View Poll Results: Cine se califica in semifinale ?

Voters
33. You may not vote on this poll
  • Germania

    21 63.64%
  • Franta

    12 36.36%
Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 248

Thread: Sferturi CM 2014: Germania - Franta 1-0

  1. #43
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Evident! Dar cu riscul sa ma repet, are si Franta sansele ei...

    sansele = "arbitrajele"


    Oricum, numele thread-ului nu-mi place, ar trebui sa fie Germania - Franta si nu invers, ia sa rectificam noi problemaaa... asa!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #44
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Germania in mod oficial inca este RFA.
    asa este. in trecut se foloseau initialele RFG pentru a delimita de RDG (cu variantele respective in fiecare limba). dar titulatura oficiala a germaniei a ramas Republica Federala a Germaniei adica RFG. doar ca nu se mai foloseste pentru a desemna echipa de fotbal

  3. #45
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    ce ghinion pe capul francezilor,ii prind nemtii in plin ramadan

    lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...
    lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
    stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
    daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  4. #46
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post

    lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...
    lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
    stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
    daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?
    Profund, profund. Intrarea, fie ea periculoasa, intra in arsenalul jocului de fotbal, dupa cate stiu eu, muscatura, nu. Si mai e ceva, aici arbitrul a vazut si a dat galben, e drept, se putea si rosu. In celalalt meci, arbitrul nu a vazut iar respectivul este un recidivist notoriu prin metoda originala de a-si aborda adversarii.

    In alta ordine de idei, e pacat ca la un CM atat de frumos noi in loc sa discutam fotbalul ne etalam idiosincraziile. Eu chiar nu inteleg, ok, am preferintele mele si sustin asta, ce ma impiedica sa comentez meciul, sa-mi sustin echipa preferata fara spoturile de cecitate personala. Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!
    Last edited by miril; 3rd July 2014 at 11:54.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #47
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    O sa se puna batista pe tambal la intrarea lui Matuidi este tipish francez,se discuta de intrarea lui Schumacher de acum 34 de ani;dand sa se inteleaga,ca trebuie sa existe o compensare istorica.

    Sa dam Cezarului ce este a Cezarului : Franta ca sa castige pe teren trebuie sa recupereze foarte sus baloane intre fundasii si mijocasii germani,sa ii prinda pe contre-pied Germania are slabiciunile ei.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  6. #48
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sa nu facem comparatie, intrari din astea sunt frecvente, numai la acest CM au fost vreo patru-cinci care au fost judecate fie fara cartonas, foarte gresit, fie cu galben, si din cate stiu eu, niciun rosu. Daca ar fi o compensatie istorica ar trebui si ceva dinti inapoi. Sa nu exageram. Intrarea aia a fost criminala, nu putem face comparatie, in plus nu trebuie sa intram in capcana de a judeca in functie de natia jucatorului, chiar daca am fi tentati.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #49
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!
    Last edited by Tyler Durden; 3rd July 2014 at 12:09.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  8. #50
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Profund, profund. Intrarea, fie ea periculoasa, intra in arsenalul jocului de fotbal, dupa cate stiu eu, muscatura, nu. Si mai e ceva, aici arbitrul a vazut si a dat galben, e drept, se putea si rosu. In celalalt meci, arbitrul nu a vazut iar respectivul este un recidivist notoriu prin metoda originara de a-si aborda adversarii.

    In alta ordine de idei, e pacat ca la un CM atat de frumos noi in loc sa discutam fotbalul ne etalam idiosincraziile. Eu chiar nu inteleg, ok, am preferintele mele si sustin asta, ce ma impiedica sa comentez meciul, sa-mi sustin echipa preferata fara spoturile de cecitate personala. Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!
    nu stiu cat e de profund ,dar evident e sigur...
    sunt intrutotul de acord cu suspendarea pe baza probei video a lui suares .
    dar mi se pare cu totul aberant sa ii iei apararea unui animal care rupe picioare, argumentand ca intrarea la rupere face parte din arsenalul jocului de fotbal si sa il infierezi ca pe un criminal pe unul care si-a muscat adversarul ...
    termenii medicali pe care ii utilizezi (desi marturisesc ca nu inteleg notiunea de spot de cecitate ) nu-si au locul intr-un comentariu despre un meci si chiar nu inteleg de ce ne etalam partipris-urile si prejudecatile in loc sa discutam despre un CM atat de frumos ...
    PS acum am vazut ca ai bolduit cuvantul cocotier. nu ,nu sunt rasist. animal ii spun oricarui idiot care rupe picioare pe terenul de fotbal.
    Last edited by cimitiru' ghencea; 3rd July 2014 at 12:14.
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  9. #51
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu am aparat, am spus ca intrarea este periculoasa si merita un rosu. In rest, QED.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #52
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    asa e,n-ai aparat,doar ai demonstrat ceva.
    sau cel putin asa crezi...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  11. #53
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Hai nu mai citi gandurile ca intram intr-o zona obscura a discutiei. E problema ta sa intelegi ce intelegi, intentia mea este ce a subliniat si Tyler, nimic altceva.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #54
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Oricât ai încerca, cum să faci abstracție de nații când este vorba de un meci între echipele naționale?? Ia întreabă un microbist francez ce înseamnă pt el Franța-Germania!? Una peste alta, este cel mai tare meci din acest sfert de finală. Franța nu a mai bătut Germania la CM din 1958, de pe vremea lui Fontaine.

  13. #55
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Nu faci abstractie complet, dar in loc sa judecam in functie de simpatiile sau antipatiile culturale, politice, istorice, cred ca e mai just sa judecam in functie de stilul de joc.

    Eu spre exemplu urasc statul rus din toti rarunchii, dar asta nu m-a impiedicat sa tin cu Rusia la Euro 2008 cand a avut un joc incantator. S-a vazut mana lui Hiddink.

  14. #56
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dexter30 View Post
    Nu faci abstractie complet, dar in loc sa judecam in functie de simpatiile sau antipatiile culturale, politice, istorice, cred ca e mai just sa judecam in functie de stilul de joc.

    Eu spre exemplu urasc statul rus din toti rarunchii, dar asta nu m-a impiedicat sa tin cu Rusia la Euro 2008 cand a avut un joc incantator. S-a vazut mana lui Hiddink.
    La asta m-am referit.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #57
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Asta este altceva. În ce privește afirmația ta cu statul rus...nu vreau să intru în discuții, dar în ea trebuie să se încadreze orice imperiu, orice mare putere mondială din istorie. În rest, ai dreptate.

  16. #58
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post

    lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...
    lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
    stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
    daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?
    ia sa te uitu tu cam de cate generatii sunt musulmanii germani in germania
    retired.

  17. #59
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Aurel.D View Post
    dar în ea trebuie să se încadreze orice imperiu, orice mare putere mondială din istorie.
    Diferenta e ca pentru Romania Rusia a reprezentat si reprezinta un pericol mai mare decat alte mari puteri. Daca as trai in Cuba sau Iraq as avea probabil ceva cu statul american. Dar ai dreptate, sa nu deviem.

  18. #60
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post

    lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...
    oezil si khedira au recunoscut inaintea meciului cu algeria ca ei nu tin postul de ramadan. jucatorii algerieni nu si-au putut permite aceasta libertate in declaratii. au raspuns evaziv. halihodzic a raspuns nervos ca el nu comenteaza politica sau religia

    parerea mea e ca nimeni nu a tinut postul. diferenta a fost doar in declaratii

  19. #61
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Franz are dreptate in ce spune insa mai pe ocolite.

    In Franta, algerienii nu sunt integrati in societate (europeana) religia ii impiedica sa progreseze fie ca sunt in Franta sau Algeria nu conteaza locul.
    In momentul de fata problema este ca echipa nationala se bazeaza pe o parte din ei;nu poate fi vorba de un grup unit, echipa Frantei.
    Didier incearca mai exclude unul ,mai are discutii etc Daca se va intampla ceva bun in echipa Frantei este datorita lui Didier atata tot;jucatorii se regrupeaza in grupulete mici ''mici bisericute" in trad in romana.


    In Germania turcii sunt cu mult mai moderati;germanii stiu sa creeze apartenenta la un grup,pun multa baza pe forta de grup,pe ajutor etc
    Last edited by iulian_1976; 3rd July 2014 at 14:46.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  20. #62
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    In Germania turcii sunt cu mult mai moderati;germanii stiu sa creeze apartenenta la un grup,pun multa baza pe forta de grup,pe ajutor etc
    Am vazut la Berlin niste turci care aratau super punk. Generatiile mai vechi o ard cu religia, au cafenele lor, locurile lor, astora mai tineri (celor mai multi dintre ei) li se cam rupe de traditie.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  21. #63
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Turcii sunt turci, secularizati, arabii sunt arabi, radicalizati. In Anglia cei de origine araba fac jihadul in Siria si Irak incorporandu-se in Isis. Cand Franta avea un Boli, Tresor, Tigana, Thuram, Dessailly, Zidane, Germania incepuse timid cu doi jucatori jumatate polonezi. Iar generalizam, exageram.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •