Page 34 of 35 FirstFirst ... 2432333435 LastLast
Results 694 to 714 of 726

Thread: Europene 2014 (fete) - Sofia

  1. #694
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irivz View Post
    Mi s-a parut un om extraordinar, fetele il adora, este evident, inainte de festivitatea pe echipe, atunci cand a aparut am importalizat cu camera si mai ales cu sufletul o imagine in care a aparut de nicaieri si i-au sarit toate in brate, in acelasi timp nici nu se mai vad fetele!
    De-asta l-aș vrea în sală, deși pot înțelege dacă simte c-a obosit. Și da, varianta firească ar fi să urmeze soții Moldovan la lotul mare (s-a mai discutat despre asta aici). Mă bucur că ți-a plăcut atît de mult, e tare frumos ce povestești. Poți să adaugi orice altceva .

    P.S.: mă uitam și pe pagina oficială de Facebook a domnului Bellu acum cîteva zeci de minute. Într-una dintre primele postări afirmă că nu le va abandona pe fete, chiar dacă e ales la COSR. De discutat. Despre treaba din seara asta nu știu ce să spun, am relatări doar la mîna a doua, așa că mai bine nu mă bag.

  2. #695
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Dacă e înregistrat undeva emisiunea cu guvernul și gidea vreau sa vad și eu ca sa îmi fac muniție. Și sunt curios de bitang attack.

  3. #696
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    ar trebui sa fie site la antena

  4. #697
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    30
    Reputatie
    1

    Multumiri!!!!!!!!!!!!!

    Quote Originally Posted by irivz View Post
    Buna seara. Am ajuns si eu acasa in aceasta seara si asa...pe dinauntru simt nevoia sa povestesc cuiva care si intelege ce am simtit eu la prima competitie mare la care am asistat :
    - eu am fost doar sambata si duminica, iar inainte de finalaa de la sol simteam ca am obosit....deci e greu un concurs cu atatea si atatea etape/zile/la sfarsit cred ca oboseala incepe sa si spuna cuvantul si nu degeaba Belu a scos-o de la paralele in trecut pe Larisa
    - omul acesta din punctul meu de vedere este unul foarte special. Dl Belu nu este doar antrenor, este un om care simte f bine un concurs, care invata din fiecare experienta, un excelent pedagog si psiholog. In 2 ocazii a avut interventii in momente cheie: desi nu a intrat cu echipa in concursul final si nici in sala nu era ascuns nicaieri, dupa semiratarea Larisei de la paralele si inainte de barna a aparut in coltul de langa. L-a rugat pe Sandu sa o trimita pe Larisa si pret de 2-3 minute i-a vorbit zambindu-i, evident incurajand-o desi nu auzeam, mimica, gestica au vb de la sine. Larisa ii sorbea cuvintele, efectiv ii ridica moralul si la sfarsit a primit o incurajare sportiva pe spate si capul sus! cu zambet, asa cum eu la nationalele si internationalele sau la transmisiunile TV nu am vazut ever in era Forminte.
    - a doua oara la sol in finala. Inainte de a intra fetele cu Diana doar a batut palma, venise cu ea din sala de antrenament. Larisa era trista, afectata dupa locul 2 de la barna, efectiv avea o fata de nerecunoscut. Tot timpul pn au reintrat in sala a vbit cu ea, tot timpul a incurajat o, incerca sa o faca sa se se focuseze pe ce urma si sa lase in urma barna, De data asta insa a fost mai greu.I-a spus gestual ca va sta afara, insa dupa nota Dianei,care a fost prima cum stim, a aparut in arena langa Larisa. Nu stiu dc tristetea Dianei, pt ca da, Diana si-a dorit medalie, a plans dupa finala sau omul chiar a simtit tensiunea din care Larisa nu iesea, dar a intrat. A intrat si nu a mai plecat pn la sfarsit. El a dus-o pe sol si el a luat -o. Mi s-a parut un om extraordinar, fetele il adora, este evident, inainte de festivitatea pe echipe, atunci cand a aparut am importalizat cu camera si mai ales cu sufletul o imagine in care a aparut de nicaieri si i-au sarit toate in brate, in acelasi timp nici nu se mai vad fetele!
    - in rest antrenorii rusi au stat pe langa mine la finale. Hmmm foarte antipatic/e, mai ales doamnele. Am avut senzatia ca, exista cumva antrenor dedicat fiecarei fete. De ex la finala de la sarituri Kharenkova a stat in fata mea cu o doamna care a asisttat-o si in finala de la barna. Ma insel? Langa mine o parte din stafful italian, au stiut dinainte ca Vanessa va avea 6.3 plecarea, au sperat la aur, erau foarte multumiti ca si-a primit toata dificultatea. Chicoteau pe seama lui Fragapane si a aspectului ei fizic.
    - finala pe viu la echipe a fost muuult mai intensa decat orice mi am imaginat. Si ma bucur ca am fost, a fost o investitie financiara, concedii de luat, copil de carat dar a meritat pe deplin. Si nici nu am plans la imn, de data asta am putut sa ma bucur pe deplin!
    - oamenii din gimnastica se cunosc toti intre ei. Suporterii cu parintii, cu celelalte rude ,cu fetele, cu reporterii etc .Momentul meu de glorie a fost cand dl Belu mi a raspuns la "Felicitari!", pt ca pana atunci nu am reusit sa am eye contact cu nimeni
    - impresia mea e ca nu degeaba stau la un loc cu junioarele, cei 2 cred ca pregatesc trecerea sotilor Moldovan catre a fi antrenorii senioarelor in viitor, asa cum se gandesc la baza de selectie, la sala pt CE din 2017 etc etc. Dc pt asta s-au fct "frate cu dracu" sa treaca podul, aka cu guvernantii care or fi ei, asta e! Scopul scuza mijloacele, oamenii au viziune si dezinteres ceea ce e rar in tarisoara noastra.

    Sper ca nu v-am inoportunat, pt mine a fost o experienta greu de repetat, din mai multe motive, mai ales financiare, dar unica, pe care in ciuda sarcinii toxice/ oboselii/ varsaturilor am savurat o pe deplin. Regret si acum ca in loc sa mi urmez visul de a fi ( nu radeti) jurnalist sportiv, m am facut medic.
    Multumim pentru povestiri!!!!!!!!!!!!!!!!!Da.. esti extraordinara!Puteai sa fii o jurnalista sportiva de exceptie!Nu stiu ce specialitate ai(eu sint medic internist)dar relatarile m-au uns pe suflet!Si eu visez sa merg undeva,cu voi toti,la o competitie asa mare,pentru a le sustine pe fete din sala!
    Inca o data,multumesc si poate ne cunoastem in direct!Sarcina usoara iti doresc(eu am un baietel de 1an si 6 luni...Era in burta cind Sandra lua aurul olimpic la sarituri si este deja,mare fan)!!!!!!!!!!!!!!Te pup cu drag si...HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!!

  5. #698
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    ar trebui sa fie site la antena
    Da este. Cica trebuie sa iti faci abonament si cred ca inca nu m-am timpit sa dau bani ca sa imi fac draci cu gidea si ponta.

  6. #699
    junior sabyna's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    banuiesc ca nu a inregistrat nimeni emisiunea de aseara, nu? eu nu am reusit sa ma uit

  7. #700
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    aoleu abonament

    Iri (vz ), super relatarea, multumim! Stiu ce spui, cu totii suntem absolut coplesiti la prima experienta internationala

  8. #701
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Foarte frumoase relatarile voastre dar cel mai mult ma bucura faptul ca DL Bellu crede ca poate sa scoata rezultate cu aceasta generatie de gimnaste noi si chiar daca unele dintre fete au mai ratat sau au concurat la mai putine aparate totusi exista potential de crestere la toate. Nu cred ca ar fi mentionat nume doar de dragul interviurilor. Felicitari si sanatate fetelor si antrenorilor binenteles si spor la treaba.

  9. #702
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Lasati politica si bucurati-va de gimnastica si de bucuria fetelor noastre. Pe langa toate rezultatele pozitive, medalii si exercitii reusite...bucuria este plusul pe care l-a castigat gimnastica romaneasca la acest campionat european. Iar aceasta bucurie nu a venit in urma rezultatelor ci aceasta a fost starea generala de spirit a echipei, din prima si pana in ultima zi de concurs. Optimism, atitudine pozitiva si foarte multa incredere. Fetele au venit pregatite sa castige, au crezut in sansa lor si si-au facut treaba. Asta e fata echipei Romaniei care imi place, asta ni se potriveste. Impunem respect, dominam prin atitudine si profesionalism. Se naste o noua echipa, vorba Alinei Alexoi si a fetelor. Mai e putin de munca, trebuie sa dovedim si la nivel mondial. Insa cu atitudinea de care au dat dovada nu am nicio indoiala ca vor reusi...poate nu anul asta, dar in 2015 cu siguranta.

    Arbitrajul a fost delasator. Au dat si in stanga si in dreapta astfel incat sa fie toata lumea multumita. Nu stiu de ce au adoptat aceasta strategie pentru ca oricum iesea toata lumea bine. Toate favoritele la medalii au mers bine.

    Foarte multe exercitii cu semne de intrebare. Cel mai urat exemplu este solul lui Noemi Makra din calificari. Nu stiu daca l-ati vazut, dar a fost o bijuterie din punct de vedere acrobatic si artistic. I-au dat 7.8 la executie. Mi-a lasat un gust amar pentru ca era exercitiu de medalie, din punctul meu de vedere.

    Am avut sansa sa o vad pe Anna Pavlova live. WOW, chiar si fara dificultate...tot reuseste sa atraga atentia. E o adevarata artista. Ma bucur nespus ca a luat medalie la sarituri. Anul asta rusii ar fi avut nevoie de DTY-ul ei ca de aer. Dar asta e. Ma bucur ca are o noua sansa de afirmare.

    "Lets go GB" este probabil imnul Europenelor. Nu stiu daca ati auzit la TV cum cantau englezii. Nu prea i-am lasat sa se auda Organizatorii nu au avut un imn de aceasta data (nu au avut multe, dar asta e alta poveste ). Mi-au placut fetele GB. Vor ajunge o putere in gimnastica intr-un timp foarte scurt. Se pare ca in sfarsit au gasit reteta succesului, dupa mai multi ani de cautari.

    Mi-au placut si vorbele unei doamne din UK, care statea in spatele meu cu privire la Downie: "Come on Becky, now it's your time to shine, go girl". Si intr-adevar a venit si timpul lui Beckie Downie. Si Downie jr. se anunta o gimnasta de perspectiva. Iar solul lui Lyons m-a dat gata, desi nu multora le-a placut. De asemenea si coregarafia lui Fragapane este inedita. Modul in care arata imi aduce aminte de Retton sau de Biles. Altii o aseamana cu Claudia Voinea datorita coregrafiei. Oricum, e o gimnasta interesanta.

    Mustafina e Mustafina. Nu stiu cat a durut-o piciorul si cat a fost bla-bla, dar si-a facut treaba. Nu e in forma maxima, dar a avut parte de unul dintre cele mai curate concursuri ale ei. De obicei rateaza cel putin 1 data. Mi-a placut paralelul, si-a corectat problemele pe care le avea anul trecut, iar la barna devine din ce in ce mai sigura.

    Oricum, Rusia nu a aratat chiar asa rau. Daca mai aveau o saritura si un sol, atunci cu siguranta se bateau la aur. Nu-s de neglijat. Si-au cam facut treaba. Kharenkova nu imi place, e genul Dementievei. Nu-mi place gimnastica ei, isi da prea mare importanta. Spiridonova si Rodionova au exact acelasi paralel, aceeasi succesiune de elemente, asta apropo de structura si inventivitate. Insa au stalderul apropiat in arsenal ...din doua miscari au peste 6 la D
    Last edited by mikeyy; 20th May 2014 at 16:12.
    www.fangymnastics.com

  10. #703
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mai voiam sa zic si de paralelul britanicelor. Cred ca am postat si pe twitter "Great Britain is GREAT on bars". Momentan stau cel mai bine din lume la acest aparat. Iar ceea ce imi place este ca au exercitii diferite, cu elemente si combinatii inedite. Niciun exercitiu nu seamana cu celalalt. Paralelul lor este aproape la nivelul HB-ului de la baieti. Spectacol total. Tunney si Ruby te ridica de pe scaun, nu respiri in timpul exercitiilor lor. Incredibil la ce nivel au ajuns. Si inainte aveau exerciile astea, insa arata cu totul altfel cand nu rateaza si reusesc 3 zile de concurs la fel.
    www.fangymnastics.com

  11. #704
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    mai zi-neeeeeeeee

  12. #705
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O mentiune speciala pentru Andreea Munteanu. Nu mi s-a mai intamplat sa ma ridic de pe scaun si sa sar in sus de bucurie la gimnastica. Doar la handbal . Barna ei din finala pe echipe e highlight-ul meu preferat de la aceste Europene. Si am sa retin cuvintele doamnei din UK si le aplic in cazul Andreei. O sa vina si vremea ei, trebuie! Are cea mai frumoasa executie din lume la barna. Si nu exagerez si nici nu sunt subiectiv!

    Cu incredere, Andre!

    P.S. merita mai mult la barna in finala pe echipe. Nu ma plang de arbitraj, ca oricum nu schimba rezultatul, insa doar ca idee.
    www.fangymnastics.com

  13. #706
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O mentiune speciala pentru Andreea Munteanu. Barna ei din finala pe echipe e highlight-ul meu la aceste Europene.
    Subscriu! Mă și întrebam pe unde ești, Mihai .

  14. #707
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La junioare, highlight-ul competitiei este reprezentat de paralelul lui Ciurusniuc. 3 desprinderi la o junioara din Romania? Are you kidding me? In acel moment m-a luat rau valul. Are de curatat insa la executie, multe probleme. Daca era mai atenta spre final, atunci prindea finala pe aparat. Insa nu conteaza, important e ca are o fundatie pe care poate construi. Pe parcurs va corecta si tinuta si va arata mai bine. E nascuta in 2000 si are 3 desprinderi la paralele.....pentru Romania este aur pur!

    Laura Jurca este o super gimnasta. Una dintre vedetele acestui Campionat. Puternica din punct de vedere moral, cu o super atitudine, stie ce vrea si aplica. Mi-a placut cand a zis ca vrea medalia de aur, ca isi dedica medaliile castigate. Raspunde frumos la intrebari, e coerenta, nu prea are emotii si e rock solid. Notele ei de la E cresc de la concurs la concurs. E gimnasta potrivita pentru acest cod de punctaj, e in trendul impus de americance. A supra-rotat DTY-ul in finala pe aparat. Poate a costat-o aurul (desi era greu de invins Downie Jr cu 5.8 si 5.2) dar eu m-am gandit imediat la viitor. Un DYY cu mai multa rotatie poate duce la.....continuati voi

    Andreea Iridon e oarecum la polul opus - e artista echipei. Un concurs foarte bun, sper sa ajunga la un numitor comun si la paralele. Solul e surpriza, cine s-ar fi gandit ca o sa se descurce asa bine? Bravo ei!!!

    Imi pare rau pentru Andra. Cat ghinion! Solul ei ar fi meritat o finala si o medalie. Asta este, sper sa nu se descurajeze. Anda Butuc a avut un concurs foarte bun in calificari. Imi pare rau de acel cloche cu 180 din finala de la barna. Nici la incalzire nu ii iesise, la fel de usor a ratat (repet nu stiu ce ati apucat sa vedeti, nu prea stiu ce video-uri au aparut).

    Inainte de Europene imi placea Melnikova. Dupa ce am vazut-o live mi-am schimbat parerea. Fara sare si piper, aveam impresia ca e Musti-style, dar e departe. Seda e crazy. Rateaza saltul intins si lipeste saltul intins cu 360. Prin sala i se spunea Tutankhamon (), putini fiind cei care ii puteau pronunta numele de familie. Eu am ramas la Seda, scurt si la obiect.

    Nemtoaica Alt e una dintre junioarele straine care mi-a atras atentia. Executie foarte frumoasa la toate aparatele!
    Last edited by mikeyy; 20th May 2014 at 16:52.
    www.fangymnastics.com

  15. #708
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Subscriu! Mă și întrebam pe unde ești, Mihai .
    Si eu ma intrebam pe unde esti in ultima perioada. Noroc ca te mai auzeam si stiam ca esti ok Bine ai revenit cu ocazia Europenelor.
    www.fangymnastics.com

  16. #709
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Mie Andreea I mi se pare ca o mica zana
    Impreuna cu Laura fac un tandem foarte frumos.
    S-a vazut concursul junioarelor (fnalele) pe un stream online.
    Anda a ratat asa usor la barna. Pur si simplu s-a dat jos. Mare pacat, e o gimnasta foarte frumoasa, clasica.

    Unde ti s-a parut la arbitraj ca au dat in stanga si dreapta?

  17. #710
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Situatia cu solul lui Noemi Makra m-a deranjat si pe mine foarte mult. Absolut rusinos. Ce sa ne mai plangem ce 1-2-3 zecimi acordate sau nu rusilor sau noua, zecimi in esenta subiective si discutabile, avand in vedere ca nu le stim nici noi pe toate in materie de arbitraj. Dar cam asta se intampla cand nu ai nume. Imparteala de medalii intre favorite a cam ridicat sprancene si nu si-a avut rostul. Cu siguranta de-astea si dl Bellu nu era foarte incantat dupa sol.

    Sper ca dupa acest CE sa se renunte la saltul intins al Larisei! Nu il primeste deloc cu noua regula (ciudata, daca ma intrebati pe mine) si are si probleme de executie cu el. Sa-i puna un element D, ca tot la 6.4 iese si e mai sigur. Iar daca vor sa pluseze, au 360-ul intins, care ii iese mai bine si o duce la 6.9 dificultate.

    Dar partile bune sunt atitudinea frumoasa si pozitiva cu care au venit fetele la Sofia. Concursul senioarelor n-a mai fost atat de dramatic ca la Bruxelles, de data aceasta contracandidatele au ramas mai in urma la final de concurs. Fetele si-au dus exercitiile la bun sfarsit si asta e cel mai important. Larisa a spart gheata cu un concurs lung si dificil incheiat fara ratare. Foarte greu sa faci 4 finale pe aparate in aceeasi sesiune, in conditiile in care senioarele nu au incalzire specifica pe aparat. Astfel ca gimnastele vin din sala de incalzire, se prezinta arbitrelor, apoi (daca mai au de asteptat pana intra) fug inapoi la incalzire si revin ca sa concureze. Dupa care nu mai au voie sa iasa pana la incheierea finalei. Foarte aiurea si foarte dificil. Am vazut multe greseli pe care le-am pus pe seama acestei reguli, si nu ma refer doar la ale noastre. Diana a revenit frumos, arata superb, mi-a parut rau sa o vad trista dupa sol dar important e sa fie sanatoasa si va fi bine. Stefi e constanta, sare bine, paralelul e ok si la nevoie putea sa ajute la orice aparat. Silvia nu are cea mai buna tinuta la DTY, dar a dat totul si a tinut cat mai bine aterizarile.

    Mi-a parut rau ca Andreea Munteanu n-a avut sansa finalei la barna. A suprarotat coborarea, s-a agatat in saltea (am vazut mai multe gimnaste indreptand acele saltele), greu de zis.....cert e ca si ea a fost surprinsa, deja se prezentase arbitrelor cand a cazut. Iar noi, din tribune, am impartit o secunda in doua jumatati, prima cu bucuria unui exercitiu reusit si ultima cu surpriza si supararea unei ratari aparute din senin. Cam la fel a fost cu Andra Stoica si mi s-a rupt sufletul pentru ea, e o gimnasta foarte draga mie. S-a vazut ca n-a mai fost in apele ei. M-a surprins ca n-am vazut-o pe Dana Ciurusniuc la sol, dar la paralele m-am delectat cu 3 desprinderi, ceva ce n-am mai vazut la romance de la Stela Nistor, cred. Le felicit pe toate cele 10 fete! Am ragusit pentru fiecare in parte inca din primele zile. Felicitari si antrenorilor si sper sa aiba foarte multa grija de ele si de cele ramase acasa.

    Si apropo de ragusit. Sala a fost pe 3 sferturi goala, cum cred ca ati vazut si voi. Doar duminica au mai aparut palcuri si in alte tribune si deja incurajarile capatau alta forta in acustica unei sali de 12.000 de locuri. Ne-am "intrecut" in incurajari cu parintii si apropiatii gimnastelor din Marea Britanie. Ei au acel stil galagios de a le sustine, in permanenta striga cate ceva. Mi-a placut de ei, au fost fair-play, ne-am aplaudat reciproc si ne-am sustinut echipele reciproc - acolo unde s-a putut adica in calificari si finalele pe aparate unde nu eram in concurenta directa. Stiam exact la ce sa ma astept de la echipele GB, la junioare cu Downie, Tinkler si Lyons si la senioare cu Fragapane la sol si 3 paraleliste la bataie pe 2 locuri (preferata mea dintre cele 3, Ruby, a ramas pe dinafara). Au reusit cumva sa obtina si constanta (mama lui Teal Grindle spunea ca au schimbat totul in pregatire, au lucrat la toate aspectele posibile) si vor fi tot mai de temut in urmatorii ani. Bravo lor! Au venit aici cu 2 echipe foarte frumoase, multe dintre gimnastele lor imi plac si am sarit in picioare la unison cu ei cand Becky a coborat de pe paralel. Sa stiti ca par mult mai solide din spatele unei camere de filmat. Arata bine si armonios in realitate, arata asa cum trebuie ca sa poti face ce cere codul de azi. Miercuri am vazut-o pe Becky Downie cand a urcat in tribuna si am fost convinsa ca e sora ei mai mica, junioara, si am crezut ca s-o fi accidentat de sta in tribune in loc sa intre in concurs. Abia cand am vazut-o pe Ellie ca intra in arena m-am convins ca e invers. Asta ca sa va faceti o idee ca sunt mult mai micute decat par la televizor.

    Si-mi mai place un lucru la ele, atentia la coregrafie. Fragapane si, mai ales, Lyons ofera la sol exact ceea ce cere codul. Unora le place, altora nu, dar sunt lucrate exceptional. Lyons asa si-asa, dar Fragapane mi-a placut mult, coregrafia de colt e foarte faina.

    La rusi, recunosc, m-a socat ca au venit la senioare cu un sol care nu a indeplinit una dintre cerinte in calificari (Spiridonova). In finala pe echipe a restructurat putin si a avut D-ul complet, nu inteleg de ce nu a facut la fel si in calificari - solul din finala fiind teoretic mai usor de facut. In rest nu m-au impresionat, mi-a placut solul Sosnitskayei, la paralele sigur ca sunt exemplare si nu poti sa nu le admiri, dar nu le-am urmarit cu mare interes. Altfel stateau lucrurile daca aveam ocazia in sfarsit sa o vad pe Afanasyeva

    M-am bucurat si de concursul bun facut de Marta Pihan, in calificari parea sa fi venit si vremea ei. Pacat ca n-a prins un podium. Solul este foarte bun, cu acrobatica excelenta (apelul cu salt e din tavan) si frumos coregrafiat. Mi-a mai atras atentia Make Enderle, junioara din Germania, am vazut elemente si legari interesante la ea. Din calificari am ramas cu dezamagirea ca Millousi a disparut peste noapte. Miercuri era in sala la calificari junioarelor, zambitoare, presupun ca s-a accidentat ulterior. Daca a zarit cineva vreo informatie, sa imi spuna si mie.

    Manu, pentru inregistrari!!! Le-am bagat in bookmarks si o sa ma uit incet-incet.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #711
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    merci Mihai, Cata! V-am tot vazut/auzit prin tribune, au dat la TV multe prim-planuri cu voi
    Si mie imi place Marea Britanie la paralele, sunt un vis Si mai e si gimnasta accidentata anul trecut, Ruby Harrold care se poate adauga echipei pentru mondiale. Iar echipa de junioare e foarte puternica si la sarituri
    Dar nu imi place Lyons, mai ales la barna (si coregrafia la sol ma lasa rece). In finala a fost mai ok parca, dar la AA mi s-a parut ca are f multe probleme de tinuta (la barna)
    Cat m-am uitat la concurs si le vedeam pe Laura si Andreea atat de frumoase, ma gandeam numai - unde e Madalina... Laura si Andreea sunt superbe, fiecare pare sa isi depaseasca slabiciunile, iar solul Andreei... E o bijuterie. Trebuie sa isi revina si la paralele in timp
    Last edited by ancaqwe; 20th May 2014 at 17:38.

  19. #712
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ruby Harrold a fost, e cea de care spuneam ca a ramas pe dinafara dupa calificari. Cea accidentata e Gabby Jupp.

    Pentru mine momentul Europenelor a fost "coregrafia" de la premierea la echipe a senioarelor. Nu stiu daca s-a vazut la televizor. Cum s-au prins toate de maini cand crainicul a anuntat echipa cu aur, cum s-au prezentat publicului impreuna, cum s-au asezat in spatele podiumului in loc sa urce, asteptand sa termine toate de pupat adversarele, ca sa urce impreuna pe podium, din nou de mana....cum s-au incapatanat sa stea pe un singur rand, umar la umar intr-un spatiu mic, ca sa nu puna pe nimeni in randul in fata sau in cel din spate. Superb!

    Ar mai fi multe de spus si nu-mi mai amintesc acum, puteti sa ma intrebati daca vreti.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #713
    sport legend remm's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    661
    Reputatie
    1
    Da, au aratat... o sa vedeti pe inregistrari... Multumim mult pentru povestiri!!! Mai vreeem... De pilda, impresii despre antrenori... Dl Bellu nu a fost la finala pe echipe pe podium, nu? L-au aratat doar la sfarsit cand se felicita cu ceilalti antrenori. Si era f. bucuros. Si m-am bucurat si eu pentru bucuria d-lui si a fetelor... Mai scrieti ca-i tare frumos...Si ati facut o galerie tare frumoasa, parca era la Nationale... S-a auzit "Romania", inainte de sol, dupa sol... si mai mereu...

  21. #714
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Impresii despre antrenori? Mi-a placut foarte mult de toti. S-au implicat trup si suflet in tot ceea ce inseamna gestionarea concursului de pe margine. Se vedea cum traiesc fiecare moment, fiecare exercitiu, fiecare greseala si asa mai departe. Le-au incurajat pe fete tot timpul, chiar si atunci cand faceau greseli. Tot respectul pentru ei.

    Daca nu ma insel, cred ca Lulu a fost prezenta in fiecare zi pe suprafata de concurs, atat la junioare cat si la senioare. La junioare a mai fost si Cristi in calificari si la AA, iar in finala pe aparate Adela. La seniori, alaturi de Lulu, a mai fost si Lucian. Doar duminica, la finala de la sol a venit si domnul Bellu. Cred ca s-a dus Larisa dupa el, ca dupa barna am vazut-o iesind. A insotit-o pana s-a prezentat arbitrelor, dandu-i ultimele sfaturi. La un moment dat chiar credeam ca o sa inceapa sa faca turul solului, asa cum e traditia.

    Starea de bine pe care am simtit-o la gimnaste s-a oglindit si la antrenori. Cum am mai zis, erau trup si suflet. Lucian a trait la maxim rotatia de la barna, se plimba dintr-o parte in alta. Iar reactia victoriei cred ca ati vazut-o cu totii Frumoase momente si frumoasa echipa. Tocmai de aceea mi-a venit ideea cu #TeamRomania pe care am folosit-o in postarile de pe Facebook si Twitter.

    Mai voiam sa zic de liderul echipei. Stiu ca toata lumea zice de Larisa, insa impresia de la fata locului a fost ca Didi este cea care strange fetele si le spune ce sa faca, cum sa faca. Didi e fenomenala, s-a transormat asa de frumos. Larisa este si ea lider prin aportul pe care-l aduce echipei, ea este locomotiva acestei echipe. In plus ea e cea care are si cea mai mare presiune pe umeri pentru ca toata lumea se asteapta ca ea sa fie fara de greseala. Si s-a vazut ca are emotii pe final de concurs la echipe. Bine ca a trecut peste. De aceea as prefera sa se spuna ca avem 2 lideri, asa cum fiecare generatie a avut pana la urma. Didi este o piesa de baza, este cea care da liniste echipei, atat pe margine cat si prin executiile ei. Efectiv nu iti e frica cu Didi, lucreaza atat de bine, linistita si cu incredere. S-a prezentat extraordinar dupa operatie.
    Last edited by mikeyy; 20th May 2014 at 20:08.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •