Results 1 to 9 of 9

Thread: Patinajul în ziua de azi

  1. #1
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1

    Patinajul în ziua de azi

    Avand in vedere ca anul acesta se implinesc 10 ani de la intrarea noului cod in vigoare si ca tocmai am ajuns la sfarsitul sezonului pentru 2015, m-am gandit ca ar fi interesant sa avem un thread sa discutam despre directia acestui sport si parerile noatre despre actualul cod. Ce ne place; ce nu ne place; ce ar fi mai bine?

    Voi incepe eu: personal vad cum regulile au devenit mult mai stricte in 10 ani, si in privinta asta fanii patinajului au avut placerea sa urmareasca exercitii mai curate din punct de vedere al executiei mai ales prin simplul fapt ca acest aspect este incurajat, pe cand executia rea al elementelor este descurajata. Din punctul asta de vedere, imi place codul foarte mult. Si parca si exercitiile au devenit mai interesante.

    Problema cu acest sistem e constanta notelor. Prea mult se judeca discreție. De exemplu, unii patinatori cunoscuti pentru under-rotation primesc toate sariturile sub vizionare continuă, și alții (cunoscuți) primesc credit pentru rotatie completa la sarituri aterizate inainte sau la care au cazut. Evident e multa politica si in acest sport precum gimnastica.

    Aș dori o regulă astfel încât fiecare saritura este tratata la fel: fie albitrii decid toate aterizările pe moment, sau revizuiesc toate sariturile pentru ca bazându-se pe reputatia patinatorului este foarte nedrept .

  2. #2
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Acest cod a facut posibil ca un sportiv care face cvadrupla, si nu numai una, sa piarda o medalie olimpica de aur in fata unui alt sportiv care nici macar nu a incercat sa faca o cvadrupla, dar a facut alte chitibuserii, scontand pe un cod care i-a permis sa adune mai multe puncte decat rivalul sau, numit mai sus.
    Zbor pana la stele.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Acest cod a facut posibil ca un sportiv care face cvadrupla, si nu numai una, sa piarda o medalie olimpica de aur in fata unui alt sportiv care nici macar nu a incercat sa faca o cvadrupla, dar a facut alte chitibuserii, scontand pe un cod care i-a permis sa adune mai multe puncte decat rivalul sau, numit mai sus.
    Nu codul a facut asta, ci oamenii care manevreaza codul.

  4. #4
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Sigur ca oamenii din spatele lui, dar ei au putut manevra asta printr-un cod care a permis asta.
    Zbor pana la stele.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Sigur ca oamenii din spatele lui, dar ei au putut manevra asta printr-un cod care a permis asta.
    Din pacate asta e neajunsul sporturilor in care intervine "artisticul". Iar in acest sistem, nici "tehnicul" nu e ferit de interpretari. Intre un scor GOE +3 si un 0 se poate face diferenta dintre aur si argint. Totul devine subiectiv atunci cand intervine interpretarea factorului uman. Nu putem pune robotii sa jurizeze, fiindca frumusetea patinajului artistic consta tocmai in acest "artistic".
    Arbitrii sunt oameni, au preferinte si antipatii, mai sunt interese politice (la nivel mondial), interese personale (la nivel national). Se pot face chestii necurate si in sporturile unde se masoara cu metrul si cu cronometrul, cu atat mai mult aici unde e greu sa cuantifici o interpretare, o coregrafie.
    Nu cred ca exista un cod perfect de arbitraj.

  6. #6
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Acest cod a facut posibil ca un sportiv care face cvadrupla, si nu numai una, sa piarda o medalie olimpica de aur in fata unui alt sportiv care nici macar nu a incercat sa faca o cvadrupla, dar a facut alte chitibuserii, scontand pe un cod care i-a permis sa adune mai multe puncte decat rivalul sau, numit mai sus.
    Eu cred ca astfel de probleme au fost si in codul precedent. Sa ne reamintim de FS la perechi din 2002?

    Cu bune, cu rele, tot ce-mi pare mai rau este ca artistica devine extincta (ca si la gimnastica), si accentul se pune pe dificultate la acrobatica.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  7. #7
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Ronda + flic + flic + salt in patinaj https://www.facebook.com/sergey.yaki...3234481265912/
    Poate fi o varianta din patinajul de maine.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #8
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Poate fi o varianta din patinajul de maine.
    .
    Ce fel de valoare ar primi?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  9. #9
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Ce fel de valoare ar primi?
    Nici una ca e un element interzis in competitii si ar putea fi executat doar in gale si show-uri
    "Că ai căzut nu are importanţă deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •