Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 205

Thread: Anime

  1. #64
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Am vazut deja 6-7 episoade si pot spune ca anime-ul e foarte bun insa am 2 obiectii de 2 naturi care-i scad din valoare:
    Cea morala: nu poti ucide pe cineva doar ca are o minte intunecata, este imposibil sa pedepsesti pe cineva pt o actiune pe care probabil o va face doar;
    Cea intelectuala: ii ucid chiar pe toti ucigasii ce-n 99% din situatii sunt cei cu psihic negativ, insa cel mai mare tip de ucigas=psihopatul nu are psihic negativ si n-ai cum sa te bazezi sa-l gasesti asa!
    Dar nu asta e problema intelectuala in esenta ci simplul fapt ca oamenii aia trebuie interogati si nu ucisi, cum dracu aflii altfel ce motive, complici sau ulterioare situatii similare se pot dezvolta!? De-a dreptul stupid!
    Si-n plus, aparatele alea, pistoale Judge Dredd sau ce-or fi ele se pot defecta sau pot fi hack-uite, e prostie sa lasi o masina sa judece in locul unei instante indiferent cat de complex si complet e programul dupa care ruleaza!

    In rest, anime-ul e f misto, nota 9/10 pana acum!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #65
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Am ajuns deja la ep 12, acest sistem Sybil sau cum ii zice e din ce-mi dau seama un cumul de senzori ai psihologiei umane sau mai bine zis ai partii creierului unde aceasta e stocata si un soft de analizare al fead-back-ului primit de senzori foarte complex dar eu nu as zice ca-i rezulta gradul de "criminalitate latenta" sa cum zic aia, ci doar gradul de stabilitate emotionala a unei persoane. E adevarat ca o persoana instabila emotional e mult mai probabil sa comita crime decat una sanatoasa insa e o mare prostie sa consideri identitate intre instabilitate emotionala si criminalitate latenta!
    Asa cum am anticipat din primele 5 episoade de aia-i si zice psicho-pass, deoarece iti analizeaza si gradifica psihologia proprie; psihologia nu e altceva deca reziduul emotional al vietii active, adica ce ramane in spate ca un fel de memorie afectiva sau caracter emotional in urma emotiilor care le avem zi cu zi si acasta psihologie/memorie afectiva/caracter cum vrea oricine sa-i spuna e in continua schimbare dominat in baza de emotiile care ne-au afectat cel mai mult mai ales in timpul copilariei si suferind modificari concomitent cu emotiile curente care si ele lasa un reziduu ce se adauga celui deja cuprins in pshilogia curenta.

    In fine, pt mine unul aceste notiuni sunt de-a dreptul elementare si asa cum am anticipat in postul anterior dupa vreo 5 episoade fara sa am vreun habar la acea vreme ca va face obiectul anime-ului, criminalul nr. 1 nu e altceva decat un psihopat sau om fara emotii/scrupule, si de aceea Dominatorul ala sau ce-o fi de pistol cu figuri nu poate sa-l analizeze corect, criminalitatea sa latenta identificata (gresit) cu instabilitatea emotionala fiind zero, deoarece el nu are sentimente. Un psihopat mereu incearca sa caute sentimete deoarece nu e capabil sa le simta, nici pe cele pozitive, dar nici pe cele negative si de aici si povestea noastra.

    Cum ziceam anime-ul e superb dar are cateva erori elementare iar aceasta eroare intelectuala de a nu lua in calcul psihipatii ca si exceptii clare de la legea ce guverneaza lumea respectiva e una grava. Ii scad nota totusi la 8.5 nu pentru asta ci pentru ca prea mor copii pe capete, nu imi prea place acest aspect asa cum tu Sevilla anticipai.

    Ti-a trebuit sa-ti zic ceva de acest anime, ti-am zis! Mai urmeaza concluziile finale dupa ce termin seria 1 probabil.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #66
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Am vazut Angel Beats 7/10 A fost decent dar nu pot sa-l recomand in mod deosebit! Sunt vreo 2-3 momente hilare de te caci pe tine de ras mai ales acolo de-i tot baga cu capu prin tavan si vreo 2-3 momente triste, nimic iesit din comun per total.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #67
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Imi place si tema muzicala din opening la Angel Beats
    E un anime dragut. Intr-adevar, are cateva faze comice de nota 10.

    Cowboy Bebop 7/10 - l-am terminat saptamana trecuta. Pentru anii '90, e foarte bun. Te ia prin surprindere la sfarsitul episoadelor cu niste twist-uri neasteptate. Cam trist anime-ul si nici nu are caractere memorabile.
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.
    Last edited by Sevilla86; 2nd February 2015 at 19:30.

  5. #68
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Johnny, te-ai uitat la Shingeki no Bahamut: Genesis? Nu-mi place sa dau note, dar e superb.
    Se vede ca au avut buget mare pentru animatie. Miscari fluente, realiste.

    Pacat ca are doar 12 episoade. In rest, nu-i gasesc nici o hiba.
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.

  6. #69
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    E hiba destul aia!

    Dar o sa-l incerc... ce pana mea.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #70
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Johnny, te-ai uitat la Shingeki no Bahamut: Genesis? Nu-mi place sa dau note, dar e superb.
    Se vede ca au avut buget mare pentru animatie. Miscari fluente, realiste.

    Pacat ca are doar 12 episoade. In rest, nu-i gasesc nici o hiba.
    Are hiba mare in poveste, e un colaj din tot felul de mitologii si religii.
    Ce-mi place e ca Janne D'Arc se salveaza de data asta de la o moarte nedreapta, ce nu-mi place e ce face dupa aia.
    Ce-mi place e dinamica si detaliul vizual in 99% din situatii, acel 1% de-a dreptul infiorator de ingrozitor e cum fac astia care au stilu asta de-a desena in anime-urile pe care le fac, gura personajelor precum si fatzocul ala de multe ori prea rotund. Dar gura mai ales pentru personajele masculine e bataie de joc, zici ca o gramada de personaje in frunte cu personajul principal au ruj pe buze de la prea mult supt de p***. Mi se pare bataie de joc sa ai asa detaliu si atat de bine pus la punct si sa-ti bati joc ca faci in asa stil gura personajelor.
    Apoi finalul cand i-a facut si cioc personajului principal a pus capac! Hai bah las-o dracului! Bine ca nu i-au facut musca!
    De multe ori e bine sa faci un colaj din traditiile si chiar look-ul altor natii, dar ce e prea mult, e prea mult, da-o dracu!
    Daca s-ar face o continuare, m-as uita! Numa sa-si dea joc ciocu ala supurcat, nu merge absolut deloc nici cu fatzau lui si mai ales nici cu personalitatea lui; chiar n-are personalitate de nici o culoare de cioc! Jos cu el!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #71
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Eu zic ca a incercat sa fie artistic si a reusit.

    Ce spui tu acolo se numeste "puterea obisnuintei" (force of habit). Esti obisnuit, dupa ani de zile de vizionat anime, cu un anumit standard. Sa fim sinceri, majoritatea anime-urilor sunt la fel in ceea ce priveste animatia. Acum vine cineva si face ceva diferit si nu-ti place.

    Dar daca stai sa te gandesti, toate anime-urile prezinta fete total disproportionate. Ochii cat cepele, nasucuri mici aproape invizibile si o gura cat juma de fata. Nu ti se pare nimic anormal pentru ca asa esti obisnuit sa le vezi.

    Oricum, finalul e superb. In sfarsit un anime cu demoni, zei etc, care are un final pe masura. Ceva cu adevarat apocaliptic, maret si dramatic. Nu a dezamagit si nu s-a terminat cu un fassss ca multe alte anime-uri.
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.

  9. #72
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Faza aia cu omoratu ingerilor a fost penala rau, vedeau ca vine aia cu sabia s-o bage-n ei dar ei tot acolo munceau din zor la bariera lu Bahamut! Mi se pare normal, daca fugeai de acolo se rupea bariera, dar daca baga aia sabia prin tine si mureai, evident ca bariera ramanea miliarde de ani in picioare, deci normal ca nu fugi dracului sa te aperi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #73
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Dragon Ball Z Abridged 9.5/10 - Team Four Stars, comedie de te caci pe tine! Daca ai vazut originalu e exceptionala!
    Season 1 - The Saiyan Saga 9.5/10
    Season 2 - The Freazer Saga 10/10
    Season 3 - The Android Saga 8.5/10

    Death Note TAS Abridged 8.5/10 - Team Dettebayou, comedie f misto! Dar doar daca ai vazut originalu!

    PS: Se gasesc pe youtube!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #74
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    DanMachi - ongoing - un fel de SAO dar mai putin serios si pune accentul pe ecchi

    Shokugeki no Souma - ongoing - n-am crezut in viata mea ca o sa ma uit la un anime despre gatit si ca o sa-mi placa... this anime is great! Avem si aici ecchi
    __________________

    Gigel Talibanu despre echipele craiovei:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Tg Mures, Astra, Petrolul clone mult mai jegoase decat asta de la Craiova.

  12. #75
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Johnny, pune mana si vizioneaza Shokugeki no Souma si DanMachi.
    Cel putin Shokugeki no Souma e genial executat. Tema anime-ului nu pare extrem de interesanta si anume gatitul dar este un anime senzational.

  13. #76
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Pai daca am vazut Yumeiro Patisierre tot primul sezon si aproape jumate din al 2-lea, cred ca as putea sa ma uit si la ala!
    Vezi ce faci cu bann-urile, oiul asta care nu-si mai stie nici propriul nume si apartenenta nu merita atata stres!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #77
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Am inceput cu Great Teacher Onizuka, sunt la episodul 15 deja, dupa ce-l termin o sa le vad si alealalte doua probabil!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #78
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    (A) Little princess Sara 1985 9.5/10 - facut dupa romanul "A little princess" a lui Frances Hodgson Burnett, l-am vazut a 3-a oara, am plans galeti! Pentru mine e mai bun ca orice film artistic drama, e o carte in imagini, niciodata n-am plans atat la altceva!
    E drept ca nu dureaza doar 2-3 ore, are 46 de episoade a aprox. 20 de minute bucata dar merita fiecare minut!
    I-am scazut juma de punct doar pt ca are carente la capitolul grafica personejelor fata de anime-urile din deceniile ulterioare, dar avand in vedere ca e unul dintre primele aparute, fiind nascut in anul in care m-am nascut si eu, putem sa-l iertam.

    Personal comment: God, I wish a human being like Sara would exist in more than just our imagination!
    Last edited by Johnny D; 11th September 2015 at 10:15.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #79
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanşa
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    Full Metal Alchemist:Brotherhood- 10/10 cel mai bun anime vazut de mine .
    Joc Dota

  17. #80
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    E f bun, dar mie mai mult mi-au placut Rurouni Kenshin(inspirat din evenimente reale), Claymore si A Little Princess Sara cel putin.
    Lu Brotherhood ii dau undeva intre 8.5 si 9/10, cele 3 de mai sus sunt de la 9.5 in sus d.p. meu d.v.

    Care e personajul tau preferat? Al meu e "Envy", incredibila povestea, caracterul personajului si finalul sau, pacat ca n-a supravietuit.Impresia mea e ca si personajului principal care l-a intels pe Envy intr-o oarecare masura fata de noi care stim cam tot, i-a parut rau intru catva de el.
    Last edited by Johnny D; 17th October 2015 at 16:36.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #81
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanşa
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    King Bradley de departe, pur si simplu mosu e prea badass. Mi-am numit jucatorul la Fifa dupa el .
    [SPOILER="Epic Bradley"][/SPOILER]

    Din Rurouni Kenshin( tot tu mi ai zis de el) am privit doar 8 ep dupa a trebuit sa ma apuc de alte chestii si n-am avut timp, probabil o sa il incep din nou maine. Claymore a fost smecher dar nu se poate compara cu FMA:B imo. App, se merita sa ma uit la FMA 03? Din ce am inteles dupa 10 ep se distanteaza de manga si evenimentele sunt diferite. Dar faptul ca e cam vechi si animatia probabil arata naspa ma tine departe ...
    Last edited by Sir Black; 17th October 2015 at 21:46.
    Joc Dota

  19. #82
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Eu nu m-am uitat la alt FMA, nu m-a atras. RK are actiunea principala intre ep 29 si 65, restu le vezi mai mult pentru introducere si epilog.
    Nu judec anime-ul dupa ele, sincer. Episoadele 8-11 cu The Oniwaban Group sunt misto iar, fac introducerea lu Aoshi "The Leader" Shinomori.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #83
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Fate Stay Night - Unlimited Blade Works! 7/10
    Asa cum ii zice si numele, ii dau 2p pt efecte speciale, pt grafica si dinamica armelor, absolut spectaculoasa, in rest ar fi de 5/10, poveste slaba.
    Lumea aia(Noble Phantasm-ul) in care Archer/Emya Shirou pot sa te duca sa lupte cu sabii false nelimitate e f misto, dar i-au facut o coloana sonora de kkt, parca mai misto a fost coloana sonora din ending-ul ultimului episod, daca insistau pe o coloana sonora sumbra ar cand se bateau in acel Noble Phantasm pe o astfel de coloana sonora, le mai dadeam 0.5p in plus! Sau macar introducerile daca le faceau asa!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #84
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Introducerile acustice cand intrau in Noble Phantasm-ul acela, ma refer.

    Hai sa dam o mica scena impresionanta:


    Gilgamesh Overpowered!
    Dar chiar si asa, e cu totul misto ce zice Shirou la un moment dat catre el:
    "You may be the King of all Noble Phantasms but you are the Master of none!" Superb!
    In traducere pt neofiti: "You may be the King of all Weapons but you are the Master of none!"
    Last edited by Johnny D; 9th November 2015 at 09:48.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •