Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 190 to 200 of 200

Thread: CM 2014 - finale pe aparate

  1. #190
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    si baietii " posibilitatea de a se afla între primele 8 la ediția viitoare fiind mai mult decât realizabilă"
    bazat pe ce, pe vorbe? ca bazat pe fapte Rom a fost pe 12 afara din primele opt, care nu s-a intimplat de mai mult de 10 ani.
    clarificat mai sus.

  2. #191
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Sintem fortati privim catre 2015 de acum inainte. Vine o alta generatie din urma deci ...sper ca fetele sa fi incercat si alte variante de sarituri la antrenamente care sa le permita upgradarea de ce nu ?! Sa le luam pe rind, sariturile dupa parerea mea sint o urgenta si nu numai la Larisa. Aici e cheia, asta va face diferenta intre lupta pentru aur si lupta pentru bronz. In viitor un Amanar si doua DTY curate nu vor fi suficiente. Eu ma gandeam la saritura din 6.4 pentru ca aterizarea se face cu fata catre covor deci macar vad unde aterizeaza si mi s-a parut mie mai " safe" din punctul asta de vedere.
    Dar indiferent de ce variante se vor alege eu imi doresc sa le vad pe Laura si Ana Ocolisan anul viitor incercind o saritura cu o nota de plecare mai mare de 5.8. La celelalte trei aparate nu stam chiar asa de rau insa fara sarituri dificile ne batem pentru bronz.

  3. #192
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Ba si la sol trebuie facut ceva. In afara de Larisa si Diana celelalte fete nu ajung la 14. Abia in 2014 Andra si Andreea C. vin cu soluri mai bune.
    Sper ca si Laura si restul fetelor sa reuseasca sa progreseze
    Trebuie probabil munca de sisif, multa imaginatie si o sclipire de geniu sa se gaseasca punctul forte si solutia pentru fiecare (pentru ca fiecare e diferita si nu merge aceeasi reteta peste tot), dar sigur se poate
    Last edited by ancaqwe; 13th October 2014 at 18:58.

  4. #193
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Eu nu cred ca aceea este declaratia larisei, ci cateva chestii zise de ea cum e partea cu gimnastica, ca ii place cel mai mult, restul sunt inflorituri ale frg......i am scris direct dnei moldovan sa i transmita [moderat] stoica sa si dea demisia. Apropo nu putem pregati niste bannere in acest sens si afisa la glasgow??
    Last edited by mikeyy; 13th October 2014 at 20:33. Reason: grija la limbaj
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  5. #194
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Ca nu am scris aici: eu sunt foarte mandra de fetele noastre la acest campionat mondial!!!! S-au adunat si au reusit sa concureze aproape de maxim.
    Si de Larisa sunt foarte mandra, ma bucur pentru ea (desi si plang cu un ochi). Incepe sa devina din ce in ce mai matura si mai frumoasa!
    Trebuie sa vina si vremea ei, cum zic toti

  6. #195
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Apropo nu putem pregati niste bannere in acest sens si afisa la glasgow??
    mai e mult pina la Glasgow. la orice concursuri nationale toamna sau primavera ar trebui.

    partea cea mai nasoala e ca presa doarme in papuci. chiar nu stie nimeni cum sa dea de un journalist care sa vrea sa se afirme?

  7. #196
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    F frumos gandeste si vorbeste Larisa! Se vede ca e o fata plina de bun simt si fair-play, realista si muncitoare, care face gimnastica din pasiune si cu multa daruire. Sunt sigura ca aurul mondial si cel olimpic sunt f aproape de ea!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #197
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    @21mai: te rog frumos sa ai grija la ce limbaj folosesti. Nu uita ca suntem pe un forum de gimnastica. Multumesc.
    www.fangymnastics.com

  9. #198
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    ”în acest moment dificultatea a crescut prea mult. Mult prea mult. Iar execuția nu a ținut pasul… În fiecare an se observă că partea artistică este sacrificată în favoarea complicatelor acrobații…Este nevoie să schimbăm mentalitatea… Este timpul să nu uităm tradiția, numele sportului nostru care se cheamă gimnastică artistică. Și cele mai multe dintre evoluțiile de la Nanning au demonstrat necesitatea ca noul Cod de Punctaj, care va fi gata până la finalul anului, să producă acea schimbare necesară…"

    Pot spera ca in viitor sa ma uit cu adevarat la gimnastica artistica? Mi-as dori foarte mult, mai ales la sol, artistica sa conteze foarte, foarte mult. La urma urmei e un sport al elegantei si frumusetei. Cine vrea sa faca tumbe in aer nu are decat sa-si schimbe disciplina sportiva. Sunt suficiente ramuri ale gimnasticii care le ofera sansa de a se tavali in aer cat de mult vor.

  10. #199
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Eu sunt un pic ingrijorata de chestia asta... Lari a avut dificultate mai mare ca Biles, teoretic executia a tras-o in jos si asta fara sa cada sau sa aiba erori majore. Am putea trage concluzia ca Biles e mai artista ca Larisa? No way... Au considerat probabil ca executa elementele mai corect. Vom vedea ce o sa mai fie. Oricum, mie mi se pare important sa fie studiate exercitiile si sa fie alese din bagajul ei si al tututor fetelor acele elemente care sunt acordate de catre arbitre.

    Mie la momentul asta mi se pare ca punctele noastre slabe sunt solul si paralelele. La barna ar trebui sa luptam pentru stabilitate si sa se faca eventual modificari de compozitie, iar la sarituri sa crestem daca se poate, la cine se poat. Dupa ce a patit Diana sau Musti ma cam tem de sariturile astea.

  11. #200
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sunt de acord ca trebuie schimbate proportiile in gimnastica, insa mi se pare trist ca si-au dat seama de asta (si) din cauza lui Biles. Sau mai bine spus si-au dat seama ca Biles nu poate fi batuta decat prin schimbarea codului. Probabil se va adapta si noilor schimbari si oricum acestea nu vor intra in vigoare decat din 2017, iar Biles se va retrage mai mult ca sigur dupa Rio.

    Solul Mustafinei poate fi un exemplu de cum vor ei sa arate noul cod din gimnastica, cu accent pe partea artistica. Andreea Iridon de la noi, de asemenea.

    Insa mai e cale lunga. Asta isi doreste Grandi, insa nu va decide el.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •