Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 42 of 42

Thread: ||ski jumping|| Cupa Mondiala la feminin

  1. #22
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Am vazut la tv ca au fost conditii foarte bune pt desfasurarea competitiei! Sper ca la fel vor fi si maine! Si imi doresc ca reprezentantele noastre sa aibe rezultate mai bune!
    Competitia a fost castigata de austriaca Daniela IRASCHKO-STOLZ. Nipona Sara Takanashi s-a clasat pe treapta a doua a podiumul iar Maren LUNDBY(NOR) a incheiat podiumul!
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...158/race=4135/
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #23
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Din pacate etapa de azi a trebuit sa se desfasoare intr-o singura mansa! Incheiata cu greu din cauza conditiilor meteo!
    Sara Takanashi(JPN) s-a impus cu o saritura de 95m, urmata de Nita Englund(USA - 94m) si de austriaca Daniela Iraschko-Stolz(91,5m)
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...158/race=4136/
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #24
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Atmosfera a fost senzationala astazi. Revin mai tarziu cu un review complet.

  4. #25
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Sper ca nu ne-ai uitat!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. #26
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Asa....ca am promis ca revin.

    Dana e o fata tare draguta si foarte inteligenta. La 17 ani vorbeste bine engleza, se exprima lejer in romana. Am observat ca se intelege foarte bine cu americanca Englund.

    Paradoxal, parca sambata a fost mai putina lume. Competitia destul de spectaculoasa, desi se putea si mai bine. Ma asteptam sa castige Eva la cum a sarit in antrenamente, chiar nu stiu de ce nu a sarit la fel de bine si in concursul propriu-zis.

    Sentimentul e foarte misto sa le vezi pe fete plecand de sus si zburand indeaproape, chiar daca nu am avut curajul sa urc in turn, desi aveam posibilitatea.

    Duminica, pe vant mai puternic si ninsoare a fost mai multa lume. S-a cantat in pauzele in care juriul se intrunea pentru decizii, oamenii au dansat, japonezii si norvegienii sunt oameni foarte de treaba. A doua parte a mansei de duminica a fost una superba. Aproape fiecare saritura s-a dus peste punctul de constructie. Mare pacat ca nu a trebuit sa fie anulata mansa secunda.

    La fel, pacat pentru Dana, parca ar fi meritat o prezenta in mansa secunda sambata. Totusi, la cum am vazut-o si la ce caracter frumos are s-ar putea sa mai evolueze in anii urmatori.

    A mai fost o faza misto cu Daniela Iraschko-Stolz la conferinta de presa de duminica. S-a ridicat pur si simplu de la masa si a izbucnit intr-un ras isteric. Era speriata de un paianjen. Foarte de treaba si ea.

    In rest, Sara nu stie prea multa engleza si, din ce am observat, intre ele doua e o competitie destul de incinsa.
    Cam atat. Per total a fost o experienta tare misto. Daca am ocazia si se va organiza si in 2016 cu siguranta voi mai merge.

    Ah, o sa pun si niste videoclipuri, daca nu uit

  6. #27
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    A fost destula lume si sambata , vremea a fost excelenta sambata...atmosfera a fost intretinuta de Alina Ieremia si Dorian Popa.

    Dana Haralambie a sarit 83m dar nu a reusit sa se califice in mansa secunda din pacate...

    In prima mansa cea mai lunga saritua a fost de 94,5 m si a apartinut norvegiencei Maren Lundby . Sara Takanashi a sarit 94m iar Daniela Irascko-Stolz tot 94 m . In mansa secunda ..Sara a sarit tot 94 m iar Daniela Irascko -Stolz doar 92,5m dar cu toate acestea tinand cont de corectiile pentru stil si compensatiile pentru vant...victoria a revenit Danielei Irascko-Stolz , Sara multumindu-se cu locul 2 , Maren Lundby s-a oprit in mansa a doua la 89,5m si a completat podiumul. Eva Pinkeling cu o evolutie de 94 m in prima mansa si Spela Rogelj cu 92 m au completat top 5. A dezamagit Carina Vogt campioana olimpica care s-a clasat doar pe 8 la capatul a 2 zboruri de 92 m respectiv 89,5 m.

    Si da intre Sara si Daniela este o competitie destul de incinsa...cu toate acestea s-au bucurat impreuna la sfarsitul etapei de sambata.

    De altfel dupa runda de duminica castigata de japoneza cu o saritura de 95m devine cert ca lupta pentru globul de cristal se va da intre Daniela Irascko -Stolz si castigatoarea de duminica . Practic etapele de la Rasnov au scos-o din calcul pe Carina Vogt.

    Clasament :

    1.Daniela Irascko-Stolz 782
    2.Sara Takanashi 673
    3.Carina Vogt 622
    4.Spela Rogelj 463
    5.Yuki Ito 362
    6.Jacqueline Seifriedsberger 316
    7.Eva Pinkeling 308
    8.Katarina Althaus 302
    9.Maia Vtic 282
    10.Nita Englund 276

    P.S : Pentru cei care nu stiau Daniela Irascko-Stolz este lesbiana...s-a casatorit in 2013 cu partenera ei Isabel Stolz

    P.S 2 : Am sa pun si cateva poze mai tarziu
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #28
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Va multumesc amandurora pt detalii!
    @Cristy: Ai putut asista la conferinta de presa? Cu legitimatie OLS sau sa inteleg ca esti jurnalist ?
    Da Sara nu stie engleza! anul asta nu am observat daca i s-au luat interviuri dupa etape , dar am vazut-o anul trecut si nu prea stia sa raspunda la intrebari in engleza! Apoi am auzit un interviu la radio si acolo a avut translator si s-a descurcat mai bine!
    Eu zic ca se vor desfasura si la anul competitii la Rasnov! Am inteles ca baza arata foarte bine si organizatorii s-au achitat cu brio de misiunea lor!
    Sper sa nu uiti de clipuri!

    @Lordul: Nu e chiar asa scoasa din joc nemtoaica! Eu cred ca mai are sanse! Nu se stie niciodata! La JO nu era cotata favorita si a castigat
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  8. #29
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    @mai sunt 3 etapa si nemtoaica are de recuperat aproape 200 de puncte...e aproape imposibil dar miracole au mai fost
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #30
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by whisper View Post
    Va multumesc amandurora pt detalii!
    @Cristy: Ai putut asista la conferinta de presa? Cu legitimatie OLS sau sa inteleg ca esti jurnalist ?
    Am avut acreditare, dar nu de la OLS.

  10. #31
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Am inteles! Foarte bine! Poate reusesti sa ajungi si la anul si daca mai suntem pe aici sa ne impartasesti impresiile tale!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  11. #32
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Ljubno (SLO)HS95 - Ladies - World Cup

    14 February 2015

    1.TAKANASHI Sara(JPN) 248.5
    2.IRASCHKO-STOLZ Daniela(AUT) 245.4
    3.HENDRICKSON Sarah(USA) 237.1

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...159/race=4137/
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...ns-ljubno.html


    Overall Ladies
    1.IRASCHKO-STOLZ Daniela (AUT) 862
    2.TAKANASHI Sara (JPN) 773
    3.VOGT Carina (GER) 622
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  12. #33
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    si acum a iesit nemtoaica din lupta
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  13. #34
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Ljubno (SLO)HS95 - Ladies - World Cup

    15 February 2015

    1.IRASCHKO-STOLZ Daniela(AUT) 244.9
    1.TAKANASHI Sara(JPN) 244.9
    3.HENDRICKSON Sarah(USA) 243.8


    Clasament general
    1.IRASCHKO-STOLZ Daniela (AUT) 962
    2.TAKANASHI Sara (JPN) 873
    3.VOGT Carina (GER) 622
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  14. #35
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    ultima etapa va fi pe muchie de cutit ...2 saritoare un singur trofeu !! Daniela sau Sara ? aceasta e intrebarea
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. #36
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Nu stiu, dar cred ca austriaca va castiga sezonul asta! Parca a fost mai buna! Imi pare rau de Sara si as vrea sa castige ea..dar anul asta nu a mai fost in forma de anul trecut!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  16. #37
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Am auzit ca la Valea Carbunari(i) ar urma sa se construiasca o trambulina mai mare, cu pc K la 10. Pe cand ar fi preconizat acxest lucru?
    RIP Madalina Manole!!!

  17. #38
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    cu K la 120 stiam...dar nu (prea) sunt fonduri...auzisem ceva de 2016...dar articolul era mai vechi de prin 2012-2013...sa vedem
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  18. #39
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    Spunea despre asta Hobana....... Dar nu scrie nimic nicaieri.
    Iar aici sunt trambulinele noastre.:

    http://www.skisprungschanzen.com/EN/...s/ROU-Romania/

    Si aici, proiectele(omologate):

    http://www.skisprungschanzen.com/EN/.../0018-Projects


    Ce mai - mai e mult pana departe! (
    RIP Madalina Manole!!!

  19. #40
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Am auzit si la radio despre acest proiect! Sper sa devina realitate!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  20. #41
    Hyvää syntymäpä theodor's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    in My Computer
    Posts
    1,821
    Reputatie
    1
    He heeee.... Mai e . Mai e!
    RIP Madalina Manole!!!

  21. #42
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    http://www.fis-ski.com/mm/Photo/Phot...89_G08_W01.jpg
    Daniela Iraschko-Stolz a castigat Globul de cristal in competitia feminina!
    Sara Takanashi a castigat ultima etapa a sezonului, cea de la Oslo, dar nu a fost de ajuns pt a-i aduce si trofeul. Difernta de puncte dintre ea si austriaca e de 34 de puncte! Pt ca nipona sa se impune ar fi trebuit ca Daniela Iraschko-Stolz sa nu fi terminat in primele 20 la Oslo.

    Rezultatele de la Oslo

    1.TAKANASHI Sara (JPN) 263.8
    2.HENDRICKSON Sarah (USA) 257.1
    3.HENRICH Taylor (CAN) 250.4
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/e...180/race=4139/

    Clasamentul general final
    1. Daniela IRASCHKO-STOLZ AUT 1007
    2. Sara TAKANASHI JPN 973
    3.Carina VOGT GER 672
    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/leader-board/

    Declaratii dupa competitia de azi

    Sara Takanashi
    "Asteptam cu nerabdare competitia pe trambulina mare. Sunt fericita ca am reusit doua evolutii foarte bune aici. Am facut multe greseli in acest sezon, dar am si invatat mult din ele. Nivelul competitiei feminine creste cu fiecare sezon si e pacat ca nu avem parte de mai multe competitii. sper ca anul viitor vor fi mai multe."

    Sarah Hendrickson
    "A fost un sezon foarte greu pentru mine din punct de vedere mental. Fizic am lucrat foarte mult in vara dar totul a tinut de increderea in mine sa ajung unde sunt azi. A fost un mod minunat de a incheia sezonul. Sunt foarte fericita cu rezultatul. Cred ca toate fetele sunt de acord ca suntem pregatitie pentru a evolua pe cat mai multe trambuline mari in tot sezonul, nu doar la final. Sper ca la anul vor fi mai multe trambuline mari, pentru ca prograsul fetelor a fost urias."

    Taylor Henrich
    "Sunt foarte bucuroasa ca sunt pe podium aici. E al doilea in acest sezon si imi doream sa termin in acest mod sezonul. Dupa Falun eram un pic dezamagita, pentru ca imi doream sa fiu pe podium si am fost doar a 5a. E pacat ca nu am colege de echipa acum , dar poate peste cateva luni vom avea o echipa din nou.

    http://www.fis-ski.com/ski-jumping/n...all-title.html
    Last edited by whisper; 14th March 2015 at 00:23.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •