View Poll Results: Cine se califica in semifinale?

Voters
34. You may not vote on this poll
  • Olanda

    27 79.41%
  • Costa Rica

    7 20.59%
Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 418

Thread: Sferturi CM 2014: Olanda - Costa Rica 0-0 (4-3)

  1. #22
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Compara-i cu alde Pirlo
    Pirlo, campion mondial la fotbal cu Italia, de doua ori castigator al Ch L si al Super Cupei si o data castigator al campinatului mondial la echipe de club cu Milan.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #23
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    despre cavani si rooney ,nimic ?
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  3. #24
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    De ce ar trebui sa raspund, ce intrebarea mi s-a adresat mie? Am spus de Pirlo pentru ca este clar ca jucatorul are palmares si la club si la nationala. Pe Pirlo l-am discutat de mai multe ori, aici, de aceea am considerat ca merita un raspuns la afirmatia cu a lui JJ. Parerea mea, jucatorii numiti, olandezii si cei ceilalti sunt comparabili. Sa nu uitam ca Sneijder pana acum a facut un CM modest, exceptia golului cu Mexic, la fel si Robben si Van Persie, in alte turnee, la nationala si club. Jucatori excelenti, toti cei numiti mai sus, nimic de comparat in favoarea unuia sau altuia, cu alte cuvinte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #25
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    corect.
    totusi robben,snejder si van persie si-au dus echipa in sferturi,pe cand pirlo si rooney n-au reusit sa iasa din grupe.
    oricum era o gluma a lui jj ,iar tu iei toate lucrurile mult prea in serios.nu te supara ca intreb ,esti ardelean ?
    asta ar explica partial multe...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  5. #26
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    corect.
    totusi robben,snejder si van persie si-au dus echipa in sferturi,pe cand pirlo si rooney n-au reusit sa iasa din grupe.
    oricum era o gluma a lui jj ,iar tu iei toate lucrurile mult prea in serios.nu te supara ca intreb ,esti ardelean ?
    asta ar explica partial multe...
    Pai nu vorbim serios aici sau doar facem glumite ? Nu ma cunosti deloc dar faci afirmatii hazardate si nu este prima oara. Chiar ar trebui sa-ti pui problema de ce te comporti cum de comporti cu unii colegi cu care nu prea ai avut nimic de impartit iar daca ai avut cel putin unul ca mine a incercat sa fie corect, civilizat, lucru care nu inseamna ca sunt "plictisitor" dupa standardele unora. Te asigur ca tin la glume dar, sincer, nu-mi plac glumele care se pretind bune de baietii de gasca de pe forum. Noi romanii avem o problema cu glumele, ne credem campionii mondiali, dar crede-ma nivelul este...doar dambovitean, de multe ori. Cam multi confunda gluma cu mistoul facut despre unii perceputi ca nefacand parte din gasca vesela. Cine ma cunoaste in particular de aici de pe forum stie ce fel de persoana sunt. Cam atat, offline. Sa vedem cu decurg de acum incolo lucrurile pentru vedetele ramase in cursa caci, sa nu uitam, mai sunt ceva meciuri de jucat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #27
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Pai nu vorbim serios aici sau doar facem glumite ? Nu ma cunosti deloc dar faci afirmatii hazardate si nu este prima oara. Chiar ar trebui sa-ti pui problema de ce te comporti cum de comporti cu unii colegi cu care nu prea ai avut nimic de impartit iar daca ai avut cel putin unul ca mine a incercat sa fie corect, civilizat, lucru care nu inseamna ca sunt "plictisitor" dupa standardele unora.

    eu am luat-o pe aia cu idiosincraziile si spoturile de cecitate ca pe o glumita.asta pentru ca nu ma cunosti deloc si nu esti genul sa faci afirmatii hazardate...
    daca n-a fost o glumita ar trebui sa-ti pui problema de ce te comporti cum de comporti cu unii colegi cu care nu prea ai avut nimic de impartit ...
    cel putin cu unul ca mine ,care cu exceptia faptului ca are opinii foarte diferite de ale tale in aproape toate privintele , a incercat sa fie corect si civilizat in relatia cu userul miril...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  7. #28
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ai zis cocotier am dreptul sa nuantez caci nu ai nicio justificare sa vorbesti asa. N-ai inteles, e treaba ta. Trebuie sa recunosti ca nu m-ai vazut sa discut treaba asta decat acolo unde a fost cazul si nu am facut aluzii stravezii despre ce ai spus tu pe alte thread-uri asa cum ai procedat tu. Inca un lucru pe care nu-l poti sa-l justifici. Hai sa o lasam asa, nu-i bai. Nu trebuie sa o intindem intr-un offtopic, fiecare are parerea lui, nu-i nicio nenorocire.

    Olanda este clar favorita chiar daca Costa Rica este surpriza acestui CM.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #29
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    despre cavani si rooney ,nimic ?
    Unul e slab, alalalt e si mai slab, nu stiu sigur in ce ordine.
    Sa vina la Arsenal in vara trecuta pe 60 de milioane mucea ala, auzi!? Mai bine Giroud de 10 ori.
    Cu 60 de milioane imi iau inca un Ozil si-mi ramane bani si de un Villa sau doi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #30
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    corect.
    totusi robben,snejder si van persie si-au dus echipa in sferturi,pe cand pirlo si rooney n-au reusit sa iasa din grupe.
    oricum era o gluma a lui jj ,iar tu iei toate lucrurile mult prea in serios.nu te supara ca intreb ,esti ardelean ?
    asta ar explica partial multe...
    Ce gluma bre? Cum au trecut de susnumitii, Ruiz&co trec si de olandezi.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  10. #31
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Ce gluma bre? Cum au trecut de susnumitii, Ruiz&co trec si de olandezi.
    hehe...
    nu cred,da' omul e liber sa viseze...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  11. #32
    sport legend Dexter30's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,303
    Reputatie
    1
    S-a accidentat vreun olandez la cur? Nu? Atunci tactica va merge bine si in sferturi.

  12. #33
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    asa ceva...
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #34
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Shinnok View Post
    asa ceva...
    Sa iasa acasa eventual.


    Zic acum ca poate maine nu apuc.
    http://i.imgur.com/TDjIp1kl.jpg

  14. #35
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    2-0 lejereanu. daca nu castigi cu costa rica, meriti sa te desfiintezi.

  15. #36
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,215
    Reputatie
    0
    Asa ziceau si englezii si italienii.

  16. #37
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    mai vorbim cand o sa aiba anglia si italia jucatorii olandei.

  17. #38
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Olanda a trebuit sa faca o curatenie de latino-americani .. hispanici ...
    Nu stiu germana, dar pentru finala cu Germania olandezii vor face in limba engleza.

    M-am cam saturat de atentionarea "preparate !!". Dar cineva trebuia sa-i scoata si pe astia de joaca "la ei acasa", chipurile .. si care de zeci de ani au ironizat Europa, ca cica n-au europenii nici mingicari nici joc spectaculos .. Bun ! Am vazut spectacol la Argentina de nu s-a mai putut. Brazilia ar avea totusi o scuza : presiunea prea mare pe umerii lor (astia chiar joaca acasa, pe bune).
    Las' ca le iau nemtii presiunea de pe ei si-i "scutesc" de presiunea finalei.

    Nu e vorba de vreo "metamorfoza", avand in vedere ca Germania era pentru mine pe ultimul loc, era odata "dusmanul" !! .. Ash, astea-s glume.
    Dar pentru rasplatirea celor care au jucat cel mai bine si care nu s-au pus pe "tras de timp" sau alte chestii de gen, cel mai nimerit este o finala Olanda-Germania. Si probabil asa va fi.

    Mai greu un pic pentru germani, dar se descurca ei cumva. Norocul lor PROVERBIAL este si mai mare decat cel al argentinienilor.
    Si atunci Germania va fi "sansa Olandei". Ca daca ar fi Brazilia in finala nu mai sper nimic. Invadeaza aia terenul, cine stie ce se intampla ...

    Si inainte de plecarea din Argentina, in 1978, olandezii au stat multe ore ascunsi intr-un fel de beci, demi-sol ... au plecat pe ascuns ... Familia lui Cruyff tot fusese amenintata cu moartea si atunci Cruyff si-a anuntat retragerea din fotbal prin aprilie, ca sa nu spuna despre ce e vorba si sa nici nu plece in Argentina, unde mai era si dictatura in floare ... Dar el a jucat in continuare vreo 5 ani. In America de Sud un columbian a fost impuscat acum 20 de ani ... Dar chestia e ca nici acum nu s-au mai domolit. Pasiuni prea mari pentru un joc. E aiurea de tot !!.. Si Olanda trebuia sa-i bata si sa aiba iar public ostil - sa vezi ce haz o sa fie la meciul cu Argentina, dar sper ca olandezii sa le dea de la 3 in sus fara ca sa ia gol...
    In America de Sud poate ca sangele fierbe mai tare. Dar aici e vorba de stupiditate. Cam ca la suporterul ala brazilian care de bucurie (dar si de prostie) sparge ecranul destul de mare al unui TV dintr-un bar. Probabil ca trebuie sa plateasca cat 5 salarii medii din Brazilia.
    (Secvente cu tipul ala sunt pe mai toate site-urile de sport, pe Youtube...)

    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Asa ziceau si englezii si italienii.
    La mondiale nu vezi suprize pe finalul competitiei pentru ca echipele mari se pregatesc special pentru a creste in joc pe durata turneului. In schimb echipele incep tot timpul avantat in speranta unei surprize. Plus ca echipele mari nici nu studiaza asa bine adversarii mai slab cotati si ii mai si subestimeaza la inceput.

    Din 1994 incoace nicio echipa surpriza nu a ajuns in finala desi au fost cateva sanse : Bulgaria si Suedia in 1994, Croatia in 1998, Turcia si Coreea in 2002, Uruguay 2010.

  19. #40
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,215
    Reputatie
    0
    Asa e. Costa Rica mai mult ca sigur se opreste aici.

  20. #41
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    hup holland.
    retired.

  21. #42
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    de preferat sa fie rezolvata treaba inca din prima repriza, ca maine sa ma odihnesc pentru ca am drum lung pana in capitala, sa o vad pe halep la arenele bnr. deci, hai olanda cu acel 2-0!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •