Results 1 to 9 of 9

Thread: Romania, campioana mondiala la handbal feminin

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1

    Romania, campioana mondiala la handbal feminin

    Nationala feminina de handbal a Romaniei sub 18 ani a cucerit, duminica, titlul mondial in finala disputata contra Germaniei la turneul din Macedonia.

    Final Romania - Germania 32-21

    detalii aici
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Göttingen/Germany
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Digi ... bravo lor ca au reusit în timp record sa organizeze transmisia tv ... asta este un merit

    dar au reusit sa piarda în transmisie directa înmânarea cupei si intonarea imnului ... pentru alea trebuia sa te uiti pe steam-ul oficial IHF pe net ...

    Felicitari jucatoarelor!!!

    Pentru Digi ... în ceea ce priveste profesionalismul ...

  3. #3
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    O performanta extraordinara, cu o generatia de exceptie. Sa vedem cate dintre aceste jucatoare vor excela si la senioare.

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Aici nu e chiar ca la tenis, sunt sanse foarte bune ca nationala de fete a Romaniei sa continue si pe viitor sa fie in top 8 cum a fost mereu!
    Atat au jucat de bine de mai ales in finala mi-au dat senzatia unui turneu amical, turnee in care la fete mereu cam spulberam tot!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Aici nu e chiar ca la tenis, sunt sanse foarte bune ca nationala de fete a Romaniei sa continue si pe viitor sa fie in top 8 cum a fost mereu!
    Nu stiu la ce te referi cand spui ca ''nu-i ca la tennis'', la handbal fete sunt sanse foarte mari sa se piarda toate, daca nu intra in programe serioase de pregatire, la cluburi/echipe serioase ...

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Posibil, dar eu nu cred asta. Eu am vazut fete de 16-17 ani la echipele mari care stateau pe langa marile campioane si cresteau superb!
    Nu e nevoie de nimic mai mult decat atat, doar sa fie cooptate in loturile echipelor noastre puternice!
    La tenis sa fii nr 1 mondial la junioare nu e nici macar o garantie ca o sa prinzi top 100 in WTA, cam asta inseamna.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Rezultatele Romaniei la turneul final din Macedonia:

    34-20 cu Argentina
    42-22 cu Uzbekistan
    37-23 cu Macedonia
    27-25 cu Germania
    30-30 cu Danemarca
    28-22 cu Croatia in optimi
    36-22 cu Olanda in sferturi
    28-25 cu Muntenegru in semifinale
    32-21 cu Germania in FINALA‚
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Campioanele mondiale au sosit acasă și au fost primite pe aeroport de peste 100 de oameni. Secundul Gavril Kozma, după prezentarea trofeului: "Un fleac! Le-am ciuruit"


    Este primul titlu mondial obținut de România la această categorie de vârstă, dar și primul la jocuri sportive după 2000.
    România a obținut opt victorii și un egal pe durata Campionatului Mondial din Macedonia. În marea finală, tricolorele s-au impus cu 32-21 în fața Germaniei.

    13:21 Peste 100 de persoane le-au așteptat pe aeroportul Henri Coandă pe jucătoarele naționalei de handbal feminin U18, care au cucerit titlul mondial la turneul final din Macedonia. Părinți, frați și suporteri au fost prezenți cu toții la terminalul "Sosiri" pentru a le felicita primii pe campioane. Acestea au arătat trofeul mulțimii prezente pe aeroport, după care au plecat către Ministerul Tineretului și Sportului, pentru întâlnirea cu ministrul Gabriela Szabo.


    "Cadoul perfect la împlinirea a 17 ani a fost victoria cu Olanda. Nu am niciun idol în handbal, preferă să iau ce este mai bun din fiecare jucătoare de valoare a lumii" - Cristina Bazaliu

    "Nici acum nu realizez că suntem campioane mondiale. În spatele performanței stă foarte multă MUNCĂ" - Alina Ilie

    "Nu am avut timp să mă gândesc că am fost desemnată cel mai bun centru din lume. Poate mai târziu" - Cristina Laslo

    "Un fleac! Le-am ciuruit" - Gavril Kozma, antrenor secund România U18

    12:50 Tricolorele au sosit acasă, la 14 ore distanță după ce se încoronau campioane mondiale în Macedonia. Jucătoarele au fost așteptate ca niște vedete pe aeroport, unde prietenii și familiile au creat o atmosferă de sărbătoare. Inițial, aeronava care le-a adus în România era anunțată că va ateriza pe Henri Coandă la 11:30.

    20:00 Tricolorele au primit trofeul cuvenit campioanei mondiale. Imediat după acest moment, fetele s-au întors către tribuna în care se regăsesc părinții și prietenii care le-au susținut pentru a arăta trofeul. Finalul în sala de la Ohrid este emoționant, junioarele cântă din tot sufletul "Deșteaptă-te române!". Echipa se întoarce luni, urmând să aterizeze pe Aeroportul Otopeni în jurul orei 11:20.

    19:52 Cristina Laslo a fost desemnată cel mai bun centru la Campionatului Mondial, Bianca Bazaliu - cel mai bun inter stânga, iar Lorena Ostase - cel mai bun pivot. Ele au fost incluse în echipa ideală. "Este foarte important ca fetele să incluse în loturile echipelor din Liga Națională și Divizia A, iar ele să joace", a declarat Rodica Petruș, antrenoare care a lucrat cu Cristina Laslo la CSS Viitorul Cluj.

    19:28 VICTORIEEEEEEEEEEEE. România este campioană mondială, după o partidă formidabilă făcute de junioarele noastre. Partida s-a terminat cu 32-21. Au marcat pentru România: Bazaliu - 10, Ostase - 5, Laslo - 5, Corban - 3, Andrei - 2, A. Ilie - 2, Carașol - 2, Abed-Kader - 2, Vasiliu - 1. Totodată, portarul Mădălina Ion a încheiat meciul cu o performanță remarcabilă, un procentaj de 48%. Felicitări tuturor celor care au contribuit la această imensă performanță, dar felicitări în primul rând junioarelor.



    19:20 România conduce la o diferență conduce la o diefrență confortabilă, scor 29-19 (min. 55), titlul de campioană mondială fiind doar o problemă care se va rezolva în câteva minute. Bazaliu a ajuns la 10 goluri, în timp ce Ostase a urcat la cota 5. Laslo reușește golul serii dintr-o "aeriană". Germania este KO.



    18:05 România conduce cu 11 goluri, scor 23-12 (min. 40), în finala Campionatului Mondial de handbal U18. Germania a schimbat sistemul de apărare, a trecut la un 4-2 cu marcaj strâns la Bazaliu și Laslo, dar tricolorele se descurcă și în această situație. A "explodat" Daniela Corban, care a înscris trei goluri consecutive în urma unor acțiuni personale.

    18:37 Tricolorele joacă excepțional, iar acest lucru se reflectă și pe tabela de marcaj, 15-7 la pauză. Dacă Germania stă în 2-3 jucătoare, care au fost anihilate de defensiva României, în schimb selecționerii naționalei noastre au la dispoziție o echipă care funcționează la capacitate maximă. Bazaliu marchează goluri excepționale, Andrei o suplinește la același nivel atunci când are ocazia, Laslo conduce jocul magistral, are calități pentru a deveni unul dintre cei mai buni centri din lume, iar Ostase pare a fi copia fidelă a Oanei Manea. Siguranța echipei vine din poartă, unde Mădălina Ion face meciul vieții, prin parade și contraatacuri care le lansează perfect.



    Bazaliu este cea mai bună marcatoare a României în prima repriză, cu 5 goluri. Au mai înscris: Laslo - 3, Andrei - 2, Ostase - 2, A. Ilie - 2, Vasiliu - 1

    18:25 România joacă la un nivel excepțional, are ritm, este combativă, este determinată. Antrenorii Roșca și Kozma au soluții pentru fiecare post, iar naționala marchează din toate pozițiile, din pozițional, pe contraatac, de la mare distanță. După 21 de minute de joc, tricolorele conduc cu un scor mai puțin scontat, 11-3. Germania a luat deja două time-out-uri.



    18:15 Apărare de fier pentru România în fața Germaniei, iar tabela arată 7-1 (min. 13). Apoi, jocul cu pivotul funcționează și la Under 18. Șansa pare să fie tot de partea tricolorelor.

    18:09 Portarul Mădălina Ion este jucătoarea momentului în naționala României, având deja câteva intervenții spectaculoase. Principalul pericol al Germaniei, Emily Bolk, nu reușește să o surprindă. Și apărarea este la mare înălțime, Ostase - Vasiliu, cuplul de apărători centrali, reușind să acopere foarte bine semicercul. Selecționerul Germaniei a cerut time-out după 8 minute, la scorul de 4-1 pentru tricolore.

    18:00 România a început în atac finala Campionatului Mondial. Roșca și Kozma au trimis pentru debut următorul "7": Ion - portar; Carașol, Bazaliu, Laslo, A. Ilie, Taivan, Ostase. Bazaliu și Laslo (foto) au marcat primele două goluri ale naționalei. Partida a început cu greșeli de ambele părți, semn că miza își pune amprenta asupra psihicului jucătoarelor.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cristina Laslo a fost desemnată cel mai bun centru la Campionatului Mondial, Bianca Bazaliu - cel mai bun inter stânga, iar Lorena Ostase - cel mai bun pivot. Ele au fost incluse în echipa ideală.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •