Page 2 of 35 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Unul din comentariile la articolul lui cris zicea :

    yeah, we will see how this goes. My concern for now- who is going to do bars?

  2. #23
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    de cand s-a retras Nistor noi nu am mai stat bine la paralele ,nici la 3 din 4 (calificari), nici la 3 din 3 (finala)...asa ca, cine va face paralele in situatia in care ar intra Cata si Sandra in echipa? pai Lari, Diana, Sandra si Andreea M...sa zicem ca Andreea M ar putea fi inlocuita cu o alta gimnasta care poate pana la Rio reuseste un exercitiu cu potential 15 (ceea ce este putin probabil)
    Si sa ne amintim ca Sandra in finala AA de la Londra a luat 13.900 la paralele...nota foarte buna pt Romania la acest aparat.
    Dar una peste alta, eu prefer sa mearga Sandra si Cata la Rio si sa termine echipa pe 4, cu sanse reale in finalele la barna, sol si sarituri, decat sa nu mearga ele 2 si sa ne punem speranta doar in Larisa si maybe Andreea M
    Si Khorkina, Tweddle ori Chuchovitina au participat la JO la varste mai inaintate, si s-au intors cu medalii acasa
    Daca intr-adevar gimnastele mai micute de la lot isi doresc sa intre in echipa sa munceasca pt a scoate macar note de peste 15 la 2 aparate, ca altfel nu s-ar justifica prezenta lor acolo....Am convingerea ca cele 2 au maturitatea necesara sa munceasca pentru un loc in echipa si nu doar dorinta de a face act de prezenta la Rio

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    cum zicea si articolul astea sunt niste peticiri care nu sunt deloc de lunga durata, daca intr-adevar se vor intimpla. cum poate frg sa se mindreasca cu asa o situatie, asta e problema. nu cata sau sandra

  5. #26
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    xtrem, uiti de Andreea Iridon.

  6. #27
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Daca cele 2 reusesc sa revina si de aceasta data, cu toate ca fiecare a inaintat in varsta, nu cred ca doar disponibilitatea la munca/efort si ambitia sunt factorii decisivi, ci si talentul din nastere. Nu sunt multe cazuri in istorie. Bravo lor daca reusesc. Ce as mai vrea sa spun este ca deocamdata inca nu putem sti ce si cum se va intampla. Catalina revine in tara abia in martie, iar Sandra si-a fixat un deadline pentru februarie - suficient cat sa prinda cele 6 luni inainte de Mondiale. Presa a furat putin startul, insa.

    Oricum, din experienta celorlaltor comeback-uri, ele nu vor confirma oficial decat atunci cand sunt sigure ca pot reveni la forma cu care ne-au obisnuit. Vorbim totusi de cele mai titrate gimnaste ale ultimului deceniu, nu vor reveni just for fun.
    www.fangymnastics.com

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Se intoarce Queen Ponor? Genial Eu cred ca reuseste! N-am mai vazut atata pasiune pentru gimnastica si pentru medalie. E "dependenta" de glorie.

  8. #29
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Sa fie de bun augur http://www.prosport.ro/alte-sporturi...noliu-13769892
    Nu stiu daca mai poate reveni la forma si nivelul de alta data dar eu ii urez mult succes http://www.sportnews.ro/gimnastul-ma...me-133710.html
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #30
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca mai poate reveni la forma si nivelul de alta data dar eu ii urez mult succes http://www.sportnews.ro/gimnastul-ma...me-133710.html
    Foarte interesant!

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Se pare ca inventam și în gimnastica un curent nou, the old wave.

  11. #32
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Si cine ii opreste pe cei din nou val sa fie la fel de buni?

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Si cine ii opreste pe cei din nou val sa fie la fel de buni?
    FRG

  13. #34
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Eu am dubiile mele...pai in 2004 sau in 2008 cand Sandra si Catalina erau noua generatie, nu tot oamenii aia erau in functii la FRG? Dar cum eu sunt un simplu privitor....asa o fi. Desi vreau sa cred ca toate beneficiaza de sanse egale. Nu cred ca Porgras s-a retras din cauza ca a intimidat-o concurenta....Potentialul ei la barna in 2012 era mult mai mare decat al altor fete din echipa, cu exceptia unei Larise sanatoase, poate. Dar de la potential la realizare....

  14. #35
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Poate fi foarte bine pentru gimnastica Romaneasca reintoarcerea lor in gimnastica, dar sincer nu cred ca este cea mai buna solutie pentru viitorul lor. La un moment dat vor trebui sa se lase definitiv si atunci ce? Inteleg ca sunt tinere, ca au energie, forta si dorinta de a cuceri lumea. Cred ca societatea Romaneasca ar beneficia daca le-ar cultiva mentalitatea de campion in alte domenii, dar este grea tranzitia de la sport pentru atleti, ei avand nevoie de ajutor primii ani. Sandra cred ca este intr-o pozitie mai buna, dar Catalina chiar nu are perspective. O data ce musti din aur cred ca ti-ai dori mereu culmi marete, dar dupa retragere societatea te asteapta sa o iei de la un nivel sub zero fara macar o platforma mica sub picoare pe care ele singure sa se lanseze. Sunt sigura ca ele au capacitatea mentala de a o lua mai jos de subsol, dar un pic de ajutor din afara este necesar. Sunt foste gimnaste americance care acum sunt doctori, ingineri, avocati, etc. Structura lor sociala si educativa le-a acordat sansa de a se dezvolta pe doua fronturi in paralel. Plus ca ei nu au mentalitatea ca ori esti bun la sport ori la carte, fiind constienti ca omul este capabil de multe talente. Din punctul meu de vedere aceste reveniri reflecta o decizie disperata dintr-un context social foarte restrictiv. Mi-ar palcea sa se retraga cu capul sus, serene si increzatoare intr-un viitor in afara gimnasticii competitive. Le doresc sa simta gustul victoriilor in alte domenii sustenabile de-a lungul vietii lor.

  15. #36
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    FRG
    Exagerezi. Nu uita ca echipa de Mondiale este formata din 6 gimnaste + o rezerva, iar cea olimpica din 5+1. Daca un lucru primeaza pentru gimnastica romaneasca acela este echipa si rezultatul pe echipe. Cu siguranta se va incerca cladirea unei echipe competitive din resursele umane pe care le avem la dispozitie.
    www.fangymnastics.com

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Eu am dubiile mele...pai in 2004 sau in 2008 cand Sandra si Catalina erau noua generatie, nu tot oamenii aia erau in functii la FRG? (
    Exact, tot oamenii aia sint de douazeci de ani si nu au reusit sa gaseasca antrenori de paralele de douazeci de ani? ce mama naibii de federatie e aia?

    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Sandra cred ca este intr-o pozitie mai buna, dar Catalina chiar nu are perspective. .......
    Mi-ar palcea sa se retraga cu capul sus, serene si increzatoare intr-un viitor in afara gimnasticii competitive. Le doresc sa simta gustul victoriilor in alte domenii sustenabile de-a lungul vietii lor.
    pe ce te bazezi? eu cred ca niciuna nu e in vreo pozitie stralucita din moment ce se gindesc la revenire. as pune mina serios pe carte pina nu e intradevar prea tirziu. nu lungit timpul cu reveniri si alte sf-uri. sau poate vor sa devina o chuso la care toata lumea se mira dar care nu mai ia medalii de rezonanta de vreo 10 ani. si dupa aia ce vor face?

    ca sa nu mai zic ca gustul victoriilor in gimnastica va tinde spre zero. intotdeauna mi-au placut sportivii care au stiut sa se retraga la culmea abilitatilor lor.

    chestia cu ce vor face gimnastii dupa e larga si total absenta din planurile frg se pare si probabil si al parintilor.

  17. #38
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Sunt 2 dintre cele mai titrate sportive ale Romaniei, foarte cunoscute publicului larg, cum sa n-aiba nici o perspectiva? Au avut in ultimii ani si au si acum destule proiecte si sunt sigura ca isi gasesc cu destula usurinta. Nu e musai sa fie antrenoare sau sa aiba o slujba de birou, clasica, aceeasi timp de zeci de ani. Pentru ele 2 chiar nu-mi fac nici o grija.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    pai daca au atitea proiecte si perspective la ce revin in sala? ca sa faca proiectele mai bune?

    cum ati descrie pozitia lui chuso in gimnastica actuala.

    cit despre foarte cunoscute publicului larg, mira-ma-s daca publicul larg ar putea sa enumere 3 gimnaste de virf de acum 10 ani.

  19. #40
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Dascalescu, ia o pauza ca avem vesti importante. Uniunea Europeana de Gimnastica a anuntat ca Romania va organiza Europenele de gimnastica din 2017.
    www.fangymnastics.com

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    a aflat si asta de sus pina la urma, tulai doamne. numai sa se tina tare cata si Sandra pina in 2017.

  21. #42
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    a aflat si asta de sus pina la urma, tulai doamne. numai sa se tina tare cata si Sandra pina in 2017.
    Ca sa pastrez acelasi ton: pt asta de sus eu sper ca Sandra si Cata sa nu se retraga pana in 2017, fie si numai asa ca sa le faca in ciuda tuturor carcotasilor
    Si mi se pare normal ca s-a castigat organizarea CE din 2017, Romania a fost si este in continuare un nume cu greutate in gimnastica mondiala. Probleme mai sunt dar e si timp sa fie rezolvate si nu cred ca celelalte tari care au organizat campionate nu au intampinat absolut nici o problema Iar daca va fi nevoie de voluntari, eu de acum strig prezenta
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •