Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 33 of 33

Thread: ||CM 2014/2015||Planica(SLO)

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Din pacate pentru Prevc se fac. Pe contul de twitter @fisskijumping e oficial, o sa fie si pe site. Bine se stia de dinainte, doar Hobana n-a aflat
    Last edited by rob_din; 22nd March 2015 at 14:45.

  2. #23
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Rezultatele de azi

    1.TEPES Jurij (SLO) 436.4
    2.PREVC Peter (SLO) 433.6
    3.VELTA Rune (NOR) 418.2
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...68_G08_W01.jpg

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...181/race=4193/



    Pana la urma a fost cum am zis eu Nici unul nu castiga azi dar lui Freund i-a fost de ajuns sa fie in primii 10 in ambele etape pentru a lua titlul!
    Imi pare rau pentru Prevc! Dintre el si Freund , tineam mai mult sa castige Peter. Dar, cum am mai spus, cred ca e corect asa! Severin are mult mai multe etape castigate si pare mai normal sa castige el si Globul.

    Pacat ca Norvegia nu a putut lua titlul pe echipe! Poate daca sambata ar fi fost tot Team Anders cu invitat special Rune Velta ar fi fost altceva.

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...all-title.html

    Declaratii dupa etapa de azi

    Jurij Tepes
    "Sunt foarte bucuros, cam reusit sa castig iar aici. Sa castigi in fata fanilor este unul dintre cele mai mari lucruri care se pot realiza."

    Severin Freund
    "Acesta este cel mai important titlul pe care il poti castiga. E minunat ca am putut sa il castig in acest sezon. Stiam ca am potential, dar nu stiam daca e de ajuns. Sariturile lui Peter sunt foarte consistente. Dupa finala credeam ca am pierdut.(uhm, de asta se bucura el ) Acesta a fost cel mai bun sezon al meu. Sunt foarte mandru si recunoscator."

    Stefan Kraft
    "A fost un show frumos azi. Pentru mine ambii, Severin si Peter, sunt campioni. Felicitari amandurora. A fost un sezon perfect pentru mine, incepand cu podiumul de la Klingenthal, punctul culminant de la 4HT, 2 medalii la Campionatul Mondial si acum locul 3 in clasamentul general. A fost fantastic, dar sunt de asemenea bucuros ca s-a terminat pentru ca sunt putin obosit. "

    Peter Prevc
    "Nu stiam ce inseamna rezultatul de azi cand am aterizat. Dar e minunat ca am vazut trei victorii slovene la Planica."

    Werner Schuster
    "E fantastic si cu 9 victorii in acest sezon este binemeritat. Scenariul pentru finala nu putea fi mai frumos scris. Sunt foarte bucuros pentru Severin. Castigarea titlului pe natiuni e de asemenea foarte bine. Poate acest titlu e mai important pentru cei din echipa de antrenori (a Germaniei) si vreau sa le multumesc tuturor."

    Heinz Kuttin
    "Per total sunt multumit. Am avut si zile foarte bune, am facut o treaba buna si am avut si succes. Dar stiu ca e loc pentru a progresa. Trebuie sa fim o echipa cu adevarat. Nu a fost usor sa ii inlocuim pe Thomas Morgenstern, Martin Koch si Wolfgang Loitzl. Este nevoie de multa munca in echipa de tineret pentru a ii aduce pe tineri saritori la nivelul Cupei Mondiale. Performantele lui Stefan Kraft si cele ale lui Michael Hayboeck au fost pozitive. Amandoi au devenit saritori de top care au casyigate etape in Cupa Mondiala."

    Goran Janus
    "Felicitari lui Jurij si Peter. A fost un weekend de neuitat la Planica. Sigur ca e un final putin amar, dar astea sunt regulile."
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...l-planica.html
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #24
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    felicitari tuturor...imi pare rau de Peter, dar inca e tanar are timp sa isi adjudece Cupa Mondiala...nici nu ma gandesc ce sezon incendiar va fi urmatorul...in opinia mea cu cel putin 5 pretendenti...Severin Peter Stefan Kamil si de ce nu un Hayboek sau Koudelka plus Noriaki

  4. #25
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    Socant final, dintre toate scenariile, la 44 de puncte intre ei, fix 80-36 era singura combinatie care dadea asta. Fenomenal sezonul. Prevc e un pusti, Freund e un pic mai copt, la anul orice e posibil, Kasai ramine in top 10 precis si la 44 de ani.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  5. #26
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Kasai e ca vinul ! Cu cat imbatraneste cu atat e mai bun ! Locul 6 la general si 4 la zbor nu e rau deloc !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #27
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    A fost un final surprinzator. Ca de altfel tot acest sezon, cu multe schimbari de lider!
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...i-jumping.html
    Sper ca si sezonul urmator sa fie la fel!
    Si daca vom mai fi pe aici sper ca nu veti uita sa mai lasati si pe aici cateva comentarii! Poate ni se vor mai alatura si alti fanii ai acestui frumos sport!
    Multumesc tuturor!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  7. #28
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    placerea a fost de partea mea sa imi impartasesc opiniile si cu alti pasionati ai acestui frumos sport de iarna...pana atunci va doresc o vacanta placuta si ne vedem la iarna, ca marele premiu de vara nu imi place....una-i iarba alta-i zapada, asa ca, daca da Domnul sa ne vedem cu bine la Klingenthal in noiembrie

  8. #29
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Ai dreptate nu e acelasi lucru sa vezi o competitie pe iarba cu una pe zapada, dar am inteles ca ar fi posibil ca una dintre etape sa se dispute la Rasnov!
    Daca devine realitate acest lucru, ar face competitia poate mai interesanta pentru noi.
    _____________

    Interviu cu Severin Freund
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...26_G08_W01.jpg
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...-deserved.html
    Intrebat daca la un moment dat a empatizat cu Prevc, pentru ca desi are acelasi numar de puncte ca si el, nu se poate ca doi saritori sa fie declarati castigatori ai Globului de cristal, Severin a raspuns:
    "Sigur. Sincer, nu ma gandisem prea mult la diferenta de puncte. Am inteles ca pentru a castiga, trebuia sa ma clasez pe locul 7 si el al-2-lea, dar nu am stiut ca o sa avem acelasi numar de puncte. Dupa tot ce s-a intamplat acum, poate ca aceasta regula ar trebui schimbata si sa fie declarati 2 castigatori. Amandoi am avut un sezon extrem de bun si amandoi am fi meritat sa castigam. Chiar daca eu am mai multe victorii, el a fost foarte consecvent pe durata intregului sezon."
    FIS Ski Jumping: "Intotdeauna ai declarat ca principalul tau scop e castigarea Cupei Mondiale. Acum ti-ai indeplinit aceasta dorinta. Daca il iei pe Kasai ca si exemplu, inca mai ai 15, 16 ani inainte ca si saritor. Care e urmatorul tel?"
    Severin Freund: "(razand) Nu imi doresc o cariera asa lunga ca cea a lui Nori. Si inca mai am teluri. Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le inbunatatesc in sariturile mele. Sari un pic diferit cu fiecare an, sunt intotdeauna lucruri care merg mai bine ca altele. Acolo as vrea sa progresez mai mult. Mi-a mers foarte bine sezonul acesta in competitiile importante. Turneul celor 4 trambuline va fi intotdeauna unul dintre teluri. Am reusit de asemenea sa maresc numarul de puncte cu fiecare sezon de Cupa Mondiala. Incepe sa devina mult mai greu dupa acest sezon, dar la fel am crezut si anul trecut.(rade)"
    ____________
    Kamil Stoch a castigat Nationalele Poloniei
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...nationals.html
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  9. #30
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    Cert e c-a reusit ceva ce un poate mai bun saritor (un pic ghinionist sa fie contemporan cu Malysz) mai bun - Hannawald - n-a reusit: sa fie no.1 dupa un an de competitie.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  10. #31
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Cum dupa un an?
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  11. #32
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    Adica sa cistige cupa mondiala dupa atitea etape. Ca si bietul Hannawald era no.1 pe parcursul unui sezon, dar in februarie si martie (exact cind era mai multa nevoie) nu mai sarea mare lucru. A pierdut el cupa mondiala cind a cistigat TC4T cu 4 victorii...
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  12. #33
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    aha! In sensul asta! Aproape era sa cred ca il consideri nou in ski jumping!
    Pai ghinionul lui Sven, norocul lui Severin! Orice se poate intampla in sport, ca si in viata! Nu e vina lui Freund ca el a castigat si Hannawald nu. Sau mai vazut cazuri in care s-au pierdut trofee pe final de sezon.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •