Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 316 to 323 of 323

Thread: Schimbari de parteneri, antrenori, retrageri

sport legend
    Reputatie
    1
    Eu una nu inteleg revenirea lui Radford cu alta partenera. El si Meagan nu s-au despartit pentru ca nu s-au mai inteles. Sau pentru ca ea s-a accidentat si n-a mai putut sa continue. Sau pentru ca se aflau undeva pe la mijlocul carierei, stagnau in clasament si Eric s-a gandit ca poate sa urce cu altcineva. Cei doi si-au incheiat cariera competitionala la Olimpiada trecuta. Punct. Radford s-a consacrat in patinaj alaturi de Meagan si asa ar fi trebuit sa ramane lucrurile. Ce-ar fi sa se intoarca si Scott Moir cu o noua partenera?

Am comentat-o negativ si pe Alexa Knierim cand s-a imperecheat cu Frazier. Ni s-a spus ca sotul ei sufera de depresie si nu mai vrea sa concureze. Si Alexa ce-a facut? Si- a gasit alt partener si l-a lasat pe Chris sa se lupte singur cu depresia. Ca doar nu s-a maritat ca sa fie alaturi de sot si la bine si la greu. Zau ca goana asta dupa o cariera cat mai implinita te dezumanizeaza.

DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Eu una nu inteleg revenirea lui Radford cu alta partenera. El si Meagan nu s-au despartit pentru ca nu s-au mai inteles. Sau pentru ca ea s-a accidentat si n-a mai putut sa continue. Sau pentru ca se aflau undeva pe la mijlocul carierei, stagnau in clasament si Eric s-a gandit ca poate sa urce cu altcineva. Cei doi si-au incheiat cariera competitionala la Olimpiada trecuta. Punct. Radford s-a consacrat in patinaj alaturi de Meagan si asa ar fi trebuit sa ramane lucrurile. Ce-ar fi sa se intoarca si Scott Moir cu o noua partenera?

Am comentat-o negativ si pe Alexa Knierim cand s-a imperecheat cu Frazier. Ni s-a spus ca sotul ei sufera de depresie si nu mai vrea sa concureze. Si Alexa ce-a facut? Si- a gasit alt partener si l-a lasat pe Chris sa se lupte singur cu depresia. Ca doar nu s-a maritat ca sa fie alaturi de sot si la bine si la greu. Zau ca goana asta dupa o cariera cat mai implinita te dezumanizeaza.
    Eu il inteleg pe Eric. El se astepta ca el si Megan sa participe la spectacole si sa castige bani din asta, dupa ce Megan naste. Dar Megan a participat la ceva concurs de dans, a nascut, s-a mutat dupa Bruno Marcotte in Oakville (parca), nu se mai puteau antrena impreuna, asa ca nu se intrevedea o perspectiva a spectacolelor. Eric era oarecum la cheremul programului lui Megan, nu aveau un plan in timp. Eric n-a schimbat-o pe Megan, a avut rabdare 3 ani; dar n-a mai asteptat, a gasit alta solutie. Acum antrenorul nu poate fi Bruno, nu cred ca-l lasa Megan, dar sa fie pe-aproape - e Julie Marcotte. Au bulversat putin primele 3 perechi din Canada, sunt 2 locuri pentru Olimpiada, iar eu ii astept cu interes. In sfarsit se intampla si in Canada ceva ...

Nu cred ca daca un partener dintr-o pereche renunta la cariera trebuie sa renunte si celalalt. In cazul Alexei Knierim de ex. Nu cred ca Chris i-a spus: draga mea, vreau sa renuntam . Sau in cazul Alionei Savchenko, cand Robin a anuntat din timp ca dupa Olimpiada 2014 se retrage, ar fi trebuit sa se retraga si ea? Cu toate astea, i-adevarat, lui Robin nu i-a convenit parcursul Alionei. Nu a dat niciun interviu pe tema asta. Dupa Olimpiada 2018 totusi i-a laudat.; am postat asta undeva, nu mai stiu unde.
    Mai degraba i-as comenta pe cei care isi schimba brusc partenerii. Alexa nu mai avea partener de-acum, dar Brandon Frazier avea, de ex. Sau cand Maxim Trankov a last-o pe Mukhotova pentru Voloszozhar nu ne-am scandalizat. Sau Ilya Averbuch a lasat-o pe Marina Anissina pentru Lobacheva , uite ca s-a descurcat Anissina ...

ETA: Am gasit comentariul fair-play al lui Robin Szolkowy. E chiar frumos:
    [https://www.facebook.com/Szolkowy/ph...type=3&theater
    Last edited by Tracoromana; 24th April 2021 at 10:29.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

sport legend
    Reputatie
    1
    Eu incerc sa-i judec pe toti dupa aceleasi standarde si in functie de circumstante.

Trankov ni ajungea nicaieri cu Muhortova. Fata lipsea frecvent de la antrenamente folosind minciuni ca sa-si justifice absentele. Imi aduc aminte si acum ca a pretextat ca I s-a imbolnavit bunica si ca trebuie s-o ingrijeasca cand ea era de fapt la Paris si se distra.

Averbukh a parasit-o pe Anissina fiindca s-a indragostit de Lobacheva si cu dragostea nu te pui. Atunci erau amandoi foarte tineri, abia iesiti din juniorat.

Monko/Haliavin s-au despartit pentru ca ea s-a accidentat si nu a mai fost valabila pentru marea performanta. Cei doi au devenit parinti, mi se pare.

Daca si Chris s-ar fi accidentat, as fi inteles-o pe Alexa. Dar depresia e altfel de boala si in nici un caz nu e un moft. Cititi marturisirile lui Gracie Gold. Oricum, eu am spus ce as fi facut eu.

Eric a mai lucrat-o pe Meagan si inainte. Aliona spune in cartea ei ca Eric a contactat-o in 2014 si i-a propus sa faca pereche si a contactat-o din nou anul trecut. Meagan n-a stiut nimic atunci. Prin urmare, lui Eric nu i-a cazut cu tronc Vanessa. Despre Meagan/Eric a fost publicata o carte cu titlul "Suflete pereche pe gheata". Sa mai crezi cartile. Totul e de fatada.

sport legend
    Reputatie
    1
    Eric si banii. Pai frate draga, daca dupa doua titluri mondiale, bronzul olimpic, argintul si aurul olimpic la echipe, plus numeroase alte medalii cu publicitatea aferenta, plus turnee pe gheata, tu tot impusti francul si esti disperat sa mai castigi niste banuti, zau daca merita sa faci sport. Odata si odata, Eric tot va trebui sa-si puna patinele in cui. Ce va face dupa aceea, va muri de foame?

Reputatie
    1
    Ok, sa nu le zicem bani, sa le zicem oportunitati care sa faca tranzitia spre alte joburi: antrenor, coregraf ... Desi dupa ce iti cumperi o casa in Canada, presupun ca banii aceia nu raman pentru toata viata. Pe scurt, Eric si-a dorit sa revina si n-a mai asteptat-o pe Megan. Mie mi-a placut Megan mai mult decat Eric de-a lungul timpului, dar cred ca acum nu e cazul sa se simta tradata.

sport legend
    Reputatie
    1
    Problema e alta, dar n-am vrut sa pun punctul pe i, am incercat s-o spun si eu mai pe ocolite. Eric n-are decat sa revina, daca el crede ca la 36 de ani poti sa incepi o noua cariera, foarte bine. Mie parteneriatul cu Vanessa mi se pare compromitator si pentru el si pentru federatie. Vanessa a fost partenera lui Morgan. Pe Morgan l-au investigat pentru hartuire sexuala a unei minore si exhibitionism si a fost eliminat din patinaj. John Zimmerman, antrenorul celor doi, a fost suspendat pe o perioada de 2 ani fiindca l-a acoperit pe Morgan. Vanessa a fost si ea la curent cu practicile partenerului, dovada ca au continuat sa faca pereche si dupa ce fapte lui Morgan au iesit la iveala. Deci nu i-a pasat. Asta o face complice. Crede cineva ca ea va scapa de judecata? Asta e perechea pe care o sustine federatia? Se pare ca Skate Canada n-a inteles si n-a invatat nimic din arestarea lui Richard Gauthier si a cazut intr-o capcana prin sustinerea noii perechi. Presimt ca vom mai afla multe.

In fine, sa trec la altceva. Maxim Trankov va continua sa-i antreneze pe Tarasova/Morozov, dar impreuna cu Eteri Tutberidze si echipa ei. Deci Eteri se lanseaza si in antrenarea perechilor.

Reputatie
    1
    Evgheni Plushenko a anunțat astăzi că el și Alexandra Trusova s-au despărțit. Trusova s-a întors la fostul ei club și va fi din nou antrenată de Eteri Tutberidze și echipa ei:

"Pe 1 mai, contractul nostru s-a încheiat, iar prin dorintă reciprocă a celor două părti, nu l-am reînnoit. O lăsăm pe Sasha să se întoarcă si sperăm că toate promisiunile care i-au fost adresate de scoala ′′ veche ′′ se vor îndeplini în viitor.
    Echipa noastră @ Angelsofplushenko nu va ghici, ci pur și simplu îi va dori doar victorii, întrucât le merită, fiind o sportivă foarte intentionată și capabilă! Conform termenilor acordului nostru, nu dezvăluim motivele despărtirii noastre, poate cândva după ani, dar cu sigurantă nu acum.
    Rămânem, desigur, prieteni. Sperăm pe viitor să o vedem de mai multe ori în emisiunile noastre si într-o vizită. După cum arată practica, viata este o cursă la distantă, iar acesta este doar începutul. De la noi.
    Alexandra pleacă pe cal alb, cu o medalie de bronz a Campionatului Mondial la gât si cu un cont decent pe cardul bancar, precum si cu un arsenal de 5 sărituri cvadruple refăcute după pandemie!
    Sperăm că în viitor nu va trebui să acorde interviuri umilitoare cu elemente de remuscare canalelor de televiziune. Nu este cazul. Unde se întoarce, trece prin numeroase invitatii si fără perioadă de probă, în statutul uneia dintre cele mai puternice fete din lume!:

https://www.instagram.com/p/COUsuFGj-k5/...

sport legend
    Reputatie
    1
    Vorba cantecului: De ce-ai venit, de ce-ai plecat.