In principiu, sunt de acord cu tot ce spui, comentez doar atat :
Quote Originally Posted by Romeo View Post
atunci cand cumperi ceva, o faci din buzunarul tau sau imprumut si esti responsabil (ramai fara bani, sau cu rate, e treaba ta). Numai ca atunci s-a facut fără experiență, fără piață de desfacere, în numele tuturor. Dacia 1300 s-a vândut si afara, chiar daca la pret mic, chiar daca a fost tot mai proasta, a fost masina pentru noi toti.

Numai ca tehnologiile au dus la datoria pe care am platit-o din greu. Cu ce ne-am ales ?
Cu vreo cateva chestii tari, zic eu. Enumar vreo cateva, repede : agricultura moderna, destul de performanta si nu peste tot extensiva, sistem energetic national (in special pe zona de productie si transport), destule amenajari hidrografice si imbunatatiri funciare, vreo cateva indiustrii bune (nu doar 10 ani) care au adus bani reali tarii.
Am apucat si am dat deja marele exemplu negativ, cu industria grea ''constructoare de masini'' care a mers cat de cat in anii 70 dar a prabusit finantele publice in deceniul urmator, asta fiind adevarata cauza a caderii regimului.
Eu cred ca aveam nevoie si de (ceva) utilaj greu, ca nu era in regula sa cumparam totul din afara. Un turbo/hidro generator de 9...14 metri (din centralele electrice) nu poate fi prelucrat pe un strung de un metru jumate, asta e clar. Nnumai ca, in loc de atatea capacitati de productie industriale grele, era mai bine sa se fi investit CONSTANT in industriile usoara si alimentara (cum bine s-a facut in anii '60 si prima parte anii '70 ... dar cam atat), altfel superagricultura de care vorbeam nu le-a folosit prea mult romanilor, decat macroeconomistilor de atunci, care echilibrau cu produs ''finit'' agricol pierderile din industria grea a anilor 80'.
Ar fi trebuit sa devenim una din superputerile europene si chiar mondiale in productie alimentara, textila si de mobila, nu sa cumparam pui unguresti de la supermarket sau tot felul de semipreparate din UE.

BTW ... Sistemele de irigatii de la inceputul anilor '70 s-au facut tot cu niste credite, de la englezi (de asta a fost nea Nicu la regina, nu ca sa se plimbe cu caleasca, asa cum cred unii).