Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 271

Thread: Offseason 2014

  1. #22
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by koko88 View Post

    combinatia exum - oladipo, insa ai dreptate este foarte interesanta si poate sa functioneze.
    Primul backcourt care arunca cu pietre in tribune !

    Backcourt Of Wonder
    Unique backcourt
    +2" to backcourt
    + 100 stamina
    -100% jumpshot
    "why don't you make a shot allready"
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    lumea e atat de disperata dupa urmatorul next great center incat embiid a devenit overrated destul de bine mai ales tinand cont de problemele de la spate. se poate observa insa un potential destul de bun, de all star center usor insa eu tot il vad prea bine pe wiggins in nba, ii se potriveste prea mult stilul din ziua de azi fata de ce se joaca in NCAA.


    daca iese sanatos probabil embiid iese primul, cu wiggins la bucks si parker ( despre care se spune ca e overweight ) pe 3.


    my predicitions:

    wiggins best player of the draft, ceva special vad 19+ ppg in primul an on low 40% si din ce in ce mai bun
    embiid dezamagitor, nu bust insa doar un starter ok in primii 2 ani care nu o sa faca diferenta on O mai ales daca e luat de cavs
    parker all star one day, insa nu genul care sa iti ridice echipa, si sa te ajuta cu 5+ victorii per sezon numai prin prezenta lui. o sa fie ok 15+ insa nimic special, echipa care o sa il primeasca ( philly ) o sa fie in loterie si la anu
    randle surpriza placuta a draftului
    exum dezamagirea draftului, worst jump shot as we speak
    smart nimic special in media locului pe care il are in draft, depinde cat joaca
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  3. #24
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by T-Mac89 View Post
    Sper ca Magic să apuce să-l drafteze pe Exum. În primul rând pentru că e promițător, înalt, iar Orlando nu are PG. În al-2-lea rând poate încetează ăștia de la Magic cu tâmpenia asta de idee cu Oladipo PG. Exum (PG) - Oladipo (SG) în backcourt ar fi chiar interesant.
    OKC l-au jucat pe Durant 1-2 ani SG.
    Am ris de ei atunci, mai ales ca Durant avea TO > ast.

    Insa au rezolvat 2 lucruri cu asta:
    * au fost suficient de slabi incit sa mai prinda 2 pick-uri bune in draft (Westbrook #4 in 2008, Harden #3 in 2009)
    * Durant a lucrat la handles, ceea ce il ajuta acum sa faca patrunderile alea unde cu 1 dribling si 2 pasi e de la 3p la inel.

    Quote Originally Posted by Nan View Post
    Oameni tampiti. Dar cu siguranta ai fi vazut asta la absolut toate echipele din NBA. Pe orice forum al unei echipe intri o sa vezi ideei absolut nebune de cum o sa ajunga ei sa castige titlul si cum o sa vina x nr de jucatori buni la echipa lor. Sau tu ai impresia ca fanii Lakers/Bulls si nu mai stiu pe care ii tot nominalizezi tu sunt mai visatori deci prosti decat fanii Heat/Spurs etc ?
    Cu cit mai multi fani, cu atit mai multi idioti intre ei.
    De aia cei mai multi idioti sunt intre fanii Lakers, Knicks si Bulls.
    Si fiecare dintre astea au cite o chichita specifica:

    * fanii Lakers sunt spoiled dupa atitea finale si winning si au impresia ca Lakers vor redeveni contenders instant + au impresia ca Lakers vor reusi mereu sa faca trades complet one-sided

    * fanii Knicks au impresia ca toti jucatorii (si in special superstarurile) si-ar da si camasa de pe ei ca sa joace pt NY pt ca "Mecca"

    * fanii Bulls au miinile pe ochi si urechi si urla "LA LA LA LA LA LA" si refuza sa accepte ca ownership-ul e extrem de cheap desi an de an dau jucatori utili pt expirings si an de an e acelasi refren: "la anul vom fi contenders".

    Ii nominalizez mai des pe fanii Bulls si Knicks pt ca au gura mare desi echipele lor n-au realizat mare brinza in ultimii 15 ani.

    Sunt cretini si printre fanii Heat destui, mai ales acum ca au inceput sa cistige.

    Unii viseaza la Melo in vara asta si nu numai atit, dar cred ca big 3 vor mai accepta un pay cut ca sa poata veni si Melo. Sa poata veni sa joace el ISO in timp ce Wade, Lebron si Bosh se uita la el, probabil.

    Unii l-ar da pe Bosh pt Asik si ar avea impresia ca au facut o mare afacere.

    Unii cred ca viseaza la Beasley si noaptea cind sunt cu prietenele lor. Il vad pe Beasley ca pe un fat frumos si se pling ca saracul de el n-a avut niciodata sansa sa arate ce poate. Impresia mea e ca ne-a aratat cit poate (fuma).
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #25
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post

    * fanii Knicks au impresia ca toti jucatorii (si in special superstarurile) si-ar da si camasa de pe ei ca sa joace pt NY pt ca "Mecca"


    agreed.

    Am primit mail de la NBA Store ceva de genu " Get ready for the conference finals with these offers.. " si jumate din merchandise era cu Knicks, Celtics si Lakers. .. I was like.. (W)TF? In ce univers alternativ o ajuns astea 3 in Conf. Finals ?? Fuck me...

  5. #26
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Randle va fi marele bust. Probabil va fi draftat de Sacramento daca nu-si dau pickul.
    We wont be out-tanked!!!

  6. #27
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Primul backcourt care arunca cu pietre in tribune !

    Backcourt Of Wonder
    Unique backcourt
    +2" to backcourt
    + 100 stamina
    -100% jumpshot
    "why don't you make a shot allready"
    aruncarea se repara cel mai usor(mai ales aia fara dribling). exum nu are problema pe care o are rondo spre exemplu(mecanica)

    are un iq baschetbalistic destul de ridicat din cate am vazut/inteles, are work ethic...nu ar trebui sa aiba probleme in a-si dezvolta aruncarea in cativa ani.

    ce e cu adevarat greu sa repari de ex e "finishing ability"(aici intra si agresivitatea cu care patrunde), chestie pe care el o are. in afara faptului ca e greu de reparat, e si foarte greu sa ai open J in timpul meciului din cauza asta.

    motivul pentru care l-am comparat pe wiggins cu vince carter e pentru ca are probleme cu driblingul si mi se pare mie(se poate sa ma insel) ca ii e frica sa patrunda(cum ii era si lui carter). dar ca sa ma conving ar trebui sa il vad in afara sistemului lui self
    diferenta dintre t-mac si carter a fost driblingul. t-mac a fost un scorer cu mult mai bun decat vince tocmai din cauza asta. fara dribling e greu sa fii playmaker, chiar daca tu ai viziunea jocului.


    o alta chestie greu de invatat e driblingul. infiorator de greu...
    uita-te cat s-a chinuit durant si tot nu e la nivelul la care ar trebui.

    dupa aia mai sunt chestii intangibile: work ethic, bbal iq, unselfish, calitatile atletice si evident talentul(in care unii nu cred)

    de obicei la chestiile astea ma uit cand judec un tanar jucator.

    da, exum ar mai trebui urmarit pentru ca nu prea l-am vazut.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  7. #28
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bogeyman View Post
    Eu cred ca Randle va fi marele bust. Probabil va fi draftat de Sacramento daca nu-si dau pickul.
    si eu tot la el ma gandesc.
    multi il compara cu zach, dar randolph are 7'4" la wingspan
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  8. #29
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    OKC l-au jucat pe Durant 1-2 ani SG.
    Am ris de ei atunci, mai ales ca Durant avea TO > ast.

    Insa au rezolvat 2 lucruri cu asta:
    * au fost suficient de slabi incit sa mai prinda 2 pick-uri bune in draft (Westbrook #4 in 2008, Harden #3 in 2009)
    * Durant a lucrat la handles, ceea ce il ajuta acum sa faca patrunderile alea unde cu 1 dribling si 2 pasi e de la 3p la inel.
    Interesant, uite la asta nu m-am gândit. Oladipo la PG l-am văzut doar ca pe un experiment, un experiment pe care Magic și-l permite acum și poate pentru următorii 2 ani. Dacă mai și dezvoltă handles în acest timp, e perfect.

    Pe Exum nu prea l-am urmărit, dar am observat și eu că n-are J. Sincer, prefer de la un rookie să fie altruist și coachable, decât să aibă J și un gangsta swag. Las; să fie "ason" Kidd pentru câțiva ani, dacă muncește și n-are probleme cu mecanica aruncării, o să vină și J-ul.
    Last edited by T-Mac89; 21st May 2014 at 23:11.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  9. #30
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    cavs, 1st round pick, in 3 din ultimii 4 ani

  10. #31
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Eu cred ca trebuie urmarit si Zach LaVine !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    719
    Reputatie
    1
    A fost primul an in care am urmarit college basketball mai intens , pana acum vedeam maxim 2-3 meciuri din NCAA tournament si atat. I-am urmarit in primul rand pe Wiggins (the hype) , Parker , Kentucky's rooks. Concluzii personale :
    - Wiggins , toti au crezut ca va domina tot in college basketball , a fost comparat cu mai toti marii jucatori iar desi zic eu ca a avut un sezon bunicel pt majoritatea nu a fost suficient. Jocul lui nu se potriveste cu ce se joaca in college , e mult prea raw ofensiv sa faca diferenta si are nevoie de spatii , spatii care in NBA vor exista. Sunt convins ca nici LeBron nu ar fi rupt gura targului daca juca college basketball. Daca are noroc de un coach bun si o echipa care sa-i ofere o atmosfera buna ca sa-si imbunatateasca jocul va deveni cel putin multiple all-star, borderline superstar. Personal cred ca va ajunge top5 in liga la un moment dat, are baza perfecta.
    - Parker , NBA ready , greu de spus cat de mult poate evolua. Toti il compara cu Pierce, insa eu cred ca e putin underrated cand vine vorba de athleticism. Probabil va ajunge la Bucks unde va avea ocazia sa fie 1st sau 2nd option ceea ce e excelent pt el, iar Bucks nu vad cum ar putea ajunge in playoffs in urmatoarea perioada ceea ce inseamna mai putina presiune pe el. Sper sa aibe un work ethic bun si sa nu fie frustrat de echipa care l-a draftat. Am un feeling ca va fi cel mai bun jucator din acest draft class.
    - Embiid , hyped imo. Are un potential clar dar intr-o liga perimeter oriented si intr-un moment in care n-a mai aparut un center excelent de ani buni e vazut ca the next big thing. Problemele medicale iar sunt un mare semn de intrebare. Cat am apucat sa-l vad a fost impresionant totusi, probabil si pt ca nimeni nu-l vedea ca unul dintre top picks si a fost o supriza placuta, dar de-aici pana a fi comparat cu Hakeem e distanta mare.
    - Randle , posibil bust. A avut un an bun , insa jocul lui nu stiu cat de bine tranziteaza catre NBA. Pt college a avut size si strenght , in NBA e altceva. E comparat des cu Z-Bo, eu nu cred ca va ajunge la fel de bun. Depinde foarte mult de cine e draftat si cat de mult vor avea rabdare cu el. Nu-l vad prea bine in primul sezon.
    - James Young , my sleeper pick. Nu stiu de ce dar eu ii vad un viitor frumos jucatorului asta. Poate si pt ca am urmarit Kentucky destul de mult dar are ceva care m-a impresionat. Daca are noroc si e draftat unde va avea sansa sa joace eu il vad future all star.

    Eu vad asa draftul. Cleveland drafts Embiid si vor continua sa fie slabi. Bucks drafts Parker si vor creste dar mai au nevoie de timp sa devina competitivi. Phili drafts Wiggins si cu un core MCW-Wiggins-Noel vor face senzatie. Mai departe e greu de spus, probabil Orlando il vor lua pe Exum si sper eu pe Young cu 12th pick si deja au un core foarte bun de jucatori tineri.
    Atenshan incoming mesigi

  12. #33
    sport legend Nan's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov-Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Pe Parker eu mereu l-am vazut comparat cu Carmelo. Nu prea il vad sa ajuga la nivelul ala dar sa vedem.
    Si nu cred ca Wiggins o sa cada pana pe 3. In rest total de acord

  13. #34

  14. #35
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Steve Ballmer, fost Microsoft CEO, a castigat lupta pentru achizitionarea LA Clippers, oferta se ridica la 2 miliarde de $.Ca sa devina official, mai e nevoie de cativa pasi(votul patronilor NBA, acceptul din partea lui sterling)

  15. #36
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Eu nu prea am înțeles treaba asta:

    ESPN's Ramona Shelburne reports that Ballmer and the Sterling family trust signed a binding agreement on the sale and that it will go straight to the NBA for final approval. Shelburne also reported that Donald Sterling has been declared mentally incapacitated, which has left Shelly Sterling with the power to sell the team.

    ...

    The tentative deal must also receive the blessing of Donald Sterling, followed by an approve from the 29 other owners.
    Din moment ce a fost declarat "mentally incapacitated", de ce mai e nevoie de acordul lui în final?

  16. #37
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    This must sound crazy ... but ... RW is the best player in OKC !

    Ca fan Durant , o spun (dinnou) Russell e inima si motorul acestei echipe ...
    O fi el turnover freak. Dar este inpresionant ce face. 4.4 TO/s
    26.7 PTS - 7.3 REB - 8.1 AST
    Dar foarte important (lucrul pe care Durant ar trebui sa il faca si nu prea IL MAI FACE) 7.5 / 8.6 FT / FTA .884 FT%
    2.2 ST - .420 FG !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  17. #38
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    The New York Knicks have an agreement in place with Derek Fisher to become the team's next coach, according to reports.

    The two sides are in the process of finalizing a five-year, $25 million deal, according to Yahoo! Sports.
    espn.go.com
    knicks s-a luat dupa nets. daca aia si-au pus antrenor pe unu care abia se retrasese, knicks fac la fel.

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    http://basketball.realgm.com/wiretap...e-Knight-To-SG


    chiar daca nu e adevarat cei mai mari cretini sunt in milwaukee pentru cine nu s-a convins iar fanii lor sunt foarte putin diferiti din ce se poate observa peste tot
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  19. #40
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    ce joaca Spurs ,incredibil

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    http://espn.go.com/nba/truehoop/miam...tay-miami-heat


    cred si eu ca vrea sa ramana dupa modul jenant in care a jucat in finala, posibil una din cele mai proaste finale facuta de un jucator din ultimii 20 de ani. a jucat bine in unele meciuri din finalele anterioare dar stagneaza de 4-5 ani acum fiinf worst starting pg in the league. nu sunt prosti bosh si lebron cand se iau constant de el.


    battier s-a retras iar birdman devine free agent. inca nu e clar ce se intampla cu allen insa e clar ca trebuie ceva sange proaspat altfel nici de ECF nu trec la anul.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  21. #42
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    The Cleveland Cavaliers were "blown away" by Joel Embiid's workout last week, according to sources.
    Two separate sources indicated after the workout that Embiid is now the strong favorite to be drafted by the Cavaliers.
    There have been reports, however, about the possibility that Embiid's physical showed multiple red flags.
    Pe principiu , stim ceva sigur dar defapt nu stim nimic
    The Boston Celtics continue to pursue a trade for Kevin Love, offering the No. 6 and No. 17 picks in this year's draft, along with future No. 1's and young players such as Jared Sullinger or Kelly Olynyk.

    Flip Saunders does not want to trade away Love, but he is beginning to realize that he would lose him for nothing next summer and this offer from the Celtics may be the best one he receives from any team.

    The Wolves would own picks No. 6, 13 and 17, which could allow them to remake the core of the roster.
    Mai am nevoie de o gura sa rad
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •