Results 1 to 10 of 10

Thread: Realizarile lui negoita dupa 14 luni ca unic actionar

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0

    Realizarile lui negoita dupa 14 luni ca unic actionar

    "Vreau să fac din Dinamo un club modern, occidental, performant și organizat. De ce nu, aș vrea ca Dinamo și fanii acestei echipe să dea tonul, să devină un exemplu.

    Vreau să promovăm tot ceea ce înseamnă decență, respect și bun simț. Avem multă nevoie de asta în fotbalul românesc.

    Am un proiect, un decalog. Sunt zece puncte pe care eu le-am prins în acest proiect de care vreau să mă țin.

    (1) Stabilitate financiară. Imediat după ce am preluat echipa am ajuns cu banii la zi și am rezolvat și problema licențierii, unde era nevoie de o sumă importantă de bani.

    (2) În afară de stabilitatea financiară îmi doresc stabilitate și la nivelul echipei și o creștere.

    Venim după o perioadă cu destul de multe discuții și situații conflictuale, în care echipa a terminat doar pe locurile cinci sau șase. Îmi doresc o stabilitate a clubului și un parcurs cât se poate de echilibrat și o creștere constantă și un punct de performanță cât mai ridicat. Dinamo trebuie să fie în top 3 de fiecare dată.Vreau un climat cât mai bun pentru a genera performanță.

    (3) Al treilea punct este reorganizarea clubului. Vreau să avem o mult mai mare atenție cu centrul de copii și juniori. Asta va fi o prioritate pentru mine. Vom investi în acest sens și îmi doresc să scoatem cât mai multe dintre talentele României la suprafață.

    Îmi doresc ca echipa să fie formată în mare măsure din jucători români.

    (4) Un al patrulea punct este un proiect nu neapărat nou, dar îmbunătățit. Legendele clubului trebuiesc puse în valoare. Pentru asta încercăm pe cât posibil să le oferim un loc cât mai onorabil, plecând de la abonamente pe viață. Vom încerca să inițiem și diferite activități prin care să fie clar că dumnealor încă fac parte din viața acestui club.

    (5) La punctul cinci este vorba despre un nou imn, Voi demara o discuție publică și normal că voi avea întâlniri și cu fanii. Se va vota, iar imnul care va obține cele mai multe voturi va deveni imnul clubului.

    (6) O altă problemă importantă: comunicarea. Vreau să ne punem la punct la acest capitol. Asistăm la o revoluție a ceea ce însemană comunicare, online, tehnologie. Deja se lucrează, sperăm ca la meciul cu Astra să fie lucruri noi implementate.

    (7) Un alt punct care mă interesează foarte tare este merchandising-ul. Sper ca într-un an de zile să avem mai multe puncte de desfacere, așa cum este normal la un club de talia lui Dinamo.

    (8) Un alt subiect ar fi un muzeu al clubului. Nu avem așa ceva și fac un apel la toți fanii dinamoviști care au în posesie orice înseamnă simbolistică legată de acest club. Sper să le doneze către club sub anumite condiții și vrem cât mai rapid să punem la punct acest muzeu.

    (9) Avem proiecte speciale și pentru copii. Vom da bilete în școli, care să vină la meciurile jucate de Dinamo pe teren propriu. Ei vor avea la dispoziție și o platformă online.

    (10) La punctul zece vorbim despre un stadion și un complex sportiv cât mai modern. În Groapă, normal, în Ștefan cel Mare. Voi face tot ce ține de mine pentru asta. Nu este un proiect ușor, nu e ceva ce se poate face de azi pe mâine", a declarat Ionuț Negoiță într-o conferință de presă.



    Am vazut ce avea in plan. Sa vedem ce a realizat.

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Deci, sa vedem. A facut un imn nou, o realizare. A facut muzeul, a doua realizare. Proiectele pt copiii din scoli, a treia realizare.
    Cam putin totusi.

  3. #3
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    observ ca te fute cam deja grija lui dinamo,nea olita...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Exprima-ti arogantele pe Suporter steaua. Subiectul asta nu te priveste deloc.

  5. #5
    mitic torinezu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,854
    Reputatie
    1
    mda, nego a punctat acolo unde nu trebuia sa investeasca. exact imnul era problema lui dinamo (aveam deja unul foarte bun) sau muzeul. cele mai importante pcte - stadion, stabilitatea financiara si la nivelul echipei - au fost rezolvate prin intrarea in insolventa, fix de ziua lui dinamo!
    Mai detestabili decat cei care nu stiu sa piarda sunt cei care nu stiu sa castige.

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Negoita a facut cate ceva mai ales la punctele low-cost dar nu numai:
    -echipa e cu banii la zi si datorita lui Dinamo a fost licentiata in extremis anul trecut
    -Dinamo a terminat pe locul 4, cel mai bun de prin 2010 incoace. In contextul unei echipe radical schimbate fata de anul trecut e destul de bine. Cu ceva mai multa atentie putea sa prinda si locul 3.
    -nu cunosc multe detalii dar echipele de copii si juniori par a merge OK
    -sunt deja 'legende' ale clubului prinse in schema clubului
    -a facut imnul
    -comunicarea si merchandisingul sunt cu mult mai bune decat erau inainte
    -avem muzeul clubului dar mie mi se pare ca CS Dinamo a investit si nu Negoita
    -au avut multe actiuni in scoli si au distribuit bilete.

    ce nu a facut:
    -Nu a facut echipa doar de romani, Dinamo are cam 3-4 straini ce intra in lotul largit de potentiali titulari. De altfel la bugetul asta de austeritate pe care l-a impus e mai ieftin sa iei straini pentru ca romanii se duc la echipe mai bogate. Politica de transferuri ar putea fi imbunatatita si evitat aducerile in bloc de jucatori la kil de la retrogradate.
    -nu cred ca va fi vreodata in stare sa faca un stadion nou. e clar ca nu are forta financiara.
    -cea mai mare nerealizare este insa problema datoriilor istorice. desigur ca nu e vina lui si nici eu nu cred ca as accepta usor sa acopar gaurile date de altii inaintea mea. Dar stia asta cand a preluat echipa si ar fi trebuit sa gaseasca o solutie mai buna decat insolventa.

    anul cu Negoita ar fi fost OK daca nu decidea brusc sa apeleze la insolventa.

    In opinia mea e o mare greseala si a ales momentul extreme de prost. Daca mai astepta pana in septembrie atunci macar putea sti daca are sanse sa adune bani in grupele UEFA League ca solutie alternativa.
    Insa banuiesc ca el si-a facut socotelile la nivel marunt si a fost convins ca nu va investi pentru ca Dinamo sa aiba sanse de accedere in UEFA league.
    Din pacate, bagarea clubului in insolventa a taiat orice perspectiva de mai bine pe urmatorii 3-4 ani.
    Probabil ca va obtine reducerea semnificativa a datorillor dar nu cred ca va iesi rapid din situatia asta.
    Personal nu voi uita usor nici faptul ca a bagat echipa in insolventa exact in ziua aniversarii, ceea ce pentru mine inseamna nesimtire.

    Sper sa se intample o minune, dar nu prea sunt sanse.
    Last edited by Utilizator; 27th May 2014 at 13:44.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Realizarea importanta este ca a adus suporterii langa echipa... Nu stiu cand Dinamo a mai avut cea mai mare medie de spectatori acasa in conditiile in care am terminat foarte slab campionatul si ca jucam cu niste juniori...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    sa vedem cum merge treaba cu insolventa.

    daca o rezolva rapid si Dinamo incepe sa mai aduca jucatori de valoare si sa mai si faca performanta, atunci Negoita va fi eroul clubului.
    daca va tine clubul la limita supravietuirii si in insolventa prelungita, atunci Negoita nu va ramane decat cu meritul ca a reusit sa tina clubul in viata dupa o administratie groaznica care l-a falimentat.

    deocamdata e ingrijorator sa vezi cum Dinamo vinde da greu si ia in schimb jucatori care nici macar nu par sa aiba o perspectiva.
    Nu au reusit sa transfere nici macar jucatori obscuri dar pe care conducerea ii dorea. Jucatori de la retrogradata Corona sau din Liga a2a de la Valcea...
    Inteleg ca fiind in insolventa campionatul ce urmeaza va fi de supravietuire. Dar va fi o problema chiar si asta in actualul context.
    Echipa e fragila in aparare si nu au reusit sa ia niciun fundas mai rasarit. Daca se accidenteaza sau va fi suspendat unul dintre Durimel sau Popa va fi o mare problema, desi niciunul nu e fundas de mare valoare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    despre Lazar, noul sef de haita, nimic de zis ?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Lazar e evident un jucator de valoare si mi se pare un mare noroc ca a venit la Dinamo.
    Ca sa devina jucator mare Lazar trebuie sa creasca la forta fizica pentru ca e fragil in prezent. Eu pe asta as insista. Nu mai e foarte tanar dar are inca potential bun de crestere.
    sper sa nu-l dea prea curand ca ar fi nasol.

    nu e neaparat rau ca au incetat contractile cu Rus si Balgradean, desi primul mai era util.
    Erau lideri de sindicat in vestiar si pe de alta parte niciunul nu e o pierdere reala ce nu poate fi compensata.
    Problema e ca nu au adus jucatori in loc si lotul e subtire rau. Cand vor incepe sa vina accidentari si supendari se va vedea asta clar.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •