Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 197

Thread: Istoria neconventionala a poporului roman

  1. #43
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    După război, Decebal primește iar o parte însemnată de material militar și tehnic pentru a-și transforma triburile într-o zonă tampon, pentru a încerca să oprească popoarele migratoare care deja începuseră să se miște. Vă dați seama ce forță colosală trebuie să fi avut aceste popoare, dacă până și romanii preferau să îl ierte pe Decebal, decât să se trezească cu iadul la granițe...; Păcat că aceste popoare migratoare nu au urmași concreți astăzi la nivel de stat. Ar fi fost tare mândri ăia dacă ar fi descins numai și numai din ei...

    Ei, și șoc, și groază! Ce face Decebal după ce se vede cu boii în căruță? Își întărește iar cetățile și teritoriul pentru a se apuca ...de răscoale. Mari și stupizi nemernici...De fapt mai mult ca sigur că strămoșii noștri nu știau altceva. S-au apucat iar de jaf pe la colonii, au masacrat ce au putut și au împărțit prada. Dar nu au făcut altceva decât să trezească monstrul. Cum spuneam, romanilor nu le plăcea să facă același lucru de două ori, dar când ajungeau și puteau să îl facă, îl făceau pentru totdeauna. Își pregătiseră din timp probabil și uneltele cu care aveau să reteze stâlpii sanctuarului de la Sarmisegetuza....

    Traian a fost atât de furios, încât a periclitat chiar si granițele Imperiului, lăsându-l descoperit în mai multe locuri. Numărul imens de legiuni folosite, în jur de 13, arată hotărârea sa de neclintit. Și printre cele 13 se aflau și unitați de elită. Firește că nu toate unitățile au fost mutate orbește. Unele se aflau deja staționate în castrele din zonele ocupate. Traian lăsase o armată de ocupație pusă sub comanda unui legat al legiunii VII Claudia, nu întâmplător o legiune cu origini spaniole, cu soldați dintr-o provincie în care Traian avea cea mai mare încredere.

    Prin vara lui 105 Traian părăsește capitala Imperiului îndreptându-se spre linia viitorului front cu dacii. Îl ia cu el și pe viitorul guvernator al Daciei, lucru care îmi lasă impresia că Impăratul era la fel de sigur de victorie pe cât era la fel de sigur Decebal că habar n-are ce face.

    Atacul a fost de fapt o misiune de exterminare similară cu aceea pe care Cezar o făcuse în Galia. Ce făcea Decebal pe atunci? Greu de spus; probabil că mai răcnea la unul și la altul din tarabosteșii bărboși și se mai ruga să plouă; Nu i-a trecut prin cap nici măcar să își pună supușii să adune mai multe vipere, căci vom vedea va avea nevoie de ele în scurt timp.

    Exterminarea se extinde treptat până la ultimele cetăți ''fortificate'' ale dacilor și iată că în jurul verii lui 106 romanii ajung în fața capitalei. Istoricii spun că dacii erau puțini în comparație cu romanii. Păi bine, bine, de vreo zece ori mai puțini, dar la ce viteji erau dacii, hap, puneau mâna pe bâtă și vreo trei, patru martalogi de romani rămâneau cu musca între dinți, nu? Eu așa am învățat la școală parcă...

    Să lăsăm gluma, că focul era la ceafa dacilor, ca să nu zic vreo prostie Atacul pe trei coloane, am spus-o și o repet, nu înseamnă altceva decât exterminare. Trecând prin văile unor râuri și prin depresiuni romanii au distrus în scurt timp cele trei cetăți cu care se mai lăuda și Decebal pe la beții, adică Costești, Blidaru și Piatra Roșie, după cum le numin noi astăzi. Nu știu cât de înalte erau zidurile de la Costești, dar ce vedem astăzi în poze sunt glume. Oricum, probabil că nu erau de nedărâmat. Mai ales că printre unitățile romane erau specialiști în asalt, cu scări imense, catapulte și tot ce le trebuia. Dacii încă credeau în bălegarul muiat și întărit cu care înconjurau toate cetățile. Era o credință de nestrămutat. Ia uite ce se spune aici „ zidul nu înconjura complet dealul, el a fost construit doar în părțile în care panta era lină deoarece accesul era mai ușor...” ale dracu’ putori …

    Ascensiunea romană era de neoprit în aceste condiții. Rând pe rând, „cetățile „ dacice au fost sfărâmate, iar forța principală romană de asalt s-a concentrat la Sarmisegetusza. Ei și acolo să vedeți bătălie, fraților! Dacii încolțiți au început să-și scoată la iveală armele fatale: cuștile cu vipere, cazanele cu smoală (de unde făcuseră rost de ea?) și adevărata bombă biologică a vremii: „Prisaca”, precursoarea bombei cu hidrogen! Ei bine, dragilor, prisaca era fatală Ea se arunca de pe vârfurile zidurilor și cuibul de albine întărâtate făcea prăpăd printre legionari, care săracii nu aveau nici lenjerie pe dedesubtul gioalelor

    Ok, ok, continuam in zilele urmatoare. Momentan, incerc sa nu lesin de ras

    De fapt, hai ca mai avem putin! In ciuda acestor arme sofisticate, capitala va cădea, lipsită în primul rând de apă (că era și greu să spargi o țeavă din olane ). Decebal fuge în ciuda vitejiei visată de unii. Problema este că fuge prost. Nu-s neaparat sceptic in legatura cu sinuciderea. Insa la cate exagerari s-au facut, o sa suflu si-n iaurt! Probabil sinuciderea este o invenție pentru a le hrăni unora orgoliul. Și trist este că nu a fost decapitat nici măcar de vreun general roman, ci de un decurion, comandant de pluton de cavalerie, care avea cu ocazia asta să intre în istorie: Tiberius Claudius Maximus, un nume frumos, mai bine așezat decât unul de Impărat. Cataroiul de mormânt al lui Maximus își spune, așa cum probabil știți, povestea și singur.

    Cu orgoliul pătat, dar cu avantaje nebănuite, poporul dac își face prima intrare în Europa – încadrarea (parțială) în Imperiul Roman.

    Mai am un capitol gata scris, anume Dacia romană până la Marea Gaură Neagră Logic ca va urma.

  2. #44
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Spuneai ca dacii s-au aparat binisor, reusind sa ii opreasca pe romanii care au deplasat aici cea mai mare armata din istoria imperiului (cu siguranta peste 100,000 soldati, 13-14 legiuni + o gramada de auxiliari). Nu cred ca puteau fi opriti cu vreo cate mii ...
    Cum am spus (nu eu, oamenii...), a fost un razboi total neconventional, pt ca romanii au trebuit sa defriseze hectare de coclauri pt a inainta. Practic, un razboi de gherila. Parca in Columna arata la un moment dat cum ii hartuiau 'ai nostri' pe romani, facandu-se una cu codrul inainte si dupa atac. 200.000 se bateau ca nimeni altii, insa in conditiile date probabil ca multi au fost destul de ineficienti. Din cate auzisem, Traian chiar avea cateva trupe de comando si astea au adus succesul operatiunii

    Vad ca se dau aprox. 20.000 daci vs. 200.000 romani. Pe acolo ma gandeam si eu

  3. #45
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0


    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  4. #46
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  5. #47
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    am ras din suflet la documentarele astea cu adevaruri tulburatoare, chiar daca nu e zona mea de confort.

    interesant topic , foarte interesant.
    retired.

  6. #48
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu se face pentru ca ardelenii si banatenii sunt tare mandri de perioada in care au pupat in fund Imperiul. Majoritatea se mandresc cu aceasta "realizare" si o regreta asa cum multi il regreta pe Ceasca.
    a inteles galateanul tot
    huo bre strajere moldovean,ca pana ajungem la Fane degraba platitoriu de taxe catre otomani mai avem vreo 14 secole,ne ocupam mai tarziu,ai rabdare si nu te mai grabi ca tecuceanca la maritat...

    capitane,eu n-am inteles-o pe aia cu Valea Bistrei,am trecut pe-acolo azi si m-am uitat atent,decat delusoare
    de ce s-au oprit romanii brusc,ca mai aveau putin pana la Sarmizegetusa,vreo 30 km
    granita la Orsova!

  7. #49
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    Par delusoare da's munti... foarte erodati

  8. #50
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E de presupus ca acum 2000 si ceva de ani acolo era padure seculara virgina , iar romanii nu prea luptau asa, pt ca aveau multe de desfasurat. 30 km e f mult, venea si iarna. Probabil Traian nu a vrut sa dea de mantuiala. Turcii, de ex, nici ei nu luptau iarna (numai Suleyman, asa am vazut in serial ; dar era diliu atunci). Nu am citit eu personal, dar imi aduc aminte ca profesorul meu spunea, off the record, ca pur si simplu romanii au trebuit sa-si puna capul la contributie serios ca sa razbeasca. Pt ei nu razboiul in sine a fost o piatra de incercare, ci faptul ca au trebuit sa duca practic un razboi de gherila cu niste adevarate fiare ale padurii Ah, imi amintesc inca una. Tot profesorul povestea mereu cum i-a dat unuia nota 1 pt ca a spus ca unitatea de elita a dacilor era cavaleria si ca asta a dus greul razboiului. Cavaleria daca, tineti minte asta De unde, majoritatea lupta la sol, prin tufisuri, prin...

  9. #51
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    s-or fi erodat mai repede decat au prevazut geologii...nu stiu ce sa zic,in general n-ar fi trebuit...o fi blestemat Deceneu de ciuda sau si-o fi bagat coada Zamolxes,chiar nu stiu...
    granita la Orsova!

  10. #52
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    de prin partea Moldovei, raportat la aceeasi perioada nu se stie nimic?ma refer valea Bistritei, zona Suceava Piatra Neamt Bacau si mai jos pana la Galati? stiu cate ceva de muntele Ceahlau, cica acolo ar fi trait Zda`ma-sii sau Zamolxes cum ii spune

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    După război ...
    Cred ca nu e gresit daca mai scriu ceva despre primul razboi (101-102), mai ales ca eu sunt convins ca al doilea (105-106) a fost castigat in … primul. La Adamclisi, mai exact.
    Este foarte evident, cred ca s-a prins si Hingherul ca mai inainte discutam de o impresionanta manevra (de fapt, mai multe manevre) de invaluire prin est si prin sud, a frontului principal din muntii Banatului si Orastiei, invaluire care viza … pai ce altceva decat incercuirea.
    Atata ca incercuirea urma sa se produca mult mai la vest, in zona Muntilor Banatului, unde am stabilit deja ca se afla un purcoi de armata romana (200,000 imi pare totusi o cifra exagerata, la fel ca si doar 20,000 pentru daci; 14 legiuni x 5,000 = 70,000 soldati legionari … hai sa punem inca atatia auxiliari iberici, germanici, nord-africani, cu multa indulgenta ne ducem spre 140,000 cel mult. In cazul dacilor 40-50,000 imi pare mai realist).
    Eu cred ca planul lui Decebal si al aliatilor sai era sa blocheze armata lui Traian la nord de Dunare, sa ii taie orice comunicatie cu imperiul si orice linie de aprovizionare (spre sudul peninsulei balcanice dar si spre vest, spre Adriatica si Italia; spre est nu mai aveau sa fie probleme, pentru ca de acolo ar fi venit multimea razboinicilor sarmati, bastarni, buri, poate si geti din campia Dunarii).
    Iar asta urma sa se intample prin deplasarea aliatilor mai intai la sud de Dunare, apoi simplu spre vest prin Bulgaria de astazi, ocupand in final acea zona de la sud de Dunare din Serbia actuala, in dreptul Banatului si Olteniei. Pentru marea armata romana din Banat asta echivala cu dezastrul – sa nu uitam ca era iarna, discutam de o lipsa normala de provizii in acest anotimp, plus ca nici alte trupe nu putea sa mai trimita Imperiul pentru a sparge incercuirea (granitele europene fusesera deja slabite rau prin trimiterea in Dacia a circa jumatate din armata romana).
    Singura lor sansa era sa reziste pana in primavara, dar asta presupunea cateva luni de zile fara provizii si fara speranta; ziceai ceva de lupi mai inainte … eu cred ca astia s-ar fi inmultit peste masura in timp ce romanii dadeau coltul (de frig, de foame si chiar de epuizare … nu cred ca i-ar fi lasat Diurpaneus Dekebalos sa se odihneasca).
    Incerc sa imi inchipui ce s-ar fi intamplat daca pe Traian nu il chema Traian. Si il chema, sa zicem … Nero, sau Caligula, sau Commodus. []
    Insa Traian a interpretat cum trebuie vestile primite din Dobrogea si a actionat rapid. A avut si mare noroc, pentru ca iarna 101-102 a fost neasteptat de blanda, Dunarea nu a mai inghetat (cum se intampla altadata pe cursul mijlociu si inferior, de la Bazias la Sulina ) si de aici incepe drama pentru Decebal. Fara gheata pe Danubiu, corabiile romane plutesc in jos pe fluviu (se vede pe Columna), transportand cateva legiuni romane inspre Dobrogea, cavaleria grea a sarmatilor se dovedeste prea … grea pentru gheata prea subtire (se spune ca peste jumatate din calaretii roxolani au pierit in apele reci ale fluviului, cu cai cu tot), cert este ca forte importante romane se indreapta rapid spre est, elita cu vaporasul, auxiliarii per pedes, prin Muntenia (or fi fost si vreo doua legiuni de soc impreuna cu adunatura asta pestrita care curata sistematic terenul la nordul Dunarii) – exista relatari despre ciocniri care au avut loc in Muntenia, probabil cu pedestrasi buri, bastarni, geti care umlau dupa vreun loc bun sa treaca fluviul (cu gheata sau fara gheata ). Aceste mici batalii nu au avut rezultate concludente, cel mai probabil ''aliatii'' astia care s-au ciocnit cu romanii s-au retras apoi inspre Dobrogea pentru a se alatura grosului de acolo.
    Aici, in sudul Dobrogei i-a interceptat Traian pe barbarii astia foarte razboinici. Poate au fost mai multe ciocniri, dar sigur avem o batalie importanta (sa zicem ca la Adamclisi, desi eu nu sunt sigur de locatie). Efective … zeci de mii, de fiecare parte. Probabil romanii aveau o superioritate numerica, dar nu foarte foarte.
    Romanii au iesit invingatori, au castigat la limita o batalie crunta impotriva aliatilor. Avem cel putin 2 indicii : numarul mare de romani cazuti in lupta (aproape 4,000 … asta inseamna mult pentru o armata invingatoare) si faptul ca au participat la batalie si auxiliarii. Inseamna ca romanii au fost 40-50,000 cel putin.
    De fapt, mai avem un indiciu important : dupa al doilea razboi, Traian revine in Dobrogea si da ordin sa se construiasca un mare monument, in semn de recunostinta pentru soldatii care au castigat cea mai importanta batalie a razboaielor ''cu dacii''. A durat vreo 3 ani constuctia (106-109) si nu stim cum arata atunci (nu cred in reconstituirea facuta pe vremea lui Ceasca, asa cum nu cred in multe alte ''reconstituiri'' facute de comunisti, in special in muntii Orastiei).
    De ce nu (prea) se scrie in manualele noastre despre marea batalie de la Adamclisi ? – pentru ca acolo nu au luptat daci, simplu.
    Traian a fost foarte constient ca acolo, in campia dobrogeana, a evitat dezastrul, cu siguranta cel mai mare din istoria Imperiului (daca s-ar fi produs) si foarte posibil … ultimul. Merita sa ne gandim la asta.
    De asta spun ca al doilea razboi a fost castigat in primul, pentru ca in al doilea Dekebalos se gaseste chiar singur in fata puhoiului roman, toti aliatii il parasisera. Aproape sigur evenimentele groaznice din Dobrogea (zeci de mii de morti in apa rece si in lupta, prizonieri cat cuprinde : apar pe metopele gasite la Adamclisi bastarni, buri, sarmati … imaginile sunt clare), au contribuit la decizia lor. Cei (doar) 20,000 daci ai lui Decebal, de care zice Capitanu.Dogville trebuie sa reprezinte cifra plauzibila pentru al doilea razboi.
    Bineinteles ca Traian era sigur de victorie in 105, cand a patruns din nou in Dacia.
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Mai am un capitol gata scris, anume Dacia romană până la Marea Gaură Neagră Logic ca va urma.
    Acolo va fi distractia maxima, clar.

    In postarea asta am fost serios, pentru ca e vorba de cel mai serios episod din razboaiele astea. Pe bune.

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    de prin partea Moldovei, raportat la aceeasi perioada nu se stie nimic?ma refer valea Bistritei, zona Suceava Piatra Neamt Bacau si mai jos pana la Galati? stiu cate ceva de muntele Ceahlau, cica acolo ar fi trait Zda`ma-sii sau Zamolxes cum ii spune
    Poti sta linistit, pe acolo erau baieti de treaba (nu ca acum n-ar fi) …
    Dar au avut cam aceeasi soarta ca aia mai de la sud, getii agricultori. Erau oameni buni si drepti, viteji, cinstiti si fara vicii … pana au aparut puslamalele din Asia, care i-au invatat la bautura (si nu au mai putut sa ii dezvete dupa aia, chit ca le-au ars si viile, adica plantele care faceau struguri).

  13. #55
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Istorie neconventionala, da' mi se pare mie sau pana la episodul 101-102 sarim niste chestii neconventionale? sau sunt ata de neconventionale incat nici istoria neconventionala nu le aminteste?
    Si anume bagam in discutie cum Sfantul Petru a ajuns la Roma, cum fratele lui, Sfantul Andrei a pribegit prin Dobrogea, prin ceea ce va fi Romania, prin niste pesteri? sau nu e convetional sa intelega poporul de ce Sfantul Andrei e patronul spiritual al Romaniei.
    beleafer

  14. #56
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Ha, daca forumul asta ar fi fost acu' 2000 de ani:

    delaparis ar fi fost "exLutetia" sau "exParisiorum", theiceman ar fi fost "glaciem", hingherul "canis aucupe", cip_tm "cip_Temesiense" iar Leul Oltean "leo ericius Alutuseses"
    beleafer

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Acum sa il provoc nitel pe Capitan.
    E clar ca ma bucura deschiderea unui asemenea thread (poate pentru un moldovean din nord sau un crusovean din sud-vest, singura parte a corpului care are nevoie de hrana e ... burta, pe la noi, prin sud, se mai hraneste si spiritul ) si chiar eram curios in ce masura istoria propusa de el este ... neconventionala.
    Si nu ca as vrea sa il critic pe Capitanu (desi exact asta fac ) dar ... ma declar oleaca dezamagit. Stiu ca le stie bine cu ironia (cu preluari pe glezna si driblinguri cu ... capul), nici nu ma gandeam ca va fi altfel decat ironic pe asemenea subiect, insa toata prezentarea (superstilizata !) se grefeaza pe o versiune extrem de ... conventionala (practic, cea mai cunoscuta) a faptelor si evenimentelor.
    Eh, daca nici acum ...
    Last edited by Leul Oltean; 8th April 2015 at 11:25.

  16. #58
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    toata prezentarea (superstilizata !) se grefeaza pe o versiune extrem de ... conventionala (practic, cea mai cunoscuta) a faptelor si evenimentelor.
    Mie nu mi se pare ca e asa, altfel nu ma mai apucam... Incepand cu asa-zisul stat centralizat geto-dac al lui Burebista, cred ca am dat serios la temelia multor teorii conventionale Pt perioada analizata pana acum, cred ca e suficient. Nici nu am cautat senzationalul cu orice pret. Poti incepe o istorie neconventionala paralela daca tu crezi ca mai sunt multe de interpretat

    O sa revin.

  17. #59
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    E clar ca ma bucura deschiderea unui asemenea thread (poate pentru un moldovean din nord sau un crusovean din sud-vest, singura parte a corpului care are nevoie de hrana e ... burta, pe la noi, prin sud, se mai hraneste si spiritul )
    am inteles. spiritul oltenesc hranit cu praz si zaibar da posibilitatea burtii sa se elibereze de necesitatea hranei , accesoriu destul de greu de procurat pentru un oltean din centru...
    OT capitane, cred ca ariciul vrea sa sublinieze faptul ca el stia de multa vreme istoria neconventionala povestita aici , ceea ce o face pentru el mai conventionala decat pentru tine.
    Last edited by cimitiru' ghencea; 9th April 2015 at 10:24.
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  18. #60
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dar nu cred ca am pretins noi exclusivitatea asupra intelegerii subiectului de fata. Totusi, parem a fi primii care ne-am apucat sa punem pe foaie. Primii de pe ols, poftim

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Si anume bagam in discutie cum Sfantul Petru a ajuns la Roma
    Nu, de ce sa bagam asta?

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    cum fratele lui, Sfantul Andrei a pribegit prin Dobrogea, prin ceea ce va fi Romania, prin niste pesteri? sau nu e convetional sa intelega poporul de ce Sfantul Andrei e patronul spiritual al Romaniei.
    Nu avem noi pretentia de a sensibiliza poporul. Cu discernamantul propriu am pus cap la cap niste intamplari, atat.

    Nu se stie exact cine a pribegit prin Dobrogea. Poate ca subiectul mergea mai bine la o istorie a crestinismului in Romania, nu neaparat la tema noastra. Totusi, spre deosebire de aceeasi perioada si putinatatea datelor avute la dispozitie, cert e ca aici avem ceva palpabil. Amicul meu a fost personal acolo si e indubitabil ca cineva a sapat acel asezamant, ca cineva a locuit acolo. S-a presupus ca...etc. Ma indoiesc sa Sf Andrei, daca o fi fost el, a reusit sa crestineze macar o mana de localnici, pt ca scitii numai spre crestinat nu aveau aplecare. Mai degraba pare plauzibil ca s-a ascuns acolo o perioada (30 de ani?). Cred ca ceva-ceva tot a reusit, deoarece cioplitura in piatra nu pare mana unei singure persoane

    Are cineva date concrete ca este mai mult decat o legenda?

    Oricum, din perioada antica, singurul atestat real este Burebista, prin inscriptia de la Dyonisopolis. Sigur ca a existat si un Decebal, insa nu stim exact daca asa se numea, ori era un supranume primit in urma bataliei de la Tapae de catre un viteaz conducator dac. Dar asta e mai mult o ciorna a noastra, rezultatul finit va aparea pe blog. Daca va mai aparea De asta o sa ma si opresc odata cu retragerea aureliana. Cred ca poate continua oricine, de vreme ce evenimentele sunt oricum cunoscute publicului.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 9th April 2015 at 12:25.

  19. #61
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by liverpool-kid View Post
    stiu cate ceva de muntele Ceahlau, cica acolo ar fi trait Zda`ma-sii sau Zamolxes cum ii spune
    Daca traia acolo, il chema Vasile Zalmoxea

    Nu a trait, pare mai mult o legenda. Sunt relatari si teorii de la: l-am vazut, sa moara mama! pana la zeul suprem.

    Nu, in zona aceea nu au fost probleme. Nu a reprezentat o miza suficienta pt colonizare (nici strategic, nici economic). Daci liberi cu duhul. O sa spun ce era cu dacii astia liberi si care erau marile lor atacuri la portile Imperiului.

  20. #62
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    o sa ma si opresc odata cu retragerea aureliana. Cred ca poate continua oricine, de vreme ce evenimentele sunt oricum cunoscute publicului.
    bre Dogule,termina cu amenintarile astea!
    pai de aia ne e si frica,eu stiu sigur si cine va continua...
    o sa murim dreq de plictiseala pe-aici...
    granita la Orsova!

  21. #63
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Propun 2 liste de nume :
    Xerxes, Darius, Istaspes, Cyrus, Artaxerxes, Oxyartes (nume de personalitati persane)
    Dapyx, Zyraxes, Buerebistes, Oroles, Dromihetes, Zalmoxes (nume de personalitati ''getice'')
    Daca le amestecam pe toate si facem din ele o singura lista, concluzia (mea) e una singura : astia toti au fost colegi de clasa, da-i dreaq.
    .
    Revin si cu o a 2-a impresie.

    Numele astea sunt transcrierea greaca a numelor persane. Ca si in cazul botezarii sfintilor apostoli, care in original aveau nume evreiesti, normal. In original, nu prea par a avea legatura cu ai nostri. Darius, de ex, e Darayava in original. Xerxes e Xsayarsa, Oxyartes e Vaxard, ceva de genul

    O opinie pertinenta si asta, zic, spre a se vedea permanenta munca de documentare dusa de autori Totusi, cred ca Gesta Hungarorum o sa ne puna capac, pt ca si timpul nostru e limitat...Nu e gluma, dar ne mananca ceva timp. Iar ce s-a publicat pana acum, in original a fost scris intr-o perioada tripla, daca nu mai mult...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •