Page 15 of 20 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 295 to 315 of 408

Thread: Schimbari de parteneri, antrenori, retrageri

  1. #295
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Se pare ca memoria mi-a jucat feste in privinta Zagitovei. Anul trecut parca, Eteri si Evgeni au avut in schimb de replici, cand Eteri i-a reprosat ca ii ademeneste elevele la scoala lui de patinaj. Nu stiu de ce am retinut ca eleva ademenita era Zagitova.
    Cat despre despartirile de mai sus, cred ca puteau fi anticipate. Dar m-a surprins intr-adevar disparitia cuplului Nguyen/Kolesnik. Kolesnik nu are cetatenie americana, insa credeam ca a facut demersuri s-o obtina pana la JO. Probabil ca n-avea sanse totusi. Acum spune ca isi va cauta o partenera in afara SUA.

  2. #296
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am citit pe OlympicsNBCSports ca Medvedeva se intoarce la Eteri. Astept confirmari din Rusia.

  3. #297
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Wow!
    nu stiu de ce, dar m-am linistit. Mi se parea ca si Evgenia avea o lupta continua pentru o stabilitate. Pandemia a ajutat-o sa se hotarasca, caci era cam greu sa se intoarca acum in Canada, iar, fara antrenor permanent era greu de asemenea. Se pare ca Brian a inteles situatia, si dupa parerea mea cred ca e mai linistit.
    Nu mai astept comunicate oficiale. Se pare ca azi a avut loc primul antrenament cu Eteri:

    https://www.instagram.com/tv/CFMnrrJ...=1h8ney9g1n0pp
    Last edited by Tracoromana; 17th September 2020 at 18:56.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #298
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Din cate am auzit, Medvedevei i s-a propus sa se antreneze la St. Petersburg si sa reprezinte clubul de acolo, de unde lumea banuieste ca federatia il avea in vedere pe Mishin pentru ea. Evgenia insa a vrut inapoi la Eteri care spune despre fosta si actuala eleva ca a ramas destul de zdruncinata psihologic dupa despartirea post-olimpica si adauga ca ea si echipa vor incerca sa o ajute sa-si revina.

    N-am stiut ca Orser o antrena pe Medvedeva online de cand cu pandemia. De vreme ce chiar el i-a spus Evgeniei ca are nevoie de un antrenor care sa fie langa ea tot timpul, e de mirare ca a fost socat cand eleva l-a anuntat ca se intoarce la Eteri
    Pai ce era sa faca Evgenia in conditiile astea? Dar poate l-a socat doar faptul ca a optat pentru Eteri dintre toti antrenorii de acasa dupa ce in 2018 au schimbat vorbe grele.

    Si Alysa Liu se antreneaza la distanta. N-am urmarit, dar se pare ca in America de Nord masurile de protectie anti-Covid sunt mai drastice decat in Rusia. Cel putin la nivelul federatiilor. Asa deduc eu din moment ce antrenorul nu poate lucra cu elevul la patinoar.

  5. #299
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Vanessa James si Morgan Cipres si-au anuntat retragerea din patinajul competitiv.
    Vanessa James, 33 de ani, care se află acum în USA., are planuri de explorare a oportunitătilor atât pe gheată, cât si inafara ei, cum ar fi dezvoltarea unui produs legat de sport si reabilitare. În prezent se pregăteste să concureze la "Battle of the Blades."
    Morgan Cipres, 29 de ani, intentionează să intre în afaceri cu imobiliare si vrea să ajute la dezvoltarea programului de perechi în Franta.
    Le dorim succes.
    https://www.ffsg.org/Fin-de-carriere...q7_ynmFobOSUwM
    wikipedia

    Au realizari deosebite: locul 5 la Olimpiada 2018, bronz mondial in 2018, campionii Europei in 2019 si un bronz in 2017, campioni Grand Prix Final in 2019.
    Cred ca inca ar mai fi avut multe de spus in patinajul artistic. Pacat de compotamentul complet aiurea al lui Morgan care umbreste toate succesele si lasa un gust amar. Imi lasa un gust amar si titlul aritcolulului de final al Christinei Brennan (USA Today): "Patinatorul olimpic anchetat pentru acuzatii de abuz sexual se retrage".
    Last edited by Tracoromana; 30th September 2020 at 13:55.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #300
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Dupa scandalul pe care l-a provocat Morgan, nu ma mira ca s-a retras.

    Alysa Liu si-a parasit antrenoarea (al carei nume imi scapa) in favoarea lui Lee Barkell. La coregrafie va lucra cu Lori Nichol. Deocamdata se antreneaza insa cu Massimo Scali pentru ca nu se poate deplasa la Toronto din cauza Covidului.

  7. #301
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    In Rusia si-a anuntat si si-a sarbatorit retragerea Elena Radionova.
    https://www.instagram.com/p/CFb7SsEDBGQ/
    Elena a avut realizari exceptionale ca junioara, iar ca senioara a urcat de mai multe ori pe podium: la mondiale, europene si GPF si a fost si campioana nationala. A avut un acord de sponsorizare cu producătorul american de patine, Riedell Skates. (https://en.wikipedia.org/wiki/Riedell_Skates)
    A primit insigna de onoare pentru realizările sportive deosebite acordata de presedintele federatiei ruse, Alexander Gorshkov.
    wikipedia


    De asemenea s-a retras si Sergei Voronov, de 2 ori medaliat european, medaliat GP si de 2 ori campion national.
    https://www.instagram.com/p/CFAhXBiq...d=p5r1l63rinww
    wikipedia
    Last edited by Tracoromana; 12th October 2020 at 22:20.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #302
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Yulia Lipnitskaya a intrat in echipa lui Plushenko in calitate de antrenoare. Ma bucur ca Yulia si-a gasit un loc sub soare in patinaj.

    Jeremy Abbott se implica si el in antrenorat ca indrumator al Alysei Liu.

    Perechea Tarah Kayne/Danny O'Shea s-a destramat, dar amandoi intentioneaza sa continue. Suspectez ca unul din ei a pus ochii pe altcineva.

  9. #303
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Circula zvonul in presa ca Alena Kostornaya l-a parasit pe Plushenko fara sa-l previna si ca spera ca se va putea intoarce la Tutberidze.

  10. #304
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Circula zvonul in presa ca Alena Kostornaya l-a parasit pe Plushenko fara sa-l previna si ca spera ca se va putea intoarce la Tutberidze.
    Se confirma reintoarcerea Alenei la matca, unde a fost reprimita. Eteri a povestit ca fiica ei Diana Davis a pledat pentru o a 2-a sansa pentru Alena.
    Yana Rudkovskaya, soția lui Evgeny Plushenko și coproprietara a scolii de patinaj "Angels", a declarat că academia va cere o anumită compensatie pentru costurile de tranzitie, întrucât s-a lucrat cu sportivul. Vorba aia: Nimic nu se pierde...
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #305
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Inteleg ca daca o parasesti pe Eteri si apoi vrei sa te intorci la ea, trebuie sa te dai bine pe langa fiica ei ca sa-ti sustina cauza ca Diana hotaraste cine merita a doua sansa si cine nu. E asta o abordare profesionala?
    Kostornaya are o presa proasta zilele astea. Care se rasfrange si asupra lui Eteri. Lumea spune ca n-ar trebui sa o reprimeasca pe Alena pentru ca asta transmite un mesaj gresit celorlaltor fete din grupa.

    Elena Ilynich s-a retras din echipa de antrenori a lui Plushenko. Si-a luat o pauza, zice ea, ca sa se ocupe de copil.

    In schimb, revine Nina Mozer, e gata sa se apuce de lucru. Deja a trimit niste sageti catre Tamara Moskvina spunand ca la Boikova/Kozlovski nu vezi nimic interesant. Elementele lor sunt frumoase, dar atat. In rest, patinaj de anii '80, adica demodat. Si ca n-au mai facut un program curat de ceva timp.

  12. #306
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Elena Ilynich s-a retras din echipa de antrenori a lui Plushenko. Si-a luat o pauza, zice ea, ca sa se ocupe de copil.

    In schimb, revine Nina Mozer, e gata sa se apuce de lucru. Deja a trimit niste sageti catre Tamara Moskvina spunand ca la Boikova/Kozlovski nu vezi nimic interesant. Elementele lor sunt frumoase, dar atat. In rest, patinaj de anii '80, adica demodat. Si ca n-au mai facut un program curat de ceva timp.
    Am inteles de-a lungul timpului ca pe Elena Ilynich nu te poti baza, De-aceea au dat bir cu fugitii pe rand partenerii ei de dans,
    Destul de urat din partea Ninei Mozer. Nu ca o critica pe Moskvina, caci probabil face parte din stilul antrenorilor rivali. Ci ca ii blameaza indirect pe Boikova/Kozlovski si ii poate demoraliza. Nina Mozer a capatat glas dupa resetarea perechii Tarasova/Morozov. Pana acum a tacut chitic. Iar Moskvina a fost destul de doamna ca sa nu comenteze. Sper sa castige Mondialele una din perechile Tamarei Moskvina!!! (sorry pentru fanii Tarasova/Morozov). Daca nu Boikova/Kozlovski, atunci Mishina/Galiamov.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #307
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Eh, daca Tarasova/Morozov ar patina doua programe curate, dupa parerea mea ar castiga chiar si cu evolutii fara greseala ale rivalilor rusi. Dar nu prea te poti astepta la un LP curat din partea lui T/M.

    Cat despre Nina Mozer, vad ca nu aplica aceleasi standarde si la ea insasi. Inainte de a spune ca B/K au programe plate, trebuia sa-si aduca aminte ce spuneau fanii de pe tot mapamondul despre programele lui T/M cand ii antrenat ea, anume ca sunt cele mai plicticoase si adormitoare din tot circuitul.

    Intr-un interviu recent, Megan Duhamel a anticipat un podium integral rusesc la Mondiale. A adaugat ca doar Sui/Han ar putea sa se infiltreze pentru ca ei patineaza bine chiar si atunci cand revin in competitii dupa un an de absenta datorata accidentarilor.

    Presa rusa a scris enorm despre patinaj in ultimele saptamani, Google imi trimite zeci de linkuri. E o adevarata frenezie care mie mi se pare exagerata. Cand s-a anuntat ca Alena K. se intoarce la Eteri, ziaristii au ajuns chiar si la Rodnina sa o intrebe ce parerea are. Si la Bestemianova si la multi altii. Iar Tuktamysheva parca tot timpul vorbeste cu presa si parca tot timpul vrea sa fie in centrul atentiei postand fotografii 'ciudate' ca sa nu spun mai mult. Supraexpunerea asta o gasesc suparatoare. Nu inteleg de ce Federatia nu le atrage atentia sportivilor sa stea departe de media in perioada asta si sa se concentreze pe pregatire. Cand te lasi asaltat de presa in halul asta, mai vorbesti si ce nu trebuie.

  14. #308
    incepator
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Credeam ca numai la noi sunt chestii din astea intre cluburi si antrenori, dar vad ca se poarta si la case mai mari. Acolo au si miza.

  15. #309
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Maia M View Post
    Credeam ca numai la noi sunt chestii din astea intre cluburi si antrenori, dar vad ca se poarta si la case mai mari. Acolo au si miza.
    Bine ai venit la patinaj, Maia M! Sau esti fan al sportului in general?
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #310
    incepator
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Al patinajului, gimnasticii, atletismului. Dar patinajul pe primul loc.

  17. #311
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Patinatoarea chineza, gratioasa Xiaoyu Yu se retrage. Este patinatoarea de perechi care a patinat la inceput cu Yang Jin in special in perioada junioratului (2012-2016) si apoi cu Hao Zhang (2016-2018). Are multe medalii in special la etapele de Grand prix, chiar argint la Finala GP 2016. In ultimul timp ea a facut pereche cu Lei Wang, dar nu au participat la competitii internationale.
    https://m.weibo.cn/status/4621592683088201
    wikipedia
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #312
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am citit ca Federatia franceza a eliberat-o de obligatii pe Vanesa James si i-a permis sa concureze pentru Canada. Se zvoneste ca partenerul ei va fi Eric Radford. M-am frecat la ochi. Radford are 36 de ani.

  19. #313
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am citit ca Federatia franceza a eliberat-o de obligatii pe Vanesa James si i-a permis sa concureze pentru Canada. Se zvoneste ca partenerul ei va fi Eric Radford. M-am frecat la ochi. Radford are 36 de ani.
    Skate Canada a confirmat oficial că Vanessa James (33) si Eric Radford (36) au format un nou parteneriat competitiv pentru perechi. Vor reprezenta Canada. Se vor antrena în Montréal cu Julie Marcotte.
    Cetatenia Vanessei nu e o problema, ea s-a nascut in Canada.

    Poza
    Last edited by Tracoromana; 21st April 2021 at 22:09.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #314
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Meagan a scris inca de anul trecut pe unul din conturile ei ca se simte tradata, dar nu a spus cine considera ca a tradat-o, nici macar aluziv. Atunci lumea nu a inteles la ce se refera, acum lucrurile s-au limpezit. Am vazut comentarii lipsite de intelegere fata de toata situatia asta, de genul "Si ce daca Eric vrea sa-si reia cariera cu alta partenera, care-i problema? Si Aliona a procedat la fel." Pai aceste persoane cred ca lui Robin i-a picat bine cand a auzit ce-a pus la cale partenera lui?, intreb eu. N-am auzit sa o fi felicitat-o pe Aliona pentru titlul olimpic castigat cu Massot. Vorbesti ca cei de mai sus cand nu esti implicat emotional, cand esti insa, binenteles ca te simti tradat. In plus, in cazul lui Meagan, ea e casatorita cu Bruno Marcotte, fratele lui Julie.

  21. #315
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Multe controverse in legatura cu noua imperechere. Unii ii reproseaza Vanessei faptul ca a tolerat comportamentul lui Morgan in loc sa-l raporteze la politie si ca a continuat sa patineze cu el si dupa ce a fost dat in vileag pentru indecenta. Prin urmare, Eric face pereche cu cine nu trebuie. Ceea ce poate duce la concluzia ca si valorile lui morale lasa de dorit.

    Meagan ii reproseaza lui Eric ca nu i-a spus ce intentioneaza sa faca si ca ar fi trebuit s-o intrebe mai intai pe ea daca n-ar vrea sa revina in competitii. Pai n-a intrebat-o, zic eu, de teama ca Meagan ar fi putut sa spuna 'da' , ori Eric n-o mai vroia pe ea ca partenera, pusese ochii pe Vanessa. Insa o discutie sincera cu Meagan ar fi trebuit sa aiba. Am mai vazut lasitatea asta si la Aliona, si la Charlie Bilodeau. Biata Lubov a aflat din presa ca Charlie se retrage din patinaj.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •