Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 181

Thread: Economie de consum -dar pana cand?

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    In principiu, sunt de acord cu tot ce spui, comentez doar atat :
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    atunci cand cumperi ceva, o faci din buzunarul tau sau imprumut si esti responsabil (ramai fara bani, sau cu rate, e treaba ta). Numai ca atunci s-a facut fără experiență, fără piață de desfacere, în numele tuturor. Dacia 1300 s-a vândut si afara, chiar daca la pret mic, chiar daca a fost tot mai proasta, a fost masina pentru noi toti.

    Numai ca tehnologiile au dus la datoria pe care am platit-o din greu. Cu ce ne-am ales ?
    Cu vreo cateva chestii tari, zic eu. Enumar vreo cateva, repede : agricultura moderna, destul de performanta si nu peste tot extensiva, sistem energetic national (in special pe zona de productie si transport), destule amenajari hidrografice si imbunatatiri funciare, vreo cateva indiustrii bune (nu doar 10 ani) care au adus bani reali tarii.
    Am apucat si am dat deja marele exemplu negativ, cu industria grea ''constructoare de masini'' care a mers cat de cat in anii 70 dar a prabusit finantele publice in deceniul urmator, asta fiind adevarata cauza a caderii regimului.
    Eu cred ca aveam nevoie si de (ceva) utilaj greu, ca nu era in regula sa cumparam totul din afara. Un turbo/hidro generator de 9...14 metri (din centralele electrice) nu poate fi prelucrat pe un strung de un metru jumate, asta e clar. Nnumai ca, in loc de atatea capacitati de productie industriale grele, era mai bine sa se fi investit CONSTANT in industriile usoara si alimentara (cum bine s-a facut in anii '60 si prima parte anii '70 ... dar cam atat), altfel superagricultura de care vorbeam nu le-a folosit prea mult romanilor, decat macroeconomistilor de atunci, care echilibrau cu produs ''finit'' agricol pierderile din industria grea a anilor 80'.
    Ar fi trebuit sa devenim una din superputerile europene si chiar mondiale in productie alimentara, textila si de mobila, nu sa cumparam pui unguresti de la supermarket sau tot felul de semipreparate din UE.

    BTW ... Sistemele de irigatii de la inceputul anilor '70 s-au facut tot cu niste credite, de la englezi (de asta a fost nea Nicu la regina, nu ca sa se plimbe cu caleasca, asa cum cred unii).

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    In principiu, sunt de acord cu tot ce spui, comentez doar atat :
    Cu vreo cateva chestii tari, zic eu. Enumar vreo cateva, repede : agricultura moderna, destul de performanta si nu peste tot extensiva, sistem energetic national (in special pe zona de productie si transport), destule amenajari hidrografice si imbunatatiri funciare, vreo cateva indiustrii bune (nu doar 10 ani) care au adus bani reali tarii.
    ia in considerare cei 5-8 ani in care am mancat ce am apucat, ne-am incalzit dormind imbracati, ne inghesuiam in autobuze si trenuri si nu stiam ce sa mai bagam in p..zde sa nu ramana gravide. Un stres inutil pentru cativa ani buni (1968-74), eram prea mic ca sa ma bucur, totusi.
    Sistemul energetic (Portile de Fier, Bicaz, Vidraru) au fost gata pana in 1965 (daca nu gresesc). Din linkul postat mai sus stau si ma intreb: ce dracu s-a facut cu banii 1975-81, de a crescut datoria de la 0 la 10 mld ?
    Agricultura moderna ? Tin minte ca mi-au zis la scoala ca productivitatea USA era dubla fata de noi, asta in timp ce mana lor de lucru era zdravan mai mare ca la noi, nu mai ziz ce poti face cu un salariu USA fata de unul Ro.
    Atunci cand faci o investitie, trebuie s-o recuperezi in viitorii 10 ani, noi am limitat consumul absolut necesar (mancare, caldura iarna) ca sa platim investitiile. Nu poti investi 1 milion si apoi sa te bucuri ca ai produs 500.000, tot faliment inseamna.
    Am inteles ca centralele Motan ar fi made in Romania. Nu am vazut asa ceva instalate la nimeni (se prefera marcile germane), deci si-au scos investitia (know-how) ? Cam la fel si cu viziunea ta fata de industria grea: Mai bine cumperi utilaje la un standard de calitate, decat sa cumperi tehnologia, sa te apuci sa produci si s avezi ca iese la calitate romaneasca (ex si Dacia 1310, ai proasta ca cea cu produse franceze). Apoi cu trecerea anilor trebuie sa produci mai bun, nu tot mai prost.
    Ca produse ieftine, straine, as aminti Fornetti sai Jacobs. Noi de ce nu suntem in stare, dupa 70 de ani, sa exportam macar un brand ?
    Eu nu-l ironizez pe nea Nicu ca s-a plimbat cu caleasca (nush cum a fost convinsa regina sa ii ofere aceasta plimbare, doar nu iei toti taranii intr-un simbol al regatului - probabil pretul a fost inclus in targul facut). Am auzit ca ar fi fost o afacere in industria aviatica, nu cred ca sistemele de irigatii ar fi fost o buna afacere pentru britanici si, prin 1977 (vizita lui NC la London), cred ca ne ducea capul sa folosim niste pompe si țevi. Daca am avut un Saligny (de altfel un responsabil inginer constructor), nu vad de ce ar fi fost greu sa proiectezi sisteme de irigatii.

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Lactatele s-au ieftinit dupa 90. O smantana de la piata, borcan mic, era parca 20 de lei (poate nu-mi aduc aminte), o paine de 400 g era 4 lei.
    Acum smantana de la piata (cat de naturala vrei) costa la fel ca la supermarket, mult mai putin ca atunci.
    ma indoiesc. Prin 1984 luam sana de 1/2 litri (10 minute stat la coada) cu 2 lei, nivelul salariului era de vreo 2 ori cat azi. Cat este o sana acum ? Smantana la 20 lei cred ca era un pret de piata libera, nicidecum unul oficial (e drept ca la pretul respectiv nu s egasea).
    Doar painea s-a ieftinit (zdravan). Ziarele s-au scumpit de 2-6 ori (Sportul de la 0,30 la 2 lei), revistele de la 1-2 lei la cat sunt azi, cartile cam la fel.
    O familie cu un singur salariu (mic) avea 3 copii la scoala, acum ce faci cu unn salariu minim (sau somaj) ? In cls 11-12 aveam manuale la toate materiile, acum cati elevi isi mai iau manuale in liceu ?

  4. #88
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Am mai avut discutia asta, si spuneai ca daca lefurile se vor alinia la cele europene, atunci la fel se va intampla si cu pretul biletului la concert, fotbal sau ziar. Sa vedem teoretic la inflatia de 35 pe care ne-o baga Isarescu sub ochi n-ar trebui sa se intample asta.
    Oricum, bancile prin dobanzile la depozite din ce inc e mai reduse (spre zero) au dat un semnal ca nu mai incurajeaza economisirea si ai ajuns chiar sa platesti bancii comision daca vrei sa-ti tii banii la adapost, eu zic ca nu-i normal.
    In ciuda a ceea ce se spune despre vest cum ca mai rami cu ceva in buzunar la sfarsitul lunii chiar daca preturile sunt mai mari, nu ced ca zboara porcii nici acolo. Adica la o leafa de 2500euro cand dai 80-100 de euro pe abonamentul lunar de transport, 2 euro/paine, 80 de euro pe net etc. tot asa ajungi, ca la noi, sa-ti dra****sti verzisorii.
    Spania-marele magnet pr. emigranti in 2000-2008, a ajuns de cand cu criza sa plece anual din tara peste 300000 de spanioli -de bine ce le e? Italia, Franta cam la fel+ ca mai e si problema natalitatii. Vasilescu de la BNR a zis clar ca sa nu ne mai asteptam la un boom ca 2004-2008 decat peste 50 de ani poate!
    Tarile nordice-sunt ok din cate am inteles, asigura invatamantul moka+ajutoare sociale, dar cand mergo acolo trebuie sa ai teschereaua plina pt. macar 2-3 luni ca nu stii ce gasesti, sunt cele mai mari preturi din Europa, la chirie mancare, benzina, orice.
    De ce credeti ca din ce in ce mai multe tari incearca sa limiteze imigratia-UK franta etc.? Tocmai pt. ca stiu ca nivelul de trai a scazut, iar posibilitati de crestere economica si locuri de munca nu prea mai sunt, si incearca sa le pastreze pt. ai lor.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Eu nu m-am referit la centralele (termice) Motan, ci la hidro- si termo-centrale, unde trebuie niste echipamente mari, scumpe. Initial au fost aduse din afara, dar s-a pus problema fabricarii lor in interior si ... s-a reusit cu bune rezultate, parerea mea.
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Sistemul energetic (Portile de Fier, Bicaz, Vidraru) au fost gata pana in 1965 (daca nu gresesc). Din linkul postat mai sus stau si ma intreb : ce dracu s-a facut cu banii 1975-81, de a crescut datoria de la 0 la 10 mld ?
    S-au acoperit pierderi in industriile neperformante.
    Dar nu toate au fost asa. Electroputere Craiova a exportat (pe bani adevarati) vreo 3 decenii, devenind un ... brand. Lumea stie de locomotive, dar au mai fost si transformatoare (mari), aparataj electric de putere, masini electrice rotative. Putea ramane un brand, daca nu il omorau cioclii de dupa 1990. Ei bine, ca sa produci aceste articole, e nevoie de utilaj greu. Pe menghina nu merge.
    Dar nu atat de multe utilaje grele (si industrie grea, in general) cat s-a achizitionat la noi. Eu am asezat la exemple (cele mai) negative povestea asta.
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Agricultura moderna ? Tin minte ca mi-au zis la scoala ca productivitatea USA era dubla fata de noi, asta in timp ce mana lor de lucru era zdravan mai mare ca la noi, nu mai ziz ce poti face cu un salariu USA fata de unul Ro.
    Nu, eu nu faceam comparatie cu USA, ci cu ... ce a fost mai inainte, tot la noi. Adica mai nimic modern, structurat, mecanizat.
    Oricum, nu cred ca aveau productivitatea chiar de 2 ori mai mare. Insa problema problemelor la noi este ca nu s-a profitat de rezultatele bune din agricultura, prin dezvoltarea si modernizarea continua a unei industrii aferente (pe bune, nu pe hartie). Aici puteam obtine ''branduri''.

    Nu sunt un nostalgic, dar nici nu sunt de acord cu cei care afirma ''tot ce au facut comunistii a fost prost''. Tocmai astfel de gandire a distrus complet economia romaneasca in ultimul deceniu al secolului trecut.

    De ce ar fi fost greu sa proiectam sisteme de irigatii ? pentru ca nu o mai facusem niciodata si aveam nevoie de experienta unora priceputi (englezii aveau asa ceva, de prin tarile arabe, in special). BTW, nu e vorba doar de pompe si tevi.
    Portile de Fier I au fost date in folosinta in 1972.

  6. #90
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    ma indoiesc. Prin 1984 luam sana de 1/2 litri (10 minute stat la coada) cu 2 lei, nivelul salariului era de vreo 2 ori cat azi. Cat este o sana acum ? Smantana la 20 lei cred ca era un pret de piata libera, nicidecum unul oficial (e drept ca la pretul respectiv nu s egasea).
    Da, pret de piata libera, adica pretul real. Laptele la sticla cu capac de staniol nu mai stiu cat era (2,2 lei am gasit pe net), stateai ceva la coada dimineata dupa el. Acum e 2,5/litru pe "piata libera" (crud, natural, anti UE), 3 lei la dozator (preturi locale). Dar e lapte.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  7. #91
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Nu sunt un nostalgic, dar nici nu sunt de acord cu cei care afirma ''tot ce au facut comunistii a fost prost''. Tocmai astfel de gandire a distrus complet economia romaneasca in ultimul deceniu al secolului trecut.
    cred ca cioclii de care ai amintit mai devreme au fost cei ce au distrus ce a fost pentru un profit rapid. gandirea ca tot ce au facut comunistii a fost prost nu a fost una generalizata in anii 90 si nici varietatea de produse de import pe care o vedem acum inca nu exista.

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Da, pret de piata libera, adica pretul real. Laptele la sticla cu capac de staniol nu mai stiu cat era (2,2 lei am gasit pe net), stateai ceva la coada dimineata dupa el. Acum e 2,5/litru pe "piata libera" (crud, natural, anti UE), 3 lei la dozator (preturi locale). Dar e lapte.
    înghețata era 1 leu, chiar 0,75. Cea trasă în ciocolată era 1,75, dar salariul unui muncitor era pe la 1100-1500 (depinde de vechime). Ca să nu mai stăm acum la coadă, plătim mai mult, dar un sfert din angajați sunt pe salariul minim sau pe aproape, mai puțin ca acum 40 de ani. Autobzul era 0,50, apoi a urcat la 1,25-1,75 (după 1981), metroul 1 leu. Acum cam dublu.

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Leul Oltean;4020737] Eu nu m-am referit la centralele (termice) Motan, ci la hidro- si termo-centrale, unde trebuie niste echipamente mari, scumpe. Initial au fost aduse din afara, dar s-a pus problema fabricarii lor in interior si ... s-a reusit cu bune rezultate, parerea mea. S-au acoperit pierderi in industriile neperformante.

    Toate hidrocentralele funcționează și acum, sunt super profitabile dacă nu cumva vor să plătească niscaiva escroci, mai ales dacă considerăm că în 40 ani s-ar fi plătit creditul necesar construcției. În mod normal, astfel de construcții se fac cu credit în bancă al investitorilor (fie stat, fie privați puternici) și se returnează în ani.
    Vorbim de o datorie de 0,5 mld USD prin 1975 (când aveam gata hidrocentralele de azi, toate căile ferate (inclusiv cele date la fier vechi), 3/4 din blocurile existente azi, cam l afel spitale și școli și de 11 mld în 1981. După 1975 se reduc importurile pentru consum (deși erau puține, țin minte un sweet magic, banane - oricum le găseai câteva zile pe an), proslavirea lui nea Nicu nu costa mult, era un cost intern, steaguri, lemn, oameni scoși la defilare). Și atunci pe ce s-au dus miliardele ?


    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Dar nu toate au fost asa. Electroputere Craiova a exportat (pe bani adevarati) vreo 3 decenii, devenind un ... brand. Lumea stie de locomotive, dar au mai fost si transformatoare (mari), aparataj electric de putere, masini electrice rotative. Putea ramane un brand, daca nu il omorau cioclii de dupa 1990. Ei bine, ca sa produci aceste articole, e nevoie de utilaj greu. Pe menghina nu merge.
    Vezi cum arată azi o săgeată albastră și cum arăta Electroputere, imensă, masivă. Apoi ele aveau un cost de producție în care plăteai cu lei și te bucurai că primești USD, deși trebuie văzut dacă nu le făceai în barter, o locomotivă contra 1000 kg banane sau cafea. Cursul de schimb leu-USD era 12 lei in 1989, cel de piață (pentru radiocasetofoane) era cam 30-1. Tot ce importa statul intra la 12-1, dar nu pentru consum (altfel am fi avut toți Sony sau Sanyo). Angajatul iși lua salariul, nu era treaba lui eficiența fabricii. Dacă produceai 5 locomotive și luai 500.000 USD, dar salariile te costau 2500 lei* 5000 angajați nush dacă mai ieșeau calculele. Erau mari unități productive, știai cât ai de plată, ce materie primă cumperi, știai cât vinzi, cât dai salari și impozite, dar dacă totalul era pe minus ? Ori in 1990-2006 ai avut o inflație permanentă, cumpărai la o rată de schimb, vindeai la alta, matematic poate era ok, dar in valută stabilă cum era ?
    Țin minte, după 1997 (catastrofa guvernărilor Ciorbea - Vasile) că se spunea că un autobuz Rocar costa mai mult ca unul Mercedes. Apoi, comenzile nu mai erau, iar oamenii trebuiau plătiți. Cu ce bani, că doar bugetul statului nu-i pentru SA ? S-au făcut imprumutiri in banci și acestea nu acceptă să piardă.
    Dacă nu-și recuperează creditul, cer falimentul și recuperează ce mai pot. Așa-i peste tot, nu ele sunt vinovate că managerii nu au găsit comenzi, dar au plătit salarii și prime.
    Nu tot ce au făcut comuniștii a fost prost, dar au rămas în picioare construcțiile (locuințe, școli, spitale) și acum așteptăm câte un străin pe care să-l căpușăm. El nu acceptă 7 angajați in loc de unul, vezi Sidex, Lukoil, OMV, (25 echipe de fotbal, oină) și plătește angajații ca aici, că dacă ar da salarii ca in Austria, nu ar mai veni. Noi vrem venituri ca in Austria (ar fi bine și la jumate), iar ei vin sa producă mai ieftin.
    Nu am căutat motivele vizitei lui nea Nicu la London, dar irigații sigur aveam prin 1978.

  10. #94
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    înghețata era 1 leu, chiar 0,75. Cea trasă în ciocolată era 1,75, dar salariul unui muncitor era pe la 1100-1500 (depinde de vechime). Ca să nu mai stăm acum la coadă, plătim mai mult, dar un sfert din angajați sunt pe salariul minim sau pe aproape, mai puțin ca acum 40 de ani. Autobzul era 0,50, apoi a urcat la 1,25-1,75 (după 1981), metroul 1 leu. Acum cam dublu.
    Nivelul de trai e dat de paine si circ. Romanul are ca prioritate circul, asta e mentalitatea noastra (bulgarii de ex. sunt invers). Circ avem.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  11. #95
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Electroputere Craiova a exportat (pe bani adevarati) vreo 3 decenii, devenind un ... brand. Lumea stie de locomotive, dar au mai fost si transformatoare (mari), aparataj electric de putere, masini electrice rotative.
    Locomotivele urmeaza mai greu moda, cred ca nu se pune prea stringent problema innoirii parcurilor. Nu cred ca e usor sa le exporti.
    In link apare la inceput o locomotiva din Germania, ultimul racnet. Cara lemne.

    https://www.youtube.com/watch?v=78Rl6BWoQp0
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  12. #96
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    [QUOTE=Romeo;4022651]
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Vorbim de o datorie de 0,5 mld USD prin 1975 (când aveam gata hidrocentralele de azi, toate căile ferate (inclusiv cele date la fier vechi), 3/4 din blocurile existente azi, cam l afel spitale și școli și de 11 mld în 1981. După 1975 se reduc importurile pentru consum (deși erau puține, țin minte un sweet magic, banane - oricum le găseai câteva zile pe an), proslavirea lui nea Nicu nu costa mult, era un cost intern, steaguri, lemn, oameni scoși la defilare). Și atunci pe ce s-au dus miliardele ?
    am postat mai sus linkul asta cu evolutia datoriei in perioada comunista: http://businessday.ro/05/2011/de-ce-...toria-externa/

    Romania a investit masiv in anii '70 in retehnologizari si noi obiective. Metroul Bucuresti, investitii energetice (platformele petroliere romanesti din marea neagra, rafinarii precum Midia), marile nave petroliere romanesti Independenta, Biruinta ce la purtat pe actualul presedinte, daca nu ma insel inclusiv SIDEX a fost retehnologizat masiv cam tot pe atunci.
    Sumele se regasesc in acestea.
    Unele investitii s-au dovedit extreme de paguboase precum termocentrala pe sisturi bituminoase de la Anina a costat cam 1 milliard de dolari si a fost un esec total: http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1...epocii-aur.htm

    Importurile pentru consum sau mai correct schimburile comerciale normale au rezistat pana spre 1979-1980 cand Romania a inceput problema datoriilor.

    Per total a fost o dorinta prea mare de a recupera decalaje dublata de o politica financiara paguboasa. Ceausescu s-a simtit fraierit de astea si atunci a decis prosteste sa plateasca toate datoriile si sa nici nu mai imprumute.
    Daca adopta o politica mai echilibrata nu era nevoie sa sacrifice o tara pentru asta si nu am fi avut deceniul '80 asa de dur. A fost o prostie din care odata intrat nici nu prea mai putea iesi usor.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Și atunci pe ce s-au dus miliardele ?
    S-a construit in continuare. Dupa 1977, cu niste costuri mai mari, pt ca s-au modificat normativele in constructii (partea de structura).
    Apoi, in deceniul urmator, productivitatea a scazut, pentru ca utilajele (unele chiar din anii '50) erau uzate moral, cu siguranta si fizic. Aici trebuia sa intervina retehnologizarea aia, dar nu in toate ramurile, ci doar in cele cu adevarat profitabile, asta e parerea mea.
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Vezi cum arată azi o săgeată albastră și cum arăta Electroputere, imensă, masivă.
    Hai sa nu comparam mere cu pere.
    Sageata e o garnitura de clasa, pentru calatori (cateva sute, cred). Traficul feroviar este si pentru marfa, de fapt aici e folosit cel mai mult. Iar ca sa faca fata solicitarilor din tractiunea grea, o locomotiva trebuie sa fie ... grea. Foarte grea. Exista si o norma internationala referitoare la asta : 21 tone/osie. Se respecta peste tot, inclusiv la noi. O locomotiva care trebuie sa tracteze 5,000 tone are nevoie de cel putin 5,000 kW. Cele mai mari produse la Electro aveau (si inca au !) 5,100 kW, adica 7,000 cai putere. Cu 6 osii (motoare) rezulta o masa aderenta de 126 tone, fix. Fara aceasta masa/mrime ... nu pleaca de pe loc, cu miile de tone in spinare.
    BTW, desi sunt de o seama cu cei mai batrani de pe forum, functioneaza si acum, la noi si la altii. Si vor mai functiona, inca multa vreme.
    A propos de marime, te anunt ca in Scandinavia exista unele de doua ori mai puternice, au ajuns pe la 14,000 CP si vor sa faca si mai mari. Transporta minereu, in special.
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Apoi ele aveau un cost de producție în care plăteai cu lei și te bucurai că primești USD, deși trebuie văzut dacă nu le făceai în barter, o locomotivă contra 1000 kg banane sau cafea.
    Buna asta.
    Intamplarea face ca au fost exportate mii () de bucati in Polonia, China, UK (da, da ... British Railways), Iran, Grecia, Bulgaria ... nu prea cresc banane pe acolo. Stiu ca in 1989, printre ultimii bani (valuta) de care a beneficiat Ceasca, niste sume importante au fost de la livrari de locomotive in Grecia si Iran.
    Quote Originally Posted by Romeo View Post
    Erau mari unități productive, știai cât ai de plată, ce materie primă cumperi, știai cât vinzi, cât dai salari și impozite, dar dacă totalul era pe minus ?
    La Electroputere nu era pe minus, de asta am dat exemplu (pozitiv). Atentie, nu se produceau doar locomotive acolo, asta era doar una din cele 6 fabrici (''uzinele'' Electroputere). Am stabilit ca hidrocentralele sunt profitabile si acum; ei bine, (hidro)generatoarele, transformatoarele de putere si aparatajul electric de inalta tensiune care le echipeaza ... ne conduc spre alte 3 fabrici.
    Avem insa si multe exemple negative, voi da unul tot din Craiova : Intreprinderea de utilaj greu. Cred ca a fost OK prin anii '70 (a produs pentru intern), dar sunt sigur ca in deceniul urmator a mers pe pierdere, ca si alte combinate de utilaj greu din tara.

    Stateam cu impresia ca vizita lui Ceasca la Londra a fost mai devreme (cu un deceniu). Oricum, au fost construite cu niste credite de la englezi sisteme de irigatii la inceputul anilor '70. Cel mai bun exemplu : Sadova-Corabia, in sudul Olteniei. Nu doar credit de la ei, ci si specialisti si echipamente. Am discutat cu oameni de acolo (la Dabuleni) despre aceasta mare investitie.

  14. #98
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    la ultimul post am uitat sa mentionez o alta investitie ce a venit in urma vizitei lui Ceausescu la Londra: ROMBAC One-Eleven, avionul romanesc produs pe licenta BAC.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Cred ca am postat amandoi in acelasi timp.

    Daca tot te-ai apucat, spune si despre marile rafinarii construite in anii 70, a caror capacitate de rafinare era mult peste productia interna (din acest motiv am ajuns sa importam petrol).
    Sidexul a fost construit in ideea ca se aduce minereu de la Krivoi Rog (Ucraina) insa e clar ca si asta a fost supradimensionat.

  16. #100
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    le-am spus la postul anterior, ultimul pe pagina 6.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Locomotivele urmeaza mai greu moda, cred ca nu se pune prea stringent problema innoirii parcurilor. Nu cred ca e usor sa le exporti.
    Discutia ar fi simpla daca nu ar fi complicata.
    E cam greu sa revii acum ca jucator pe o piata de unde ai disparut in urma cu 20-25 de ani. Dupa revolutie, ca sa ramana pe piata si in perspectiva, trebuia ceva : electronica de putere.
    Aici era nevoie de interventia statului, pe atunci (1990) singurul patron al industriei romanesti.

    Imi place videoclipul, dar cred ca era mai potrivit pe Finlanda.

  18. #102
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu avem nicio sansa sa resuscitam fabricarea de locomotive azi.
    Locomotivele ENECTROPUTERE erau bune la vremea respectiva si erau dupa o licenta ABB daca nu ma insel.
    Azi sunt total depasite, tehnologia a evoluat masiv, e nevoie de locomotive de mare viteza samd.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Franz View Post
    cred ca cioclii de care ai amintit mai devreme au fost cei ce au distrus ce a fost pentru un profit rapid. gandirea ca tot ce au facut comunistii a fost prost nu a fost una generalizata in anii 90 si nici varietatea de produse de import pe care o vedem acum inca nu exista.
    Cand spun ciocli ma refer la clasa politica, in special la tovarasii Iliescu si Roman. Ei sunt marii vinovati.
    Daca tot au stabilit ca nu a fost bine cum si ce au facut comunistii, ar fi trebuit sa faca ei ce trebuie. Adica sa isi indrepte atentia si sa sustina domeniile economiei care se dovedisera bune, rentabile ... si sa le inchida, treptat, pe celelalte. Stiu, ar fi presupus niste costuri sociale (adica electorale) mari treaba asta.
    Dar Roman a preferat sa spuna ''e mai ieftin sa aducem grau din Australia, decat sa il irigam pe al nostru'' si sa aiba grija sa se lichideze tot.
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    nu avem nicio sansa sa resuscitam fabricarea de locomotive azi.
    Locomotivele ENECTROPUTERE erau bune la vremea respectiva si erau dupa o licenta ABB daca nu ma insel.
    Azi sunt total depasite, tehnologia a evoluat masiv, e nevoie de locomotive de mare viteza samd.
    Problema asta s-a discutat la Electro chiar in 1990 (poate si mai inainte, dar nu stiu eu). Stiau bine oamenii de acolo care este nivelul in afara si ce anume lipseste la ale noastre ca sa ramana competitive (asta inseamna pret bun, performanta tehnica - asta era partea cea mai usoara, dar si costuri mici in exploatare - aici era problema cea mare). Trebuiau niste investitii, nu foarte mari, insa tov.Roman era ocupat cu altele atunci ...
    Si nu viteza e problema (oricum, degeaba fabricam vehicule feroviare de 300 km/h daca nu avem linii pe care sa mearga astea), ci altele ...

    Totusi, nu cred ca e chiar imposibil sa revenim pe piata. De fapt, la Craiova se produc din nou locomotive (bineinteles, nu la volumul de dinainte de 1990) si cred ca e chiar singura unitate din Europa de est.

    www.softronic.ro
    Last edited by Leul Oltean; 19th May 2014 at 23:36.

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Cand spun ciocli ma refer la clasa politica, in special la tovarasii Iliescu si Roman. Ei sunt marii vinovati.
    Daca tot au stabilit ca nu a fost bine cum si ce au facut comunistii, ar fi trebuit sa faca ei ce trebuie. Adica sa isi indrepte atentia si sa sustina domeniile economiei care se dovedisera bune, rentabile ... si sa le inchida, treptat, pe celelalte. Stiu, ar fi presupus niste costuri sociale (adica electorale) mari treaba asta.
    Dar Roman a preferat sa spuna ''e mai ieftin sa aducem grau din Australia, decat sa il irigam pe al nostru'' si sa aiba grija sa se lichideze tot.
    eu il consider pe Iliescu vinovat, in parimul rand, pentru moartea a 1000 romani. Sunt oameni, au fost conationalii nostri, ei au iesit sa scape de militieni si de nea Nicu. Iliescu stia sigur ca lunile lui Ceausescu erau numarate, incepuse sa cada toti liderii comunisti rigizi, miile de oameni iesite pe strada au crezut, atunci, ca capul rautatilor era nea Nicu, dar s alasi sa moara 1000 naivi pentru ca sa ai motiv sa-i impusti pe ceausescu este cel putin cinism.
    In al doilea rand Iliescu, 10 ani presedinte, a scapat țara din mână, poate nu s-ar fi putut opri dorința de îânavuțire, unii (directori) chiar aveau merite, dar să ajungi milionar în câțiva ani a fost nedrept față de restul po****ției care s-a mlțumit cu un servici.
    A susține un sector economic inseamna sa aloci bani (din postura de PM, ex). Ori in anii 90 toți au cerut, iar dacă sprijineai pe 10 ar fi sărit alții 100. Iliescu a avut pregătire de activist, director să zicem, dar nu putea evalua fiecare intreprindere in parte. Ori ceea ce vedeți pe Digi 24, România furată, sunt tot atâtea firme mari care trebuiau conduse inteligent, într-o țară care trăiește cu cerșitul la cei de sus, să vina cineva să-i ajute. Dar există acei cineva ? Pentru că nu puteau Base+Roman sa evalueze totul, nici Stolo + Văcă, oricum mai pregătiți economic.
    Da, trebuiau inchise multe in 1990, dar ce făceai, unde trimiteai milioane de angajați ? Ce făceai cu directorii, sau cei care știau exact ce s-a intampllat cu NC, cei care au stiut toti vinovatii ? Au trebuit vreo 15 ani sa-i condamni pe Chitac si Stănculescu. Ultimul ar fi putut da ordin de măcel, dar s-a fofilat și tot a ajuns la inchisoare. Dar cu un macel ar mai fi murit sute-mii de oameni.
    Asa totul s-a lungit pe 15 ani, au fost ajutati multi sa-si deschida firma, sa traiasca, si-au facut vile, mai mult sau mai putin pe munca.
    Costurile electorale nu contau pentru ca oricum cei care au condus 3-4 ani au plecat la proximele alegeri. Desi PSD a adus crestere economica mai mereu, ei au fost răsturnați după 4 ani si au venit altii mai slabi. PNT - Ceorbea a inceput acea restructurare dură si a zburat cu partid cu tot. Soluția electorală optimă a fost PSD, nr.1 (ca procent) la fiecare alegere cu excepția 2008, când PDL a ales înșelătoria optimă pentru electorat.
    Acel grâu ieftin din Australia și industria - morman de fier vechi erau cazuri reale, ca si afirmatia celebră a lui Brucan, dar pe mulți au isterizat. Cred că și acum producem grâu mai scump decât unele țări dezvoltate și atunci de ce il ironizăm pe Petrică (altfel incapabil sa gandeasca o strategie) ? Nu a avut nimeni o bagheta magica cu care sa faca totul bine, macar pentru o fabrica.
    Roman trebuia sa le rezolve pe toate, dar cat putea si care era opinia lui ?
    Zici ca la Electro erau nevoie de investitii nu foarte mari, dar cine te asigura care erau exact acelea ? Daca investeai in ce nu se justifica ? De ce au tinut echipa de fotbal in divizia A, care a terminat chiar pe 3 ? Asta era cel mai important ? Craiova nu a fost capabila in ultimii 14 ani sa faca nici un sfert cat a facut Craiova Maxima si atunci de ce au tinut 2 echipe in A ? Pentru ca la noi, cand s-au alocat bani, imediat s-au indreptat si unde nu era necesar. Sa nu-mi zici ca Mihailestii sau Staicu au castigat ei bani si au tinut echipa, li s-au oferit diverse fonduri, deturnate din alte parti. Si atunci, incerci sa sustii pe unul (Electro, in cazul nostru), dar banii se scurg in alta parte (vezi si Pandurii din industria locala).
    Si, apoi, o fabrica de orice nu este normal sa aibe (zeci de) mii de angajati. O firma mica este mai flexibila, nu trebuie neaparat sa faci mega productie, sa fii nr.1 in toata lumea, la un moment trebuie sa schimbi radical si te poti duce la Mioveni sau Maroc, sa produci acolo. Oricum, Electro are mari probleme de 15-20 de ani, daca ar fi fost solutii, s-ar fi gasit, nu 1990-91 a fost problema, ce s-ar fi putut face atunci nu ar mai fi fost util azi. Pe piata intri foarte greu si poti iesi rapid. In locul Oltcit, Craiova face acum Ford, trecand pe la Daewoo, deci acolo s-a gasit ceva, paralel si in fotbal, au disparut Stiința originala și Electro, a apărut CS U Olguța. Nu mai sunt la putere Imperiul Otoman sau cel Habsburgic, acum Germania este la putere. Important este cum traim noi, sa nu mai asteptam de la altii, ca ne vor da p...

  21. #105
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Problema asta s-a discutat la Electro chiar in 1990 (poate si mai inainte, dar nu stiu eu). Stiau bine oamenii de acolo care este nivelul in afara si ce anume lipseste la ale noastre ca sa ramana competitive (asta inseamna pret bun, performanta tehnica - asta era partea cea mai usoara, dar si costuri mici in exploatare - aici era problema cea mare). Trebuiau niste investitii, nu foarte mari, insa tov.Roman era ocupat cu altele atunci ...
    Si nu viteza e problema (oricum, degeaba fabricam vehicule feroviare de 300 km/h daca nu avem linii pe care sa mearga astea), ci altele ...

    Totusi, nu cred ca e chiar imposibil sa revenim pe piata. De fapt, la Craiova se produc din nou locomotive (bineinteles, nu la volumul de dinainte de 1990) si cred ca e chiar singura unitate din Europa de est.

    www.softronic.ro
    nimic nu e imposibil dar trebuie gasita piata.
    De fapt mi-am amintit de rama de 4 vagoane care poata prinde 160km la ora ce a fost realizata la Craiova (Electroputere sau altii?). Nu stiu cat e produs in Romania si cat e cumparat din alte parti. Pare ca nu e un grad prea ridicat de integrare la partea de motor si poate chiar la automatizare. Dar e totusi ceva.

    Uite aici un reportaj de la testarea garniturii pe caile ferate romanesti. E relevant intr-adevar.
    http://www.incont.ro/transporturi/ro...bucuresti.html

    acolo scrie ca: 'Oficialii CFR au declarat ca nu intentioneaza sa cumpere astfel de garnituri pana cand infrastructura nu va fi modernizata.'
    adica vor intentiona la Pastele cailor. La noi era bine sa producem inca locomotivele alea de le facea Electroputere pana in 1989. Desi la cat de precara e calea ferata in Romania pana si locomotivele cu abur ar fi mult prea performante. Cred ca locomotive trasa de cai ar fi Solutia optima.

    Revenind, ramane de vazut daca pot deschide piete in alte tari, altfel treaba se va opri aici. Si le va fi greu sa gaseasca piete in vestul Europei.
    Last edited by Utilizator; 20th May 2014 at 15:34.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •