Page 4 of 35 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #64
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    poate imi arati tu ce n-am priceput si unde am zis eu ca am crezut presa ca ele au revenit in sala
    Si atunci de ce te agiti atata?

  2. #65
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Si atunci de ce te agiti atata?
    N-am citit asta am dedus din verva asta care nu te mai lasa astfel incat intorci lucrurile pe toate fetele pentru o situatie ipotetica. In cazul asta e cam multa pierdere de energie pentru 'un drob de sare', nu crezi?

    In plus eu cred ca te afli intr-o eroare in ceea ce priveste situatiile economice ale celor doua. Ambele au rente (pentru restul vietii sau pana se schimba legislatia) mult mai mari decat orice salariu ar putea castiga in momentul de fata in Romania ca si proaspat absolvente de orice facultate...si ele au rentele astea de pe la 20 de ani. Masini au castigat , case si-au facut...(nu ca as impartasi neaparat mentalitatea ca astea sunt cele mai importante lucruri in viata ) cred ca nu-s chiar asa in groapa cum le crezi tu
    Last edited by myrab3la_19; 29th January 2015 at 17:34.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Si atunci de ce te agiti atata?
    Bun, n-ai inteles nimic, trecem mai departe,

  4. #67
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Bun, n-ai inteles nimic, trecem mai departe,
    Nu..tu nu intelegi...esti in penibil...de multa vreme....treci mai departe.

  5. #68
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    mda, daca fanii comentului 53 ne si explica ce a adus constructiv la discutie, aveti nota 10.

    cuuum? nu are nimic? bun.
    Sincer nu vreau si nici nu am de ce sa ma justific in fata ta in plus fiecare are dreptul la o opinie si la libera exprimare. Dar daca mai mult de 2 persoane cred acelasi lucru ar cam tb sa-ti pui un semn de intrebare...
    Si apropo nota 10 nu mai exista in gimnastica
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  6. #69
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    mda, daca fanii comentului 53 ne si explica ce a adus constructiv la discutie, aveti nota 10.

    cuuum? nu are nimic? bun.
    in primul rand,in comentariu 53 spune adevarul pur...
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Sincer nu vreau si nici nu am de ce sa ma justific in fata ta in plus fiecare are dreptul la o opinie si la libera exprimare. Dar daca mai mult de 2 persoane cred acelasi lucru ar cam tb sa-ti pui un semn de intrebare...
    Si apropo nota 10 nu mai exista in gimnastica
    Deci cum am spus, nimic constructiv.

  8. #71
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nimic constructiv pentru tine, Dascalescu. Restul oamenilor vad ca sunt mai ancorati in tot ceea ce inseamna gimnastica, cu bune si cu rele.

    @Mira: bune argumentele tale, ce as mai vrea sa completez este faptul ca cele 2 vor renunta la rente pentru a reveni in gimnastica, asta ca sa accentuez ideea ca situatia financiara nu sta la baza acestor posibile reveniri. Dar si daca ar sta, bravo lor ca si-au gasit o motivatie. Mi se pare normal sa fi rasplatit pentru eforturile depuse.
    Last edited by mikeyy; 30th January 2015 at 10:52.
    www.fangymnastics.com

  9. #72
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Exact Mihai ...tocmai pentru ca ele au intr-un fel viitorul asigurat de acele rente isi permit sa revina. Altele in schimb nu au aceasta sansa..si da se axeaza pe scoala.Stiu ca situatia nu e stralucita pentru gimnaste dupa gimnastica dar chiar nu e cazul celor doua. Ca nu sunt in lumina reflectoarelor dupa retragere? Si ce ..credeti ca Mary Lou Retton apare zilnic la tv in afara de cateva emisiuni in preajma jocurilor olimpice?Pot avea vieti tihnite si afaceri si proiecte si fara sa fie pe sticla sa le vada toata lumea. Show bizzul la noi e oricum o troaca de porci..nici ca as vrea sa le vad des pe acolo.
    Si mai adaug un lucru care mie mi se pare relevant in discutia asta...Exista un top pe wikipedia al gimnastelor cu cele mai multe medalii olimpice. Printre ultimele clasate sunt gimnastele care au obtinut in total 5 medalii. Fara revenirea din 2012 Catalina nici nu ar fi facut parte din acest top...acum se afla la egalitate cu Boginskaya si chiar peste Liukin. Din punctul meu de vedere acea revenire a Catalinei (a treia daca nu ma insel) i-a adus numai si numai beneficii.Si-a spalat intr-un fel imaginea de atleta fara fair play, oamenii au vazut ca poate fi o colega ok pentru coechipierele ei si multe alte schimbari pozitive chiar legate de viata ei privata..si au fost multi sceptici si la vremea respectiva...asta asa ca un exemplu de motivatie..
    Degeaba castigi mult o data, in gimnastica longevitatea te face o legenda. Isi mai aminteste cineva cine e Carly Petterson..clue: respectiva s-a retras in glorie.

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nimic constructiv pentru tine, Dascalescu..
    #
    Pai nu e nimic constructiv nici pt tine in comentariile alea, altfel ai fi punctat sus si tare.

    vad ca toti cititi dar de intrat in cap, ba.

    eu niciunde n-am zis ca s-ar intoarce din cauza financiara. ce am zis e ca daca s-ar intoarce e clar ca au cintarit ce au in mina acum, nu prea bun(multi s-au perindat pe aici fara dovezi la ce realizari mari au ele), cu ce ar avea in mina atunci cind ar reveni, glorie si posibile medalii. Unde mai pui ca la virsta aia posibila glorie e foarte improbabila. Asta au ele de cintarit.

  11. #74
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    #
    Pai nu e nimic constructiv nici pt tine in comentariile alea, altfel ai fi punctat sus si tare.

    vad ca toti cititi dar de intrat in cap, ba.

    eu niciunde n-am zis ca s-ar intoarce din cauza financiara. ce am zis e ca daca s-ar intoarce e clar ca au cintarit ce au in mina acum, nu prea bun(multi s-au perindat pe aici fara dovezi la ce realizari mari au ele), cu ce ar avea in mina atunci cind ar reveni, glorie si posibile medalii. Unde mai pui ca la virsta aia posibila glorie e foarte improbabila. Asta au ele de cintarit.
    Cum adica dovezi la ce mari realizari au ele? Pai sunt duble, triple si chiar si vice campioane olimpice. Nu mai au de demonstrat nimic nimanui. Au rente viagere pe viata, au terminat o facultate de educatie fizica, pot lua absolut oricand calea antrenoratului. Daca ele se gandesc la o revenire, o fac dintr-un singur, simplu si unic motiv: vor si simt ca pot sa intre in legenda. E greu sa mai gasesti motivatia la varsta lor, mai ales ca femeie, sa ai un regim draconic de antrenamente si sa mai sacrifici vreo doi ani din viata ta personala. Eu personal le urez succes. Sa fie acolo unde simt ele ca pot sa ajunga in istoria gimnasticii!

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Cum adica dovezi la ce mari realizari au ele? Pai sunt duble, triple si chiar si vice campioane olimpice.
    Altcineva care nimereste pe linga, incredibil.

  13. #76
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Altcineva care nimereste pe linga, incredibil.
    Da, numai tu nimeresti exact pe subiect intotdeauna
    Pacat ca un moment care ar tb sa fie unul de bucurie, dorinta a doua mari campioane sa se intoarca in gimmanstica, s-a transformat intr-un moment generator de tensiune
    Motivele pentru care vor sa se intoarca cred ca numai ele le stiu cu adevarat si nu cred ca e problema noastra sa le despicam firul nu in patru ci intr-o suta...
    Oricum eu ca fan al gimnasticii nu pot decat sa le urez succes, sa realizeze tot ce si-au propus si sa ajunga acolo vor sa ajunga!

    P.S. Acesta este ultimul meu post pe aceasta tema, am facut destul off-topic pe acest thread care este si sper ca va ramane si de acum incolo al gimnasticii
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Văd că sunt atâția iubitori de gimnastică care doresc succes echipei dar care nu vad ca cu Lari accidentata românia nu se califica anul trecut. Asta e problema majora pe care asa zișii iubitori o ignora. Problema nu este ce va face sau nu cata/sandra. Apropo chiar cu ele două tot am fi avut șanse mari de necalificare anul trecut. Bare ne trebuie.

  15. #78
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Da, numai tu nimeresti exact pe subiect intotdeauna
    El e un instigator la iritare prin definitie, asa-i place lui, sa irite lumea fie ca trebuie, fie ca nu trebuie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #79
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Imi pare rau ca postul meu a creat tensiune. Mi-a devenit clar din postarile voastre ca nu m-am exprimat clar si nu am fost deloc inteleasa. Voi incerca din nou:

    Toate gumnastele imi sunt dragi. Tocmai pentru ca imi sunt dragi prefer ca viata lor sa fie una frumoasa si senina cu sau fara gimnastica. Cand Ana Porgras s-a retras eu am sperat ca ea sa nu regrete nici o data aceasta decizie si sa aiba o viata frumoasa departe de acest sport. Nu-mi fac aceleasi probleme ca multi de aurul echipei la mondiale cu sau fara gimnasta X. Imi sunt mult prea dragi ca sa sper sa se sacrifice pentru o medialie doar ca niste oameni oarecare sa se simta o data la 4 ani mandri ca sunt romani. Sandra si Cata au cucerit lumea, au gustat cel mai frumos aur si merita pe deplin o retragere frumoasa, o viata linsitita si senina. Nu cred ca reintoarcerea lor in gimnastica este cel mai bun lucru pentru viitorul lor. De ce? Corpul nu mai e la fel la varsta lor, riscul de accidentari serioase creste vertiginos de la an la an. Plus ca pierd niste timp care ar putea fi dedicat unei alte indeletniciri care sa le serveasca mai bine in viata, in viitor. Ca sportive au un viitor incert pe baza performantei; oricand se poate trezi guvernul nostru si sa le taie renta viagera si atunci au nevoie de un venit concret, de durata. De aceea am spus ca Sandra este un pic mai bine, ea terminand kinetoterapia (daca ma insel sa ma corecteze cineva). Plus ca mass media romaneasca o place, in schimb relatia intre jurnalisti si Ponor nu pare sa fie la fel de deschisa din pacate. Stiu ca nu vor muri de foame daca se reintorc pentru un an doi in sala de sport, insa nu pot sa nu imi fac griji. Daca ar fi avut alte alternative mai valoroase? Adica niste sponsorizari care sa reflecte cu adevarat valoarea lor, o societate care sa le ofere si sport de perfomranta cat si acelasi nivel scolar ca toti ceilalti tineri (cum e in SUA spre exemplu)? Le-ar fi schimbat cumva decizia?

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Nu cred ca reintoarcerea lor in gimnastica este cel mai bun lucru pentru viitorul lor. De ce? Corpul nu mai e la fel la varsta lor, riscul de accidentari serioase creste vertiginos de la an la an. Plus ca pierd niste timp care ar putea fi dedicat unei alte indeletniciri care sa le serveasca mai bine in viata, in viitor. ............................
    Daca ar fi avut alte alternative mai valoroase?
    Ma bucur ca mai exista unii care au ochii deschisi.

    Eu ma indoiesc ca ar intra in sala daca ar avea alternative mai bune. Tocmai pentru motivele enumerate de tine si mine acu ceva timp in urma.

  18. #81
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Pe ce te bazezi in presupunerea ca n-au prea facut altceva in afara de gimnastica si ca nu ar avea alternative bune? Ne bati la cap de cateva pagini ca, vezi-Doamne, nimeni nu intelege, dar inca n-am vazut un argument concret.

    Te-am intrebat si cu ceva postari in urma: Nastia Liukin, Shawn Johnson, Alicia Sacramone, Aly Raisman, Gabby Douglas (si multe altele) de ce au ales sa revina in gimnastica? Putem sa ne uitam si in alte sporturi la situatii de reveniri sau longevitate, am facut doar o scurta lista.

    Si apropo, daca nici forumul asta nu stie cu ce se mananca gimnastica..... Stai linistit, stim si intelegem mult mai multe decat iti imaginezi.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Pe ce te bazezi in presupunerea ca n-au prea facut altceva in afara de gimnastica si ca nu ar avea alternative bune? Ne bati la cap de cateva pagini ca, vezi-Doamne, nimeni nu intelege, dar inca n-am vazut un argument concret.
    Cum naiba sa cred ca intelegeti cind doar in postul 80, exact deasupra, sunt enumerate unele plus ce-am mai zis si mai in urma.

    Plus, eu am zis ca nu cred ca au alternative. Se pare ca nu intelegi ca the onus este pe cei ce zic ca au alternative sa demonstreze.

  20. #83
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Cum naiba sa cred ca intelegeti cind doar in postul 80, exact deasupra, sunt enumerate unele plus ce-am mai zis si mai in urma.

    Plus, eu am zis ca nu cred ca au alternative. Se pare ca nu intelegi ca the onus este pe cei ce zic ca au alternative sa demonstreze.
    Sandra :
    -este imaginea clubului Steaua
    -e implicata in proiectul Tara Tara vrem campioane.
    -si-a luat licenta in kinetoterapie si acum urmeaza un master in nutritie si remodelare corporala,
    -a participat recent la Dansez printre stele la Antena 1...cam asta a facut in 2014 ..2015 abia a inceput...Vrei dovezi,da cautare pe google,nu e nimeni sclavul tau sa-ti dea mura in gura. Sau ai vrea sa-ti arate Sandra contractele personal?
    Mult ,putin? Nu stiu..as spune decent pentru Romania. Daca vrea mai mult trebuie sa isi plateasca un agent.Asa merg lucrurile...nu tre sa o duca Stoica de mana la sponsori. Nicaieri in lume nu se intampla asta. Americancele fac si ele bani buni imediat dupa olimpiada ,ele trebuie sa-si plateasca scoli , antrenamente,poate au datorii ...nu le-au primit gratis..in rest sunt vedete de mana a doua iar in paralel au meserii obisnuite: antrenori,doctori,profesori..nu sunt savanti de renume....Crezi ca Liukin daca primeste bomboane gratuite de la nu stiu ce cofetarie ca sa scrie despre ele pe twitter e mare star?Nu..mostre gratuite primesc si blogarii de mana a 5-a . Comenteza cu NBC..stai linistit ca nu primeste zeci de mii..cu cat anii trec interesele sunt reciproce,cota ii scade..e intresata sa apara oriunde ca sa ramana relevanta. Si vorbim de SUA..nu putem compara cu Romania..nimic..nici scoala nici sistemul de gimnastica absolut nimic.
    Partea aia financiara ,la care nu te refereai,ii ofera Sandrei confortul de a risca in afaceri atunci cand o sa termine cu ceea ce face in prezent. Zici sa studieze si sa lase SF -urile ,uite ca studiaza..CE O INTERESEAZA SI-I PLACE. Doar n-ai vrea acum sa faca doctorat in Analiza Functionala...
    Tot ceea ce am scris eu ma face sa cred ca Sandra daca revine revine de placere..sau pentru glorie,legacy habar nu am..ci nu pentru ca nu are ce sa faca cu viata ei. Normal ca nimic altceva nu poate sa-i ofere ce i-a oferit gimnastica...Si mai cred ca la 24 de ani e capabila sa decida daca o mai tine corpul sau nu..sa-si cantareasca bine decizia,n-are nevoie de Mihai Dascalescu de la cucuieti sa-i spuna sa puna mana pe carte...

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Citeva puncte interesante la myra:

    1. Deci daca si americanii trebuie sa lucreze din greu la a cistiga din imagine adverts samd cu cit mai mult trebuie sa lucreze un roman. Si tocmai cind tu ar trebui sa-ti folosesti imaginea la maxim, pt ca asa cum ai zis, lumea uita, mai ales in Romania, tu te intorci in sala?????

    2. Din cite stiu eu e cata cea care si-a anuntat o posiblia revenire nu Sandra.

    zicea cineva de shawn Johnson ca revenire. Hmmm

    After two decades, Johnson announced she is retiring from competitive gymnastics. She was training for a chance to make her second Olympic team, but said a knee injury from a 2010 ski accident was keeping her from preparing at the level she needed. “My body is to the point where I need time to rest and retire so I can be healthy for the rest of my life,” she said to the Associated Press. “My knee just can’t take it anymore,” she said to NBCOlympics.com. “It has been a constant battle since I came back and recently got worse with the higher numbers. I pushed it to a point and tried to get the finish line and I came up a little short. I can’t do it anymore. It was a hard moment. It was hard to sit here and be told your life in gymnastics is over.”

    cum zice? healthy for the rest of my life. Oare eu despre asta vorbeam ? Cum naiba de am nimerit-o asa de bine?

    Revenind la serios, cind zice it was hard, e exact la ce ma referisem mai devreme. gim ajunge ca un drog pt ele dar trebuie sa ai tarie si sa iesi din ciclul ala la momentul potrivit.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •