Results 1 to 7 of 7

Thread: Campioana mondiala si mediul ambiant

  1. #1
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0

    Campioana mondiala si mediul ambiant

    Deschid topicul pentru ca am observat nu numai eu desigur cat influienteaza mediul asupra echipelor care sunt adaptate si a celor care nu sunt adaptate la temperatura,umiditate,mancare etc

    Cateva concluzii:

    -campionatele mondiale desfasiurate in Europa au fost castigate de echipele europene
    -campionatele din America au fost castigate de echipele din America de S
    -la camioanatul european din Suedia '92 a castigat Danemarca venita de pe plaja
    -in Franta 1998 din Franta adevaratul Ronaldo s-a simtit rau chiar inaintea finalei

    Anul acesta sa ne asteptam la acelasi lucru; o echipa din America de S va castiga CM?

    Daca doriti sa comentati
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #2
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Fotbalul e un sport in aer liber si ar trebui sa se poata juca in orice loc in care traiesc oameni. Fara scuze. Desigur, mediul influenteaza prestatia, dar asta e.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*cãzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  3. #3
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Si totusi sunt multi jucatori sud-americani care joaca tot timpul anului in Europa: ei de ce nu sunt afectati de ambianta din America de Sud si sunt afectati de cea din Europa unde joaca tot anul?

  4. #4
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Nu stiu,poate faptul ca sunt nascuti acolo au facut junioratul acolo si corpul odata obisnuit se descurca in mediul unde s-a adaptat odata.

    In teorie este ok ca nu conteaza mediul insa o sa vedeti ca o mare parte din echipe nu au rezistat in Bolivia pe platou (La Paz).
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #5
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    De ce unele echipe evolueaza mai bine pe teren propriu dar dau cu stangul in dreptul cand merg in deplasare? probabil si faptul ca echipele din America de Sud au mai multi fani alaturi conteaza pe cand echipele europene chiar daca deplaseaza mii de suporteri se simt in deplasare.
    Chestia asta cu aerul, presiunea atmosferica sau mai stiu eu ce imi suna mai mult a scuza. Da, e dificil daca ajung azi si joc maine, dar cand esti acolo de aproape o luna consider ca ai avut suficient timp sa te aclimatizezi.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    -campionatele mondiale desfasiurate in Europa au fost castigate de echipele europene
    Brazilia a castigat campionatul mondial din 1958 din Suedia.

    Consider ca e vorba mai mult despre un numar mai mare de fani daca joci pe propriul continent si pentru ca asteptarile sunt mai mari creste si motivatia jucatorilor ce reprezinta tarile apropiate. Iar celelalte echipe poate sunt mai relaxate. Oricum e totul in mintea jucatorilor si mai putin in legatura cu vremea.

  7. #7
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,917
    Reputatie
    0
    Brazilia a castigat campionatul mondial din 1958 din Suedia , sa spunem ca este o exceptie.
    Last edited by iulian_1976; 27th June 2014 at 00:00.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •