingea in cross scurt pe BH, iti lovea FH winner
    Pai daca era tampit si-i dadea pe stanga, normal, altii ierbisti stiau cum sa-l joace, adica in picioare sau pe rever si se descurcau.
    Altfel nu se explica de ce il bateau toti pe unde-l prindeau in turneele premergatoare Wimbledonului.
    Murray era mult mai slab atunci fara doar si poate, era o fetita cand juca cu Nadal, de la JO incoace nu mai incape comparatie.
    Nu era o fetita ca Nadal era mai bun ca azi neaparat, ci mai degraba ca juca el deosebit de penal, azi nu poate fi vorba, si-a dat seama ca totul e in mintea sa, e cu o clasa peste forhand-ul ibericului de atunci daca isi propune, deoarece n-ai cum sa-ti lasi adversarul sa loveasca asezat la minge, asta e conditia de baza a ierbii; daca el s-a asezat bine pe lovitura, inseamna ca tu nu prea le ai. Iar el le are.
    Last edited by Johnny D; 8th June 2015 at 19:04.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #1170
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Am inchis televizorul la 1-1 in setul 3 - fiind fan Djokovic infocat. Simteam ca sirbul nu e in apele lui, ca nu-l poate „fringe” mental pe Wawa, ca amintirea unui Nadal iesit din forma, a unui Federer batrin si a unui Murray pasiv timp de 3 seturi nu il puteau ajuta in meciul ala. Pentru ca Wawa n-are o lovitura slaba, pentru ca meciul horror de la Roma cu Federer n-avea cum sa se repete.

    De fapt, Djokovic poate fi „outmuscled” doar de Wawa si in unele momente de Tsonga. Pe Isner deja l-a citit, ca si pe Raonic. Ultimii doi au doar asii, dar si greselile usoare cu reverul, lovitura lor mai slaba.

    FH lui Djokovic a fost absent duminica, i-ar fi trebuit mai mult ca niciodata. Serva cumplit de moale, prima minge pusa rar spre teu din „deuce court” (aici i-ar fi venit in majoritatea cazurilor un retur de rever blocat pe mijlocul terenului pe care il putea ataca). Bine ca n-am prins „live” acel 3-0 din setul 4, as fi fost si mai morcovit.

    Infringere cu atit mai dureroasa decit cea la Fed in 2011, pentru ca acum Nadal era in norul de praf din urma lui, nu-l astepta la finis.

    Anul trecut Djokerul s-a adunat admirabil pentru Wimbledon, poate o va face si aici. Paradoxal, desi pseudoiarba londoneza e mai rapida decit zgura, lui Wawa ii vor fi mai greu de controlat loviturile in forta, ca saritura mingii (chiar si pe iarba tocata cum e ea dupa prima saptamina) va fi mica, genunchii mult mai mult flexati, deci automat o traiectorie mai lunga a mingii si o viteza mai mica in racheta adversarului.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  16. #1171
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,767
    Reputatie
    0
    Stan The Man!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •