Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: ||CM 2014/2015||Planica(SLO)

  1. #1
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    ||CM 2014/2015||Planica(SLO)

    Event's Races/Evenimentele Competitiei

    19.03.2015 Qualification - Men/Calificari
    20.03.2015 World Cup - Men/Etapa individuala
    21.03.2015 World Cup - Men/Etapa pe echipe
    22.03.2015 World Cup - Men/Etapa individuala


    Desi pana la Planica mai sunt competitiile de la Trondheim si Oslo, am hotarat sa deschid threadul de acum pt a va arata cum s-a redesenat aceasta trambulina de zbor cu schiurile!
    http://41.media.tumblr.com/0a088c940...551qo2_540.jpg
    http://41.media.tumblr.com/2901c99c1...551qo3_540.jpg
    http://40.media.tumblr.com/79be91bb3...551qo1_540.jpg

    http://anders-fannemel.tumblr.com/po...anica-1-3-2015
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    ne putem astepta la un nou record mondial !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Da, ne putem astepta! Dar sper sa fie o competitie frumoasa cu multe sarituri bune si nu ca la Vikersund! Unde unele sarituri aratau de trambulina mare sau chiar normala!
    Si sper ca nimeni sa nu se accidenteze!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #4
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Fapte si cifre

    Severin Freund

    *Severin Freund e favorit sa castige CM cu 94p in fata lui Prevc si 175 fata de Kraft.
    *Tot el poate deveni primul german care castiga Glbul de cristal dupa Martin Schmitt in 2000.
    *Ar fi a 4a oara cand un neamt castiga Cupa Mondiala dupa Jens Weiβflog (GDR) in 1984 si Martin Schmitt in 1999 si 2000.
    *Astfel Germania ar intrece Norvegia la numarul de Cupe Mondiale castigate! Doar Austria(11 titluri), Finlanda(8) si Polonia(5) au mai multe.
    *Severin Freund poate fi primul saritor care castiga Campionatul mondial pe trambulina mare la individual su Cupa Mondiala in acelasi sezon, dupa Janne Ahonen (FIN) in 2005.
    *Freund are cele mai multe victorii in acest sezon -9-, urmat de Roman Koudelka cu 4 victorii.
    *Ultimul castigator de Cupa Mondiala cu cele mai multe victorii in sezon a fost Gregor Schlierenzauer cu 10 in sezonul 2012/2013.
    *Schlierenzauer este de asemenea si detinatorul celor mai multe victorii intr-un singur sezon, 13 in 2008-2009.
    *Ultimul german care a castigat mai mult de 9 etape a fost Martin Scmitt, cu 11 victorii in sezonul 1999-2000.
    *Freund poate avea 5(chiar sase) victorii de etapa consecutive si poate bate recordul detinut de un saritor german, Sven Hannawald, cu 5 victorii(4 in 4HT si 1 in etapa urmatoare de la Willingen in sezonul 2000-2001).
    *Recordul este de 6 etape consecutive si este detinut de Janne Ahonen(2004-2005), Matti Hautameki(2005), Thomas Morgenstern(2007), Gregor Schlierenzauer(2009).
    *Freund a fost pe podium de 15 ori in acest sezon.
    *Ultimulo saritor cu mai multe prezente pe podium a fost Gregor Schlierenzauer, 16 in sezonul 2012-2013.


    Peter Prevc

    *Prevc poate egala recordul detinut de Andreas Glodberger , care a castigat Cupa Mondiala cu doar doua etape castigate intr-un sezon(1992-1993)
    *Sezonul trecut Prevc a terminat pe locul 2 dupa Kamil Stoch.
    *Singurul saritor sloven care a castigat Cupa Mondiala a fost Primoľ Peterka in 1997 si 1998.


    Stefan Kraft

    *Stefan are 3 etape castigate in acest sezon si poate deveni cel mai tanar detinator de Cupa Mondiala(asta e de domeniul SF, deja), la 21 de ani, dupa Gregor Schlierenzauer care avea 19 ani in sezonul 2008-2009.
    *Kraft poate deveni primul saritor care castiga 4HT si Cupa Mondiala in acelasi sezon, dupa Schlierenzauer in sezonul 2012-2013.



    Norvegia


    *Norvegia are 14 etape castigate. Doar Finlanda(15) si Austria(27) au mai multe etape castigate.
    *Anders Bardal e cu o victorie (in competitiile pe echipe) in urma lui Martin Koch, care detine 11 victorii. Doar Gregor Schlierenzauer(16), Thomas Morgenstern(16) si Andreas Kofler(15) au mai multe.
    *Bardal(cu echipa Norvegiei) are 27 de podiumuri, la egalitate cu Wolfgang Loitzl. Doar Schlieri si Morgi au mai multe, 31.


    Germania
    * Germania e lidera in competitia pe echipe, in fata Norvegiei si a Austrie.
    *Poate castiga titlul pe echipe pentru a doua oara, dupa ce a casatigat in sezonul 2001-2002.

    Gregor Schlierenzauer/Austria

    *Schlieri poate detine un record de 17 victorii cu echipa Austriei.
    *Austria a castigat ultima data o competitie pe echipe sezonul trecut la Planica.
    *Gregor are 69 de victorii in Cupa Mondiala, daca se aduna la cele individuale si cele castigate cu echipa.

    Slovenia
    *De la prima victorie, intr-o etapa pe echipe, inregistrata in februarie 2012 la Oberstdorf, Slovenia a castigat 7 din ultimele 17 etape pe echipe. Mai multe decat orice alta echipa. Germania si Austria urmeaza cu cate 4 etape castigate din februarie 2012.(wow! asta nu remarcasem! Chiar sta rau Austria in ultimul timp!)
    *Peter Prevc si Jurij Tepes au facut parte din echipa la toate aceste 7 victorii.
    *Slovenia a castigat ultima competitie de zbor cu schiurile disputata la Planica(in 2013). Anul trecut a fost etapa pe trambulina mare.

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...ica-68596.html
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. #5
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Se pare ca Anders Fannemel va participa in etapele de la Planica, desi inca acuza dureri la genuchi!
    Sper sa fie o decizie buna!
    http://www.nrk.no/sognogfjordane/fan...ica-1.12263758
    Articolul e in norvegiana. Am folosit google translate pt traducere, dar cum nu a tradus asa bine, nu voi folosi aceasta traducere aici. Daca stiam norvegiana era mai bine

    PS: Se pare ca Ammann si Wellinger vor lipsi.
    Last edited by whisper; 18th March 2015 at 23:36.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #6
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    Anders Bardal se retrage
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #7
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Ce? Si nu va participa sambata in competitia pe echipe? Am observat eu ca nu a fost azi in calificari! Pacat!


    Rezultatele din calificari

    1.SEMENIC Anze (SLO) 190.4
    2.HAYBOECK Michael (AUT) 187.0
    3.STOCH Kamil (POL) 184.4
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...181/race=4190/


    Dintre precalificati nu au sarit Neumayer, Kasai si Freund. Stefan Kraft si Peter Prevc au avut cele mai lungi zboruri de 237,5m si respectiv 238,5m!
    http://data.fis-ski.com/pdf/2015/JP/...5JP3910RLQ.pdf

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...y-planica.html


    ________
    Acum vad si eu pe FIS-SKI un articol despre retragerea lui Bardal!
    Se pare ca nu mai simte aceeasi motivatie pentru a sari si dupa 25 de ani de sarituri(15 ani in Cupa Mondiala) s-a hotarat ca 15-03-2015 sa fie ultima zi de competitii din cariera! O sa incerce sa vada cum e viata fara ski jumping si poate la un moment dat se va intoarce in acest sport dar in alt rol, nu ca saritor. Vrea sa stea mai mult acasa langa copii si sotie si vor sa isi construiasca o casa.
    Daca asta isi doreste ii urez mult succes in tot ceea ce si-a propus si poate in viitor il vom revedea ca antrenor!
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...ul-career.html
    Last edited by whisper; 20th March 2015 at 21:48.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    de fapt 237,5 si 238,5 m au sarit Kraft si Prevc
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    Prevc recupereaza mai mult de jumate din ecartul pus intre el si Freund...ce etapa va fi duminica..pe doi a fost Tepes...un rezultat de asteptat, avand in vedere ca iubeste trambulinele mari...Kraft surprinzator pe locul 3...stiu ce spusesem acum cateva zile..vad ca a tinut sa ma contrazica, foarte frumoasa prestatie

  10. #10
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    @Lordul: Ai dreptate! Nu stiu cum de am scris 1 in loc de 2 :p


    1.PREVC Peter (SLO) 478.5
    2.TEPES Jurij (SLO) 461.9
    3.KRAFT Stefan (AUT) 461.8
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...73_G08_W01.jpg

    Se pare ca Peter isi doreste foarte mult sa castige sezonul asta! Nu mai vrea inca un loc 2! Bravo lui! Daca Freund nu va fi in primii 5, va pierde pozitia de lider.
    Se anunta o competitie foarte interesanta duminica!

    Ma bucur ca Stefan e pe podium! Se pare ca Martin s-a inselat! Lui Kraft ii place si zborul cu schiurile! Sper sa continue forma buna si in sezonul viitor!

    Ce jos in clasament e Fannemel! Eu zic ca nu a fost o decizie buna sa participe tinand cont ca e inca accidentat! Nu cred ca duminica va mai participa! Sincer nu stiu la ce s-a gandit! Poate la un nou record mondial , ca la titlu oricum nu avea sanse.
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...181/race=4191/

    Declaratii

    Peter Prevc
    "Prima saritura a fost rudimentara, dar a fost perfect. Totul a mers foarte bine, si ma bucur ca am castigat aici."

    Jurij Tepes
    "Am fost un pic nervos dupa prima runda, dar am incercat sa folosesc acest sentiment in runda a doua. Sigur ca sunt multumit de rezultat."

    Stefan Kraft
    "A fost o zi perfecta pt a zbura. M-am distrat bine aici si sariturile mele au fost cu adevarat foarte bune. Trambulina aceasta e perfecta, nu as schimba nimic. Acum sper ca si urmatoarele doua zile de competitii sa fie la fel de bune. "

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...nia-68768.html
    Last edited by whisper; 20th March 2015 at 23:33.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  11. #11
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    44 puncte, neamtul are nevoie de locul 3, altfel pierde as spune jalnic.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  12. #12
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Se pare ca totusi Fannemel va participa in competitia pe echipe! Probabil si in cea individuala de duminica
    Echipa Norvegiei...care mai are doar un Anders in componenta
    Rune Velta
    Anders Fannemel
    Johan Forfang
    Kenneth Gangnes


    ___________
    PS: Simon Ammann va mai continua si in sezonul urmator. Nimic sigur, nu am gasit nimic oficial.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  13. #13
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    si cand te gandesti ca erau 3 Anders si unicul Rune...

    presiunea e pe Freund acum...Prevc nu are ce pierde
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  14. #14
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    pana atunci sa ne rugam de zeul Eol sa fie mai ingaduitor cu noi si sa ne lase sa ne bucuram de spectacol

  15. #15
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    Eu cred că Prevc va cas™tiga globul. Vorba lui Lordul, e presiune pe Freund, pe care il vad clasat dupa Hayboeck, Kraft, Tepes s™i evident, Prevc, care nu vad cum ar putea scapa victoria maine. Poate doar sa bata vantul haotic ca astazi...
    www.TopBrowserGames.org - Director Web de Jocuri.

    www.Best11.org - Manager Online de Fotbal.

  16. #16
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    In competitia pe echipe a castigat Slovenia, pe doi s-a clasat Austria, iar pe 3 Norvegia.
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...36_G08_W01.jpg
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...181/race=4192/

    Declaratii dupa competitie

    Slovenia/Anze Semenic
    "Sunt multumit de saritura mea de azi si sunt mandru ca am facut pentru prima data parte din echipa. Sa castigi in fata fanilor este extraordinar."

    Austria/Manuel Fettner
    "Suntem toti foarte multumiti de rezultat, echipa Sloveniei nu a facut greseli si au parut de nebatut. Sunt multumit si de saritura mea, am dat totul in aceasta competitie. Ne place foarte mult aceasta trambulina. Este cu adevarat foarte impunatoare, era si inainte, dar acum e mult mai usor sa evoluezi aici. Nu am auzit nimic rau despre ea."


    Norvegia/Kenneth Gangnes
    "A fost o competitie frumoasa, pacat ca s-a anulat a doua mansa. Suntem multumiti de locul 3 si personal sunt fericit cu evolutia mea."

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...mpetition.html

    _______

    In ceea ce priveste competitia de maine nimic nu e sigur! Oricare dintre cei doi poate castiga. Presiunea e la fel pentru ambii! Freund e lider si are de aparat aceasta pozitie dar si pentru Prevc nu poate fi usor sa evoluezi in fata publicului din tara ta si mai ales sa nu fie al doilea si in acest sezon.
    Daca vor evolua ca azi e posibil ca nici unul sa nu castige etapa de maine! Acum ramane de vazut cine va fi mai sus in clasament! Dar cred ca Freund nu isi poate permite inca o zi cu evolutii slabe.
    Fie ca cel mai bun sa castige!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  17. #17
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    Tocmai s-a incheiat prima mansa : 1.Prevc (...) 7. Freund .

    Globul e la Peter, as zice in proportie de 90%.
    www.TopBrowserGames.org - Director Web de Jocuri.

    www.Best11.org - Manager Online de Fotbal.

  18. #18
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    Dupa prima mansa..Prevc e lider iar Freund pe 7 caz in care Prevc ar castigat si Marele dar si Micul Glob de Cristal ambele de la Freund.Neamtul trebuie sa vina pe 2 ca sa castige Micul Glob si pe 3 Marele Glob
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. #19
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,523
    Reputatie
    0
    Egalitate intre Prevc si Freund...amandoi castiga Marele Glob de Cristal , slovenul castiga si Micul Glob de Cristal
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Doar Freund a castigat CM, la egalitate se iau in calcul numarul victoriilor.....Hobana nu stie regulamentul nici dupa 20 de ani, nimic surprinzator

  21. #21
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    pe site-ul federatiei internationale apar amandoi la egalitate pe locul 1, probabil ca in sportul asta nu se fac departajari ca in F1 de exemplu sau in fotbal

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •