Results 1 to 20 of 20

Thread: Caracteristici racheta tenis

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1

    Talking Caracteristici racheta tenis

    Buna ziua, in primul rand.
    Sunt nou pe aici. Tocmai ce mi-am facut cont. Sunt in cautarea achizitionarii unei rachete de tenis si cum sunt foarte atent la micile detalii (stiind ca astea fac diferenta), m-am izbit de o mica problema. Atunci cand sunt prezentate caracteristicile unei rachete, una din ele este ceea ce se numeste (strung si unstrung). Ma puteti lamuri si pe mine la ce se refera si ce influenta are "strung", in comparatie cu ''unstrung" in caracteristicile rachetei.
    Va multumesc !

  2. #2
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Nici nu cred ca mai e nevoie de traducere:
    http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=204674
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Sa inteleg ca desi la greutatea rachetei ar scrie 285 grame, avand si caracteristica "strung", ea va fi de 300 grame fara racordaj?

  4. #4
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RazvanN View Post
    Sa inteleg ca desi la greutatea rachetei ar scrie 285 grame, avand si caracteristica "strung", ea va fi de 300 grame fara racordaj?
    Strung inseamna racordata, cum adica neracordata e mai grea decat racordata?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Am gresit, scuze, am vrut sa spun, racheta racordata va cantari mai mult cu vreo 10-15 grame , decat in stare neracordata?

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Greutatea trecuta pe racheta, avand si optiunea strung, este greutatea rachetei neracordata, nu?

    Par example, racheta pe care vreau s-o achizitionez eu are 285 de grame si optiunea strung...deci greutatea rachetei este de 285 de grame fara racordaj, nu?

  7. #7
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RazvanN View Post
    Greutatea trecuta pe racheta, avand si optiunea strung, este greutatea rachetei neracordata, nu?

    Par example, racheta pe care vreau s-o achizitionez eu are 285 de grame si optiunea strung...deci greutatea rachetei este de 285 de grame fara racordaj, nu?
    Exact e 285 g minus circa 20g, adica 265. E prea usoara pt tine, eu ti-am recomandat 285g neracordata. Chiar daca la inceput ti se pare grea dupa 1-2 luni te obisnuiesti si-o sa-ti placa. Daca iei una usoara acum, o sa-ti placa la inceput dar dupa cateva luni vrei s-o schimbi...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Dimensions
    Beam is 22 mm, the head size is 645 cm2, the weight (unstrung) is 285g, balance (unstrung) is 330mm, and the string pattern is 16/19.


    asta scrie la racheta de vreau s-o achizitionez, deci dupa cum spune aici are 285 grame neracordata. nu?

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Nu mai citeste nimeni aici?

  10. #10
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RazvanN View Post
    Dimensions
    Beam is 22 mm, the head size is 645 cm2, the weight (unstrung) is 285g, balance (unstrung) is 330mm, and the string pattern is 16/19.


    asta scrie la racheta de vreau s-o achizitionez, deci dupa cum spune aici are 285 grame neracordata. nu?
    Exact!
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Multumesc de informatie!!!

  12. #12
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RazvanN View Post
    Nu mai citeste nimeni aici?
    Daca vrei rachete ieftine si echipament tenis dar nu Wilson sau altele de acest gen poti gasi la firma austriaca pro"s pro.
    Cat despre cititul postarilor tale, nici-un user nu e obligat sa-ti raspunda cand vrei, fi multumit ca ai primit gratuit atatea informatii.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Da, asa e..multumesc de informatii!

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1

    Descifrare caracteristici racheta tenis

    Buna ziua. Ce inseamna pe racheta de tenis :

    - weight:285 grame / 10.1 oz (ce inseamna acest oz?)
    - length: 685 / 27 '' (banuiesc ca 27 '', ce inseamna?)
    - tension 22-26 kg/ 48-57 lbs ( ce inseamna lbs?)
    - headsize 645 cm 2/100 in2 ( ce inseamna 100 in la patrat, adica 100in 2?)
    - balance 330 mm / 1/2''HL (m-am lamurit ce inseamna HL, dar ce vrea sa zica cu 1/2, ca sunt 1 sau 2 punte HL sau se face raportul si este vorba de 0,5 puncte HL?


    Multumesc anticipat pentru eventualele informatii.

  15. #15
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Tot ce ai intrebat tu sunt unitati de masura folosite in Statele Unite, echivalentul celor scrise in stanga in unitati de masura europene (pe care le cunosti sper).

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Am inteles. Le cunosc, n-avea grija. Am achizitionat o racheta de tenis de pe Tennis-point.....stii ca e site nemtesc, face reclama la el si pe eurosport, insa pe racheta scrie Made in China, sa nu fie originala?

  17. #17
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Ce intelegi tu prin originala? Toate lucrurile in productie de masa se fac acum in China. Daca pe racheta scrie Wilson, dar si Made in China, e clar ca chinejii au licenta sa produca rachetele Wilson si le fac atat de bine cat stiu ei sa le faca. Doar daca esti Federer sau Nadal primesti lucruri de calitate 100%.

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Mioveni
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Da, dar cumpara-ti tu o racheta din decathlon,,,,,daca aia e originala eu ma impusc si scrie pe ea Made in China, deci fac si produse contrafacute, la asta se pricep cel mai bine.

  19. #19
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Trebuie sa fii foarte ghinionist sa nimeresti ceva de calitate chiar foarte proasta. Mai ales pentru tine ca amator, nu conteaza asa mult. Atata timp cat racheta e facuta decent si e ceea ce scrie pe ea, e totul ok.

  20. #20
    hard-worker effect's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ICEland
    Posts
    1,992
    Reputatie
    1
    Ce nu e zilele astea Made in China? de la telefoane ultra-performante la automobile,productia in China se situeaza la un nivel incredibil. Asta nu le face mai putin calitative,de obicei companiile asigura materialele cele mai bune,tehnologia din fabrici,training pentru personal si au echipe din tara de origine care super-vizeaza detalii precum productia,nivelul angajatilor,mediul de lucru,nepermitandu-si compromiterea calitatii
    [b]"If you want it, dont just think you want it, go out and ****ing WANT IT! [/b] - Bruce "***ing" Boudreau

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •