Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 251

Thread: Campionatul National 2014

  1. #64
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Am vazut desprinderea noua a Larisei, dar din pacate exercitiul ei e la fel de lung si greoi compus
    Nu ma pricep deloc la paralele, dar compozitia poate fi scurtata in avantajul ei (cu cat mai multe gigantici extra, cu atat mai multe depunctari...samd samd)
    ea a mai incercat-o odata, prin 2012, cred ca si la american cup o avea.

    PS, da, ideea e ca le face in acelasi exercitiu, ceea ce ii creste f mult D-ul. Cred ca e pe la 6.5 daca nu ma insel.
    Last edited by degetica; 30th August 2014 at 19:06.

  2. #65
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Eu zic ca bronzul nu e chiar irealizabil, dar va fi bataie mare cu GBR si Rusia. Ce stii de China? Cam la ce nivel sunt momentan?

  3. #66
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    China stau destul de bine. In afara de sol.

  4. #67
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Si-au revenit la sarituri? Stiu ca la Londra era jale mare

  5. #68
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    sunt cam ca noi. si au o gimnasta cu 2 sarituri valoroase, ceva cu T o cheama

  6. #69
    sport legend roxella's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    suceava
    Posts
    567
    Reputatie
    1
    da,china sta destul de bine...insa si rateaza foarte mult in concurs

  7. #70
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    Alina, Stefi a cazut la paralele? nu au aratat-o si nici nu stiu nota.
    Si Andreea iridon cum a fost la paralele?
    Nu imi amintesc aa fi ratat. A luat 13,5.
    Andreea iridon a fost bine la paralel..a luat 14 si putin. E on the right traack..calma si super executie..!
    Am uitat sa zic.. larisa are si desprindere noua.. ca un tkacev cu picioarele apropiate..sorry nu stiu denumirea..
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  8. #71
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    echer sau o fi jager , habar nu am la astea, Cred ca tkacev e celalalt??

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    nu mai suport comentarii de genul " sa fie sanatoase", "anul acesta nu avem nici un obiectiv pt mondiale", de parca le-ar dori cineva accidentate pe gimnaste, iar in ce priveste obiectivele, de vreo cativa ani spunem acelsais lucru " ca mondialele sunt de verificare, ca sunt de incalzire, ca jo conteaza", iar la JO ne smulgem parul din cap. noi vb aici de echipa Romaniei, tara care scris istorie in gimnastica, nu de echipa Uzbechistanului, cum dracului sa ne permitem sa plecam la mondiale fara niciun obiectiv pe principiul 'ele sa fie sanatoase'. inteleg ca forma fizica e importanata atat in sport, cat si in viata de zi cu zi, dar nu punem invarti la nesfarsit butata " sanatate sa fie". nu ai tinte pt concursuri, nu vei avea nici rezultate. voi sunteti constienti de faptul ca mai e o luna pana la mondiale? ce sperati ca se mai poate repara? cum Dzeu puteti sa faceti din negru alb in ciuda evidentei?

  10. #73
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    echer sau o fi jager , habar nu am la astea, Cred ca tkacev e celalalt??
    Cred ca musty o face ..
    La sarituri ana a sarit frumos, a luat 14.8 nu mai retin insa nota stefaniei..
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  11. #74
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    nu mai suport comentarii de genul " sa fie sanatoase", "anul acesta nu avem nici un obiectiv pt mondiale", de parca le-ar dori cineva accidentate pe gimnaste, iar in ce priveste obiectivele, de vreo cativa ani spunem acelsais lucru " ca mondialele sunt de verificare, ca sunt de incalzire, ca jo conteaza", iar la JO ne smulgem parul din cap. noi vb aici de echipa Romaniei, tara care scris istorie in gimnastica, nu de echipa Uzbechistanului, cum dracului sa ne permitem sa plecam la mondiale fara niciun obiectiv pe principiul 'ele sa fie sanatoase'. inteleg ca forma fizica e importanata atat in sport, cat si in viata de zi cu zi, dar nu punem invarti la nesfarsit butata " sanatate sa fie". nu ai tinte pt concursuri, nu vei avea nici rezultate. voi sunteti constienti de faptul ca mai e o luna pana la mondiale? ce sperati ca se mai poate repara? cum Dzeu puteti sa faceti din negru alb in ciuda evidentei?
    In conditiile in care avem senioare fix pe fix.. de asta ne i rugam sa fie sanatoase.
    E greu sa accepti realitatea, e greu fara diana, dar eu cred ca fwtele se vor mobiliza ..
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  12. #75
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    intr-o tara cu situatie economica dezastru, adica Romania, pregatirea centralizata e sg solutie. Cu toate astea, fetelor le trebuie antrenorul lor personal!!! , care sa le divinizeze si sa se ocupe de ele ca de urmatorul super star
    Pana si la rusi e cu antrenor personal.

    eu cred ca asta lipseste acuma.

  13. #76
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    intr-o tara cu situatie economica dezastru, adica Romania, pregatirea centralizata e sg solutie. Cu toate astea, fetelor le trebuie antrenorul lor personal!!! , care sa le divinizeze si sa se ocupe de ele ca de urmatorul super star
    Pana si la rusi e cu antrenor personal.

    eu cred ca asta lipseste acuma.
    ai pus punctul pe "i". gimnastica a evoluam ff mult in ultimii ani si fara antrenor personal e ff greu.

  14. #77
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    @Cristina: Poate suna mai bine nu avem niciun obiectiv, decat avem drept obiectiv sa ne calificam in finala de 8 Eu, cel putin, am zis ca ma asteptam la mai rau tinand cont de fetele care sunt acum in echipa. Mie mi se par ca arata mai bine decat in trecut din multe puncte de vedere. Acuma ca n-au valoarea americancelor, chinezoaicelor sau rusoaicelor e alta poveste. Fiecare cu propriile limite

  15. #78
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Uite la Paula de exemplu as exploata la maximum tinuta ei, posibilitatea combinatiilor originale (ca la barna) da pt asta cineva tre sa investeacsa in ea ff mult timp si energie. In toate as investi asa, fiecare are ceva interesant.

  16. #79
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Ca o gluma trista...la cat de putine senioare sunt...s-ar putea zice ca fiecare are antrenor personal...Dar pe de alta parte, americanii au avut doar 13. Mare pacat de cele care se pierd pe parcurs din cauza accidentarilor

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    era cind Romania mai facea fata cu sistemul peticit pe ici pe colo a trecut de fvreo doua olimpiade. chestia e ca nu se vrea schimbare in frunte : probabil lipsa de idei care duce la lipsa de antrenori daruiti. ca nici rusii nu au bani cu galeata. lipsa de idei determina antrenori mai rasariti sa emigreze pt ca te zbati fara bani atit timp cit ai un ideal accesibil, sunt unii asa, B&B.
    Nu se face o analiza transparenta/publica a ultimilor 20 ani in frg ce a mers si mai ales ce nu a mers, se da totul pe lipsa de bani cind in tara aia se risipesc bilioane.

  18. #81
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Ce trist, mie nu-mi place ce aud... ce-i cu ratarile astea pe banda rulanta la barna? ma ingrijoreaza putin.
    Totusi nu cred ca trebuie sa ne aprindem prea rau, eu sunt fericita ca Stefania a progresat din ce spuneti voi aici si poate suplini macar de forma absenta Dianei in echipa. E foarte important sa stii ca vine cineva din spate cu upgrade-uri si constanta. E genul de gimnast de 4 aparate de care chiar aveam nevoie...
    vin si eu maine la finalele pe aparate, doar sa vad si eu nebunia aia de sol a larisei <3

    Edit: mica-mare paranteza. Acum sa nu ne fie cu suparare, dar la ultima Olimpiada am avut bafta ca revenit Catalina in activitate si a pus umarul la 3 aparate. Alfel cum ar fi aratat echipa fara ea? Cred ca de-atunci trebuia tras un mini-semnal de alarma, ca din urma vin foarte putine gimnaste si la sfarsit chiar nu mai ai ce sa alegi... cum e acum, im momentul asta...
    Last edited by Gaia88; 30th August 2014 at 19:55. Reason: ...

  19. #82

  20. #83
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Sunt de acord ca Lari trebuie sa isi curete tinuta la barna, se vede ca anul asta s-a luptat mult la paralele (de a ajuns sa faca si flic pe bara si sa nu rateze ) Imi pare rau, dar mie mi-a placut la nebunie cum a salvat acolo. Nu am vazut nici o gimnasta sa stea in stand a la barna pe paralele atata timp si sa ii iasa Giganticile in plus pe bara mica au fost niste bolboroseli si asa a mascat ea o ratare. Dar e integral nou pana la urma, prezentat pentru prima data intr-un concurs, nu?

    Din pacate cred ca accidentarea lui Didi ne-a cam speriat pe toti, nu ne permitem sa pierdem pe nici una din urmatoarele gimnaste: Lari (mai ales!), Andreea M, Stefi, Ana Oco...ele sunt absolut vitale pentru echipa in momentul de fata.

    Pana la urma e de inteles ca incercam sa ne protejam fetele (si Mustafina e protejata dupa un an pauza, Komova o tine dintr-o accidentare in alta, Afanasyeva la fel - un an in concurs si doi pe de laturi). La americance ati vazut cine a mai ramas din echipa din 2012 in concurs? Doar Ross, care are aceeasi dificultate ca atunci cand era junioara. Singura diferenta e ca americancele (astea de top mai ales) lucreaza curat, la noi asta e...cam greu sa lucrezi curat cand esti Larisa Iordache, duci o echipa pe umeri, cresti la toate aparatele in cateva luni....pe mine Larisa m-a uimit azi, de m-a facut sa sar de pe scaun

    Mirabela, ziceai ca la sol nu are upgrade decat Memmel, ca pe celelalte le facea...totusi...cate gimnaste din lumea asta fac 3 tsukahare in acelasi integral? 2 oare? Superwoman Biles si Skinner (cred ca numai ele sunt, poate si Moors, dar si ea e terminate sezonul asta) - ce pachete de muschi au cele doua, cu ce vitamine sunt pompate?

    Eu sunt foarte mandra de upgradeurile Larisei, sa stiti! Si cat de multe ar putea sa mai faca inca, ce potential are fata asta, daca ar avea o echipa care sa o poata seconda macar pe cate un aparat....

    Eu repet...sper ca fetele sa ramana sanatoase (asta e! vedeti cat ne doare accidentarea Dianei, mai ales moral!!!). Din pacate generatia '98 nu s-a anuntat extraordinara nici de pe vremea junioarelor (la junioare 3 si 2 Ana, Stefi, Andreea si Silvia erau pe la jumatatea clasamentului, conduse de Irina Paun, de Ioana Badea, de Catinca si de cate altele...asta e ceea ce avem acum, tot speram la mai bine de la generatia 2001 (daca va fi sanatoasa!!!)..pana atunci insa haide sa nu ne facem griji...vom fi in primele 4, nu am dubii Doar noi ne putem impinge mai jos

    Cu un lucru sunt de acord, Mirabela: faptul ca si eu am senzatia ca sunt gimnaste care stau la lot fara sa fie bagate in seama cu anii (vezi junioarele, unele din ele sunt sub sau cel mult la acelasi nivel ca anul trecut - Andra Stoica, Anda Butuc, Andreea Iridon) - ar trebui ca antrenorii sa invete ca toate ajung sa conteze la un moment dat si ca nu poti sa faci echipa doar cu Iordache, Bulimar si Munteanu. Pentru ca surpriza! Una se accidenteaza si pac! ai zburat din carti!

    Asta mi-as dori sa se schimbe in mentalitatea romaneasca...toate fetele sa fie incurajate in egala masura si sa nu se faca diferenta intre cat de mult tragi tu de tine atunci cand altii nu iti acorda nici o atentie.

  21. #84
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Am inregistrarea competitiei. Cine o doreste sa-mi trimita un PM.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •