Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 35 of 35

Thread: 2015 nissan murano. Totally redesigned.

  1. #22
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Da, le stiu bineinteles. Micute in speciat Sportage. Cred ca sti ca orice Kia cumperi, de fapt cumperi un Hyundai. Sportage = Tucson Sorento = Santa Fe, versiunea scurta. Spuneam in alt posting ca de la Hyundai interesant pentru mine este Santa Fe XL versiunea lunga 4,9 m 3rd seats row, ceea ce ar fi fost noul Veracruz. Gen 2 santa Fe si veracruz seamana bine ca design. Ce era tare la Hyundai acu vro 8-10 ani era dobanda 0%. Si preturi in general mai mici decat cometitia. Schema urmata de Kia mai apoi dar in ziua de azi nici poveste. Dobazi ca orice alta marca. Nu contest ca nu ar fi calitative cum se zice in ultimul timp, o sa mai vad.
    beleafer

  2. #23
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Freek View Post
    Nu stiam de CrossBlue, am aflat in seara asta de la tine... No me gusta .
    VW l-a lansat, disponibil de la vara, cum ziceam va fi asamblat in Tennessee. L-au botezat Atlas

  3. #24
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Still fugly

  4. #25
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Freek View Post
    Still fugly
    Mie imi place mai mult, in special la interior, decat concurenta Honda Pilot, Toyota Highlander, Ford Explorer, GMC Acadia... chiar decat Nissan Pathfinder, care inca imi place mult. Sa vedem la ce $$$$ il scot.
    Tiguan 2 inca se lasa asteptat aici, cam aceleasi linii exterioare.
    As zice ca e un Q7 la pret de en-gros, comparatie valabila cu Tuareg 1 vs Cayenne
    beleafer

  5. #26
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Pare facut exclusiv pentru piata Nord Americana. Mie nu imi place grila fata de nicio culoare, in rest parca aduce cu Skoda Kodiaq desi am o vaga presimtire ca nu au nici cea mai mica legatrua .

    In fine, important este sa iti placa tie. Bafta multa la negociat .

    edit:
    care e scorul de baza? cati $

  6. #27
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Nu zice nimic de banuti. Acum suntem in faza copiilor, ne arata bombiana dar o primim numai dupa ce ne facem lectiile

    Da e facut doar pentru piata de aici. Cam ca si competitorii.

  7. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,782
    Reputatie
    1
    Nu stiu unde sa postez dar ...
    Ce parere aveti de Xtrail? ... Nissan evident. Am de gand sa achizitionez o bucata in ianuarie sau februarie la anu'. Ezit.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #29
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu stiu unde sa postez dar ...
    Ce parere aveti de Xtrail? ... Nissan evident. Am de gand sa achizitionez o bucata in ianuarie sau februarie la anu'. Ezit.
    Eu nu am ezitat, l-am luat. Excelenta masina. La noi ii zice Rogue.
    Este una din putinele masini la care poti bloca pe 4x4 manual. Daca masina "vede" ca nu e nevoie deblocheaza si trece pe tractiunea fata. Are eco mode, scoate consumul la 8.5 in oras, ceea ce este excelent, zic eu, ptr un SUV. Are fwd collision emergency breaking si blind spot monitor de la Subaru. Are all view-around canera, 4 camere vezi tot in jur, nu numai in spate, ci si lateral si fata, technologie destul de scumpa sau absenta la altii.
    Demaraj excelent, foarte confirtabile scaunele.
    La noi deja mergem pe sezon de iarna de cateva zile, zapada, gheata, -22 C. si masina nu ezita deloc. Am si anvelope de iarba bineinteles.
    La mine a contat si pretul, $70 lunar sub Toyota RAV-4 si $100+ sub Subaru.
    Bafta!
    Last edited by TheIceMan; 9th December 2016 at 02:12. Reason: Spelling

  9. #30
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    As fi mers pe noul Murano, de unde a plecat si threadul asta anul trecut, dar nu e pe bugetul meu acum.
    An testat
    -Toyota Rav4, cam ezitanta pe zapada, nu m-a incantat
    - Mazda CX5, anul trecut, excelenta tehnic dar oribil interiorul.
    - Jeep Renegade, stiam ca e totusi prea mic, am zis sa-l vad tet-a-tet . Arata mai bine in poze decat in realitate, ok demaraj, test drive, dar la oprie - saniuta. Anvelope all seasons noi, evident, dar incredibil de lung sa opreasca. Am facut test in parcare la dealer, Fordul meu de 10 ani, tot cu anvelope all seasons, nu apucasem sa le schimb, oprea mai scurt. Bye
    - Honda CR-V, faina masina, nimic de zis, schimbatorul de viteze prea sus pozitionat, plus faptul ca la noi Hondele is asa de banale m-a tinut departe.
    - Subaru Forester, impecabila, dar over budget, la aceeasi plata lunara as lua Murano

  10. #31
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Anvelope de iarna, nu de iarba, bineinteles.

  11. #32
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Mai tu ai platit masina aproape integral si restul rata? Scuze daca e impertinenta intrebarea dar imi da cu virgula la ora asta .

  12. #33
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Nu, e simplu la leasing valoarea rezuduala si, bineinteles dobanda face plata lunara.
    Avans zero.
    Rogue-ul mi-a iesit la $400 lunar top trim pe care l-am luat. Mid Trim era pe la $370, basic si mai ieftin dar nu m-a interesat. Murano basic, desi ca echipari este aproape ca Rogue top, la $475, top Murano $580. Pathfinder cam la fel cu Murano, ceva in plus. Honda CR-V si Maxda CX5 ambele cam $425, Toyota RAV4 la $470, iar Forester venea la $530. Jeep nu ofereau leasing, in "rate" in jur de $450, pentru micuta aia nu se merita, zic eu. A, ieftin pe la $390 venea VW Tiguan, dar daca ma bag la masina noua totusi nu iau technologie de 10 ani. Asa vad Jeep Patriot la $325 lunar nu ma intereseaza
    Last edited by TheIceMan; 9th December 2016 at 03:02.

  13. #34
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Nissan dobanda la 1.99%, Toyota 2.79%, Subaru 3.99%, VW 0.99% daca imi amintesc bine, face diferenta in plata lunara. Nimeni nu cumpara cu banii jos

  14. #35
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Da, ma asteptam la scorul asta dar initial m-a bulversat "70$" ala, imi dadea cu virgula rau. Sunt obisnuit sa fie mentionata toata suma.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •