View Poll Results: Cine va castiga ?

Voters
1. You may not vote on this poll
  • Lara la decizie

    1 100.00%
  • Lara KO

    0 0%
  • Alvarez la decizie

    0 0%
  • Alvarez KO

    0 0%
  • Meci egal

    0 0%
Results 1 to 11 of 11

Thread: Saul "Canelo" Alvarez vs Erislandy Lara, 13 iulie 2014 - The unexpected match

  1. #1
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

    Saul "Canelo" Alvarez vs Erislandy Lara, 13 iulie 2014 - The unexpected match

    http://i2.wp.com/www.boxingnews24.co...221.jpg?w=420=

    Saul "Canelo" Alvarez (Mexic) nascut pe 18 iulie 1990, 43 de victorii la profesionism (31 prin KO), 1 infrangere si 1 egal.
    Palmares: boxrec
    VS
    Erislandy Lara (Cuba) nascut pe 11 aprilie 1983, 19 victorii la profesionisti (12 prin KO), 1 infrangere (nemeritata adaug eu) si 2 egaluri
    Palmares: boxrec


    Data: 13 iulie 2014 (data Romaniei)

    Locul: MGM Grand, Las Vegas, Nevada, USA

    Centura: niciuna (cu-i pasa ?)

    Televizari: ?


    Meciul care a invins politica urata a boxului. Alvarez din nou se va prezenta in fata un adversar de mare valoare impotriva caruia, pe hartie, are multe dezavantaje.

    Cine va castiga ? Favoritul casei si puncherul mexican sau mai tehnicul si atleticul cubanez ?
    Last edited by Lucian86; 3rd July 2014 at 15:52.

  2. #2
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

  3. #3
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Interesant ca Oscar a spus ca nu a vrut meciul asta pentru ca e foarte periculos pentru Canelo. Inseamna cred ca Alvarez a vrut meciul neaparat. Respect
    Ma enerveaza antrenorul lui Canelo.

  4. #4
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Este intradevar neasteptat,Lara cere meciulk demult iar Canelo pare ca in sfarsit se lupta cu ei mai buni-este al 4-lea meci greu consecutiv.

    Am vazut recent Canelo-Angulo si in timp ce Alvarez a fost impresionant trebuie sa spun ca totusi El Perro a parut foarte slabit.Nu stiu cat credit merita Alvare aici,am inteles ca Angulo a inceput pregatirea la putin peste 200 lbs si a intrat in ring la 174 aratand tot ca un schelet desi ironic cel care nu a facut categoria a fost Canelo.
    Nu stiu,mie inca din prima preiza mi s-a parut ca Angulo nu e acolo,nuavea absolut nimic pe pumni.Victorie inselatoare probabil asta vreau sa spun.
    Lara o sa-i puna problem mari.Sper sa am timp sa studiez meciul in zilele urmatoare.

  5. #5
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    A castigat Canelo printr-o decizie impartita: 115-113, 113-115, 117-111
    Apropo, ring announcer-ii astia ar trebuie sa nu mai urmareasca acelasi cliseu cand anunta o decizie impartita: anunta mai intai decizia judecatorului care l-a vazut castigator pe pierzator (in cazul de fata Lara); dupa deobicei rezultatul mai strans a castigatorului si la urma rezultatul mai dezechilibrat.
    Cand a zis: we have a split decision si a anuntat imediat dupa 115-113 pentru Lara, stiam deja ca Canelo va castiga In fine, no big deal.

    Sunt curios cum ati punctat meciul. Nu a fost deloc usor. Eu am avut 115-113 Lara. Un egal ar fi un rezultat foarte echitabil iar o victorie 115-113 pentru Canelo nu e un furt dar il consider putin generos; premiul care se da deobicei luptatorului mai po****r si care lupta acasa.
    Mai greu cred ca a fost de punctat in primele 6 runde. In ultimele 6 personal am dat 7-9 lui Canelo si 10-12 lui Lara. Aici si meciul a fost mai frumos cu Canelo care s-a descoperit mai mult si a atacat mai insistent, pedepsit putin in opinia mea in rundele finale.
    Da, ma asteptam mai mult de la Lara; chiar si asa tot l-am vazut castigator. Se misca excelent in ring dar nu loveste cat trebuie. E si normal ca atunci cand te misti mult, volumul pumnilor scade. E greu sa te misti si sa lovesti in acelasi timp. Cubanezii astia sunt tehnic si fizic niste luptatori exceptionali insa tactic nu prea. Opinia mea e ca putea castiga meciul asta foarte clar cu o gestiune tactica mai buna.
    Canelo a luptat binisor. Bine pentru el ca a mers foarte des la corp. Cred ca Lara le-a simtit bine si l-a incetinit putin. Doar atat caci nu cred ca a reusit sa taie bine distanta intre el si cubanez. Lara chiar foarte confortabil in miscari.

    Pana la urma, meciul asta este ca si cum n-ar fi fost. Nu s-a castigat mult si nu s-a pierdut mult, pentru ambii luptatori. Ma rog, a castigat mai mult Canelo pentru ca:
    1. A castigat oficial meciul
    2. Ii este recunoscut curajul de-al infrunta pe cubanez
    Last edited by Lucian86; 16th July 2014 at 12:39.

  6. #6
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Eu sunt putin in cealalta tabara,un 115-113 Canelo sau 114-114 sunt rezultatele pe care le vad eu.

    Canelo a avut dreptate zicand ca Lara a fugit prea mult iar ring generalship-ul este cu ma zis Kenny prea vag.Chiar is cand Lara a ''revenit'' in ultimile reprize nu a prea revenit-fugea mult,puncta rar SI INEFICACE.Pumnii lui Canelo avea efect,il miscau pe Lara iar asta se puncteaza.Munca la corp a lui Alvarez a dominat meciul.
    O repriza punctata de Farhood de la Showtime(care de obicei este un judecator excelent) a fost complet aiurea pt Lara,pe la mijloc pe undeva nu ma istiu exact.
    Canelo stamina mai buna ca in trecut si pare extrem de matur pt varsta sa.

    PS;117-111 Alvarez.Niciodata.

  7. #7
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    PS2e undercard sfarsitul lui Juanma Lopez.Prea neanderthal,prea larg in lovituri,prea usor de lovit.

    Vargas ala e calitate,l-am mai vazut boxand.

  8. #8
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Mi se pare frumos cu analizeaza lupta in emisiunea asta de la ESPN in spaniola cu Julio Cesar Chavez invitat.

  9. #9
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Acum,cum vezi un Cotto-Canelo?Care se pare ca va avea loc spre sfarsitul anului.

  10. #10
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by numero dieci View Post
    acum,cum vezi un cotto-canelo?care se pare ca va avea loc spre sfarsitul anului.
    50:50

  11. #11
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Revazut si repunctat meciul mai recent.

    Am avut 114-114 egal cu Lara avand 1,2,3,10,11, si 12 iar Canelo 4,5,6,7,8 si 9.

    Cubanezul a inceput excelent si pe fondul inceputului ca de obicei greoi al mexicanului punctant superb cu directa de stanga in primele 3.De notat ca desi Canelo nu bloca mai nimic si desi nu punea presiunea necesara a inceput inca din prima repriza cu atacul la corp.A fost clar in tactica asta si a avut ceva rezultate mai tarziu.
    Din a 4-a incolo Lara nu a mai tinut ritmul si cred ca si Canelo a facut o ajustare defensiva miscandu-si capul putin si tinand mana dreapta sus astfel blocand acea stanga a lui Lara.Malignaggi si zicea ce va face Lara cand Alvarez va bloca directa de stanga pt ca altceva nu prea folosea.
    Aici in a 5-a si a 6-a punctatul devine subiectiv rau-referitor la a 6-a o repriza in care am incredere sa punctez pt Canelo,a lucrat bine si Lara incepuse sa oboseasca si sa fie din ce in ce mai negativ.
    Aici am fost mirat de Steve Farhood(care dupa mine e cel mai bun om de box care lucreaza la ) care a punctat pt Lara si pt o ocazie rara am fost de acord mai mult cu Brian Kenny (care a avut festival pt Canelo toptusi,8-4 pt roscovan-aiurea totalul imo) care a zis clar ca nu ai cu msa dai acele reprize lui Lara si asa e.
    Pe masura ce reprizele de mijloc treceau Alvarez prindea din ce in ce mai mult curaj si a devenit cred o victima a propriului succes.Incepuse sa se arunce fara aparare si fara miscarea capului sau balans din ce in ce mai mult.Nu ma itaia ringul ci il urmarea pe cubanez care a revenit in ultimile reprize sa fure egalul pe cardul meu dar multe reprize foarte echilibrate acolo.
    Nici o mirare ca decizia a mers pt vaca de muls a boxului.

    Nu am problema cu 7-5 pt oricare dar acel 9-3 Canelo e scarbos.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •