Results 1 to 14 of 14

Thread: ||CM 2014/2015||Trondheim (NOR)

  1. #1
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    ||CM 2014/2015||Trondheim (NOR)

    Dupa Falun(SWE), Lahti(FIN), Kuopio(FIN) Cupa Mondiala ramane tot pe taram scandinav, competitiile urmand sa se desfasoare in Norvegia la Trondheim(Joi) si Oslo(in weekend).
    Sper ca vantul sa nu se mute si el!

    Calificarile pt etapa de la Trondhaim se vor tine dimineata, iar etapa de la ora 19:00 CET(ora 20:00 a Romaniei) pe trambulina de 138m.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    e asa numita partea a doua a turneului nordic...dupa cele 2 etape din Finlanda vin acum cele 2 etape din Norvegia
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Severin Freund s-a impus in etapa de la Trondheim dupa un zbor de 139 m in mansa secunda . Peter Prevc s-a clasat pe 2 ...Stefan Kraft pierde tricoul galben dupa ce in prima mansa a sarit 142,5m dar a ratat in mansa a doua doar 124m dupa o problema cu legaturile la schiuri.

    Noul tricou galben este Severin Freund ! Prevc urca pe 2 iar Kraft coboara pe 3.

    Rune Velta a incheiat etapa pe locul 3.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    ce repede se schimba clasamentul general in ultimul timp!
    Weekendul trecut Peter Prevc(acum e cazul sa ii scriem numele intreg ) era no1, Kraft pe 2 si Freund pe 3! Marti aveam alt clasament cu Stefan pe primul loc, Freund 2 si Peter pe 3! Astazi alt clasament: 1. Freund, 2.Peter Prevc, 3 Stefan!
    Oare ce se va intampla la Oslo! Cine va fi primul care va pierde legatura cu ceilalti!
    Se anunta un final de sezon foarte interesant!
    Desi imi pare rau pt ce i s-a intamplat lui Kraft- din cauza vantului nu i s-a dat voie sa sara , apoi a mai avut si problema cu schiul stang, cred ca Severin a castigat meritat si daca luam in calcul ca are cele mai multe etape castigate ar fi primul care sa se inscrie cu mai mult de 70% sanse la castigarea Globului de cristal!
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...179/race=4187/
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. 13th March 2015, 00:21

  6. #5
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...82_G08_W01.jpg

    Declaratii dupa competitie:
    Severin Freund
    "Bineinteles ca sunt fericit. E primul meu podium aici la Trondheim.(cred ca se refera la faptul ca a castigat si anul trecut aici) Toate imi merg bine acum, dar nu vrei sa castigi asa. Competitiile ar trebui castigate cu performantele de la trambulina si nu prin noroc. Multe complimente lui Stefan, pentru ca a reusit sa evite o cazatura. Probabil ca are niste ingeri pazitori."

    Stefan Kraft
    "E pacat, saritura a fost foarte buna si probabil ca ar fi fost indeajuns pentru a castiga. Multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat ceva mai grav. Daca asta s-ar intampla la Planica, probabil ar avea un alt sfarsit. Asa ca a fost un final fericit."

    Peter Prevc
    "A fost o competitie grea cu vant schimbator, totodata si multe mutari de poarta. Sunt fericit ca am avut ceva noroc cu vantul de data asta si am putut sa am evolutii bune, incheiate cu un loc pe podium."

    Rune Velta
    "A doua saritura a fost aproape perfecta, asa ca fost foarte bine. Publicul a fost extraordinar. A fost o competitie perfecta in Norvegia. Astept cu nerabdare competitiile de la Oslo, suntem puternici acum ca echipa si vom incerca sa luptam pentru podium si acolo."

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...in-freund.html
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  7. #6
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    va fi un final incins...sa vedem ce va fi la Oslo, dar cred ca Globul de Cristal se va da la Planica, intre Prevc si Freund, ambii fiind foarte buni zburatori, dar Prevc ar avea avantajul terenului propriu

  8. #7
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    mai mult ca sigur ca se va da la Planica dar dupa etapele din week-endul de la Oslo ne vom face o impresie mai buna ! Freund a devenit favorit...dar Prevc ii sufla in ceafa . Kraft e al-3-lea si pandeste la cotitura
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #8
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    kraft trebuie sa dea totul la oslo, se stie ca nu ii place sa zboare...si eu il vad pe prieten favorit...acum depinde...sa ajungem pana acolo si sa ne delectam cu niste recorduri mondiale

  10. #9
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    E foarte bine ca sunt sezoane cum e acesta in care castigarea Globului de cristal se poate decide chiar in ultimul weekend de competitii! Daca am fi avut un lider cu un avantaj de puncte care sa ii asigure Globul inca dinainte de finalul sezonului, poate nu am mai fi urmarit cu asa atentie ultimele etape! Bine , probabil, Planica ar fi facut exceptie, tinand cont ca tocmai au marit-o si se asteapta un nou record mondial.
    Cum spuneam intr-un post anterior mi s-ar parea mai normal ca Severin sa castige. Are pana acum 7 etape castigate si cred ca ar fi mai corect asa. Dar totul depinde de cum se vor prezenta cei 3 in urmatoarele etape!
    @liverpool-kid: De unde stii ca lui Kraft nu ii plac trambulinele de zbor? A zis el asta?
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  11. #10
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    a zis martin schmitt intr-un interviu pe eurosport...ups trebuia sa mentionez sursa

  12. #11
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    Ce ma seaca Ammann ca nu isi revine odata sa faca si el o aterizare normala... Nu zic sa ia note de 19-20 pentru stil, dar macar 18... Pierde prea mult la stil in felul asta. (
    www.TopBrowserGames.org - Director Web de Jocuri.

    www.Best11.org - Manager Online de Fotbal.

  13. #12
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    @liverpool-kid: Daca a spus Martin poate ca e mai informat, dar poate ca nu e o chestie de gust cat mai ales ca inca nu are destula incredere in el sau poate nu are atata experienta pe astfel de trambuline. Chiar nu stiu de cate ori o fi evoluat pe astfel de trambuline! Anul asta echipa A a Austriei a decis ca in corpore sa nu participe la Vikersund, iar in sezoanele trecut inca mai erau Morgi, Loitzl si Kofi in echipa asa ca e posibil sa nu fii participat in prea multe competitii de zbor cu schiurile.

    @Redboy: A inceput sa il imite pe Vassiliev! Mai bine ai fi multumit ca inca mai e activ! A spus ca il bate gandul retragerii.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #13
    sport legend Redboy's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    508
    Reputatie
    1
    Da, am citit ce a spus... Că ar fi 50-50% șanse să se retragă/să rămână. Sper să mai evolueze măcar 1-2 sezoane. E unul dintre puținii săritori pentru care mă mai uit la acest sport. Poate până în sezonul viitor își mai exersează aterizările, că sunt în ultimul hal... Nu-mi dau seama cum poate o căzătură (dură, ce-i drept) să te facă să uiți complet ce e ăla un telemark.
    www.TopBrowserGames.org - Director Web de Jocuri.

    www.Best11.org - Manager Online de Fotbal.

  15. #14
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Se poate sa te afecteze. E imposibil sa nu ai inca o oarecare teama pentru un timp.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •