View Poll Results: Cine se califica in semifinale?

Voters
27. You may not vote on this poll
  • Argentina

    12 44.44%
  • Belgia

    15 55.56%
Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 106 to 126 of 151

Thread: Sferturi CM 2014: Argentina - Belgia 1-0

  1. #106
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Meci de povestit nepotilor.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  2. #107
    sport legend BlueEnergy's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2,439
    Reputatie
    1
    Ce semifinale ne asteapta...Brazilia - Germania si Argentina - Olanda. Oricare din cele patru au sansa sa ia cupa mondiala. Parerea mea e ca Argentina a jucat cel mai slab din cele 4 prezente in semifinale. O finala Germania - Olanda ar fi de vis!

  3. #108
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    cel mai urat meci din fazele eliminatorii
    retired.

  4. #109
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    @Bobi
    Mai de povestit nepotilor a fost ala de aseara, de ce sa povestesti de asta, ai ura pe ei .

    S-a trezit Belgia in ultimele 5 minute ca in rest au frecat duda ziceai ca e meci in dubla mansa
    S-a calificat pacatoasa asta de Argentina, care am constatat in seara asta ca imi este mai antipatica decat imi este Brazilia

  5. #110
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Sabella is a fucking genius! Ce a facut din Argentina. Jucatori ca Basanta, Biglia, Perez, Demichelis si totusi. In sfarsit a inceput si Higuain sa joace, in urmatorul meci e titular si Aguero. Sper sa revina Di Maria.

  6. #111
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    de povestit nepotilor ca sa adoarma

    @carlo de ce dezamgire? pentru belgieni ar trebui sa fie o mare performanta. sunt echipa de grupe, cel mult optimi. sa ajungi in sferturi e o performanta.

    p.s: bine ca am scapat si de astia.

  7. #112
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Pronuntam tottenham asa cum citim pe romaneste, nu vad nici o problema.
    Dinamo Moscova ar trebui sa pronuntam "maskva"? Nici englezii nu zic Bucuresti, ci Bucharest...

    Nu trebuie sa ne batem capu' cu pronuntarea ca sunt vreo 200 de tari in lume si mii de dialecte. Doar nu o sa le invatam pe toate
    Daca am citi totul dupa cum ar fi in romana, unde am ajunge? Hai sa citim si Manchester, Liverpool sau Chelsea tot asa. P-astea vad ca le pronunta toata lumea bine...
    Dinamo Moscova si Bucharest sunt echivalente. Pentru Tottenham nu exista echivalent.
    Nu trebuie sa le stim pe toate, dar macar pe astea uzuale, pe care le folosim.
    Mie mi se pare o forma de respect fata de cultura tarii respective sa pronunti cat de cat corect. Plus ca se pastreaza farmecul diversitatii culturale. La fel si cu numele jucatorilor. Mai ales ca romanii au capacitatea de a pronunta corect cam in toate limbile.
    Dar nah. Fiecare cu parerea lui.
    [LIST][*][B][COLOR="Blue"]Ro[/COLOR][COLOR="Yellow"]ma[/COLOR][COLOR="Red"]nia[/COLOR][/B] [B][COLOR="Green"]Ita[/COLOR][COLOR="Red"]lia[/COLOR][/B][/LIST]
    [LIST][*][B][COLOR="red"]Steaua[/COLOR] [COLOR="Blue"]Bucuresti[/COLOR][/B] [B][COLOR="Red"]Manchester[/COLOR] [COLOR="Yellow"]United[/COLOR][/B] [B][COLOR="Blue"]Real Madrid[/COLOR][/B] [B][COLOR="Black"]AC[/COLOR] [COLOR="Red"]Milan[/COLOR][/B][/LIST]

  8. #113
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Argentina are 5 victorii la limita...bleah...hai cu Olanda in finala.
    Hmm. Asta imi aminteste de Spania 2010.

    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    S-a calificat pacatoasa asta de Argentina, care am constatat in seara asta ca imi este mai antipatica decat imi este Brazilia
    Asa te vreau.

    Nu-mi vine sa cred ca unii o vedeau pe Belgia campioana mondiala)))). Seriously?
    [LIST][*][B][COLOR="Blue"]Ro[/COLOR][COLOR="Yellow"]ma[/COLOR][COLOR="Red"]nia[/COLOR][/B] [B][COLOR="Green"]Ita[/COLOR][COLOR="Red"]lia[/COLOR][/B][/LIST]
    [LIST][*][B][COLOR="red"]Steaua[/COLOR] [COLOR="Blue"]Bucuresti[/COLOR][/B] [B][COLOR="Red"]Manchester[/COLOR] [COLOR="Yellow"]United[/COLOR][/B] [B][COLOR="Blue"]Real Madrid[/COLOR][/B] [B][COLOR="Black"]AC[/COLOR] [COLOR="Red"]Milan[/COLOR][/B][/LIST]

  9. #114
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Not by much. Asa ca nu te entuziasma .

    Belgia a fost oarecum umflata cu pompa pentru mondialul asta. Dupa cate citisem despre ei ma asteptam sa rupa gura targului, nu neaparat sa ajunga pana in semifinale dar sa joace altfel... Mie nu mi-a placut cum au jucat dar oricum au timp sa creasca jucatorii. In 2016 cred ca e de urmarit parcursul Belgiei.

  10. #115
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Not by much. Asa ca nu te entuziasma .

    Belgia a fost oarecum umflata cu pompa pentru mondialul asta. Dupa cate citisem despre ei ma asteptam sa rupa gura targului, nu neaparat sa ajunga pana in semifinale dar sa joace altfel...
    Same here.
    [LIST][*][B][COLOR="Blue"]Ro[/COLOR][COLOR="Yellow"]ma[/COLOR][COLOR="Red"]nia[/COLOR][/B] [B][COLOR="Green"]Ita[/COLOR][COLOR="Red"]lia[/COLOR][/B][/LIST]
    [LIST][*][B][COLOR="red"]Steaua[/COLOR] [COLOR="Blue"]Bucuresti[/COLOR][/B] [B][COLOR="Red"]Manchester[/COLOR] [COLOR="Yellow"]United[/COLOR][/B] [B][COLOR="Blue"]Real Madrid[/COLOR][/B] [B][COLOR="Black"]AC[/COLOR] [COLOR="Red"]Milan[/COLOR][/B][/LIST]

  11. #116
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Fraieri belgienii. Ca si elvetieni, atac slab pe final de meci doar.
    beleafer

  12. #117
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristyniku View Post
    Or sa invete vreodata comentatorii nostri sa pronunte corect "Tottenham"? Nu cred.
    Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
    Parerea mea...
    Strict OnTopic
    La cate surprize au fost in faza grupelor chiar nu ma asteptam ca toate favoritele sa se impuna pana la urma in fazele eliminatorii. La cate prelungiri au fost in optimi chiar nu ma asteptam ca meciurile din sferturi sa se termine in 90 de minute.

  13. #118
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    imi pare rau pt belgieni dar n aveau nicio sansa de la inceput,au jucat tot meciul in 10,nu poti castiga cu acest Florin Lovin numit Fellaini,e cel mai slab jucator de la mondial,absolut inutil

  14. #119
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Asa e, dar mai stiu eu unul chiar mai slab. Giroud il cheama.

  15. #120
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mblue View Post
    Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
    Parerea mea...
    Asta cu englezii a fost "sa moara si capra vecinului". Nu e vorba de facut pe plac. Citeste ce i-am raspuns lui Sevilla86. Englezii au dificultati in a pronunta cuvintele romanesti. Doar prin muuult exercitiu ar reusi. Nu le pronunta aiurea intentionat. Romanii pot cu usurinta pronunta cam in orice limba.
    Italienii si mai ales francezii dau pe afara de un nationalism prost inteles si mie mi se pare ca deja dau in penibil si devin ridicoli.
    [LIST][*][B][COLOR="Blue"]Ro[/COLOR][COLOR="Yellow"]ma[/COLOR][COLOR="Red"]nia[/COLOR][/B] [B][COLOR="Green"]Ita[/COLOR][COLOR="Red"]lia[/COLOR][/B][/LIST]
    [LIST][*][B][COLOR="red"]Steaua[/COLOR] [COLOR="Blue"]Bucuresti[/COLOR][/B] [B][COLOR="Red"]Manchester[/COLOR] [COLOR="Yellow"]United[/COLOR][/B] [B][COLOR="Blue"]Real Madrid[/COLOR][/B] [B][COLOR="Black"]AC[/COLOR] [COLOR="Red"]Milan[/COLOR][/B][/LIST]

  16. #121
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Asa e, dar mai stiu eu unul chiar mai slab. Giroud il cheama.
    nu inteleg nici acum cum de joaca titular la Arsenal un jucator de Bastia sau Nancy

  17. #122
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mblue View Post
    Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
    Parerea mea...
    Strict OnTopic
    La cate surprize au fost in faza grupelor chiar nu ma asteptam ca toate favoritele sa se impuna pana la urma in fazele eliminatorii. La cate prelungiri au fost in optimi chiar nu ma asteptam ca meciurile din sferturi sa se termine in 90 de minute.
    romana e mai grea ca engleza.
    noi avem litere pe care aia nu stiu sa le pronunte
    retired.

  18. #123
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristyniku View Post
    Asta cu englezii a fost "sa moara si capra vecinului". Nu e vorba de facut pe plac. Citeste ce i-am raspuns lui Sevilla86. Englezii au dificultati in a pronunta cuvintele romanesti. Doar prin muuult exercitiu ar reusi. Nu le pronunta aiurea intentionat. Romanii pot cu usurinta pronunta cam in orice limba.
    Italienii si mai ales francezii dau pe afara de un nationalism prost inteles si mie mi se pare ca deja dau in penibil si devin ridicoli.
    Da, de aia toti romanii pronunta Londra nu London, PariSSS nu Pari, sau Viena nu Wien. Praga nu, Praha. Varsovia nu Warszaw. Cracovia nu Krakow.
    beleafer

  19. #124
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mblue View Post
    Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
    Parerea mea...
    pe vremuri romanii se mandreau cu limbile straine pe care le vorbeau. acum au inceput sa sincronizeze filme fiindca a fi intelectual nu mai e la moda. pretul va veni mai tarziu

    bayern monaco: e un exemplu prost. nimeni nu a spus sa folosesti numele original al orasului daca tu ai un alt nume in limba ta. vezi Belgrad, Budapesta, Londra, Moscova etc. dar daca n-ai nume propriu in limba ta poti macar incerca sa spui originalul corect. asta daca ai pretentii de intelectual

    le. vad ca argumentul tocmai a fost folosit si de un alt coleg

  20. #125
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Da, de aia toti romanii pronunta Londra nu London, PariSSS nu Pari, sau Viena nu Wien. Praga nu, Praha. Varsovia nu Warszaw. Cracovia nu Krakow.
    De echivalente ai auzit? Nu le pronunta asa, alea sunt echivalente.

    Quote Originally Posted by Cristyniku View Post
    Dinamo Moscova si Bucharest sunt echivalente. Pentru Tottenham nu exista echivalent.
    [LIST][*][B][COLOR="Blue"]Ro[/COLOR][COLOR="Yellow"]ma[/COLOR][COLOR="Red"]nia[/COLOR][/B] [B][COLOR="Green"]Ita[/COLOR][COLOR="Red"]lia[/COLOR][/B][/LIST]
    [LIST][*][B][COLOR="red"]Steaua[/COLOR] [COLOR="Blue"]Bucuresti[/COLOR][/B] [B][COLOR="Red"]Manchester[/COLOR] [COLOR="Yellow"]United[/COLOR][/B] [B][COLOR="Blue"]Real Madrid[/COLOR][/B] [B][COLOR="Black"]AC[/COLOR] [COLOR="Red"]Milan[/COLOR][/B][/LIST]

  21. #126
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristyniku View Post
    De echivalente ai auzit? Nu le pronunta asa, alea sunt echivalente.
    Si acuma tu cam ce vrei? sa arunci echivalentele la gunoi, ca sa pronuntam cu e in limba de origine?

    Ce este un echivalent? o adaptare in limba ta a unui neologism ca sa-i eviti pronuntarea originala. Da?
    beleafer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •