View Poll Results: Cine credeti ca va castiga editia din acest an a TdF?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • Alberto Contador

    5 41.67%
  • Chris Froome

    1 8.33%
  • Vincenzo Nibali

    3 25.00%
  • Alejandro Valverde

    0 0%
  • Andy Schleck

    1 8.33%
  • Andrew Talansky

    1 8.33%
  • Tejay Van Garderen

    1 8.33%
  • Altul(specificati pe thread)

    0 0%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 86

Thread: Turul Frantei 2014

  1. #1
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0

    Turul Frantei 2014

    Cea mai astepta cursa de ciclism va lua startul in data de 5 iulie cu o etapa in linie desfasurata pe distanta a 190 de km intre Leeds si Harrogate.Primele 3 etape se vor desfasura in Marea Britanie urmand ca restul sa se desfasoare pe teritoriul Frantei.
    Inca din etapa a doua favoritii au sansa lor sa atace.Etapa e una de tipul clasicelor din ardeni fiind presarata cu catarari scurte dar foarte dure.In etapa a 5-a ne vom reintalni cu pavatele din Paris-Roubaix,urmand ca in etapa a 10-a sa avem primul test intre favoritii la clasamentul general.Etapa se incheie la Planche des Belles Filles,catarare unde Chris Froome a castigat in 2012.Alte etape cu final in catarare sunt etapele 13(Chamrousse),14(Risoul),17(Pla d'Edet),18(Hautacam).Alta etapa care va avea impact asupra clasamentului general va fi etapa a 16-a care se incheie la Bagneres de Luchon dupa Port des Bales.

    Principalii favoriti la victorie sunt Chris Froome si Alberto Contador cu un plus pentru spaniolul de la Saxo Tinkoff care a avut o prestatie excelenta in Criteriul Dauphine.De asemenea,Vincenzo Nibali si Alejandro Valverde emit si ei pretentii la victorie.Alti rutieri de urmarit pentru clasamentul general sunt proaspatul castigator din Dauphine,Andrew Talansky,Tejay Van Garderen,Bauke Mollema,Jurgen Van den Broeck,Roman Kreuziger si fratii Schleck(Andy a inceput promitator Turul Elvetiei)si Thibaut Pinot.Joaquim Rodriguez va fi si el prezent la start dar nu pentru a se bate la clasamentul general ci pentru a se pregati pentru Turul Spaniei si pentru victoriile de etapa.

    Eu zic ca avem toate ingredientele pentru un festin.

  2. #2
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    lequipe il acuza pe froome ca s-a dopat in TdF, si ca UCI incearca sa ascunda acest lucru. dopaj in ciclism, ce surpriza...chiar nu ma asteptam Ma uit la TdF, doar dpdv turistic. Anul trecut, mi-au placut peisajele de pe insula Corsica!

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    lupta se va da intre Froome si Contador ....ambii in forma in Dauphine...sa vedem ce va fi !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Votat Contador dar sper ca si Nibali sa aiba un parcurs cat mai bun
    Froome nu-mi place deloc
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  5. #5
    incepator Gaara's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Eu merg pe Conta' anul asta. Cred ca a trecut iar pe carne de vita, dar mai bine el decat Froom care e asa pe fata si fara rusine...

  6. #6
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    eu tin cu Alberto Contador desi a fost prins dopat....dar Froome e puternic ...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #7
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Froome si-a pierdut cam cel mai bun locotenent pe munte din acest moment.Sergio Henao a cazut azi dimineata cand face o recunoastere a traseului ITT-ului din Turul Elvetiei si s-a ales cu o fractura de rotula.
    Imi pare rau de tot de el.In momentu' de fata era cam rutieru' meu favorit.Tot ce sper in acest moment e sa mai avem ocazia sa-l mai vedem in curse.

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    da nasoala accidentare
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    Адриан Михай liverpool-kid's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bicaz-Neamt
    Posts
    2,108
    Reputatie
    1
    iar o sa vedem trenuletul ala plictisitor de la Sky...sper sa mai cada odata Froome si sa iasa din calcule
    am votat cu Schleck, dar cred ca TFR nu au forta necesara...poate doar o victorie de etapa....
    as vrea sa il vad pe Nibali cum se va descurca in TdF, cu toate ca se simte mai bine in Giro sau Vuelta..si alaturi de 2 locotenenti buni, Westra si Fuglsang
    Contador va sta de la inceput pana la sfarsit in roata lui Froome, ca si in Dauphine...
    Talansky, Kelderman, Majka se vor bate pe tricoul alb...pe toti ii vad in top 10 la final....
    va fi un tur interesant anul acesta, mai ales ca va reveni si Tourmalet si multe alte catarari legendare
    in primele etape vor fi avantajati ciclistii de clasice, precum Cance, Purito sau Kreuziger

  10. #10
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Kelderman si Majka nu vor particpa in TdF.Talansky nu mai e eligibil la tricoul alb.Nici Tejay nu mai e eligibil.Ambii au peste 25 de ani.Lupta sa va da cel mai probabil intre francezii Bardet si Pinot.Poate si Reichenbach sa aiba sanse.In rest nu prea vad pe altcineva capabil sa ia tricoul alb.Era Betancur dar datorita putorii sale nu va mai participa.....
    Purito nu cred ca va fi un factor in primele etape.Probabil va lasa timp deliberat pentru a putea pleca in evadari in etapele montane din a doua si a treia saptamana.
    Andy Schleck are nevoie de o minune ca sa castige turul.Nici macar nu se stie daca va fi selectionat.Cel putin asta a zis Guercilena inainte de Turul Elvetiei.Si pe langa asta a mai zis ca daca e sa fie prezent in TdF Andy in forma curenta nu are capacitatea de a se bate la clasamentul general ci mai curand la victoriile de etapa....

  11. #11
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    eu tin cu Alberto Contador desi a fost prins dopat....dar Froome e puternic ...
    Singura diferenta e ca Froome inca nu a fost prins
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  12. #12
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    oare va fi prins ?

    Contador n-a recunoscut nici atunci cand a fost prins
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  13. #13
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    o competitie frumoasa pentru peisaje,nu si pentru culise...nu pot sa cred ca oamenii mai pot sa creada in curatenia ciclismului dupa scandalul armstrong...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  14. #14
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Kreuziger a fost scos de Saxo din echipa din cauza unor probleme cu pasaportul biologic.Ceva valori anormale.Locul sau a fost luat de Majka.

  15. #15
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Prima etapa
    http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/100/PROFIL.png
    http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/100/PROFILKMS.png
    http://blog.veloviewer.com/wp-conten...on-profile.png

    Foarte greu de prezis castigatorul.Cred ca va fi un sprint masiv super haotic unde celebrele trenulete se vor forma cu mare greutate.S-ar putea ca Kittel si Cav sa aiba mari probleme.Daca e sa nu castige Cav sper ca Demare sa faca surpriza.

  16. #16
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    dublu post

  17. #17
    No.14 sosososik's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targoviste
    Posts
    621
    Reputatie
    1
    Si traseul ultimilor km:
    http://i.imgur.com/chfTxiy.png

    Tot ce sper maine e sa nu fie cazaturi, mai ales ale oamenilor de general.
    [B]Steaua Bucuresti--Rafael Nadal[/B]

    Valencia C.F*New York Giants*Detroit Red Wings*Detroit Pistons*Valentino Rossi*Ronnie O'Sullivan*Bode Miller

  18. #18
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Pacat ca nu i-a iesit lui Jensie.Era frumos sa poarte tricoul de catarator la ultima sa participare in TdF.Totusi,poate ma contrazice pe urmatoarele catarari.

  19. #19
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Jensie at his best azi!!!!E imposibil sa nu-l iubesti cand ruleaza ca nebunu'.

  20. #20
    No.14 sosososik's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targoviste
    Posts
    621
    Reputatie
    1
    Felul in care i-a pacalit la sprintul intermediar a fost super.
    [B]Steaua Bucuresti--Rafael Nadal[/B]

    Valencia C.F*New York Giants*Detroit Red Wings*Detroit Pistons*Valentino Rossi*Ronnie O'Sullivan*Bode Miller

  21. #21
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Cavendish o comite iarasi.Probabil fractura de clavicula.
    Clasamentul etapei:
    1.Kittel
    2.Sagan
    3.Navardauskas
    4.Cocquard
    5.Rogers
    6.Froome
    7.Kristoff
    8.Vanmarcke
    9.Rojas
    10.Albasini

    Frumosa actiunea lui Cancellara.Pacat ca nu i-a iesit.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •