Page 14 of 211 FirstFirst ... 412131415162464114 ... LastLast
Results 274 to 294 of 4427

Thread: Klaus Iohannis, presedintele Romaniei

  1. #274
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    nu-s sigur ca te-ai dilit, dascalescule .
    cert este un singur fapt, esti atat de superficial incat e imposibil pt domnia ta sa citesti printre randuri .
    n-ai inteles nimic si mai ai de invatat cate ceva, de ex merge de minune lamaia la starile de voma pe care spui sa ca le ai .

    pentru linistea ta, sunt de dreapta de cand ma stiu, mai putin basist .
    in caz ca nu ai observat suntem pe un forum liber nu mai e nevoie de citit printre rinduri. spui pe fata.

    poate ne explici pe fata cum diasporenii sunt capsunari

    ssau tot pe fata cum ai decis sa nu votezi?

  2. #275
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,467
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    in caz ca nu ai observat suntem pe un forum liber nu mai e nevoie de citit printre rinduri. spui pe fata.

    poate ne explici pe fata cum diasporenii sunt capsunari

    ssau tot pe fata cum ai decis sa nu votezi?
    ce sa-ti spun mah, vad ca postezi pe acest forum inca din 2006, cauta si rasfoieste pagini din anii trecuti .
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  3. #276
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Studiile superioare ale celor 26% care l-au votat pe Iohanis sunt facute la Spiru Haret si Hiperion, facultati de 2 lei.
    si cele 15 %ale lu ponta sunt la oxford si harvard.
    . te-ai facut prezicator ma ?))))))))

    uite , eu sunt parte din procentu' ala si nu am facut nici spiru nici hyperion. deci , mananci ...
    retired.

  4. #277
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    In urma alegerilor prezidentiale, recent incheiate, clasa politica a primit o lectie de neuitat din partea poporului roman, care a jucat un formidabil rol de dascal.
    Adevarat graiesti.
    Si eu cred ca marele castig al acestor alegeri este lectia servita unei clase politice ce se scufundase confortabil in locurile caldutze din fruntea tarii crezand ca nu mai trebuie sa dea socoteala nimanui.
    Nu am crezut in niciun candidat, mi s-au parut toti slabi. Dar modul in care Johannis a capacitat entuziasmul natiei este un castig major. Ii doresc succes si sper sa construiasca pe aceasta baza fantastica.

    Discutiile referitoare la profilul votantilor sunt relevante dar si inselatoare.
    E clar ca votantii traditionali ai psd sunt cei mai in varsta si cei din mediul rural care au nevoie mai degraba de securitate sociala decatdrinta de schimbare a starii de fapt. E la fel de clar ca tinerii voteaza traditional cu dreapta pentru ca ei nu au decat dorinta de a avea sanse de reusita in viata.
    E clar ca acum studiile superioare sunt 'la liber' si e o tendinta in lumea dezvoltata de a creste numarul de absolventi de universitati. In Romania comunista erau putine locuri la universitati si deci nivelul de pregatire al celor mai in varsta este afectat de asta.
    Dar desi exista prezumptii favorabile, faptul ca ai absolvit studii superioare nu arata implicit nivelul de inteligenta.

    Spun ca discutia de mai sus e falsa pentru ca nu cred ca inteligenta votantilor a fost determinanta ci faptul majoritatea electorilor a fost motivata de dorinta de schimbare reala. Asta e adevaratul semnal catre politicieni, un mare capital politic pentru Johannis dar s o mare responsabilitate pe viitor. Daca va esua in plasele shulfelor ce i se gudura prin preajma pentru spalarea pacatelor prin asimilare cu noul presedinte va fi mare pacat si foarte greu sa se mai repete acest scenariu.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #278
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    si cele 15 %ale lu ponta sunt la oxford si harvard.
    . te-ai facut prezicator ma ?))))))))

    uite , eu sunt parte din procentu' ala si nu am facut nici spiru nici hyperion. deci , mananci ...
    Ai facut vreun liceu de cartier amarat.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  6. #279
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Ai facut vreun liceu de cartier amarat.

    foarte amarat
    retired.

  7. #280
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,467
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Adevarat graiesti.
    Si eu cred ca marele castig al acestor alegeri este lectia servita unei clase politice ce se scufundase confortabil in locurile caldutze din fruntea tarii crezand ca nu mai trebuie sa dea socoteala nimanui.
    Nu am crezut in niciun candidat, mi s-au parut toti slabi. Dar modul in care Johannis a capacitat entuziasmul natiei este un castig major. Ii doresc succes si sper sa construiasca pe aceasta baza fantastica.

    Discutiile referitoare la profilul votantilor sunt relevante dar si inselatoare.
    E clar ca votantii traditionali ai psd sunt cei mai in varsta si cei din mediul rural care au nevoie mai degraba de securitate sociala decatdrinta de schimbare a starii de fapt. E la fel de clar ca tinerii voteaza traditional cu dreapta pentru ca ei nu au decat dorinta de a avea sanse de reusita in viata.
    E clar ca acum studiile superioare sunt 'la liber' si e o tendinta in lumea dezvoltata de a creste numarul de absolventi de universitati. In Romania comunista erau putine locuri la universitati si deci nivelul de pregatire al celor mai in varsta este afectat de asta.
    Dar desi exista prezumptii favorabile, faptul ca ai absolvit studii superioare nu arata implicit nivelul de inteligenta.

    Spun ca discutia de mai sus e falsa pentru ca nu cred ca inteligenta votantilor a fost determinanta ci faptul majoritatea electorilor a fost motivata de dorinta de schimbare reala. Asta e adevaratul semnal catre politicieni, un mare capital politic pentru Johannis dar s o mare responsabilitate pe viitor. Daca va esua in plasele shulfelor ce i se gudura prin preajma pentru spalarea pacatelor prin asimilare cu noul presedinte va fi mare pacat si foarte greu sa se mai repete acest scenariu.
    dascalescule, am bolduit sa poti intelege cu adevarat.
    multam mult Uti pentru ajutor .

    as adauga pentru d-nul dascalescu ca socializarea presupune nu doar postarea unor mesaje, ci si inducerea ideii de empatie cu interlocutorul .
    daca identifici corect problema acestuia ai sansa sa fii pe aceeasi lungime de unda, sa dai impresia ca-i esti prieten, apropiat .
    ai inteles dascalescule cum se castiga alegerile in virtual?...sau de ce n-am putea fi prieteni ?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #281
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Si daca tot vorbesti de optiuni, eu ca membru al diasporei nu am uitat ca PSD se trage din FSN care la randul lui a fost fatat de cateaua PCR. Din FSN a fost fatat si PD, tot o corcitura fara pedigree iar partidele istorice au fost si ele corcite de...jigodii. Acum intelegi de ce nu se poate generaliza in termeni politici in numele diasporei?
    m-ai facut sa-mi recitesc posturile. unde am generalizat in numele diasporei?

    am enuntat un fapt incontestabil: diaspora a votat constant anti FSN. cine vrea sa traga concluzii e treaba lor.

    generalizarea e foarte disliked de mine deci nici vorba sa o folosesc. nu vezi ca bucurestenii creeaza bogatie si oltenii o cheltuiesc dupa astia?

    si vad ca eviti: cum impaci tu poporul plin de democratie cu politicienii lipsiti

  9. #282
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,467
    Reputatie
    0
    dascalescule, ne poti spune cat primesti pentru un post pe forumul lui Vadim ?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #283
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    foarte amarat
    Nu mai scapi, te-am dibuit.
    Ai absolvit Sava, Neculce sau Jan Monet.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  11. #284
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    dascalescule, am bolduit sa poti intelege cu adevarat.
    multam mult Uti pentru ajutor .

    as adauga pentru d-nul dascalescu ca socializarea presupune nu doar postarea unor mesaje, ci si inducerea ideii de empatie cu interlocutorul .
    daca identifici corect problema acestuia ai sansa sa fii pe aceeasi lungime de unda, sa dai impresia ca-i esti prieten, apropiat .
    ai inteles dascalescule cum se castiga alegerile in virtual?...sau de ce n-am putea fi prieteni ?
    mersi pt bolduire.

    ai fost atit de indignat de comportamentul lui toanta si nu ti-ai imaginat pentru o clipa ce dezastru ar putea provoca boul ala in tara care implicit te-ar fi afectat si pe tine?

    de votat se voteaza si anti cineva, e strategic. daca lumea a primit votul e pentru ca esti presupus sa fii un animal politic, atentie nu e injurie.

    cit despre empatie, am destui cu care am empatie. se intimpla sa fiu de acord cu 95 % din ce spun si 5% o sa le spun cind cred eu ca au gresit. n-am adevarul absolut dar ma straduiesc.

    mi te-ai adresat ca sunt capsunar? un singur raspuns acceptabil este da sau nu

  12. #285
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    dascalescule, ne poti spune cat primesti pentru un post pe forumul lui Vadim ?
    da, zero. vezi cum iar jignesti? trebuia sa-mi dau seama ca mai sus sunt vorbe goale.

    unde dracu am pus lamaia aia?

  13. #286
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    m-ai facut sa-mi recitesc posturile. unde am generalizat in numele diasporei?

    am enuntat un fapt incontestabil: diaspora a votat constant anti FSN. cine vrea sa traga concluzii e treaba lor.

    generalizarea e foarte disliked de mine deci nici vorba sa o folosesc. nu vezi ca bucurestenii creeaza bogatie si oltenii o cheltuiesc dupa astia?

    si vad ca eviti: cum impaci tu poporul plin de democratie cu politicienii lipsiti
    Nu evit nimic dar nici nu pot sa repet de fiecare data. N-am spus ca-i plin de democratie ca nu-i pahar ci ca are discernamant mai ales in situatii de rascruce. Guvernele schimbate periodic, ca si presedintii, procentele cu care au fost alesi...alesii, participarea satisfacatoare la vot, per total, sunt o masura ca romanului nu-i este strain conceptul numit democratie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #287
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,467
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    da, zero. vezi cum iar jignesti? trebuia sa-mi dau seama ca mai sus sunt vorbe goale.

    unde dracu am pus lamaia aia?
    stai relax ca nu te jignesc .
    a fost un raspuns (intrebare) cat de cat elegant la afirmatiile facute de domnia ta cum ca mi-ai cunoaste culoarea politica .
    daca totusi consideri ca te jignesc imi cer scuze .

    edit.
    raspuns la postul in care intrebi daca te consider capsunar .
    nu, am incercat o gluma atunci .
    am rude f apropiate stabilite in Germania si stiu cum sta treaba, marea majoritate nu pleaca de acasa de drag .
    Last edited by Dario; 19th November 2014 at 16:13.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. #288
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    dascalescule, ne poti spune cat primesti pentru un post pe forumul lui Vadim ?
    Oltean curios...

  16. #289
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Au inceput sobolanii sa se vaiete:

    < Senatorul PSD Leonard Cadar afirma ca ridicarea imunitatii parlamentare in cazul lui Serban Mihailescu si al Ecaterinei Andronescu are drept scop satisfacerea "poftei sa sange a presei", definita drept o urmasa a vampirilor.>>

    ps. sa-i scriem Abramburicii o adresa utila pentru coletarie ("mailing" si d'alegurii): Târgșor' Str. Principală, com. Aricești-Rahtivani, sat Târgșorul Nou
    Targusoru Nou Penitenciarul de Femei

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  17. #290
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    edit.
    Tin cu aceasta ocazie sa-mi cer scuze in fata copiilor mei . M-au indemnat la vot si nu i-am ascultat .
    Vezi, bre, cand eu iti spuneam ca mai bine sa votezi in loc sa stai acasa....

  18. #291
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Au inceput sobolanii sa se vaiete:

    < Senatorul PSD Leonard Cadar afirma ca ridicarea imunitatii parlamentare in cazul lui Serban Mihailescu si al Ecaterinei Andronescu are drept scop satisfacerea "poftei sa sange a presei", definita drept o urmasa a vampirilor.>>

    ps. sa-i scriem Abramburicii o adresa utila pentru coletarie ("mailing" si d'alegurii): Târgșor' Str. Principală, com. Aricești-Rahtivani, sat Târgșorul Nou
    Targusoru Nou Penitenciarul de Femei
    Poate Andronescu e nevinovata.
    Leonard are dreptate in privinta ta. Esti plin de ura, vrei sange doar dintr-o parte. Pentru unul ca tine si alti cativa imi pare rau ca n-a castigat Ponta.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  19. #292
    sport legend sak's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,299
    Reputatie
    1
    Bobule, spune-mi tu unul, din orice partid, care e milionar și e nevinovat! Hai, baga un exemplu!

  20. #293
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Stiu eu, Stiu eu! Adrian Nastase saaaauu ...

    Bobita, tu si despre Hrebenciuc poti jura ca-i nevinovat asa ca nu suntem chiar pe aceiasi lungime de unda, nu pe tema politicieni hoti.
    Last edited by Novac; 19th November 2014 at 17:33.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  21. #294
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Stiu eu, Stiu eu! Adrian Nastase saaaauu ...

    Bobita, tu si despre Hrebenciuc poti jura ca-i nevinovat asa ca nu suntem chiar pe aceiasi lungime de unda, nu pe tema politicieni hoti.
    Muti discutie spre Hrebenciuc, dupa ce in post ai facut-o puscariabila definitiva pe Andronescu.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •