Page 14 of 20 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 274 to 294 of 408

Thread: Schimbari de parteneri, antrenori, retrageri

  1. #274
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    https://usfigureskatingfanzone.com

    Chris Knierim se retrage din competitii, spune ca este deprimat. Si el, frate, ce-i cu depresia asta? Alexa isi cauta alt partener. Nu m-am asteptat, sper ca nu va avea de suferit casnicia lor de pe urma ruperii parteneriatului pe gheata.

  2. #275
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    https://usfigureskatingfanzone.com

    Chris Knierim se retrage din competitii, spune ca este deprimat. Si el, frate, ce-i cu depresia asta? Alexa isi cauta alt partener. Nu m-am asteptat, sper ca nu va avea de suferit casnicia lor de pe urma ruperii parteneriatului pe gheata.
    Imi pare rau pentru Cris. Cred ca Alexa trebuie sa se miste repede daca intentioneaza ca noua pereche sa se califice la Beijing.

    S-a mai dizolvat si perechea australiana Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor. Ekaterina nu a mai putut participa sezonul acesta din cauza unor accidentari. Harley isi cauta o alta partenera. De asemenea trebuie sa se miste repede in aceasta directie. Mie tare mi-au placut; la juniorat au castigat finala GPJ si CMJ, batandu-i la vremea respectiva pe Bokova/Kozlovski. Apoi s-au calificat la olimpiada. Aveau perspective bune, pacat.
    https://www.instagram.com/p/B9BuhLHpE2W/
    wikipedia


    Natalia Zabiiako / Alexander Enbert s-au retras de asemenea. Alexander are probleme de sanatate. Au aparut recent intr-un numar de adio la gala "Drumul spre victorie" in care au participat elevii Ninei Mozer si a Eteriei Tutberitze.
    https://govoritmoskva.ru/news/226176/
    wikipedia
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #276
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Alexa trebuie sa-si gaseasca un partener american fiindca unul din strainatate nu are sanse sa obtina cetatenia americana pana in 2022 si asta ii reduce foarte mult aria de cautare. Pe mine ma surprinde decizia ei de a continua fara Chris. As fi inteles daca ar fi fost la inceputul sau la mijlocul carierei, dar peste cateva luni va implini 29 de ani. Si cum Chris sufera de depresie, n-ar fi normal s-o vedem petrecandu-si timpul cu el ca o sotie iubitoare si nu antrenandu-se ore in sir la patinoar?

    Alexandrovskaya/Windsor imi amintesc de Duskova/Bidar care s-au pierdut in neant. Poate ca Windsor va avea noroc totusi.

    Retragerea cuplului Natalia/Alexander nu ma mira, circula zvonul de o buna bucata de vreme.

  4. #277
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Haven Denney si Brandon Frazier si-au incheiat parteneriatul. Dar Brandon intentioneaza sa continue si ma intreb daca nu a pus Alexa Scimeca ochii pe el. Vom vedea.

  5. #278
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Da, am intuit corect. Alexa Scimeca va face pereche cu Brandon Frazier. Nici nu prea existau alte posibilitati.

  6. #279
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Da, am intuit corect. Alexa Scimeca va face pereche cu Brandon Frazier. Nici nu prea existau alte posibilitati.
    Eu cred ca vor face o echipa buna. Sunt entuziasmata, nu stiu de ce, caci nu am simpatii deosebite pentru perechile americane de patinaj. Dar sunt ei entuziasmati si m-au molipsit. Din izolarea mea simteam nevoia unui nou inceput. Succes!

    https://usfigureskatingfanzone.com/n...cb4nm43T2SamWM
    Last edited by Tracoromana; 2nd April 2020 at 08:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #280
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Nu cred ca vom mai vedea competitii de patinaj pana la sfarsitul anului. Lumea e intoarsa pe dos si va fi nevoie de timp ca sa revina la normal. Plus ca, dupa parerea mea, lumea va fi asezata pe alte baze, iar schimbarea va necesita si ea ceva timp.

  8. #281
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    https://skatecanada.ca

    Charlie Bilodeau si-a anuntat retragerea din competitii. Sunt dezamagita.

  9. #282
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    https://skatecanada.ca

    Charlie Bilodeau si-a anuntat retragerea din competitii. Sunt dezamagita.
    N-am apucat sa citesc motivul pentru care Charlie s-a retras. Deci s-a mai dizolvat o pereche si raman din ce in ce mai putine. Si nu e singura din Canada; Justine Brasseur / Mark Bardei si-au incheiat si ei pana la urma parteneriatul. Justine isi cauta un nou partener.
    https://www.instagram.com/p/B-sr45EpK4j/
    Inainte de parteneriatul cu Charlie, Lubov vroia sa se angajeze la Cirque de Soleil si a fost "deturnata". Sper ca nu si-a pierdut sansa.

    La dansuri canadienii Carolane Soucisse / Shane Firus s-au mutat de la Dubreuil- Lauzon la Carol Lane si echipa care ii antreneaza si pe Pipper/Paul.

    In USA s-a dizolvat cuplul de dansatori Lorraine McNamara / Quinn Carpenter. Carpenter s-a retras.
    https://www.instagram.com/p/B_DWWOHpEyg/


    P.S. Intre timp am citit motivatia lui Charlie. In esenta, nu mai era fericit. Isi incepe anuntul astfel:
    "In sfarsit liber! Decizia mea este ireversibila: s-a terminat. Astazi, intorc oficial pagina. Imi iau la revedere de la patinaj. Este o usurare indescriptibila. Un sentiment de libertate cum nu am mai trait de foarte mult timp. "
    https://ici.radio-canada.ca/sports/p...que-olympiques
    Last edited by Tracoromana; 21st April 2020 at 00:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #283
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Daca stau sa ma gandesc, nu stiu de ce am spus ca sunt dezamagita. In fond la ce ma puteam astepta? Charlie intrase intr-un unghi mort, parteneriatul lui cu Lubov nu s-a dovedit un loz castigator si ca sa gaseasca pe altcineva era nerealist. Mai degraba ma incearca regretul ca nu a reusit sa-si valorifice calitatile. Aflu ca si-a impartasit gandurile pe site-ul Radio Canada inainte de a-si anunta partenera si antrenorul ca nu mai vrea sa continue. Ce figura.

    Mi se pare ca Lubov a evoluat un sezon la Cirque du Soleil dupa perioada Dylan. Dar e posibil sa ma insel.

  11. #284
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Ii urez noroc lui Lorraine in gasirea unui alt partener. Daca nu l-o fi gasit deja. Nu-mi trece prin cap nici un baiat care I s-ar potrivi.

    Carol Lane trebuie sa rezolve problemele mentale ale noilor elevi. In sezonul trecut, S/F au avut patru cazaturi la cinci competitii. Cand el, cand ea, ca sa nu se supere niciunul.

  12. #285
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    A inceput sezonul de schimbari.

    Alexandra Trusova a părăsit grupul Eteri Tutberidze si acum se va antrena cu grupul de antrenori Evgeni Plusenko.
    https://sportrbc.ru/news/5eb29cde9a7...zen.yandex.com


    Anastasia Mishina / Aleksandr Galiamov s-a transferat de la grupul Ludmila Velikova, Nikolai Velikov, Vasilii Velikov la Tamara Moskvina. Din punct de vedere tehnic ei sunt foarte buni; sunt curioasa cum va rezolva Moskvina modul lor de interpretare si relationare. "Cum s-a întâmplat? Au adus două buchete de flori si au spus "La revedere!" Nu au explicat nimic altceva" - a povestit Velikova.
    https://www.sports.ru/figure-skating/1084320268.html
    Last edited by Tracoromana; 6th May 2020 at 18:17.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #286
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    In cazul Trusovei, avem un deja vu. Rezultatele ei nu au fost cele scontate si atunci si-a parasit antrenoarea pe motiv ca nu s-a ocupat de ea in aceeasi masura in care s-a ocupat de ceilalti elevi. Eteri a facut-o pe Trusova tradatoare. Nu e o caracterizare cu totul deplasata pentru o fetita de numai 15 ani? A mai spus ca Plushenko i-a oferit Trusovei conditii financiare mai avantajoase, adica a plecat la bani mai multi. Si care e problema? Din pricina orgoliului nemasurat, Eteri nu suporta sa fie parasita ceea ce o face sa-si atace fostele eleve fie direct, fie prin interpusi. Exemplu in al doilea caz este Kostornaia care a declarat ca ea nu alearga dupa titluri ca Zagitova si Medvedeva, ea vrea sa se exprime pe gheata. Nu zau?

  14. #287
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Eteri a facut-o pe Trusova tradatoare. Nu e o caracterizare cu totul deplasata pentru o fetita de numai 15 ani? A mai spus ca Plushenko i-a oferit Trusovei conditii financiare mai avantajoase, adica a plecat la bani mai multi. Si care e problema?
    Asa este; Alexandra fiind minora, parintii ei au luat decizii dar probabil dupa ce s-au consultat cu totii. Si mie mi s-a parut ca dintre toate programele celor 3 fete, ale Alexandrei sunt cele mai nereusite, parca intentionat nereusite. Iar Eteri ar trebui sa se fi obisnuit cu "tradarile" caci se pare ca nu e usor sa-i fi eleva. In general elevii pleaca cand nu au rezultate, dar cand rezultatele exista inseamna ca sunt alte cauze. Dar e suficient sa le vezi atitudinile si privirile rigide ale celor 3 antrenori, oricare e rezultatul. Nu pot sa-l uit pe micutul Samsonov cat era de nefericit ca nu i s-a aruncat nicio vorba si nicio privire in kiss & cry. Br-r-r-r!
    Imi place cand antrenorii au o atitudine de consolare fata de elev in public, si-asa e necajit saracu'. Pe urma la antrenamente n-are decat sa il mustruluiasca. Si-mi place mai ales cand se exteriorizeaza la rezultatele bune. Uite un exemplu:
    https://www.youtube.com/watch?v=k133TDKM31w&t=400s

    Iar in privinta Kostornaiei i-am vazut cu totii privirile cand Sherbakova ii sufla in ceafa... Pana la urma e un sentiment normal.
    Last edited by Tracoromana; 11th May 2020 at 14:10.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #288
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Da, stiu ca e un sentiment normal si nu o acuz pe Kostornaia ci pe antrenoare care speculeaza asemenea sentimente si isi instiga elevele impotriva celor care au parasit-o. Daca Zagitova si Medvedeva ramaneau la Eteri, Kostornaia nu vorbea despre ele asa cum a vorbit, sunt convinsa de asta. O fi Eteri o excelenta antrenoare, si rezultatele arata acest lucru, dar mie mi se pare un on mic la suflet. Ca s-o citez exact: "Cine pleaca din grupa noastra e un tradator." Ce mentalitate! Imi evoca timpuri care credeam ca sunt apuse. Sa mai dau un citat, din Stalin: "Cine nu e cu noi e impotriva noastra."

  16. #289
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Rika Kihira l-a adăugat pe Brian Orser la echipa de antrenori și speră să poată începe antrenamentul la Toronto în iulie, de îndată ce restrictiile de intrare in Canada vor fi fost ridicate. Mie Hamada va rămâne antrenorul ei principal.


    https://hochi.news/articles/20200613-OHT1T50103.html
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #290
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Rika mai are de asteptat cu ridicarea restrictiilor. Eu incep sa pun sub semnul intrebarii chiar si Olimpiada din 2022 desi mai e ceva timp pana atunci. JO de vara au fost amanate pentru anul viitor, dar japonezii nu mai vor sa le organizeze. Ei sunt mai speriati decat noi, daca ai observat purtau masti de protectie si inainte de pandemie. Ii recunosteai imediat pe spectatorii japonezi dupa masti. Ori ca sa se amane din nou JO de vara pentru 2022 ar insemna amanarea celor de iarna. A fost o perioada lunga in care cele doua olimpiade s-au tinut in acelasi an, dar in momentul asta nu mi se pare realist sa se poata repeta performanta. Poate sunt eu pesimista. Nathan Chen spunea ca daca si sezonul viitor ramane incert, se gandeste serios sa se retraga si sa se duca la facultate.

  18. #291
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Intre timp au facut anunturi oficiale de retragere olimpicii:
    - Tessa Virtue / Scott Moir
    - Adelina Sotnikova

    dar si:
    - Maria Sotskova
    - Ana Duskova
    - Catalin Dimitrescu

    S-au format cateva noi cupluri de dans printre care:
    - Lorraine McNamara / Anton Spiridonov (USA)
    - Chiara Calderone / Aleksei Dubrovin (ITA)

    S-au format putine perechi, printre care:
    - Katie McBeath / Nathan Bartholomay (USA)
    dar s-au si dizolvat: Laura Barquero / Ton Consul (ESP)

    Avonley Nguyen / Vadym Kolesnik tocmai ce-au castigat Campionatul Mondial de Juniori si erau o mare speranta pentru echipa de dansatori USA, dar s-au despartit. Chiar il remarcasem pe Vadym ca dansator. Avonley isi cauta alt partener.
    https://www.instagram.com/p/CCB-aHtJjyx/

    Printre cei care si-au schimbat antrenorul:
    Michail Kolyada (RUS) trece la Alexei Mishin
    Alexia Paganini (SUI) trece la Stefan Lambiel
    Alissa Liu (USA) trece la Lee Barkel
    Allison Reed / Saulius Ambrulevičius (LTU) trec de la Marina Zueva la Marie-France Dubreuil et comp.
    Last edited by Tracoromana; 17th July 2020 at 09:07.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #292
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Alena Kostornaia a părăsit grupul Eteri Tutberidze si acum va fi antrenată de Evgeni Pliushenko.
    Se pare ca, Kostornaia a luat decizia în luna mai, dar nu i-a informat pe antrenori. Aparent ea solicită mai multă atentie individuală.
    https://rsport.ria.ru/20200731/1575225789.html

    Tutberidze a declarat că după o vreme elevii ei au stabilit din ce în ce mai multe conditii noi pentru continuarea antrenamentelor. Ea si-a amintit că Iulia Lipnitskaya a refuzat să meargă pe gheată cu colega ei Evgenia Medvedeva. Apoi Jenia a refuzat să patineze cu Alina Zagitova. Si apoi " de la Alena am primit o listă întreagă de fete non-grata," a spus Tutberidze.

    Potrivit Tatianei Tarasova, "nimeni nu vrea să se pregătească pentru Jocurile Olimpice, patinând pe aceeasi gheată cu un adversar.žSi cred că acesta este motivul principal", a adăugat ea.
    Last edited by Tracoromana; 2nd August 2020 at 20:24.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #293
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Presupun ca Alena se va antrena pe aceeasi gheata cu Trusova. Nu inseamna asta ca se va pregati pentru JO in compania unui adversar, doamna Tarasova? Sa vedem de cata atentie individuala se va bucura Kostornaia fiindca Plushenko o are si pe Zagitova. Si probabil ca mai are si alti elevi.

  21. #294
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Presupun ca Alena se va antrena pe aceeasi gheata cu Trusova. Nu inseamna asta ca se va pregati pentru JO in compania unui adversar, doamna Tarasova? Sa vedem de cata atentie individuala se va bucura Kostornaia fiindca Plushenko o are si pe Zagitova. Si probabil ca mai are si alti elevi.
    Pliushenko o are pe Zagitova??? Nu cred, doar pe Trusova.
    Din toata afacerea asta iese castigata Sherbakova. Chiar si Zagitova. Sau Medvedeva. Aparent, ca nu mai poti sa bagi mana in foc pentru nimeni! Ma asteptam eu oare sa se desparta Takahashi/Tram? sau Duskova/Bidar? sau Alexandrovskaya/Windsor? sau mai nou Avonley NGUYEN / Vadym KOLESNIK, proaspetii campioni mondiali de juniori la dans? Toti aveau rezultate.
    Dar mai bine sa nu judec! Fiecare om duce o lupta despre care eu nu stiu nimic.
    Last edited by Tracoromana; 1st August 2020 at 11:03.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •