Page 13 of 29 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 253 to 273 of 599

Thread: Europene 2015 - Montpellier

  1. #253
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Giulia are amplitudine mare la sol si sarituri, putere si e elastica asa cumva sariturile artistice sunt bune, mie imi place f mult, si e o fata f faina. Plus frumoasa rrrrau

  2. #254
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Eh, fragapane e haioasa de tot si impresionata la sol dar in rest toate celelalte aparate arata uratel, ca sa fiu draguta.

    Cristina, daca e sa fim cinstiti, nici flickurile Larisei la barna nu arata genial..si uneori e repezita si lasa mult la tinuta. Niciuna nu e perfecta.
    cea mai frumoasa tinuta o au rusoaicele (nu toate )
    Last edited by degetica; 17th April 2015 at 20:07.

  3. #255
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu are probleme iesite din comun, cam ca toata lumea in ziua de astazi. Giulia e chiar o gimnasta placuta. Are avantajul ca acopera foarte bine aparatele, e in echilibru, cu un plus la sarituri, dar si acolo nu merge pe Amanar/Cheng ci pe Rudi (6.20).

    A primit sfaturi si de la Bellu in trecut si e un sportiv fair-play. La Doha, acum cativa ani, trimitea notele romancelor prin SMS. Eu o apreciez foarte mult. E un fel de Hambuechen al gimnasticii feminine.
    Multumesc pentru explicatii. Sincera sa fiu nu inteleg si nu-mi place gimnastica artistica din ziua de azi. Sunt din generatia Danielei Silivas si inima mea a ramas la solurile si coregrafia de atunci, la eleganta si frumusetea de atunci. Pentru facut tumbe in aer era o alta ramura a gimnasticii. Raman la parerea ca gimnastica artistica trebuie sa fie echivalenta cu baletul si frumosul, daca vrem sa vizionam pachete de muschi si corpuri deformate ne mutam la halterofile. Pacat ca aceasta vanatoare de rating si bani distruge ce este mai frumos. De altfel am inteles ca gimnastica ritmica va fi scoasa de la olimpiada tocmai pentru ca este prea frumoasa, promoveaza prea multa eleganta, trebuie neaparat ce este urat si grotesc sa aiba intaietate.

  4. #256
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    De altfel am inteles ca gimnastica ritmica va fi scoasa de la olimpiada tocmai pentru ca este prea frumoasa, promoveaza prea multa eleganta, trebuie neaparat ce este urat si grotesc sa aiba intaietate.
    Nu am auzit sa o scoata, dar si daca o fac ma indoiesc ca frumusetea e motivul , ci subiectivismul sau faptul ca sunt aceleasi tari ce castiga(adica aceeasi ) sau ca nu prea e po****ra...

    Ce tatuat e Oleg Are povesti scrise pe el.
    Ce s-a intamplat cu nemtii?In 2010 erau campioni europeni si acum nu sunt calificati in nici o finala.
    Ce de "exotici" calificati, Grandi cred ca e mandru ca a realizat ce si-a propus.
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  5. #257
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Nu am auzit sa o scoata, dar si daca o fac ma indoiesc ca frumusetea e motivul , ci subiectivismul sau faptul ca sunt aceleasi tari ce castiga(adica aceeasi ) sau ca nu prea e po****ra...
    Cred ca pe acest forum am citit niste comentarii vis-a-vis de acest subiect. La sectiunea gimnastica ritmica. In ceea ce priveste castigatorii, e adevarat ca tot timpul sunt aceeasi, dar cum s-a promovat artistica in lume se poate promova si ritmica. In ceea ce priveste po****ritatea nu ma pot pronunta, la urma urmei si asta vine din promovare. Daca nu se promoveaza nu ai po****ritate.

  6. #258
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce paralel a tras Verni. Duminica sper sa fie mai putin fantastic.
    Oricum, mare campion.
    www.fangymnastics.com

  7. #259
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Duminica sper sa fie mai putin fantastic.
    Nu-i cu putinta

  8. #260
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Felicitari campionului!!!!
    www.fangymnastics.com

  9. #261
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Cred ca pe acest forum am citit niste comentarii vis-a-vis de acest subiect. La sectiunea gimnastica ritmica. In ceea ce priveste castigatorii, e adevarat ca tot timpul sunt aceeasi, dar cum s-a promovat artistica in lume se poate promova si ritmica. In ceea ce priveste po****ritatea nu ma pot pronunta, la urma urmei si asta vine din promovare. Daca nu se promoveaza nu ai po****ritate.
    O, dar se incearca promovarea sportului la greu! Insa ritmica este greu de promovat si pentru ca este foarte greu de inteles din toate punctele de vedere. Eu am incercat sa-l promovez prietenilor dar toti rad imediat cum le vad in costumele alea ale lor. Costumele au evoluat in timp, iar eu le pot ignora pentru ca m-am obisnuit, insa altii nu pot trece cu vederea si le considera dea dreptul ridicole. Apoi cine sa se uite la un concurs unde se stiu deja rezultatele? Cine sa inteleaga de ce a castigat cutareasca si nu cealalta gimnasta care parea mai buna? In artistica barem stii ca daca cineva cade, rezultatul este compromis. La ritmica insa....

  10. #262
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Eu am incercat sa-l promovez prietenilor dar toti rad imediat cum le vad in costumele alea ale lor
    Pai ce-i cu costumele lor? Mi se pare normale. Ritmica este foarte interesanta daca inainte ai obisnuit cu balet.

  11. #263
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    costumele sunt cam kitsch
    prietenii mei nu inteleg nici artistica, ori faci tumbe ori dansezi , si daca vrei balet te duci la Opera....cam asa vede lumea

  12. #264
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ritmica e un sport mult prea studiat, mult prea strict ca sa poata fi pe placul oamenilor. E un sport de nisa, mai mult pentru cei care fac parte din bransa, eu cam asa vad lucrurile. Sincer sa fiu nici eu nu-l inteleg. Si vorba aia, imi place sa ma bag in reguli, coduri de punctaj etc. Totodata, nu stiu daca sa-l consider sport sau doar un spectacol artistic.
    www.fangymnastics.com

  13. #265
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    S-a confirmat pe pagina de facebook a federatiei de gimnastica din Suedia ca Adlerteg si-a rupt ACL-ul la sol mare pierdere pentru Suedia si in special sunt suparat pentru ea caci a avut o competitie groaznica

    Concluziile mele: Bulimar chiar nu a fost pregatita de competitie. Jurca a avut destule greseli la paralele, mai ales la trecerea de pe bara mica pe cea mare a folosit forta, asta a adus o depunctare mare. Cineva trebuie sa le zica delegatiei noastre sa fie mai fericiti si mai incurajatori!!!! Sandu nici nu le baga in seama pe fete de multe ori.

    Kharenkova a avut multe greseli pe parcusul competitiei, deci felicitari Giuliei pentru un concurs superb. E totusi trist sa vezi Polonia, Elvetia si pana si Portugalia inaintea noastra....

    Mama ei de executie pentru Fragapane la barna. Ea si Raisman sunt in aceeasi oala. Nu-mi vine sa cred ca e in finala.

    Fasana a facut Chusovitina la sol! Ce puternica devine echipa Italiei.

  14. #266
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Daca era competitia pe echipe sigur ne luau. De ce va luati de Lucian Sandu? La paralele doar pe el l am văzut, de fapt la toate aparatele cand dr fapt si coroiu si adela popa cica au făcut deplasarea. Sincer cel m mult mi a lipsit lăcrămioara moldovan, dumneaei îmi place cum le încurajează pe fete chiar si cand gresesc. Parerea mea din exterior este ca sistemul centralizat nu mai funcționează si ca acum suntem intre cele 2 sisteme- cel centralizat care naste orgolii si tare mi e sincer sa nu i pierdem pe sotii Moldovan in lupta asta (adică voua nu vi se pare ciudat ca data trecută au mers dumnealor și acum ceilalți? ) si cel descentralizat care s-a încercat in ideea ca au fost adusi mai multi antrenori la lotul olimpic dar care nu se susține financiar. Eu tind sa credca ideea domnului Bellu de coordonator se explica la modul ăsta- fiecare antrenor are câteva fetițe pe care le pregătește la competițiile mari dansul ar face selecție si ar merge cu cele m bune dar e ca si cum in loc sa tai o pâine in 3 o imparti in 10 lungimea painii fiind aceeași. Consecința - gimnastele sufera cel mai mult pentru ca pana la urma vorbim de niste copii care au nevoie sa se simta ca intr o familie nu sa fie subiect de disputa. Cred ca și sponsorul a avut un rol in participarea la acest CE, vorba cuiva de pe aici- domnul Bellu nu le avea cu declarațiile si acum brusc zice chestii de genul, a ajuns doamna Bitang m rezervata ca dansul...pe de alta parte chiar daca sigur ju asta a fost intenția, petrom a făcut un lucru extraordinar-sa ne învețe pe noi romanii sa ne iubim necondiționat sportivii indiferent de rezultat. Cand veneau cu tolba de medalii ne interesa 2 zile ca erau mondenități si apoi 1 an întreg nu mai stiam nimic de nimeni. Cred ca e foarte grava treaba si incep sa am rezerve si cu privire la CM, fara larisa si catalina apte nu stiu daca intram in primii 8

  15. #267
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    https://youtu.be/F9RdEIHT8KY laura, sincer nu vad multe greșeli, imi pare totusi ca a atins o lucian sandu.

  16. #268
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Didi barna- foarte nesigura, sa aiba oare dureri?https://youtu.be/ElQlBtKqP0M
    Deci cata daca ar fi fost apta de concurs si ar fi putut scoate un 12.8la paralele ar fi fost pe podium. Daca o ajuta sanatatea zic ca ar trebui sa faca A; sa reia putin paralelul - la nivel european sigur ar fi in primele 3
    Last edited by 21mai; 18th April 2015 at 07:42.

  17. #269
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Pai ce-i cu costumele lor? Mi se pare normale. Ritmica este foarte interesanta daca inainte ai obisnuit cu balet.
    Nu stiu daca obisnuinta cu baletul iti deschide apetitul pentru acest sport. Ritmica este bazata puternic pe o tehnica invatata de la balet, dar nu este balet. Nu mi se par comparabile.
    Iar costumele din ziua de azi sunt de prost gust, cu "transparenta" din cale afara de vulgara (nu senzuala ci sexuala), cu cristale zvarovsky, perle si alte minunatii care nu au nimic de-a face cu eleganta sau cu mesajul coreografic. Sunt, cum s-a mai spus si sus, kitch.
    Mie imi place enorm de mult acest sport, care este extrem de dificil. Adica aici:https://www.youtube.com/watch?v=0KKhTxNyReY uitati-va la piruetele ei! Si acum ganditi-va ca Didi a spus ca cel mai greu element pe care l-a invatat a fost o simpla pirueta. Pe barna sau nu, gimnastele de la ritmica jongleaza cu obiecte de te ia ameteala in timpul elementelor super dificile! Este intradevar un sport. Dar este greu de urmarit din multe puncte de vedere. Si cand incerc sa-l promovez prietenilor ma lovesc de aceleasi lucruri spuse mai sus, in special de Mihai.

    Gata cu offtopicul, promit

    Stie cineva ce s-a intamplat cu Roxi Popa?

  18. #270
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Didi cu genunchiul ei nu cred ca mai poate creste mai mult de 56-57. Poate ajuta echipa in finale de ex.
    Laura Jurca in schimb trebuie sa vina cu o saritura mai valoroasa de 5.8 si cred ca lucreaza la asta, la UB trebuie sa repete la nesfirsit pina isi intra in exercitiu, pentru ca tinuta frumoasa are, iar solul deasemenea ar trebui sa fie din nota mai mare de plecare.
    Fireste acum a fost o necunoscuta pentru arbitre si pe undeva s-a vazut si asta in notari, chiar revazind exercitiul eu tot nu pricep de ce a luat numai 12.866!!!!!
    Oricum daca este sanatoasa cu siguranta poate mai mult.

    Cred ca echipa in toamna va fi formata in jurul Larisei, a Laurei care vor face AA, apoi Andreea M la BB isi FX in combinatie cu Silvia la sarituri, Diana poate ajuta la trei aparate echipa insa eu nu o vad pe Andreea I in echipa daca nu vine cu niste participari la cupele mondiale sau intreceri bilaterale in care sa cistige ceva. Degeaba are talent daca rateaza la greu.....

    Ca tot vorbim de piruete mi-am amintit ca si Larisa executa piruete la sol si BB si destul de complicate, si Catalina Ponor poate sa faca piruete, deci pe undeva cred ca mai tine si de abilitatea gimnastei respective.

  19. #271
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Nu stiu daca obisnuinta cu baletul iti deschide apetitul pentru acest sport. Ritmica este bazata puternic pe o tehnica invatata de la balet, dar nu este balet. Nu mi se par comparabile.
    Iar costumele din ziua de azi sunt de prost gust, cu "transparenta" din cale afara de vulgara (nu senzuala ci sexuala), cu cristale zvarovsky, perle si alte minunatii care nu au nimic de-a face cu eleganta sau cu mesajul coreografic. Sunt, cum s-a mai spus si sus, kitch.
    Mie imi place enorm de mult acest sport, care este extrem de dificil. Adica aici:https://www.youtube.com/watch?v=0KKhTxNyReY uitati-va la piruetele ei! Si acum ganditi-va ca Didi a spus ca cel mai greu element pe care l-a invatat a fost o simpla pirueta. Pe barna sau nu, gimnastele de la ritmica jongleaza cu obiecte de te ia ameteala in timpul elementelor super dificile! Este intradevar un sport. Dar este greu de urmarit din multe puncte de vedere. Si cand incerc sa-l promovez prietenilor ma lovesc de aceleasi lucruri spuse mai sus, in special de Mihai.

    Gata cu offtopicul, promit

    Stie cineva ce s-a intamplat cu Roxi Popa?
    Din contra, chiar sunt comparabile baletul si ritmica. Daca te uiti la Lacul Lebedolor (aici chiar depinde la care performanta de balet te uiti) ai sa vezi tot felul de miscari asemenatoare cu ritmica si multe piruete. Eu de unul pot zice ca la cat de urata a devenit gimnastica artistica, ritmica e ceva placut ochiului.

    Roxi Popa e in recuperare dupa ce si-a rupt ACL-ul anul trecut.

  20. #272
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Ritmica este un sport care are elemente din balet. Personal prefer sa vad gimnastica ritmica in schimbul celei de la bara.
    @mikkey: as dori sa vad cum ai sa intelegi codul de punctaj la gimnastica la bara si ce acrobatica este acolo?
    Si cu asta am incheiat subiectul.

  21. #273
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •