View Poll Results: ramane nea gigi cu buza umflata ?

Voters
26. You may not vote on this poll
  • Da

    5 19.23%
  • Nu

    7 26.92%
  • Nu stiu, nu ma intereseaza subiectul

    9 34.62%
  • fmm gigi

    5 19.23%
Page 40 of 40 FirstFirst ... 30383940
Results 820 to 837 of 837

Thread: Gigi Becali pierde marca Steaua

  1. #820
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    O faci sa sune ca si cum ar fi trecut cu vederea, doar ca riscau si ei puscaria...
    Nu e adevarat. Becali a castigat de doua ori in instanta. Abia la inalta curte, la a treia instanta, a avut castig de cauza armata. Daca vroiau sa lase marca la Becali, puteau sa o faca dupa ce au pierdut doua procese. Nu putea nimeni sa spuna ca nu au incercat.
    Asta arata ca nu prea stii ce inseamna un proces si cand se termina el.


    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    De data asta nu am mai combatut argumentul asta, dar nu mai ai ce sa spui... asa ca aduci in discutie lucruri acum irelevante.
    Daca tie ti se pare irelevant faptul ca gigel a folosit ilegal marca 10 ani..

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Marca dinamo, rapid etc au fost cedate nu cesionate.
    Nu poti sa-mi spui acum ca nu se poate.
    De unde stii tu ca-s cedate? dinamo, de exemplu, are inregistrate vreo 2-3 marci fcdb, poate se pregatesc si ei de ceva


    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Chiar daca ar fi asa, se poate infiinta o echipa in liga a 5-a care sa fie finantata cu vreo 1,000 de lei pe luna. Daca ar fi specificat in contract asa ceva, Cotnari se poate conforma cheltuind o suma derizorie.

    Clauza cu echipa nu ar avea absolut nici o importanta.
    Stii ce inseamna caiet de sarcini si contract de cesiune? Ma indoiesc, vorba lui paulica
    Daca firma care preia marca nu respecta conditiile din contract, care pot fi incusiv de performanta, contractul se reziliaza si raman si fara marca si fara bani. Cine risca asta?


    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ai reusit sa mai umpli un post cu argumente irelevante, unele chiar fictive.
    Dar nu-mi raspunde nimeni daca ce se intampla este bine pentru entitatea Steaua, sau nu.
    Si tu ai reusit sa nu poti raspunde la ele, ceea ce e si mai trist.

    E foarte bine pentru entitatea Steaua, care scapa (sa speram) de asocierea cu un infractor.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  2. #821
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ma intreb cateodata, in ultimii 10 ani, oamenii astia cu ce echipa au tinut?
    Depinde pe cine intrebi. Daca ii intrebi pe cei care stiau ca exista si un CSA, cu sectii de hochei, handbal sau baschet, ei au tinut cu Steaua.

    Daca ii intrebi pe aia cu "sus, sus, sus", raspunsul e clar.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  3. #822
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Asta arata ca nu prea stii ce inseamna un proces si cand se termina el.
    Asta arata ca incerci sa o dai in balarii pentru ca ti-ai dat seama ca am dreptate.
    Dupa ce pierzi procesul nu esti obligat sa faci apel si recurs. Armata a mers pana in panzele albe dupa ce Becali castigase de doua ori in instanta.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    De unde stii tu ca-s cedate? dinamo, de exemplu, are inregistrate vreo 2-3 marci fcdb, poate se pregatesc si ei de ceva
    Normal ca sunt cedate daca era cesionata, printre altele, ar exista si un termen limita la care expira.

    Asa de rau ai ajuns? Ai inceput sa bagi "argumente" de genul daca si cu parca. Daca ai ceva de spus de dinamo, spune. Nu ma lua ca poate, in 10 ani, se intampla si la ei...

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Daca firma care preia marca nu respecta conditiile din contract, care pot fi incusiv de performanta, contractul se reziliaza si raman si fara marca si fara bani. Cine risca asta?
    Deja ai inceput sa inventezi
    Nu poate nimeni pe lumea asta sa garanteze performanta.

    Poti sa te angajezi ca faci echipa, ca investesti o anumita suma de bani etc, dar nu poti sa ceri sau sa garantezi performanta.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    E foarte bine pentru entitatea Steaua, care scapa (sa speram) de asocierea cu un infractor.
    Sunteti capabili de o ipocrizie remarcabila
    Mai tii minte ce ai spus mai devreme? Hai sa-ti reamintesc:

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    - procesul dintre CSA si fcsb pe tema marcii nu a fost doar normal si logic, ci si obligatoriu pentru CSA. daca ar fi acceptat situatia in care fcsb continua sa foloseasca ilegal marca, toti cei de acolo riscau puscaria.
    Gata, ti-ai amintit?
    Daca cedarea echipei la Becali s-a facut ilegal si cei de la mapn riscau inchisoarea, asa cum spui tu, inseamna ca marca a revenit la alti infractori care insa au reusit sa scape de inchisoare.

    Infractorii de la mapn sunt mai cumsecade decat infractorul Becali
    __________________

    Gigel Talibanu despre echipele craiovei:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Tg Mures, Astra, Petrolul clone mult mai jegoase decat asta de la Craiova.

  4. #823
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ei riscau puscaria pentru ca permiteau o ilegalitate, au inceput insa un proces pe care l-au castigat.
    logica ta e halucinanta, ala face o societate noua unde trece si marca, aceasta fiind cesionata catre el nu detinuta, si de vina e mapn u?
    in ziua ta de salariu eu vin si-ti fur banii. dupa care ne intalnim pe rahova, amandoi ca si tu ai fost de vina

  5. #824
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1


    Ceea ce spui tu aproape ca are sens... numai ca nu are
    Becali a preluat inclusiv lotul de jucatori.

    Io maine, pot sa-mi deschid un magazin si sa scriu pe el Dolce&Gabbana, dar nu pot sa le iau si sediul plus toate activitatile comerciale.
    Sesizezi diferenta? Daca Becali ar fi preluat doar marca, aveai dreptate, dar el a preluat toate activitatile societatii. Asta nu se poate intampla decat cu complicitatea celor de la mapn.
    __________________

    Gigel Talibanu despre echipele craiovei:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Tg Mures, Astra, Petrolul clone mult mai jegoase decat asta de la Craiova.

  6. #825
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    sunt eu nebun? normal ca becali a preluat si lot si activitati pentru ca le detinea. si nu le-a luat de la armata, le-a luat de la paunesti, normal ca a putut sa-si treaca bunurile pe care le detinea pe noua societate. insa marca nu a detinut o nici el nici paunescu, le-a fost gratuit cesionata dar becali a trecut+o in proprietate fara sa fie a lui.

    de aia procesul a fost doar despre marca, ala are lotul, locul in clasament ca le-a cumparat, marca nu insa.

  7. #826
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    greu cu boii la deal,mi aducaminte cum a facut cu lotul,a luat activele si a lasat pasivele dupa care a facut o noua societate,datoriile lasandu le pe vechea......nu detine nimic,aseara a recunoscut ca e pe profit cu 15 mil de euro,dar dupa anumite socoteli e pe profit cu mult mai mult.....din ce aud si eu s a intalnit cu anumiti lideri si se spera ca o anumita peluza sa se intoarca pe stadion,marea problema e ca acestia nu prea au controlul propriilor oameni..degeaba dai bani la 5-6 insi caastia nu mai prostesc pe nimeni...in ultimul an aici a fost problema....argaseala n a mai reusit sa prosteasca fanii sa vina la meciuri ca sa i umple buzunarele lui jiji berbec,de aici scotea el multi bani,de la fraieri

  8. #827
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    si mustata e si pe bulau putin asa ca mult noroc.

  9. #828
    junior
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    68
    Reputatie
    1
    Nu e bine domnule chestor, nu e bine!

  10. #829
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Eu vreau sa cunosc parerea avizata a tovarasului Duba.

  11. #830
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Asta arata ca incerci sa o dai in balarii pentru ca ti-ai dat seama ca am dreptate.
    Sau poate doar ma intreb de ce imi pierd timpul cu un martor de-al lui gigel

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Dupa ce pierzi procesul nu esti obligat sa faci apel si recurs. Armata a mers pana in panzele albe dupa ce Becali castigase de doua ori in instanta.
    Asta ai invatat la Drept sau la scoala vietii? E gresit oricum.

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Normal ca sunt cedate daca era cesionata, printre altele, ar exista si un termen limita la care expira.
    In primul rand, pentru toate marcile exista termene de reinregistrare, daca nu ma insel se intampla la fiecare 10 ani.

    Apoi, tu presupui ca marcile sunt cedate plecand de la o premisa gresita si imi spui mie ca vin cu argumente de genul daca si cu parca?


    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Daca ai ceva de spus de dinamo, spune. Nu ma lua ca poate, in 10 ani, se intampla si la ei...
    Am spus. dinamo are mai multe marci fcdb inregistrate pe SA-ul nou. Asa cum gigel isi inregistrase fcsb-ul cu cativa ani inainte sa ramana fara Steaua. Stii sa calculezi 1+1?

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Deja ai inceput sa inventezi
    Nu poate nimeni pe lumea asta sa garanteze performanta.

    Poti sa te angajezi ca faci echipa, ca investesti o anumita suma de bani etc, dar nu poti sa ceri sau sa garantezi performanta.
    Asta tot din studiile de la drept ai scos-o? As fi curios de legea aia care interzice clauza performantei intr-un contract de cesiune a marcii. Stai... am impresia ca scrii niste prostii mai mari ca tine

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Daca cedarea echipei la Becali s-a facut ilegal si cei de la mapn riscau inchisoarea, asa cum spui tu, inseamna ca marca a revenit la alti infractori care insa au reusit sa scape de inchisoare.
    Ce legatura are cedarea echipei cu procesul pentru marca? Poti sa incerci macar sa fii coerent? Cei de la MApN riscau inchisoarea pentru ca permiteau utilizarea fara drept a unui bun aflat in proprietatea statului. Bunul ala este marca, precizez pentru ca am impresia ca iti e greu sa pricepi unele lucruri banale.

    Cedarea echipei catre afc si, ulterior, catre gigel ar trebui sa faca obiectul unui dosar penal la procuratura. Oricum, asta nu are legatura cu actuala conducere a CSA. Marca, in schimb, are mare legatura cu actuala conducere a CSA si de aia s-a si actionat in instanta pentru anularea clonei becaliste.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  12. #831
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by patriot View Post
    greu cu boii la deal,mi aducaminte cum a facut cu lotul,a luat activele si a lasat pasivele dupa care a facut o noua societate,datoriile lasandu le pe vechea
    Stiu, imi amintesc de disputa cu Bodu de la ANAF.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Sau poate doar ma intreb de ce imi pierd timpul cu un martor de-al lui gigel
    Gigi nu este Iehova... pentru ca Gigi exista

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Asta ai invatat la Drept sau la scoala vietii? E gresit oricum.
    Nu ai obligatia sa faci apel si apoi recurs. Sunt optionale.
    Nu e gresit. Habar nu ai ce spui.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    In primul rand, pentru toate marcile exista termene de reinregistrare, daca nu ma insel se intampla la fiecare 10 ani.
    Dar asta nu inseamna ca sunt cesionate.
    In caz de cesiune exista doua termene limint:
    - termen de inregistrare pentru marca care este responsabilitatea proprietarului
    - termen de cesiune intre proprietar si entitatea care vrea sa foloseasca marca

    Toate proprietatiile intelectuale au nevoie sa fie reinregistrate, o data la 10 ani cred, la OSIM.
    Dar asta nu are absolut nimic de-a face cu cesiunea lor. Din nou, ce spui e complet irelevant.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Apoi, tu presupui ca marcile sunt cedate plecand de la o premisa gresita si imi spui mie ca vin cu argumente de genul daca si cu parca?
    Asa cum si marca universitatii este la Mititelu, asa si marca lui dinamo e la Badea sau la Negoita. Este o certitudine ca marcile pot fi cedate/vandute. Din cate stiu, dinamo este la Badea pentru ca l-a pacalit pe Negoita la contract.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Am spus. dinamo are mai multe marci fcdb inregistrate pe SA-ul nou. Asa cum gigel isi inregistrase fcsb-ul cu cativa ani inainte sa ramana fara Steaua. Stii sa calculezi 1+1?
    2 ?

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Asta tot din studiile de la drept ai scos-o? As fi curios de legea aia care interzice clauza performantei intr-un contract de cesiune a marcii.
    Pentru ca asa ceva este imposibil de garantat intr-o competitie sportiva.
    Nu spun ca legea interzice special asa ceva, doar ca nu se practica. Nici armata nu ar cere asa ceva si nici compania cu marca nu ar promite.

    Nu am auzit niciodata de o asemenea clauza si sunt convins ca nici tu nu ai auzit.
    Poti sa ma contrazici cu dovezi.

    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Ce legatura are cedarea echipei cu procesul pentru marca? Poti sa incerci macar sa fii coerent? Cei de la MApN riscau inchisoarea pentru ca permiteau utilizarea fara drept a unui bun aflat in proprietatea statului.
    Deci i-au dat echipa, locul in prima liga, drept de folosinta al stadionului... si desi folosea marca ilegal, armata nu a spus nimic timp de ani de zile. Corect?

    Mai spun o data ca sa pricepi. Astia de la mapn nu sunt cu nimic mai buni decat Becali. Daca scapam de infractorul Becali, il inlocuim cu infractorii de la mapn.

    Transferul echipei catre Paunescu sau Becali s-a facut cu complicitatea mapn.

    Btw, mapn, pentru evaluarea marcii, a contractat o firma cu doi angajati
    Iar suma totala, cu tot cu TVA, va fi peste 100,000 euro.
    Probabil, mapn o sa piarda bani cu marca Steaua.

    Eu tin cu echipa Steaua/FCSB cum vreti sa-i spuneti. Echipa care are continuitate sportiva de aproape 70 de ani. Voi tineti cu... o marca.
    __________________

    Gigel Talibanu despre echipele craiovei:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Tg Mures, Astra, Petrolul clone mult mai jegoase decat asta de la Craiova.

  13. #832
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    - nu ai obligatia tu, ca persoana fizica. daca esti angajat al statului, neutilizarea tuturor cailor legale poate fi interpretata ca infractiune, iar cum dna-ul vegheaza tot mai atent, perspectivele nu sunt imbucuratoare pentru cei care risca. faptul ca gigel a castigat la doua instante inseamna nimic, valabila este hotararea definitiva.

    - echipele care s-au desprins din fostele cluburi departamentale au primit dreptul de a utiliza marcile respective prin contracte de cesiune catre asociatiile non-profit care au preluat activitatea. de asta in actionariatul lui dinamo exista inca afc dinamo, aia controlata de badea, iar la rapid parca era ufc-ul lui copos. daca asociatiile astea dispar, inceteaza si dreptul de a utiliza marca, asa cum s-a intamplat cu fcsb. diferenta dintre gigel si restul este ca el a ingropat datoriile pe afc si a crezut ca isi poate inregistra propria marca.

    - nu se practica, corect, dar asta doar pentru ca n-au existat precedente. nu obliga nimeni vreo firma, oricum s-ar numi, sa participe la licitatie daca nu-i convin conditiile. dovezi scrise nu exista pentru ca inca n-a fost intocmit caietul de sarcini.

    - iar amesteci lucrurile, desi e foarte simplu. atunci cand echipa de fotbal s-a desprins de CSA, CSA-ul a cedat asociatiei non-profit dreptul de a folosi marca, asta fiind inregistrata la momentul respectiv la osim. afc-ul avea dreptul de a utiliza marca, dar nu de a o instraina. prin urmare, gigel nu avea cum sa inregistreze legal o marca deja inregistrata.

    de ce a durat atat de mult pana la proces? pai, in primul rand, afc-ul a existat niste ani buni de zile, parca si bodu l-a cautat atunci cand a fost pe la fisc. apoi, conducerea CSA-ului de la vremea respectiva nu a considerat ca trebuie sa ceara anularea marcii lui gigel. poate ca dna-ul nu era asa vizibil, poate ca au riscat din alte motive, ei sa ne spuna.

    dar faptul ca a durat atat de mult pana la proces si verdict nu inseamna nimic in contextul nostru, mai ales cand legea spune clar ca in cazul celui de fata nu exista termen de prescriere. e ca si cum ai spune ca visinescu ala nu mai trebuie judecat, ca au trecut 50 de ani de cand omora nevinovati in puscarii si ca de ce s-au trezit procurorii tocmai acum.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  14. #833
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    defineste marca si continuitate sportiva, te rog.

  15. #834
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Continuitatea sportiva (palmaresul) este un lucru decis de instantele sportive. (FRF, UEFA via TAS). Altfel spus, Steaua lui Becali este aceeasi cu Steaua din 1947 sau 1986.

    Faptul ca Becali este un parvenit ce a comis ilegalitati nu are legatura cu partea sportiva a lucrurilor.
    Last edited by Dexter30; 25th May 2015 at 15:25.

  16. #835
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    Echipa de fotbal Steaua nu va mai putea sa foloseasca baza de antrenament din Bulevardul Ghencea, a anuntat luni seara presedintele Valeriu Argaseala. -

    See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/lig....ZDVJirFs.dpuf
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #836
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Continuitatea sportiva (palmaresul) este un lucru decis de instantele sportive. (FRF, UEFA via TAS). Altfel spus, Steaua lui Becali este aceeasi cu Steaua din 1947 sau 1986.

    Faptul ca Becali este un parvenit ce a comis ilegalitati nu are legatura cu partea sportiva a lucrurilor.
    ete lupa!

    Va mai aduceti voi aminte de cazul Claudio Zambon si cum radeati voi ca oligofrenii?


    Daca nici esta nu e un B.T de calitate.....

  18. #837
    junior
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    68
    Reputatie
    1
    Fcsb si mauritanienii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •