Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 284

Thread: Fair-play financiar

  1. #43
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Barcelona a platit 57 pe Neymar si asta e suma adevarata. A fost o ancheta in Spania care s-a terminat acum 2-3 saptamani si au declarat ca nu e nimic dubios , ca aia e suma adevarata.
    Bagi mana in foc pt cifrele astea? Sti cate interese sunt ca sa nu explodeze mamaliga mai mult?

  2. #44
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Barcelona a platit 57 pe Neymar si asta e suma adevarata. A fost o ancheta in Spania care s-a terminat acum 2-3 saptamani si au declarat ca nu e nimic dubios , ca aia e suma adevarata.
    Bagi mana in foc pt cifrele astea? Sti cate interese sunt ca sa nu explodeze mamaliga mai mult?

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Fair-play financiar a fost conceput in 2009 si implementat abia in 2011. Ce treaba are ce facea Real in 2001?
    E exact ca in cazul "efectelor de sera" si al poluarii, unele tari au avut industrii care au urcat masiv iar mai tarziu cand si alte tari au luat-o pe acelas drum a aparut problema poluarii.

    Revenind, Real inca profita de pe urma tunurilor date cu Zidane and Co., acum cand alte echipe vor sa urmeze acelas drumu UEFA le da peste maini.
    E foarte greu sa dai o lege unitara care sa nu starneasca atatea si atatea discutii. Sa vedem ce va urma, nu cred ca PSG si M City nu vor riposta si vor da UEFA in judecata.

  3. #45
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Fair-play financiar a fost conceput in 2009 si implementat abia in 2011. Ce treaba are ce facea Real in 2001?
    ...

    "UEFA a considerat doar jumatate" - fals, UEFA a investigat si a gasit doar 100 mil. Cel putin asta spune.
    Pai Real de atunci s-a bagat in datorii. Ok in 2011 fair-play UEFA atunci sa inceapa prin a obliga cluburile cu datorii sa le plateasca. Nu e mai fair-play asa?

    Apoi la PSG iar e inexact ce spui.
    Alea 200 milioane au fost varsate in cont, nu e problema. UEFA a considerat ca doar 100 milioane reprezinta valoarea reala pt un contract sponsoring si restul sunt bani pompati in club fara acoperire.
    Practic s-a exprimat in un domeniu pe care nu e competenta. Ce treaba are UEFA de ce valoare are contractul sponsoring QTA? Daca QTA semneaza un miliard unde e problema?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #46
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Pai Real de atunci s-a bagat in datorii. Ok in 2011 fair-play UEFA atunci sa inceapa prin a obliga cluburile cu datorii sa le plateasca. Nu e mai fair-play asa?

    Apoi la PSG iar e inexact ce spui.
    Alea 200 milioane au fost varsate in cont, nu e problema. UEFA a considerat ca doar 100 milioane reprezinta valoarea reala pt un contract sponsoring si restul sunt bani pompati in club fara acoperire.
    Practic s-a exprimat in un domeniu pe care nu e competenta. Ce treaba are UEFA de ce valoare are contractul sponsoring QTA? Daca QTA semneaza un miliard unde e problema?
    Ar putea zice ca e concurenta neloiala.

  5. #47
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    De ce ?
    Pai atunci e neloial ca Real sa zicem concureaza cu Steaua in CL desi au contracte diferite de sponsorizare...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #48
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    De ce ?
    Pai atunci e neloial ca Real sa zicem concureaza cu Steaua in CL desi au contracte diferite de sponsorizare...
    Stiu ce zici , domeniul mi se pare foarte sensibil. S-a ajuns destul de departe cu sumele de transferuri dar pe de alta parte nu vad nici o solutie. E cam tarziu sa bagi politici de fair play financiar atata timp cat un deceniu Barcelona si Real si-a bagat p..a in acest tip de politici.
    E foarte greu de facut o politica comuna atata timp cat politica fiscala nu e unitara in Europa(impozite, taxi samd).

  7. #49
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Pai Real de atunci s-a bagat in datorii. Ok in 2011 fair-play UEFA atunci sa inceapa prin a obliga cluburile cu datorii sa le plateasca. Nu e mai fair-play asa?
    Da, asa ar fi cel mai corect. Sa obligi pe cineva care are 500 mil datorie sa plateasca, dar in acelasi timp e normal si sa pui o stacheta de maxim 45 mil euro pierderi in ultimii doi ani.

    Ambele lucruri trebuiesc facute.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Apoi la PSG iar e inexact ce spui.
    Alea 200 milioane au fost varsate in cont, nu e problema. UEFA a considerat ca doar 100 milioane reprezinta valoarea reala pt un contract sponsoring si restul sunt bani pompati in club fara acoperire.
    Aici e chestie de nuanta, eu din informatiile pe care le gasesc am inteles ca UEFA nu a gasit decat 100 mil din cei 200 mil care s-ar spune ca au intrat in club.
    Dar, nu pot decat sa presupun ca stii lucrurile astea mai bine decat mine locuind in Franta si fiind fan PSG. Intre interpretarea mea si interpretarea ta, cel mai probabil tu ai dreptate. Desi eu inca nu sunt 100% convins.

    Quote Originally Posted by mblue View Post
    Ar putea zice ca e concurenta neloiala.
    Nu cred ca se poate vorbi de asa ceva intr-un contract de sponsorizare al unui club de fotbal.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  8. #50
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Pai Real de atunci s-a bagat in datorii. Ok in 2011 fair-play UEFA atunci sa inceapa prin a obliga cluburile cu datorii sa le plateasca. Nu e mai fair-play asa?

    Apoi la PSG iar e inexact ce spui.
    Alea 200 milioane au fost varsate in cont, nu e problema. UEFA a considerat ca doar 100 milioane reprezinta valoarea reala pt un contract sponsoring si restul sunt bani pompati in club fara acoperire.
    Practic s-a exprimat in un domeniu pe care nu e competenta. Ce treaba are UEFA de ce valoare are contractul sponsoring QTA? Daca QTA semneaza un miliard unde e problema?
    Crezi ca aia de la UEFA s-au nascut ieri si nu stiu care este scopul ingineriilor astea?
    Tu uiti un lucru, fair-play-ul asta financiar a fost creat tocmai pentru a stopa pomparea banilor in fotbal. Mai exact a banilor care nu provin din activitatea propriu-zisa a unui club de fotbal (marketing, ticketing, transferuri etc), de aici si logica impunerii unui prag de pierderi. Ori cand araboii tai umfla visteria clubului tocmai in baza contractelelor astea de fatada, te astepti ca aia de UEFA sa nu se prinda?

    Ca iti convine sau nu politica UEFA, toate cluburile sunt afiliate la ea si joaca precum le canta ea.
    Mai bine faceai un thread in care sa multumesti lui Allah ca nu v-au suspendat din competitiile europene, asa cum de altfel se si lauda UEFA cand a introdus regulile astea.

    Auzi la el, ce arogante face, s-a trezit sa se planga la saracii de noi dupa petrodolarii aruncati de araboi in fotbal
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

  9. #51
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,215
    Reputatie
    0
    Bine zis.

  10. #52
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post

    Aici e chestie de nuanta, eu din informatiile pe care le gasesc am inteles ca UEFA nu a gasit decat 100 mil din cei 200 mil care s-ar spune ca au intrat in club.
    Dar, nu pot decat sa presupun ca stii lucrurile astea mai bine decat mine locuind in Franta si fiind fan PSG. Intre interpretarea mea si interpretarea ta, cel mai probabil tu ai dreptate. Desi eu inca nu sunt 100% convins.
    l.
    Nu este nicio nuanta.
    Exista in Franta o comisie independenta DNCG care acorda licenta cluburilor pe baza situatiei juridice si financiare. Aceasta comisie are acces la conturile cluburilor si decide pe aceasta baza reala. In fiecare an DNCG depune dosarul la UEFA pt cluburile inscrise deci totul e clar dpdvd bani.
    Si fie vorba intre noi nu banii sunt problema la qatarezi.
    Nu stiu unde ai citit tu ca PSG a incasat doar 100 milioane si a declarat 200.
    Se poate sa fie chiar invers. Sa fi incasat 400 si sa declare 200



    PS. Event si Pistolero parca sunt Farfuridi si Brinzovenescu... ce sa le mai raspund ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #53
    sport legend polat's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    world
    Posts
    390
    Reputatie
    1
    uefa vrea comunism pe fata!daca arabul are bani de lamborghini de ce sa mearga cu loganul ca asa vrea uefa?ce face uefa pentru fotbal ?nimic!a semneaza cu gazprom sponsorizari ca aia sunt buni si cinstiti !halal democratie!

  12. #54
    sport legend polat's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    world
    Posts
    390
    Reputatie
    1
    psg si city erau echipe de traditie dar le lipseau banii ca sa ajunga sus !e asa de rau ca in campionatele lor concurenta devine acerba?din contra uefa ar trebui sa incurajeze atragerea oamenilor cu bani in fotbal !

  13. #55
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Și când te gândești că pt câștigarea Ligii Camp-lor UEFA dă 40 de mil de euro! Funcționarii ăia își dau seama la băutură?
    Păi așa o să își facă PSG, Man City, Monaco, etc, o ligă a lor și vor face ceva cu jet pe UEFA și regulile ei. Vor înființa o ligă pe care o vor denumi cum le vine lor..."Liga Noră pt Mama"...cu regulile pe care le vor ei. Reguli de "Nu te supăra, frate", spre exemplu.
    Arbitrul va ține două zaruri și va da cu ele în timpul jocului. Fiecare echipă va ține mingea până când zarul celeilalte echipe iese mai mare. La zar dublu se dă lovitură liberă, iar la 6-6 se dă penalty, la care portarul va trebui să stea cu spatele la minge și să o apere așa dea-n-doaselea. Ce dracu, mă?

    Eu nu spun că niște reguli de reglementare financiară nu sunt binevenite, dar este târziu. Răul tot de la UEFA a plecat, care la presiunea sponsorilor (marile companii mondiale) a creat Liga Cam-lor, o competiție care numai sportivă nu este! Și acum, după ce le-a învățat cu nărav pe marile cluburi din Europa, vrea să revină la o competiție echitabilă?? Nu se mai poate!

  14. #56
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Da, cluburile astea pot sa isi faca competitia lor dar nu vor mai putea participa in competitiile interne iar jucatorii nu vor mai putea sa evolueze in nationalele lor.

  15. #57
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by polat View Post
    psg si city erau echipe de traditie dar le lipseau banii ca sa ajunga sus !e asa de rau ca in campionatele lor concurenta devine acerba?din contra uefa ar trebui sa incurajeze atragerea oamenilor cu bani in fotbal !
    UEFA face jocurile cluburilor care au datorii si au ajuns la limita. Real, Barca si Bayern (in mai mica masura) nu mai pot concura daca preturile jucatorilor cresc in urmatorii ani. O sa fie nevoiti sa se multumeasca cu jucatori de nivelul celor de la Arsenal si cei mai buni se vor duce la PSG si City ... sau cei care au resurse financiare serioase. Aici e problema. Fara Bayern, Real si Barca in semifinale CL nu se poate si riscul e mare in urmatorii ani sa fie asa.
    De aici si aceasta decizie cu pseudo fair-play.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #58
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    PS. Event si Pistolero parca sunt Farfuridi si Brinzovenescu... ce sa le mai raspund ?
    "Ai putintica rabdare, stimabile"
    beleafer

  17. #59
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu este nicio nuanta.
    Exista in Franta o comisie independenta DNCG care acorda licenta cluburilor pe baza situatiei juridice si financiare. Aceasta comisie are acces la conturile cluburilor si decide pe aceasta baza reala. In fiecare an DNCG depune dosarul la UEFA pt cluburile inscrise deci totul e clar dpdvd bani.
    Si fie vorba intre noi nu banii sunt problema la qatarezi.
    Nu stiu unde ai citit tu ca PSG a incasat doar 100 milioane si a declarat 200.
    Se poate sa fie chiar invers. Sa fi incasat 400 si sa declare 200

    PS. Event si Pistolero parca sunt Farfuridi si Brinzovenescu... ce sa le mai raspund ?
    Ca tot iti tin isonul si astia de mai sus si nu sunt in stare sa vada cat aberezi pe aici, iti bag un text, fara alte comentarii din partea mea, ca sa nu zici ca sunt eu vinovat de o interpretare gresita. Daca nu le ai cu engleza acolo la matale in Paris, il poti ruga pe TheIceMan sa te ajute cu traducerea, ca pare un om amabil
    4. Fair Value

    UEFA are aware that owners of clubs could look to inflate a club’s profitability by injecting funds into clubs via artificially inflated commercial deals. Paris St-Germain recently announced a huge sponsorship deal via a body that is connected to the club owners. For this reason UEFA FFP rules require any transaction from a ‘related part’ (i.e. a company or body connected to the club owners) to be assessed to ensure it was a genuine transaction at a ‘fair value’. UEFA has the power to adjust any artificial ‘mates rates’ deals and apply a lower value to the Break Even calculation. This assessment will be carried out by the CFCB panel.
    Sursa textului e asta. Si daca tot mai ai tupeul sa vii sa te plangi pe aici ca baba de reumatism, nu-i problema, iti gasesc si documentele oficiale de la UEFA cu motivatia implementarii regulilor de FFP, da nu acum, ca e tarziu si nici n-am chef
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

  18. #60
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Event, eu cand zic ca esti Farfuridi nu ma crezi ...
    Ce tot imi dai "scoop" pe care toata lumea il stie aici? Pai asta e chiar subiectul thread'ului

    Iar ca sa nu te mai inchini la UEFA ca la Dumnezeu iti pun o intrebare. Ai auzit de afacerea Bosman?
    Daca nu, iti voi explica ce si cum dar nu azi ca e tarziu si n-am chef
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #61
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Lost in translation cumva?

    V-au aplicat sanctiunea prevazuta in chiar motivul impunerii acelor reguli. Ati bagat banii in club prin intermediul, sau mai degraba, prin spatele unui contract (de fatada, cum spuneam mai sus) si UEFA v-a prins. Bine, nu tu, araboii tai.

    Daca nu intelegi nici atat....
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

  20. #62
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Mah, spune-mi ca faci special altfel cred ca ... nu insist

    Tu ai citit ce am mai spus mai devreme?

    Cine plm poate spune ca sponsorizarea QTA e de fatada? Si daca e de fatada de ce se accepta totusi jumatate din suma?


    Tu nu vezi ca e cusuta cu ata alba facatura UEFA?

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Fly Emirates principal sponsor la Real si nici macar nu se vede logo pe tricou. Acolo nu e o problema?
    na si aici Event
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #63
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Tu esti subiectiv si punct

    E ca si cum te-ai duce la judecator si i-ai spune: de ce m**** m**** crezi asa si nu asa?
    Ca asa vrea muschii lui sa aplice legea?

    Ori in legea FFP se specifica clar ca asta e si rolul Comisiei de control, sa judece fiecare caz in parte.
    Ca tot pomenesti de Real Madrid, te-ai gandit ca poate nici macar spaniolii, care reprezinta cel mai mare, scump etc club din lume, n-au contracte nesimtite ca ale araboilor? Scrie clar si mai sus ca se face o analiza FAIR a valorii contractelor, deci nu merge scuza cu "de unde stii tu?" atata timp cat se face o comparatie cu restu cluburilor participante in aceasi competitie.

    Ai vostri vor face contestatie, nu? O sa vezi tu ce frumos o sa va trimita la plimbare
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •