Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 86

Thread: Better Call Saul

  1. #64
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Recast. N-ar fi alta optiune.

  2. #65
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Foarte bun sezonul, pacat insa de cele doua clisee de la final. [SPOILER="Cameo Skyler White"]Mi s-a parut chiar banala faza in care mosu` nu a putut sa il ucida pe Salamanca deoarece statea celalalt tip in fata lui. Faza cu claxonul e oarecum interesanta, asa ar putea sa il introduca pe Gus in sezonul 3.
    Cealalta faza naspa a fost cu reportofonul. A fost atat de evidenta...Nu trebuia sa il arate pe Chuck cum cauta chestii in garaj, eventual sa arate faza aia dupa. Inca de cand a intrat in camera eram sigur ca il inregistreaza.[/SPOILER]
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  3. #66
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Recast. N-ar fi alta optiune.
    no way.

    bun, bun. abia astept urmatorul episod. Chuck is a cunt.

    fuck, nu stiam ca asta a fost ultimul episod din sezon. chiar nu-mi vine sa cred. prea putin 10 episoade.

  4. #67
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Ba io nu inteleg cum nu stiti cand e ultimul episod din sezon ) Primul lucru pe care il faci cand incepi sa te uiti la un serial e sa vezi cate episoade va avea sezonul. E o chestie elementara care se invata inca de la copii si juniori!
    Anyway, au trecut deja doua sezoane din BCS si inca nu s-a intamplat nimic. Pana si in Seinfeld, sau mai rau, Rectify, se intampla ceva
    Se zice ca un serial e bun 4-5 sezoane(vezi The Wire, Breaking Bad, Six Feet Under), apoi se lacomesc si il lungesc pt bani. Ar trebui sa faca un sezon de minim 16 episoade, ori sa treaca mai repede prin actiune. Plus ca vreau mai multe scene in care Saul practica avocatura, sunt geniale fazele alea.
    Last edited by Cneazul; 21st April 2016 at 01:07.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  5. #68
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    bun, bun. abia astept urmatorul episod. Chuck is a cunt.
    Futu-i muma-n cur! Nu-nteleg cum poti sa-ti urasti in asa hal fratele care incearca si el sa-si faca un nume-n lume, asa mai pe ocolis cum poate, dar as intelege daca tu ai fi incercat pe corect sa reusesti si n-ai reusi si lui i-ar iesi totul facand manarii de tot felul dar chiar asa sa tot ai treaba cu el sa-l bagi in rahat... Cred ca poarta o ciuda pe Jimmy de cand au fost mici, ma gandesc ca ideea e ca Chuck tot timpul a fost baiatul muncitor si studios in timp ce Jimmy rupea terenurile de joaca si pierdea vremea cand trebuia sa munceasca si minimum necesar. Dar, aia e copilaria, mai treci in plm peste asta ca esti adult... se presupune! Dar dupa cum bine stim, chiar si-n viata reala se pare ca poti excela la o meserie fara sa fii adult, om cum trebuie, poti fi expert in nu stiu ce si fara sa fii om, nu doar in filme.
    Desi acum ca imi amintesc, Chuck a zis despre Jimmy "I never said he was lazy!" Deci... porc.

    PS: Nu ca vreau sa-l apar pe Xaviest ca nu e tocmai asta scopu meu in viata, dar vreau sa fiu corect si sa spun ca nici eu nu ma uit cate episoade sunt intr-un film serial/anime/documentar/show. Si cand astept episodul in ziua de resort a saptamanii urmatoare si nu vine, ba injur pauzele ocazionale pe care si le iau, ba injur finalul sezonului si ca tre sa mai astept un an!
    Last edited by Johnny D; 22nd April 2016 at 12:02.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #69
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    Anyway, au trecut deja doua sezoane din BCS si inca nu s-a intamplat nimic. Pana si in Seinfeld, sau mai rau, Rectify, se intampla ceva
    Se zice ca un serial e bun 4-5 sezoane(vezi The Wire, Breaking Bad, Six Feet Under), apoi se lacomesc si il lungesc pt bani. Ar trebui sa faca un sezon de minim 16 episoade, ori sa treaca mai repede prin actiune. Plus ca vreau mai multe scene in care Saul practica avocatura, sunt geniale fazele alea.
    Nu stiu de ce zici ca nu se intampla nimic. Iti arata cum Jimmy ajunge Saul. It takes time... Sigur, sunt episoade mai domoale dar de intamplat se intampla cate ceva mai tot timpul.

  7. #70
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Pai asta vor sa vanda inca din primul episod: transformarea lui, insa in doua sezoane nu s-a intamplat absolut nimic in acest sens, cu exceptia unei faze memorabile: atunci cand a oprit Jimmy la bariera la Mike si l-a intrebat: "aminteste-mi inca o data de ce nu am luat banii". Daca nu ma insel, aia a fost in primul sezon. Ma asteptam ca in sezonul 2 sa faca deja chestii badass, insa 3 sferturi din sezon a fost corporatist, iar singura chestie ilegala pe care a facut-o nici macar nu a facut-o pentru el, ci pentru Kim.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  8. #71
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Bun serial. Cam lent însă (mai lent decât Breaking Bad)

  9. #72
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    E un serial bun. Nu e tocmai BB, dar e bun. Nu prea aveam chef sa ma apuc de sezonul 2, am zis hai sa o fac totusi, ca daca mai stau mult uit ce s-a intamplat in primul sezon. Si dupa ce l-am vazut, mi-a parut rau ca s-a terminat
    E lent, dar cred ca asta e si farmecul. Nu vezi doar gloante, crime si bum-bum. Tocmai ca atunci cand le vezi, sa insemne ceva, sa aiba impact.

    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    Ma asteptam ca in sezonul 2 sa faca deja chestii badass
    Jimmy si a fi badass... nu prea se pupa una cu alta

    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Chuck is a cunt.
    Hell yeah !

    [SPOILER="Mike si Jimmy"]Mi-a placut paralela dintre Jimmy si Mike pe finalul sezonului 2. Fiecare cu smecheriile lui si cum a decurs totul. Jimmy a trucat dosarele din casa lui Chuck, a parut sa iasa bine pt el. Mike a deraiat camionul ala si a sterpelit niste bani, a parut sa iasa bine pt el. Apoi brusc nu a mai fost bine pt niciunul dintre ei si fiecare a trebuit sa suporte consecintele.[/SPOILER]

    Cred ca e prima data cand nu scriu la sectiunea de fotbal.

  10. #73
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Atunci ai pierdut ce era mai interesant!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #74
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Gus revine in sezonul urmator

  12. #75
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Bomba sezonul asta. Nu ma asteptam sa se duca atat de departe cu povestea & personajele din BB.

  13. #76
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    A aparut?

    Bun!

    Pai n-ar fi rau sa apara WW si in ceva interesant, ca sa-l vad in Power Rangers pe un perete nu e chiar atingerea potentialului maxim de actorie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #77
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Zis si facut. A trebuit sa termin doar Berserk si Dragon Ball Super intre timp, vreo 70 de episoade restanta cumulat.

    Better Call Saul season 3, I rate the whole show as a strong 9.5/10! I was watching it all throughout the night, 10 eps straight. It's just great. As in my opinion it's about the characters more then the story, for some reason I like this show a bit better then the original Breaking Bad from which this show is a spin off of, because logically I like Jimmy more then WW. And because drama is my favorite genre, Jimmy's life and character are all about that. No matter what this guy does, how much effort and brilliance he puts into everything, it's almost like he can never catch a break. Instead everything and everyone seems to just want to break him both professional and personal despite his good intentions and just awesome fight spirit. To every failure and every beat down he responds by fighting harder and better. Gruesome show, I think it slowly but surely becomes my 2nd favorite after Boston Legal, overtaking Games of Thrones.

    E o prostie sa traduci cand in engleza te poti face mult mai bine inteles.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #78
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Invata sa folosesti than/then.
    retired.

  16. #79
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Am (re)invatat la un moment dat, dar am uitat iar. De fapt stiu ce e una si alta doar ca daca ma grabesc, sar peste si e bine si asa.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #80
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Apuca-te de Better Call Saul, merge la fix dupa Breaking Bad, mie imi place chiar mai mult!
    Multumesc de recomandare. Mi-a placut, desi e foarte lent.
    Un amestec de Suits la tara (partea lui Jimmy) cu Breaking Bad (partea lui Mike). Puncte bonus sunt aparitiile sporadice a diverse caractere din Breaking Bad.
    Punct negativ e ... ca e prequel la Breaking Bad.
      Spoiler: {option} 
    Stii ca Mike cu nepoata-sa, Jimmy si Gus nu patesc nimic. Stii ca Hector o sa aiba un atac cerebral.

    Un mister ramane doar ce se va intampla cu personajele care nu apar in Breaking Bad, unde dispar pana atunci.
    Sezonul 4 va fi lansat undeva la inceputul lui august.
    Last edited by JJ; 9th July 2018 at 01:27.

  18. #81
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    A inceput sezonul 4, momentan 4 episoade pe Netflix. In continuare un serial bun.
    Pana si gemenii Salamanca sunt cool.

  19. #82
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    Le-am vazut si eu ieri, este ok. Insa am sperante la mai mare de la urmatoarele episoade.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #83
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Bun serial, mi se pare dibaci, scenariu solid, caractere bine conturate.
    Intr-un fel mi se pare chiar mai bun decat BB pentru ca nu forteaza limitele realitatii precum o face celalalt.

    Am tot ezitat sa-l incep pentru ca nu ma inspira deloc spin-off-urile si nici aventurile lui Saul/Jimmy nu mi se pareau un subiect interesant.
    Insa m-a prins dupa cateva episoade (se dezvolta lent deh).

    Interesanta relatia dintre frati.
    La inceput Chuck mi s-a parut un ticalos absolut, iar Jimmy un om de zahar ce nu merita un astfel de tratament murdar.
    Mai apoi, pe masura ce serialul se dezvolta, incepi sa intelegi mai bine de ce Chuck se impotrivea cu indarjire ca Jimmy sa vina in firma lui.

    Fara a-i scuza modul imputit in care-l lucreaza pe frate'su, Chuck avea totala dreptate profesional vorbind.
    Nonconformismul avocatesc al lui Jimmy, chiar daca atrage prin modul inovativ, chiar daca se straduieste sa fie corect, se abate de la conduita profesionala si asta nu-l recomanda drept un avocat serios de viitor.
    Se vedea lipsa de educatie temeinica in domeniu si asta nu poate fi compensata cu bune intentii.
    Jimmy era o bomba cu ceas in orice firma de avocatura.
    De altfel asta este cauza care il duce lent spre partea infractionala.

    Mike este si el un personaj memorabil.
    Un fost politist murdar ce se pocaieste dar pe care viata il forteaza iarasi la compromisuri.

    De fapt mesajul principal al serialului este trist: unii oameni sunt fortati de context sa devina infractori, si asta indiferent de cat de mult incearca sa se opuna.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #84
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,845
    Reputatie
    0
    S05, dupa 8 din 10 episoade - superb ca-ntotdeauna 10/10!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •