Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 56

Thread: Amical Elvetia-Romania-Germania (2014)

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Baietii se pare ca merg bine, Mia. Super rotatia la paralel si ok la sol si sarituri. Scartaie bara, dar putem spune ca suntem in grafic. Poate pentru Mondiale vom avea si aportul lui Vlad aici. Sa vedem inelul si calul. Dar bravo baietilor pana acum! O evolutie convingatoare, fara erori majore.
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Andrei castiga individualul compus. Hambuechen doar pe 3. Partea buna e ca notele lui Andrei nu sunt departe de ceea ce a primit la Nationale, deci e foarte bine vazut si afara. Excelent rezultat!
    www.fangymnastics.com

  3. #24
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Ce mult ma bucur pentru Andrei si pentru baieti in general!
    Sper ca Vlad nu a facut deplasarea doar ca sa fie menajat,mie mi se pare ca poate ajuta echipa.Multumesc de info

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    dupa nationale erau useri care ne prezentau situatia in general optimista la fete daca mi-aduc aminte. ori situatia fusese proasta si e proasta in continuare. din moment ce amu nu mai zice nimeni ca e bine. just sayin.

  6. #27
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    dupa nationale erau useri care ne prezentau situatia in general optimista la fete daca mi-aduc aminte. ori situatia fusese proasta si e proasta in continuare. din moment ce amu nu mai zice nimeni ca e bine. just sayin.
    Ai un mod dispretuitor de-a te exprima...

    Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.
    Nu suntem sub Germania daca iei in cosiderare 3 note, asa cum va fi si in finala pe echipe la campionatul modial. Apoi avem doar 6 senioare, ca sa fie protejate au avut exercitii in general usurate, vezi Stefania Stanila si Silvia Zarzu la sarituri care au DTY dar au executat doar FTY; asta a insemnat 1,6 puncte. La paralele am pierdut un punct din start, Ocolisan si Tudorache neavand coborare D, deci neimplinind cerinta care le-ar aduce 0.5 in plus la nota D. Or avea o asemenea desprindere in bagajul tehnic si au fost doar protejate? Nu stiu. Sper, ca cel putin una dintre ele cel va face paralelul si in calificari si in finala si atunci ar fi pacat ca echipa sa piarda 0.5 sau chiar un punct valoros. Si tot Larisa sa simta presiunea sa scoata echipa la capat.
    Mie mi-e teama de Larisa sincer; asta este temerea mea. Este mai rau ca Mustafina, calul de greutate al echipei. Sper sa nu se puna prea multa presiune pe ea. Imi doresc din suflet un concurs fara emotii si presiuni pentru ea, si curat pentru celelalte fete.

  7. #28
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Ai un mod dispretuitor de-a te exprima...

    Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.

    In plus, nu e totul doar alb sau doar negru. Presupun ca se refera la concursul pe echipe. Ori poate are niste argumente concrete pe care nu mi le amintesc eu.....

    O observatie legat de coborarile D la paralele. Coborarea D aduce unei senioare intregul punctaj al cerintei (0.5), iar una C, cum au ele, aduce 0.3. Deci o trecere de la coborare C la D inseamna 0.3 in plus (0.2 din diferenta de cerinta + 0.1 din diferenta de valoare a elementelor).
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.
    Nu suntem sub Germania daca iei in cosiderare 3 note, .
    in articol in para 2 spune ca formatul e trei note deci articolul e gresit, ok.

    am recitit putin si cu toate ca nici eu nu ma refeream la medalii mi se parea ca erau chestii optimiste. dupa recitire se pare ca ai dreptate, good for you bad for me, boooh. deci situatia era proasta si atunci pe echipe. Pt ca focal point la aceste worlds e team event.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Ai un mod dispretuitor de-a te exprima... .
    Nu e dispretul ce-l auzi e disperarea la felul cum stam si privim distrugerea la ceea ce ne defineste in sport, gimnastica.

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    In finala pe echipe se califica primele opt echipe? ( la fete ma refer) daca da atunci sa ne rugam sa nu se mai accidenteze vreo senioara caci se vor califica oricum.

    Toata lumea stie ca echipa de anul viitor va arata cu totul altfel deci obiectivul acum este calificarea, care este accesibila in sistemul 3-3-6.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Chestia e ca au mai fost promisiuni dar de fapt traim din amintiri:
    Ultimii zece ani la worlds asta a fost in traista:
    Attached Images Attached Images

  12. #33
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ce promisiuni?

    Larisa e din nou laudata pentru paralel de catre nume importante: http://gymnasticscoaching.com/new/20...rdache-bars-4/ Si nici macar nu a fost integralul complet Tare, ca iese!!!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  13. #34
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Dupa nota de plecare, Larisei i-au dat doar D pentru salt intins. Atunci si la executie penalizare pentru echer trebuie sa fie -.3. In acest caz, n-are prea mult sens acest salt.

  14. #35
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Daca fetele is sanatoase si fac exercitiile fara ratare avem sanse. Hai tare!!! Se poate!
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  15. #36
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Dupa nota de plecare, Larisei i-au dat doar D pentru salt intins. Atunci si la executie penalizare pentru echer trebuie sa fie -.3. In acest caz, n-are prea mult sens acest salt.
    Pe siteul The couch gymnast,unde sunt multe filmulete de la concurs, sunt si doua interviuri: unul cu Larisa si unul cu Andreea M. Larisa confirma ca acele exercitii au fost usurate si ca exercitiul ei final este cel cu 360 grupat,360 intins si salt intins..la barna. La paralele spune ca schimba exercitiul din mers in functie de cum ii ies elementele, astfel incat sa nu riste vreo ratare. Mai spune si ca obiectivul la acea competitie a fost sa faca exercitii mai usoare dar cu executie mai buna.
    Nici eu nu inteleg rostul saltului acela ,nici cu nici fara 360 intins in exercitiu ...cum nu inteleg nici de ce dupa Danilova pe care o face asa de frumos si unde altadata lega o saritura artistica acum nu mai leaga nimic...
    Last edited by myrab3la_19; 10th September 2014 at 00:32.

  16. #37
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Pe siteul The couch gymnast,unde sunt multe filmulete de la concurs, sunt si doua interviuri: unul cu Larisa si unul cu Andreea M. Larisa confirma ca acele exercitii au fost usurate si ca exercitiul ei final este cel cu 360 grupat,360 intins si salt intins..la barna. La paralele spune ca schimba exercitiul din mers in functie de cum ii ies elementele, astfel incat sa nu riste vreo ratare. Mai spune si ca obiectivul la acea competitie a fost sa faca exercitii mai usoare dar cu executie mai buna.
    Nici eu nu inteleg rostul saltului acela ,nici cu nici fara 360 intins in exercitiu ...cum nu inteleg nici de ce dupa Danilova pe care o face asa de frumos si unde altadata lega o saritura artistica acum nu mai leaga nimic...
    Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEO...zKvIAbAXHxidow

    Compozitia exercitiilor la barna pentru Larisa in ultimii doi ani nu a fost spre avantajul ei (mi se pare mie), si exercitiul pe care l-a prezentat la nationale a fost si mai rau din punct de vedere al compozitiei pentru ca are prea multe salturi, iar evident in ambele zile a ratat exercitiul Si eu chiar ma mir de ce nu leaga Danilova+saritura artistica+salt lateral. In fine...nu eu sunt antrenorul.
    Last edited by Spiridonova.Fan; 10th September 2014 at 15:39.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Am vazut cateva exercitii de la acest triunghiular.Important este ca Larisa sa nu rateze si sa-si faca exercitiile....pana la capat...a inceput sa aiba siguranta
    si nu mai rateaza....ca inainte..este mult mai bine.
    Restul fetelor...sunt in grafic..nu au dificultate mare..unele vin dupa accidentari..Andreea am inteles ca a avut probleme cu umarul.?. acesta este motivul pentru care nu lucreaza la paralele dar.. acesta este nivelul senioarelor.
    Lipsa Dianei se simte desi... si de la ea ne asteptam sa mai puna dificultate...
    Stanila a mai pus dificultate chiar daca mai rateaza(parca mai bine un ex dificil chiar daca risti sa ratezi un element decat ..simple de nivelul junioarelor)....dar nu am reusit sa inteleg...coborarea de la paralele...
    Sa fie sanatoase fetele si... trebuie sa mergem la CM...sigur fetele vor face tot ce pot pentru o clasare cat mai buna...
    Luptam pentru medalii evident...macar individuale...
    La anul mai vin junioare dar trebuie sa puna si ele dificultate la toate aparatele.
    La anul vom avea o echipa cu Larisa...Didi(daca se recupereaza) si inca o gimnasta....puternica cu D-uri mari si atunci mergem sa ne luptam pentru....aur..pana atunci...eu nu ma astept la medalii cu echipa....dar daca am lua ...una....tareeee m-as bucura!!!
    Succes tuturor la CM!!!

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEO...zKvIAbAXHxidow
    . In fine...nu eu sunt antrenorul.
    Nu esti antrenorul dar e bine de atras atentia pt ca am/avem indoieli asupra cunostintelor antrenorilor.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Ce promisiuni?
    !!
    Promisiunile pe care la face Stoica ca sa fie ales an dupa an dupa.........

    Pentru ca daca nu face promisiuni cum naiba sa-l alegi?

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Felicitari baietilor!!Arata mai bine decat ma asteptam...
    Ma bucur pentru ei si sper sa fie sanatosi...Succes!

  21. #42
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEO...zKvIAbAXHxidow

    Compozitia exercitiilor la barna pentru Larisa in ultimii doi ani nu a fost spre avantajul ei (mi se pare mie), si exercitiul pe care l-a prezentat la nationale a fost si mai rau din punct de vedere al compozitiei pentru ca are prea multe salturi, iar evident in ambele zile a ratat exercitiul Si eu chiar ma mir de ce nu leaga Danilova+saritura artistica+salt lateral. In fine...nu eu sunt antrenorul.
    Poate unele dintre fete nu pot sa il faca cu amplitudine,nu inca cel putin (ma refer la Paula si Ana pt ca pt ele sunt elemente noi)
    E o deductie de doar 0.1 din cate vad, din punctul meu de vedere se merita sa faca elementul. E totusi un D si vorbim de paralele. E si upgradabil..asa ca inteleg de ce tot mai multe fete il fac.
    Discutia asta mi-a amintit de Cerasela Patrascu...
    edit: M-am uitat mai bine la Paula mi se pare ok
    Last edited by myrab3la_19; 10th September 2014 at 18:41.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •