Page 17 of 20 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast
Results 337 to 357 of 408

Thread: Schimbari de parteneri, antrenori, retrageri

  1. #337
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    - Rika Kihira din Japonia a făcut o schimbare de coaching. Ea va avea acum sediul în Toronto, Canada si se va antrena cu Brian Orser si echipa sa la Clubul Cricket Toronto.


    - Felicitări lui Nikolaj Sorensen care a primit cetătenia canadiană; el impreuna cu partenera sa Laurence Fournier Beaudry pot concura acum pentru un loc în echipa olimpică 2022 .
    https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.n...cf&oe=613DDB79
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #338
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Patinatoarea Elizabet Tursynbaeva (KAZ) a anuntat pe Instagram printrun mesaj catre fani ca s-a retras din activitatea competitionala, datorita unor probleme de sanatate.
    https://www.instagram.com/p/CUDUOvao0F1/

    A avut multe medalii ca junioara, iar cele mai importante ca senioara a fost argint la 4CC si argint la Mondiale in sezonul 2018/2019.
    Are si un record: este prima senioara care a aterizat un quadruplu Salchow intr-o competitie internationala, la Campionatele Mondiale.
    Este a doua patinatoare din Kazakhstan care este medaliata la un CM, dupa Denis Ten.
    wikipedia

    In mesaj, a multumit tuturor antrenorilor, iar pe cei din Moscova i-a nominalizat. Poate ar fi trebuit sa nominalizeze si echipa lui Brian Orser din Canada, unde s-a antrenat o buna perioada de timp.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #339
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Alena Leonova si-a anuntat retragerea. A mai anuntat ca asteapta un copil. Sa fie intr-un ceas bun.

  4. #340
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Alena Kostornaya a parasit-o din nou pe Eteri Tutberidze. De data aceasta in favoarea Elenei Buyanova.

  5. #341
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Adelina Galyavieva/Louis Thauron s-au despartit pentru ca Thauron s-a retras din patinaj.

    Se vorbeste ca Anabelle Morozov si-ar causa un alt partener si o alta tara pe care sa o reprezinte. In general, zvonurile se cam confirma in patinaj.

  6. #342
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Adelina Galyavieva/Louis Thauron s-au despartit pentru ca Thauron s-a retras din patinaj.

    Se vorbeste ca Anabelle Morozov si-ar causa un alt partener si o alta tara pe care sa o reprezinte. In general, zvonurile se cam confirma in patinaj.
    Annabelle Morozov / Devid Naryzhnyy este noul cuplu de dans. Partenerul ei este tot din Rusia si vor reprezenta Rusia.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #343
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Patinatoarea japoneza Satoko Miyahara isi anunta retragerea.
    https://www.instagram.com/p/CbjftFeJjD6/

    Rezultate
    • Oly a 4-a, (18)
    • Mondiale a 2-a si a 3-a (15, 18)
    • 4CC 1-a (16), a 2-a (14,15), a 3-a (18)
    • JPN 1-a (15,16,17,18), a 3-a (13,19,21)
    • GP de 12 x medaliata, incl GPF a 2-a (16,17)

    wikipedia

    Mai ales in ultimii ani, programele si costumele ei au fost dintre cele mai inspirate, elegante, frumoase.
    Last edited by Tracoromana; 2nd June 2022 at 09:00.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #344
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Incep deja retragerile. Multi patinatori n-au mai avut rabdare sa ramana, asa ca brusc si-au anuntat oficial retragerea din activitatea competitionala.

    - Miriam Ziegler / Severin Kiefer https://www.youtube.com/watch?v=7c7z...Y92n7&index=10
    - Zoe Jones / Christopher Boyadji (Christopher vrea, Zoe ar mai sta) https://fs-gossips.com/zoe-jones-at-...-of-the-sport/
    - Evgeni Krasnopolski https://www.instagram.com/p/Cbf2T3JoHva/


    - Madison Hubbell / Zachary Donohue https://usfigureskatingfanzone.com/n...pionships.aspx
    Rezultate:
    • Olimpiada, argint in 22, 4 in 18
    • Mondiale, argint in 18,21,22, bronz in 19
    • 4CC, aur in 14, bronz in 20
    • USA, aur in 18,19,21, argint in 20,22, bronz in 12,15,16,17, 4 in 13,14
    • GP, de 18x medaliati, incl GPF aur si bronz in 19,20
    wikipedia
    Last edited by Tracoromana; 28th March 2022 at 12:35.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #345
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Patinatoarea Jessica Calalang tocmai a anuntat pe site-ul ei de Instagram că ea si Brian Johnson au încheiat parteneriatul de patru ani.

    https://www.instagram.com/p/Cb5gZbEp...AAEqaBj1jNKWx0
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #346
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Am fost foarte surprinsa cand am citit ca Alysa Liu ar fi scris pe pagina ei de Instagram ca si-a indeplinit obiectivele in patinaj si ca se retrage din competitii. Eu imi ziceam ca abia a inceput pentru ca are doar 16 ani.

  11. #347
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am fost foarte surprinsa cand am citit ca Alysa Liu ar fi scris pe pagina ei de Instagram ca si-a indeplinit obiectivele in patinaj si ca se retrage din competitii. Eu imi ziceam ca abia a inceput pentru ca are doar 16 ani.
    Da, e ciudat ca se retrage atat de repede, dar probabil ea si familia ei au motive intemeiate. In sensul asta am cititi cate ceva in wikipedia
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #348
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Am aflat acum din biografia Alysei de pe Wikipedia ca si ea si fratii ei, patru la numar, au mame biologics necunoscute. Donatoarele ovulelor sunt anonime, iar sarcinile le-au purtat mame surogat. Ce complicatii. Mie
    imi suna a experiment stiintific.

    Cat despre faptul ca tatal Alysei e urmarit de spioni chinezi si asta pune in pericol integritatea fizica a fiicei sale, pai ce o sa faca Alysa de aici incolo, o sa se incuie in casa de teama agentilor chinezi? Mie imi este
    clar ca nu ni se spune tot adevarul in aceasta poveste.

  13. #349
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Presa rusa a publicat zvonuri conform carora Zueva si Shpulband ar dori sa-si reuneasca fortele pentru a antrena cupluri din Rusia in frunte cu Davis/Smolkin. Ar fi tare. Daca zvonurile se cinfirma, presupun ca Z/S ar pleca sa lucreze in Rusia ca si Krylova.

  14. #350
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Despartiri:

    Shevcenko/Eremenko - ambii s-au si retras din competitii.
    Shanaeva/Narizhnyy
    Skoptkova/Aleshin
    Morozov/Bagin - ea va face pereche cu Narizhnyy.
    Fear (sora lui Lilah)/Waddell (fratele lui Bruce care patineaza cu D'Alessandro).

  15. #351
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Natalie D'Alessandro si Bruce Waddell s-au despartit. Natalie se retrage din patinaj pentru a-si continua studiile. Ca sa vezi, cand tocmai castigasera argintul mondial la juniori.

  16. #352
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Nathan Chen isi suspenda cariera ompetitionala pe o perioada de doi ani ca sa se concentreze pe facultate. Daca dupa doi ani va dori sa revina, va reveni. Daca nu, nu. E mai plauzibil sa nu decat sa da, zic eu. Ca fapt divers, s-a infectat cu Covid recent.

  17. #353
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Hurtado/Khaliavin au plecat de la Julin. Acesta din urma crede ca H/K se vor retrage. Mai spune Julin ca Kiriil si-a mutat familia in Spania.

    The Skating Lesson anunta ca Eteri Tutberidze va fi prezenta la Boston Skating Club in perioada urmatoare impreuna cu fiica ei (si partenerul acesteia, presupun) pentru a lucra cu Benoit Richaud la coregrafie.
    Ce-o fi cautand acolo, nu era SUA dusmanul? Se zvoneste ca ET si-a pus in vanzare apartamentul din Moscova. Oare ce coace Eteri?

  18. #354
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Kiril Khaliavin a plecat cu familia in Spania inca din primele zile ale razboiului, atunci cand a plecat si Sara Hurtado. Kiril este cetatean spaniol.
    S-ar putea ca Eteri sa fie cetatean american; a stat cativa ani acolo.... Diana, fiica ei, precis este fiindca s-a nascut in USA. Asa ca probabil se folosesc de acestea ca sa emigreze.
    Acuma patinatorii rusi care si-au schimbat nationalitatea se pot folosi de asta. De ex. fetele si baietii din perechi sau dansuri de prin Australia, Cipru, Polonia, America, tot contingentul din Georgia ...
    Last edited by Tracoromana; 9th May 2022 at 21:57.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #355
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Wolfokstin/Chen l-au parasit pe Igor Schpilband in favoarea echipei Charlie White/Tanith Belbin White/Greg Zuerlein care au infiintat The Michigan Ice Dance Academy la Canton. La Canton functiona scoala Marinei Zueva. Presupun ca e vorba de acelasi club, dar fara Zueva.

    Daca Eteri face demersuri sa emigreze, inseamna ca Rusia nu se va intoarce prea curand in competitiile internationale si doamna antrenoare vrea sa-si salvezs propria cariera cu orice pret. Si pe a fiicei sale.

  20. #356
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Nam Nguyen (24 ani) si-a anuntat oficial retragerea. Îi dorim tot binele din lume si mult succes în noua sa carieră de antrenor de patinaj.
    https://skatecanada.ca/2022/05/two-t...itive-skating/


    Dansatorul spaniol pe gheată Adrian Diaz si-a anuntat astăzi retragerea de la patinaj competitional. Nicio declaratie până acum din partea partenerei sale Olivia Smart despre planurile ei de viitor.
    https://twitter.com/fedhielo/status/1528758994042593280


    Rusoaica Natalia Zabiiako va patina la perechi cu Zachary Daleman, pentru Canada.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #357
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,399
    Reputatie
    1
    Stiu ca Olivia a declarat acum cateva luni ca nu intentioneaza sa-si caute alt partener daca Adrian se retrage. Ar ramane in competitii doar daca Scott Moir i-ar propune sa danseze cu el. A glumit, evident.

    Despre Adrian am citit ca a hotarat sa imbratiseze cariera de antrenor la Montreal.

    Tot la Montreal se va stabili si Madison Hubbell ca partenera de antrenorat a lui Scott. Madison H. si Adrian D. erau un cuplu in afara ghetii, daca imi aduc bine aminte.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •