Results 1 to 9 of 9

Thread: Wi-fi

  1. #1
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1

    Wi-fi

    Mi-a dat cineva un router adus din Spania, de la Vodafone. mi-a dat si driverul de instalare dar nu reusesc sa creez WI-FI. eu sunt la RDS la net. cum reusesc sa il fac sa transmita semnal? se poate decoda sau sa descarc kit de instalare de pe net sau sa iau de la cineva care are router de la RDS?

  2. #2
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    spuneti-mi un program de spart parole wi-fi , pentru android ...eu nu am gasit decat unele care imi dau eroare

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    nu ti-a dat si o cartela ceva care trebuie sa se bage in router ceva ? mai nou pt activare iti trebuie si asa ceva...cel putin la RDS asa e
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1

    wi-fi

    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    nu ti-a dat si o cartela ceva care trebuie sa se bage in router ceva ? mai nou pt activare iti trebuie si asa ceva...cel putin la RDS asa e
    nu stiu daca este router sau modem fiindca nu are antena si a avut si adaptor pentru cartela . mi- a dat si driverul de instalare . eu sunt la RDS si am conexiune PPoE prin cablu si switch . am sunat la serviciul clienti , mi-au deblocat MAC-ul , am scris cod-urile de pe cutie si imi apare ca transmite semnal wirelles , dar decat la pc pot accesa paginile web . la telefon sau tableta indica ca am wirelles , imi arata ca sunt conectat si traficul , dar nu pot accesa niciun site . led-urile de pe aparat arata ca am conexiune si ca se si transmite net..care sa fie problema ?

  5. #5
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Daca nu ai rezolvat inca,intra in settings->wifi si schimba criptarea parolei (daca e wpa2) in wpa sau wep
    E cel mai probabil sa fie asta (e un Huawei,nu?).Sau poti schimba firmware,cauta openwrt.

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Care e diferenta intre wpa2 si wpa sau wep? Asa, pe intelesul tuturor.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cristy1110 View Post
    Mi-a dat cineva un router adus din Spania, de la Vodafone. mi-a dat si driverul de instalare dar nu reusesc sa creez WI-FI. eu sunt la RDS la net. cum reusesc sa il fac sa transmita semnal? se poate decoda sau sa descarc kit de instalare de pe net sau sa iau de la cineva care are router de la RDS?
    Singura solutie: vinde router-ul. Si cu banii, cumpara un Jack Daniels de 12 ani. Ai sa fii mult mai fericit.

  8. #8
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    WPA și WEP sunt algoritmi de.criptare. Diferența este ca WEP este mai.ușor de.spart câteva ore pe când wpa2 e mult.mai greu de spart și nu merge dacă parola e mai complicata

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Corect.
    WEP este de fapt un protocol ceea ce reprezinta un factor de risc. Este primul sistem de criptare in istoria WIFI
    WPA si WPA2 sunt sisteme de criptare mult mai complexe.

    Iar pe intelesul tuturor inseamna sistem de comunicatie echivalent cu Posta Fara criptare transmiti text ca o scrisoare normala. Cu criptare (WEP, WPA etc...) transmiti o valiza cu documente, valiza cu lacat care trebuie deschisa cu o cheie speciala. (WEP, WPA etc ... )
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •