Results 1 to 7 of 7

Thread: Patinajul in Coreea

  1. #1
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1

    Patinajul in Coreea

    Bineinteles ca informatiile sunt mai ales la Coreea de Sud, tara reprezentata de superba Yuna Kim, tara Olimpiadei din 2018. Dar poate vom adauga stiri despre patinaj si din Coreea de Nord daca le vom afla. Unim cele doua Coree prin sport.

    In zilele de 5-7/12/2014, a avut loc un pre-campionat al seniorilor si juniorilor, o competitie pentru stabilirea celor care vor reprezenta Coreea la diverse competitii (4CC, Universiada), desi Campionatul National va fi in 4-6 ianuarie 2015).
    Sunt interesante numarul si componenta concurentilor: 61 senioare + 32 junioare in comparatie cu 10 seniori + 2 juniori si 1 cuplu de dans (Rebeca Kim/Kiril Minov).

    Rezultate senioare:
    1 SO YOUN PARK PSY 171.83 1 1
    2 HAE JIN KIM KHJ 152.61 4 2
    3 EUN SU YOON YES 145.89 5 5
    4 SONG JOO CHEA CSJ 145.32 18 3 (a sarit frumos de pe locul 18)

    Rezultate seniori:
    1 JUNE HYOUNG LEE LJH 199.34 2 1
    2 JIN SEO KIM KJS 187.58 1 2
    3 SE JONG BYUN BSJ 161.49 3 3
    4 MIN SEOK KIM KMS 153.15 6 4

    Pentru viitor se pregatesc si pentru perechi cu Ingo Steuer, in Florida.
    https://twitter.com/Spiral9509/statu...02989241651200

    Kim/Minov FD si alte videos:
    http://live.sports.media.daum.net/vi.../107391/107534
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1
    Selectie 2017 pentru Olimpiada si pentru JGP
    Data: 28-30 Iulie 2017, Seoul, Coreea de Sud

    Este prima selectie dintr-o serie de 3, pentru stabilirea echipei nationale la Olimpiada. Doar la fete s-au calificat pana acum cu 1 loc. Asa ca primii de la celelalte categorii se vor prezenta obligatoriu la calificarile de la Nebelhorne.


    Program:
    28/7 Day 1
    14:30-16:42 Junior ladies SP
    16:54-17:40 Junior men SP

    29/7 Day 2
    09:54-12:22 Junior ladies FS
    12:22-12:58 Junior men FS
    13:12-15:15 Senior ladies SP
    15:15-15:45 Senior men SP
    16:00-16:12 Senior Ice dance SD
    16:12-16:42 Senior pairs SP

    30/7 Day 3
    13:02-15:10 Senior ladies FS
    15:11-15:45 Senior men FS
    16:00-16:12 Senior Ice dance FD
    16:12-16:32 Senior pairs FS
    16:50-17:30 Awards Ceremonies on Ice
    17:45-18:45 Gala

    Participanti/Ordine de start
    http://www.goldenskate.com/forum/sho...=1#post1750521

    Livestream:
    KBS transmite ultima grupa SP si FS la senioare si seniori. Pentru Romania se scad 6 ore.
    Ladies SP si Men SP 29/7 ~14:35
    Ladies FS si Men FS 30/7 ~14:40
    http://aqstream.com/ si click KBS1
    Last edited by Tracoromana; 27th July 2017 at 08:42.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1
    Senior Ladies
    1 DABIN CHOI 181.79 1 1 video
    2 HANUL KIM 169.15 3 3
    3 SOHYUN AN 162.44 7 2
    4 SUH HYUN SON 154.15 6 4
    5 YUJIN CHOI 153.44 5 5 FS
    6 SOYOUN PARK 149.15 2 6
    7 SEOYOUNG LEE 127.88 8 7
    8 NAHYUN KIM 127.19 4 10
    9 SENA KIM 121.63 9 9
    10 HAEJIN KIM 120.09 10 8
    11 HYUNSU JANG 103.12 11 11
    12 KYOUNGYEON SHIM 98.61 12 12
    WD JI HYUN BYUN
    WD YENA KWON

    Senior Men. Favoritul era Junhwan Cha, medaliat la CMJ, dar n-a fost sa fie spre disperarea antrenorului Brian Orser. Dar mai sunt 2 etape de selectie.
    1 JUNE HYOUNG LEE 228.72 1 1 - Nebelhorn representative - video
    2 JINSEO KIM 223.49 3 2
    3 JUNHWAN CHA 206.92 2 3
    4 SEJONG BYUN 152.52 4 4

    Senior Ice dance
    1 YURA MIN / GAMELIN ALEXANDER 137.24 1 1 - Nebelhorn representatives

    Senior Pairs
    1 SU YEON KIM / HYUNGTAE KIM 145.70 2 1 - Nebelhorn representatives
    2 KYUEUN KIM / KANGCHAN KAM 135.76 1 2
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1
    A doua selectie pentru Olimpiada / 2017 The South Korean Ranking Competition
    1-3 Dec 2017

    Sunt 3 etape de selectie: Competitia Challenge + Competitia Ranking + Competitia National.
    Punctajele obtinute la aceasta competitie (Ranking) vor conta la selectia pentru Olimpiada si la componenta echipei nationale 2018.
    De asemenea aici se stabilesc si participantii la 4CC 2018.
    Cam peste tot in lume exista diferente intre numarul de fete si de baieti la patinaj artistic. Dar nicaieri ca in Coreea.
    seniori: 37 fete si 10 baieti
    juniori: 55 fete si 4 baieti
    Seniorii (sr) si juniorii (jr) coreeni nu se impart dupa varsta ci dupa nivelul elementelor tehnice pe care le executa; asa ca pot fi seniori si cu varsta de 11 ani.


    Rezultate, top 10 / Primii 3 eligibili:

    Ladies
    1 Young YOU KOR 197.56
    2 Yelim KIM KOR 185.56
    3 Eunsoo LIM KOR 177.43
    4 Dabin CHOI KOR 168.37 - sr
    5 Ji Hun TO KOR 164.29
    6 Hanul KIM KOR 164.20 - sr
    7 So Youn PARK KOR 162.58
    - sr
    8 Yujin CHOI KOR 161.69
    9 Sohyun AN KOR 157.49
    10 Haein LEE KOR 156.07

    Men
    1 June Hyoung LEE 230.40
    2 Junhwan CHA 224.6
    3 Sihyung LEE 197.67

    4 Sejong BYUN 194.48
    5 Younghyun CHA 191.48
    6 Jinseo KIM 187.29
    7 Geonhyeong AN 174.16
    8 Jaeseok KYEONG 170.02
    9 Sunghoon PARK 163.48

    Sr. Ice Dance
    1 Yura MIN / Alexander GAMELIN 150.45

    Sr. Pairs
    1 Kyuen KIM & Kangchan KAM 130.42



    Eligibili pentru 4CC
    Ladies: Dabin CHOI, Hanul KIM, So youn PARK
    Men: June Hyoung LEE, Junhwan CHA, Sihyung LEE
    Ice Dance: Yura MIN & Alexander GAMELIN
    Pairs: Kyuen KIM & Kangchan KAM

    Clasament provizoriu pentru Olimpiada:
    Ladies Top 5
    1. Dabin CHOI 168.37 + 181.79 = 350.16 (1)
    2. Hanul KIM 164.20 + 169.15 = 333.35 (2)
    3. Sohyun AN 157.49 + 162.44 = 319.93 (3)
    4. Yujin CHOI 161.69 + 153.44 = 315.13 (4)
    5. So Youn PARK 162.58 + 149.15 = 311.73 (5)

    Men Top 2
    1 June Hyoung LEE 230.40 + 228.72 = 459.12
    2 Jun Hwan CHA 224.66 + 206.92 = 431.58
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1
    A 3-a selectie pentru Olimpiada (si ultima)/2018 South Korean Nationals
    5 - 7 Ianuarie 2018
    Seoul, Korea


    Competitia a facut selectia pentru CMJ 2018, CM 2018 si a definitivat selectia pentru Olimpiada. S-au prezentat la start 33 senioare si 9 seniori, 1 pereche si 1 cuplu de dans, 52 junioare si 4 juniori.



    Top rezultate seniori

    Fete
    1 Young YOU 204.68 jr
    2 Dabin CHOI 190.12
    3 Eunsoo LIM 185.88 jr
    4 Hanul KIM 176.92
    5 Soyoun PARK 176.57

    Baieti
    1 Junhwan CHA 252.65
    2 Jinseo KIM 227.23
    3 June Hyoung LEE 222.98

    Dansuri
    1 Yura MIN / Alexander GAMELIN 149.94

    Perechi
    1 Kyueun KIM / Kangchan KAM 139.54



    Echipa Olimpica din Coreea de Sud

    Fete
    Dabin Choi
    Hanul Kim

    Baieti
    Jun hwan Cha

    Dansuri
    Yura Min/Alexander Gamelin

    Perechi
    Kyueun Kim/Alex Kangchan Kam



    La fete Dabin Choi si Hanul Kim au condus inca de la primele 2 selectii si era previzibila selectia lor. Totusi imi pare rau de So Youn Park. La baieti a fost mai dramatic: dupa ce a castigat primele 2 selectii, dupa ce a calificat Coreea la Nebelhorn, June Hyoung Lee a pierdut la ultima proba in favoarea lui Jun hwan Cha. Cred ca e tare frustrant, imi pare rau pentru el.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    7,291
    Reputatie
    1
    In acest weekend au avut loc calificarile juniorilor pentru participarea la JGP 2019.

    Federatia coreeana are la dispozitie pentru JGP 10 locuri pentru junioare, 5 locuri pentru juniori si 2 locuri pentru dansuri -jr. Regulile locale spun ca dupa concurs:
    - primele 5 junioare primesc cate 2 locuri la JGP;
    - la juniori primii 2 primesc cate 2 locuri si al 3-lea prmeste 1 loc;
    - deoarece exista un singur cuplu de dans de juniori (JEONGEUN JEON & SEONGMIN CHOI) , ei primesc automat cele 2 locuri la JGP.

    Deci conform rezultator finale participantii la JGP 2019 sunt:
    Juniori:
    1. Lee Sihyeong 221.45
    2. Cha Younghyun 178.43
    3. Kyeong Jaeseok 174.03
    https://twitter.com/jewelskater/stat...883007489?s=19

    Junioare
    1. Haein Lee 194.34
    2. Seoyoung Wi 178.85
    3. Seoyeon Ji 174.11
    4. Jihun To 167.97
    5. Yeonjeong Park 160.86
    https://twitter.com/jewelskater/stat...359346177?s=19
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    857
    Reputatie
    1
    Young You a invatat 4T si 4Loop.

    https://sptnkne.ws/BvtH

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •