Page 16 of 20 FirstFirst ... 61415161718 ... LastLast
Results 316 to 336 of 413

Thread: Schimbari de parteneri, antrenori, retrageri

  1. #316
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Eu una nu inteleg revenirea lui Radford cu alta partenera. El si Meagan nu s-au despartit pentru ca nu s-au mai inteles. Sau pentru ca ea s-a accidentat si n-a mai putut sa continue. Sau pentru ca se aflau undeva pe la mijlocul carierei, stagnau in clasament si Eric s-a gandit ca poate sa urce cu altcineva. Cei doi si-au incheiat cariera competitionala la Olimpiada trecuta. Punct. Radford s-a consacrat in patinaj alaturi de Meagan si asa ar fi trebuit sa ramane lucrurile. Ce-ar fi sa se intoarca si Scott Moir cu o noua partenera?

    Am comentat-o negativ si pe Alexa Knierim cand s-a imperecheat cu Frazier. Ni s-a spus ca sotul ei sufera de depresie si nu mai vrea sa concureze. Si Alexa ce-a facut? Si- a gasit alt partener si l-a lasat pe Chris sa se lupte singur cu depresia. Ca doar nu s-a maritat ca sa fie alaturi de sot si la bine si la greu. Zau ca goana asta dupa o cariera cat mai implinita te dezumanizeaza.

  2. #317
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Eu una nu inteleg revenirea lui Radford cu alta partenera. El si Meagan nu s-au despartit pentru ca nu s-au mai inteles. Sau pentru ca ea s-a accidentat si n-a mai putut sa continue. Sau pentru ca se aflau undeva pe la mijlocul carierei, stagnau in clasament si Eric s-a gandit ca poate sa urce cu altcineva. Cei doi si-au incheiat cariera competitionala la Olimpiada trecuta. Punct. Radford s-a consacrat in patinaj alaturi de Meagan si asa ar fi trebuit sa ramane lucrurile. Ce-ar fi sa se intoarca si Scott Moir cu o noua partenera?

    Am comentat-o negativ si pe Alexa Knierim cand s-a imperecheat cu Frazier. Ni s-a spus ca sotul ei sufera de depresie si nu mai vrea sa concureze. Si Alexa ce-a facut? Si- a gasit alt partener si l-a lasat pe Chris sa se lupte singur cu depresia. Ca doar nu s-a maritat ca sa fie alaturi de sot si la bine si la greu. Zau ca goana asta dupa o cariera cat mai implinita te dezumanizeaza.
    Eu il inteleg pe Eric. El se astepta ca el si Megan sa participe la spectacole si sa castige bani din asta, dupa ce Megan naste. Dar Megan a participat la ceva concurs de dans, a nascut, s-a mutat dupa Bruno Marcotte in Oakville (parca), nu se mai puteau antrena impreuna, asa ca nu se intrevedea o perspectiva a spectacolelor. Eric era oarecum la cheremul programului lui Megan, nu aveau un plan in timp. Eric n-a schimbat-o pe Megan, a avut rabdare 3 ani; dar n-a mai asteptat, a gasit alta solutie. Acum antrenorul nu poate fi Bruno, nu cred ca-l lasa Megan, dar sa fie pe-aproape - e Julie Marcotte. Au bulversat putin primele 3 perechi din Canada, sunt 2 locuri pentru Olimpiada, iar eu ii astept cu interes. In sfarsit se intampla si in Canada ceva ...

    Nu cred ca daca un partener dintr-o pereche renunta la cariera trebuie sa renunte si celalalt. In cazul Alexei Knierim de ex. Nu cred ca Chris i-a spus: draga mea, vreau sa renuntam . Sau in cazul Alionei Savchenko, cand Robin a anuntat din timp ca dupa Olimpiada 2014 se retrage, ar fi trebuit sa se retraga si ea? Cu toate astea, i-adevarat, lui Robin nu i-a convenit parcursul Alionei. Nu a dat niciun interviu pe tema asta. Dupa Olimpiada 2018 totusi i-a laudat.; am postat asta undeva, nu mai stiu unde.
    Mai degraba i-as comenta pe cei care isi schimba brusc partenerii. Alexa nu mai avea partener de-acum, dar Brandon Frazier avea, de ex. Sau cand Maxim Trankov a last-o pe Mukhotova pentru Voloszozhar nu ne-am scandalizat. Sau Ilya Averbuch a lasat-o pe Marina Anissina pentru Lobacheva , uite ca s-a descurcat Anissina ...

    ETA: Am gasit comentariul fair-play al lui Robin Szolkowy. E chiar frumos:
    [https://www.facebook.com/Szolkowy/ph...type=3&theater
    Last edited by Tracoromana; 24th April 2021 at 10:29.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #318
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Eu incerc sa-i judec pe toti dupa aceleasi standarde si in functie de circumstante.

    Trankov ni ajungea nicaieri cu Muhortova. Fata lipsea frecvent de la antrenamente folosind minciuni ca sa-si justifice absentele. Imi aduc aminte si acum ca a pretextat ca I s-a imbolnavit bunica si ca trebuie s-o ingrijeasca cand ea era de fapt la Paris si se distra.

    Averbukh a parasit-o pe Anissina fiindca s-a indragostit de Lobacheva si cu dragostea nu te pui. Atunci erau amandoi foarte tineri, abia iesiti din juniorat.

    Monko/Haliavin s-au despartit pentru ca ea s-a accidentat si nu a mai fost valabila pentru marea performanta. Cei doi au devenit parinti, mi se pare.

    Daca si Chris s-ar fi accidentat, as fi inteles-o pe Alexa. Dar depresia e altfel de boala si in nici un caz nu e un moft. Cititi marturisirile lui Gracie Gold. Oricum, eu am spus ce as fi facut eu.

    Eric a mai lucrat-o pe Meagan si inainte. Aliona spune in cartea ei ca Eric a contactat-o in 2014 si i-a propus sa faca pereche si a contactat-o din nou anul trecut. Meagan n-a stiut nimic atunci. Prin urmare, lui Eric nu i-a cazut cu tronc Vanessa. Despre Meagan/Eric a fost publicata o carte cu titlul "Suflete pereche pe gheata". Sa mai crezi cartile. Totul e de fatada.

  4. #319
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Eric si banii. Pai frate draga, daca dupa doua titluri mondiale, bronzul olimpic, argintul si aurul olimpic la echipe, plus numeroase alte medalii cu publicitatea aferenta, plus turnee pe gheata, tu tot impusti francul si esti disperat sa mai castigi niste banuti, zau daca merita sa faci sport. Odata si odata, Eric tot va trebui sa-si puna patinele in cui. Ce va face dupa aceea, va muri de foame?

  5. #320
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Ok, sa nu le zicem bani, sa le zicem oportunitati care sa faca tranzitia spre alte joburi: antrenor, coregraf ... Desi dupa ce iti cumperi o casa in Canada, presupun ca banii aceia nu raman pentru toata viata. Pe scurt, Eric si-a dorit sa revina si n-a mai asteptat-o pe Megan. Mie mi-a placut Megan mai mult decat Eric de-a lungul timpului, dar cred ca acum nu e cazul sa se simta tradata.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #321
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Problema e alta, dar n-am vrut sa pun punctul pe i, am incercat s-o spun si eu mai pe ocolite. Eric n-are decat sa revina, daca el crede ca la 36 de ani poti sa incepi o noua cariera, foarte bine. Mie parteneriatul cu Vanessa mi se pare compromitator si pentru el si pentru federatie. Vanessa a fost partenera lui Morgan. Pe Morgan l-au investigat pentru hartuire sexuala a unei minore si exhibitionism si a fost eliminat din patinaj. John Zimmerman, antrenorul celor doi, a fost suspendat pe o perioada de 2 ani fiindca l-a acoperit pe Morgan. Vanessa a fost si ea la curent cu practicile partenerului, dovada ca au continuat sa faca pereche si dupa ce fapte lui Morgan au iesit la iveala. Deci nu i-a pasat. Asta o face complice. Crede cineva ca ea va scapa de judecata? Asta e perechea pe care o sustine federatia? Se pare ca Skate Canada n-a inteles si n-a invatat nimic din arestarea lui Richard Gauthier si a cazut intr-o capcana prin sustinerea noii perechi. Presimt ca vom mai afla multe.

    In fine, sa trec la altceva. Maxim Trankov va continua sa-i antreneze pe Tarasova/Morozov, dar impreuna cu Eteri Tutberidze si echipa ei. Deci Eteri se lanseaza si in antrenarea perechilor.

  7. #322
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Evgheni Plushenko a anuntat astăzi că el si Alexandra Trusova s-au despărtit. Trusova s-a întors la fostul ei club si va fi din nou antrenată de Eteri Tutberidze si echipa ei:

    "Pe 1 mai, contractul nostru s-a încheiat, iar prin dorintă reciprocă a celor două părti, nu l-am reînnoit. O lăsăm pe Sasha să se întoarcă si sperăm că toate promisiunile care i-au fost adresate de scoala " veche " se vor îndeplini în viitor.
    Echipa noastră @ Angelsofplushenko nu va ghici, ci pur si simplu îi va dori doar victorii, întrucât le merită, fiind o sportivă foarte intentionată si capabilă! Conform termenilor acordului nostru, nu dezvăluim motivele despărtirii noastre, poate cândva după ani, dar cu sigurantă nu acum.
    Rămânem, desigur, prieteni. Sperăm pe viitor să o vedem de mai multe ori în emisiunile noastre si într-o vizită. După cum arată practica, viata este o cursă la distantă, iar acesta este doar începutul.
    De la noi Alexandra pleacă pe cal alb, cu o medalie de bronz a Campionatului Mondial la gât si cu un cont decent pe cardul bancar, precum si cu un arsenal de 5 sărituri cvadruple refăcute după pandemie!
    Sperăm că în viitor nu va trebui să acorde interviuri umilitoare cu elemente de remuscare canalelor de televiziune. Nu este cazul. Unde se întoarce, trece prin numeroase invitatii si fără perioadă de probă, în statutul uneia dintre cele mai puternice fete din lume!:

    https://www.instagram.com/p/COUsuFGj-k5/...
    Last edited by Tracoromana; 18th September 2021 at 08:29.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #323
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Vorba cantecului: De ce-ai venit, de ce-ai plecat.

  9. #324
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    In februarie 2021 patinatorul chinez Hao Zhang s-a retras din activitatea competitionala.

    Are 37 de ani (aici au existat controverse) si este unul dintre cei mai buni, daca nu cel mai bun, patinator de perechi. Oricum cel mai experimentat. Din 2012 de cand eu l-am vazut mai des, a gresit 1 singura data o saritura in competitie. L-am vazut si live si desi nu este prea carismatic, mi-a placut, mi s-a parut foarte sigur pe sine. El si Aliona Savchenko au inceput cam in acelasi timp patinajul de perechi.
    De la Salt Lake City în 2002 si pana la Pyeongchang în 2018, a participat la cinci olimpiade consecutive de iarnă. Desi nu a reusit să câstige medalia de aur olimpică asa cum si-a dorit, el a mentinut întotdeauna persistenta si perseverenta initială în patinajul artistic.

    Vorbind despre Hao Zhang, multi îsi pot aminti scenele de neuitat din competitia de patinaj perechi cu el si partenera sa Zhang Dan la Jocurile Olimpice de iarnă din 2006 de la Torino. Dan Zhang a realizat o săritura si a căzut puternic la pământ când a aterizat. Zhang Hao si-a ajutat rapid partenera rănita. Tocmai când publicul a crezut că urmează să se retragă, Zhang Dan s-a ridicat cu încăpătânare, a suportat durerea, si au finalizat programul liber intitulat "Descendentii dragonului" clasandu-se in fata perechii chineze Shen/Zhao si câstigand o pretioasă medalie de argint.
    Cu partenera Dan Zhang are un palmares impresionant atat ca junior cat si ca senior. In primul rand este medalia olimpica de argint din 2006; de asemenea patru medalii mondiale (2005 bronz si 2006, 2008, 2009 argint) si două medalii de aur (2005, 2010) la 4CC.
    wikipedia

    Dupa despartirea de Dan Zhang care a crescut si devenise cea mai inalta patinatoare de perechi, a urmat parteneriatul cu Cheng Peng (2012-2016) cu care este medaliat cu argint la 4CC in 2015, locul 4 la Finala GP si locul 4 la Mondiale.
    wikipedia
    Alături de partenera Yu Xiaoyu a patinat pana in 2020. Este medaliat cu argint la finala Grand Prix 2016-17 , campion asiatic la Jocurile de iarnă 2017 si campion national in 2018 .
    wikipedia

    Desi nu mai poate participa la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing ca sportiv, a ales sa contribuie la Jocurile Olimpice de iarna, astfel ca dupa după ce a absolvit Universitatea Sportivă din Beijing, Zhang Hao a ales să rămână la scoală si a devenit un tânăr profesor la Scoala de Sporturi Competitive a Universitătii Sportive din Beijing.
    A devenit consultant de asemenea în sporturi de gheată si zăpada in districtul Fengtai si a stabilit baza sportivă "Zhang Hao International Ice Sports Performance Center" din districtul Fengtai.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #325
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Si-a anuntat retragerea si Alaine Chartrand. Din cariera ei am retinut ambele performante - SP si LP - din sezonul in care a devenit canpioana nationala, la mare lupta cu Gabrielle Daleman.
    Pe plan international, un rezultat notabil a fost medalia de bronz la Cup of Russia 2014.

  11. #326
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Am citit cu uimire ca Aliona Savchenko se afla in SUA unde se antreneaza cu TJ Nyman sub supravegherea Dalilei Sappenfield pentru un eventual parteneriat. Nu pot sa consider stirea un simplu zvon fara fundament de vreme ce Aliona a promovat videoul cu pricina pe instagramul ei.
    Credeti ca pe fani ii preocupa faptul ca Nyman a fost acuzat de abuz sexual si ca despre Dalilah se spune ca permite cultura violului? Si ca aceasta imperechere i-ar pata urat Alionei reputatia? Nici vorba. Pe fani ii preocupa problema cetateniei. Poate Aliona sa obtina cetatenia SUA ca sa participe la Olimpiada? Jalnic.

  12. #327
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Carreira/Ponomarenko au decis sa se antreneze cu Scott Moir.

  13. #328
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Dansatorii francezi Marie-Jade Lauriault/Romain le Gac s-au transferat la federatia canadiana. Marie-Jade e canadianca de fapt. Cei doi, care sunt sot si sotie, locuiesc de mai mult timp in Canada si vor sa ramana acolo.

  14. #329
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am citit cu uimire ca Aliona Savchenko se afla in SUA unde se antreneaza cu TJ Nyman sub supravegherea Dalilei Sappenfield pentru un eventual parteneriat. Nu pot sa consider stirea un simplu zvon fara fundament de vreme ce Aliona a promovat videoul cu pricina pe instagramul ei.
    Credeti ca pe fani ii preocupa faptul ca Nyman a fost acuzat de abuz sexual si ca despre Dalilah se spune ca permite cultura violului? Si ca aceasta imperechere i-ar pata urat Alionei reputatia? Nici vorba. Pe fani ii preocupa problema cetateniei. Poate Aliona sa obtina cetatenia SUA ca sa participe la Olimpiada? Jalnic.
    Ma mir, pentru ca este consemnata retragerea ei in 30 aprilie 2021. (Tocmai ma pregateam sa scriu un laudanum.)
    https://www.instagram.com/p/COS4uTMhtCP/
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #330
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Aliona a fost citata de presa rusa spunand ca ar putea trece la proba individuala. Si daca va face trecerea, bineinteles ca va invata 3A si 4T. A adaugat ca nu ar refuza un al doilea aur olimpic, la feminin. "Sa ia sfarsit carantina si mai vedem", a incheiat ea. Ramai mut.

    Apropo de presa rusa, Google a aflat prin mijloace specifice ca urmaresc patinajul si a inceput sa-mi trimita in feed articole de patinaj, inclusiv numeroase linkuri din Rusia unde se scrie enorm despre acest sport. In ultimele zile n-am mai primit insa nimic din spatiul rusesc si ma intreb de ce.

  16. #331
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Ma mir, pentru ca este consemnata retragerea ei in 30 aprilie 2021. (Tocmai ma pregateam sa scriu un laudanum.)
    https://www.instagram.com/p/COS4uTMhtCP/
    Cred ca poti s-o onorezi pe Aliona trecandu-i in revista cariera pentru ca, dupa parerea mea, eventualele ei planuri de a se intoarce pe gheata in calitate de concurenta nu se vor materializa. Aliona este una dintre perechistele mele favorite. Mi-a placut ca patinatoare si i-am admirat si ambitia si calitatile de luptatoare, dar in ultima vreme pare desprinsa de realitate. Sper sa nu ajunga sa se creada nemuritoare intr-o zi.

    In alta ordine de idei, inca tinerii dansatori canadieni Haley Sales/Nikolas Wamsteeker s-au transferat la Scott Moir. Un cuplu aspectuos, dar lipsit de energie si dinamism. Poate Scott va reusi sa le dea viata.

  17. #332
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Alexia Paganini a parasit echipa lui Lambiel. Isi va continua pregatirea la Zurich cu Gheorghe Chiper. Chiar m-am intrebat acum catva timp daca Chiper mai e implicat in patinaj. Ma bucur sa aflu ca da.

  18. #333
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Alexia Paganini a parasit echipa lui Lambiel. Isi va continua pregatirea la Zurich cu Gheorghe Chiper. Chiar m-am intrebat acum catva timp daca Chiper mai e implicat in patinaj. Ma bucur sa aflu ca da.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #334
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Tarah Kayne/Danny O'Shea s-au despartit. El si-a gasit o noua partenera care se numeste Chelsea Liu.

    Chris Knierim s-a apucat de antrenorat. L-am vazut exersand twistul aruncat cu o fata de la junior. Se vede treaba ca i-a trecut depresia.

    Lucrurile par sa se puna in miscare foarte lent, n-ai zice ca intram in sezonul olimpic. Oricine cred ca s-ar fi asteptat la o ploaie de stiri despre pregatirea patinatorilor, dar e o liniste inexplicabila.

  20. #335
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Aliona Savchenko a renuntat la TJ Nyman. Acum isi cauta un nou partener. Sa vedem daca isi va mentine decizia de a concura pentru SUA. Nu poate sa participe la Olimpiada de anul viitor din motive de cetatenie. Dar in 2026 cine stie. Nu exclud s-o vedem concurand si la JO din 2030 si chiar 2034. Dincolo de acest an nu mai vad, mi se incetoseaza privirea.

  21. #336
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Nicolas Nadeau (CAN) a decis sa treaca la perechi. Se pare că va fi partener cu Emmanuelle (Emma) Proft, si ea o fosta patinatoare de individual.

    Par sa fie spectaculosi in poza de mai jos.
    https://www.instagram.com/p/CTBG5-7rdao/
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •